Andílek, pAndy, Žabí princ a mnoho dalších přezdívek a přátelských pojmenování si za svá dlouhá léta osvojil nový mladší profesor, Andrew Uroboros. Roky a roky byl součástí mrzimorské koleje, dokonce by se dalo říci, že byl jakýmsi dinosauřím exponátem. Po letech se rozhodl opustit žluté řady a vydat se na profesorskou dráhu. Během rozhovoru jsme probrali opravdu vše a vás jistě bude velice zajímat, jak ho učení baví, co plánuje do budoucna, ale také jaká byla jeho minulost.
Profesor vchází se zachmuřeným výrazem a mírným brbláním. Stěžuje si na sekající se hrad. Pak ale spatří redaktorku a vykouzlí svůj obvyklý úsměv na tváři.
Andrew Uroboros: Dobrý večer, slečno.
Denní věštec: Dobrý den, pane profesore, jsem moc ráda, že jste si na mě udělal čas. Už je to dva týdny, kdy jste za sebou zavřel dveře od koleje a nastěhoval jste se do sborovny. A tak na mě připadla milá povinnost si s vámi popovídat. Můžeme tedy začít?
Andrew Uroboros: Jistě.
Denní věštec: Pro mrzimorskou kolej jste toho za svou studentskou dráhu udělal mnoho. Mimo jiné jste byl také prefektem a primusem. Jak na tyto dva posty vzpomínáte? Popřípadě, co vám daly, či vzaly?
Andrew Uroboros: – pousměje se a na chvilku se ponoří do vzpomínek – Bude to znít asi divně, ale já nikdy necítil, že by mi kolej, potažmo posty, které jsem zastával, cokoliv vzaly. Naopak. Daly mi mnoho… Krom možnosti dělat něco pro kolej i několik přátel. Naše společná práce pro kolej nás stmelila a zůstali jsme přátelé dodnes. Moc rád vzpomínám na chvíle s panem Nichem, s Pati, s Kimonkou, se Saurinne… Bylo nás tam pár, tuším sedm, a na chvíli jsme se nezastavili, ale bylo nám to fuk. Bavilo nás to. – usměje se –
Denní věštec: Stejně jako jsem se ptala paní profesorky Baloure, tak se musím zeptat vás: Ač je to teprve pár týdnů od vašeho převléknutí do profesorského hábitu, nechybí vám kolej?
Andrew Uroboros: Chybí i nechybí, slečno Helen. Chybí mi, protože jsem tam byl celý svůj dlouhý studentský život a dlouho jsem si neuměl představit, že bych mohl odejít. Byť do mrazáku…
A nechybí, protože poslední měsíce jsem cítil, že můj čas ve žluté je u konce.
Kdybych ale měl říct, co převládá… pak chybí. Samozřejmě že mnohem víc chybí. – usměje se –
Denní věštec: Jste znám tím, že se chodíte denně poprat do sklepení s nejrůznějšími potvorami. A jste v tom také velice úspěšný. Dodáváte si tím sebevědomí, nebo vás to prostě baví? A která potvora vás zatím nejvíce potrápila?
Andrew Uroboros: Rozhodně mě to baví. – zasměje se – Zvedat si sebevědomí mlácením nebohých příšer… no, slečno… – chechtá se dál – Víte, ono je to zábavné, ale taky je fajn, že ty příšery vám po vyhraném boji něco dají. A to je taková příjemná tečka. A která potvora mě potrápila? Určitě Krysí čaroděj, Belzebdraug a Strážce pukliny.
Denní věštec: Za svou studentskou kariéru jste byl také aktivním famfrpálovým hráčem v týmu, a to konkrétně na postu střelce. Pak bohužel přišla profiliga a vy jste musel mrzimorský tým opustit. Jak vzpomínáte na svou kariéru? Vidíte slabiny v profilize, která dosud nebyla spuštěna? Nebo je podle vás dobře, že se tak přenechává místo mladším bez zkušeností?
Andrew Uroboros: Tohle je moje slabina, slečno. Já famfrpálem žil a přechod k profíkům jsem nesl těžce a dodnes nesu. Je možné, že v době, kdy vznikala profiliga, měla ta myšlenka nějaký cíl. Nějaký smysl postavit hráče na vyšší level, ale já osobně to chápal jako velkou nespravedlnost.
Viděl jsem v tom další omezení, které dřív nebo později potká všechny starší studenty. Postupně vám mizí předměty, protože je máte vystudované, a pak… další věc, která vás baví, udělá puf! A vy sedíte na zemi bez možnosti cokoliv dělat.
Je samozřejmé, že obměna hráčů je důležitá. Stejně důležité je dát šanci nováčkům, ale když to člověk vezme kolem a kolem, ona ta obměna hráčů probíhá samovolně. Bez nutnosti odsunout hráče do profiligy.
Studenti postupně stárnou. Někteří fialoví, někteří odcházejí a jiné to přestane bavit. Ale občas se vyskytne někdo, kdo by rád hrál dál a bohužel kvůli věku dostal červenou. – smutně pokrčí rameny –
Denní věštec: Jste také držitelem dvou Cen Helgy z Mrzimoru. Byla to pro vás velká čest, když jste je získal? Snažil jste se pak i zpětně dokázat, že jste si je zasloužil?
Andrew Uroboros: Samozřejmě, že to byla velká čest a stále je. Být oceněn cenou zakladatelů je pro každého, kdo cenu dostane, důvodem k hrdosti. A jestli jsem se snažil… Víte, slečno, já jsem pro kolej pracoval proto, že ji mám rád a že mě bavilo jí ten čas, nápady a energii dát. Nebylo to kvůli ocenění. Bylo to kvůli koleji a lidem v ní. – usměje se –
Denní věštec: Také jste vyhrál Osobnost Hogwarts, a to v roce 2015. Bylo to pro vás tehdy překvapení, nebo jste to čekal?
Andrew Uroboros: Tohle nikdy nečekáte, ale vždycky v to doufáte. To mi řekl jeden kamarád, co to ocenění taky získal… – pousměje se a pak se ke slečně redaktorce nakloní a ztiší hlas – Upřímně se vám přiznám, že jsem si nepřál být první. Když to pak madam Ansí vyhlašovala, chtěl jsem skoro utéct.
Denní věštec: Ale jen skoro, že? – uchechtne se –
Andrew Uroboros: To by vám řekla madam Ansí. Ona jako jediná ví, jak jsem jančil. – řehní se – Ale nakonec jsem neutekl, no.
Denní věštec: Ostatním obyvatelům hradu možná není známo, že i Mrzimor volí svou osobnost, kterou jste také několikrát získal. Proč si myslíte, že vás jezevci zvolili, a navíc několikrát?
Andrew Uroboros: To byste se měla zeptat jich, slečno Helen. Možná proto, že jsem člověk, co se neuráží, je pro každou legraci a umí naslouchat. – usměje se –
Denní věštec: Zkoušku OVCE jste skládal z Literárního semináře. Pamatujete si, jaké bylo téma a jak se vám tato zkouška skládala?
Andrew Uroboros: No, zdali. – zasměje se – Na takové chvíle se nezapomíná. Mé téma znělo: „Čas v prázdných komnatách.“ A protože jsem pisálek a mám rád takové trochu mysteriózní pojetí děje, ponořil jsem se do psaní.
Zkouška probíhala poměrně pohodově. Krom madam Ansí tam byla tuším slečna Lili a slečna Žába, která mě nachytala na švestkách… respektive na procentech. – směje se při té vzpomínce – Já totiž psal celou dobu blbě procenta. Znaménko procent – upřesní – jsem psal hned za číslici a nedělal mezeru. – směje se –
Denní věštec: Ale přihmouřily nakonec oči?
Andrew Uroboros: Ano, ta procenta neměla nic společného s příběhem. – usměje se –
Denní věštec: Jak dlouho jste se rozhodoval, že opustíte noru a stanete se mladším profesorem? Bylo to těžké rozhodování?
Andrew Uroboros: Bylo. Trvalo mi skoro dva roky, než jsem dospěl k pevnému rozhodnutí.
Denní věštec: Jako mladší profesor jste vypsal čtyři předměty. Který z nich vás nejvíce bavilo připravovat a s kterým jste se nejvíce trápil?
Andrew Uroboros: Nejvíce mě bavili Indiáni, protože je to moje srdcovka. A nejvíc jsem se natrápil s Civilizacemi. Zkuste si do jedné hodiny nacpat informace o celých civilizacích, když vám všechno přijde zajímavé a důležité. – pochechtává se – Já napsal výklad a zjistil jsem, že má téměř 40 palců. Tak jsem to znovu četl a škrtal a skoro u toho brečel, protože mi bylo jasné, že by to všichni chtěli určitě vědět. – směje se –
Denní věštec: Již vám jistě chodí vypracování úkolů. Jste spokojený s pracemi, které vám studenti posílají?
Andrew Uroboros: Prozatím se mi dostala do rukou jen samá dobrá vypracování. Musím smeknout nad tím, jak opravdově a se zaujetím studenti mé předměty uchopili. Ale na druhou stranu… teprve se rozjíždíme, že? Co já vím, třeba ve čtvrtém termínu zjistím, že mám prázdné třídy. – rozesměje se –
Denní věštec: Máte v plánu vypisovat i soutěže, nebo se spíše zaměřujete na výuku?
Andrew Uroboros: Momentálně jsem spíš pohlcen výukou. U mudlů mě čeká trochu náročnější období, tak nechci rozjíždět další aktivity, které by mi mohly přerůst přes hlavu. Ale až se situace trochu ustálí, mám pár nápadů na semináře i na soutěže. – usměje se –
Denní věštec: Co se týká budoucnosti a výuky, máte v hlavě ještě další předměty, kterými byste chtěl obohatit stávající studenty?
Andrew Uroboros: Nápadů by bylo, slečno Helen. Ale kdo by opravoval všechny ty úkoly? – culí se –
Denní věštec: No přece vy?
Andrew Uroboros: Když já mám ještě i soukromý život, jak bych vysvětlil své drahé polovičce, že na ni nemám čas? – směje se –
Denní věštec: No… asi byste ji musel očarovat?
Andrew Uroboros: To už jsem přeci udělal dávno… – pokrčí rameny a v očích mu rozpustile blýskne –
Denní věštec: Máte pocit, že hrad není, co býval, jak někteří prohlašují? A pokud ano, co pro to my – jeho obyvatelé – můžeme dělat?
Andrew Uroboros: To je všechno jen úhel pohledu, slečno. Každý z nás, kdo tu prožil jistý čas, pamatuje lidi, co už tu nejsou, soutěže, které časem vyšuměly, jiné pojetí famfrpálu, bujarou zábavu v kolejce… A každá změna je pro nás prostě změna. Co bylo, už není. Nováček je nadšený a my říkáme: Ale dřív to bylo jiné. Už to není, co to bývalo… A proč? Protože my jsme v tu dobu byli nadšení tím, do čeho jsme vešli. A oni jsou nadšení zase tím novým, co nás už tolik netěší, protože v nás zůstaly vzpomínky. – usmívá se – Jako je to s našimi rodiči a prarodiči. Taky vám každý řekne, že doba už není, co bývala. Ale je to jen tím, jak jsme tu dobu vnímali ve chvíli, kdy nás bavila. – usměje se –
Denní věštec: Jaká budoucnost čeká hrad, podle vašeho názoru? Věříte, že bude ještě dlouhá?
Andrew Uroboros: Tohle je těžká otázka a já si zrovna zapomněl vyleštit svou křišťálovou kouli. Ale řeknu to takhle… dokud na hradě budou lidé, které to tu bude bavit, bude hrad žít. – usměje se –
Denní věštec: Léta jste působil jako doprovod na lesních výpravách v mrzimorské koleji. Díky zfialovění jste musel tuto příjemnou „povinnost“ pověsit na hřebíček. Tento měsíc to bude poprvé, kdy se po dlouhé době s jezevci nevypravíte za dobrodružstvím. Jaké z toho máte pocity?
Andrew Uroboros: Jsem smutný. Výpravy byly mou „povinností“ mnoho let. Vlastně snad od pravěku. A najednou na ně budou chodit jezevci beze mne. Počítám, že budu pokaždé sedět u lesní brány, naslouchat, jak se bavíte, a budu tiše fňukat do kapesníku. – usměje se –
Denní věštec: Ještě mám poslední otázku, poněkud na tělo: Jak vidíte Mrzimor? Co pro vás znamená? Jací jsou v něm lidé? A dal byste jezevcům nějaké doporučení či vzkaz, který jste neměl třeba možnost jako student vyjádřit?
Andrew Uroboros: Mrzimor byl, je a navždy bude mojí součástí. Nemohu říct, že je to nejlepší kolej, protože v jiné jsem nikdy nebyl, ale řeknu to takhle: Pro mě je Mrzimor to nejlepší, co jsem na hradě kdy našel. Lidé v něm, mazlíčci i ta úžasná atmosféra. Mám báječné vzpomínky a nesu si je s sebou. – usměje se –
A co jim vzkázat? Doporučit? Nic… oni sami nejlépe vědí, jací chtějí být. – usměje se –
Denní věštec: Chtěl byste ještě něco dodat?
Andrew Uroboros: Jen jedno. Náš rozhovor bude stejně dlouhý jako mé výklady z Civilizací a do konce ho nikdo nedočte. A pokud ano, mám naději, že přežijí i mé výklady. Takže díky všem, kdo dočetl až do konce. – směje se –
Pro Denní věštec
Helen Miltonová
Je to dobré, můžu na hodiny pana Andyho. Jaká škoda, že už na ně vesměs nemám kapacitu

Díky za skvělý rozhovor
Já jsem ho také dočetla, mohu k tobě chodit, Andílku?
Že se ptáš, Kimonko. Ty? Kdykoliv! :oD
Pěkná novinářská práce, slečno. Za vedení rozhovoru byste měla jedničku.

A Andílku, můžu k tobě také chodit?
Děkuji děkuji