S DENNÍM VĚŠTCEM NA CESTÁCH: Údolím Bílé Opavy na Praděd

| Vydáno:
V tomto týdnu jsme započali pouť po oblíbených místech našich redaktorů – v zahraničí i u nás v luzích a hájích českých a slovenských. První náš tuzemský výlet má svůj začátek na místě, kde je údajně nejčistší vzduch v Evropě a které New York Times zařadily mezi nejzajímavější turistické cíle na světě – vítejte v Karlově Studánce, odkud se vydáme na nejvyšší vrchol Jeseníků, na Praděd.


(zdroj: zde)

Z Karlovy Studánky, které se ještě budeme věnovat později, vede na Praděd naučná stezka údolím Bílé Opavy. Tento výlet jsem pro vás vybrala nejen z osobních pohnutek, ale i pro jeho mnohé nesporné klady.

Naučná stezka údolím Bílé Opavy se hodí pro každého, kdo je alespoň průměrně pohyblivý, nemusíte být žádní super horalové, cestu zvládnou i děti a osoby staršího věku. Přestože touto cestou vystoupáte až na pátý nejvyšší vrchol Česka, nemusíte se bát závratné námahy a super sportovních výkonů, které byste snad museli podat. Cesta totiž vede údolím kolem bystřiny Bílá Opava, stoupání je velmi pozvolné a mírné, chvíli jdete lesem, chvíli podél říčky…


(zdroj: zde)

Na této cestě je však hned několik zajímavostí. Předně se jedná o naučnou stezku, takže se v průběhu svého výstupu můžete dozvědět mnoho o místní fauně a flóře, o polomu na stráních obklopujících Bílou Opavu – na své si tedy přijdou i ti, kteří místo plyšáka usínají s encyklopedií v ruce.


(zdroj: zde)

Největším lákadlem (krom malin, jahod a borůvek) jsou místní vodopády a tůňky, které se na bystřině tvoří. Největší vodopád má skoro osm metrů a podívaná na padající průzračnou vodu je úžasná.


(zdroj: zde)

Pro všechny, kteří nemají rádi stereotyp, a pro všechny neposedy mohu zaručit zábavu v podobě můstků a žebříků, po kterých musíte šplhat a překonávat je. Není to náročné, ale je třeba velké opatrnosti – žebříky mohou být v určitém období namrzlé, případně kluzké.


(zdroj: zde)


(zdroj: zde)

Velkou výhodou této cesty jsou její dvě varianty – v polovině trasy máte možnost vydat se po žluté nebo po modré, které se nad vodopády opět na čas spojí. Trasy jsou stejně dlouhé, avšak vydáte-li se po žluté, čeká vás hopsání po žebřících a můstcích a kameny, na které je třeba zvednout nohu hodně vysoko, trasa modrá je trasa určená pro cestu s menšími dětmi či seniory, vede lesem a akrobatické kousky se od vás nečekají. Na kterou se cítíte vy? – mrkne –

Jakmile se trasy nad vodopády spojí, vydáme se lesní cestou až na slavnou Ovčárnu. Pár minut před koncem se nám otevře nádherný pohled na Petrovy kameny, místo po staletí označované jako dějiště čarodějnických sletů – ale o tom víme své, že…


(zdroj: zde)

Jsme na Ovčárně. Zde končí jedna část naší cesty. Na Ovčárně se nachází horská služba, mnoho hotýlků, ale taky mnoho míst k občerstvení. Kdo už toho má plné kecky, na místním parkovišti může využít jednoho z autobusů, které sjíždí zpátky do Karlovy Studánky a do dalších okolních měst. Kdo má ještě sílu, může se vydat dál…


(zdroj: zde)

Cestou na Ovčárnu jsme urazili necelých šest kilometrů a zvládli převýšení asi pět set metrů. Kousek od nás se hrdě naparuje lákavý cíl – vrchol Praděd. Z Ovčárny vede na Praděd asfaltová silnice, kdo si tedy vyjel na Ovčárnu autem či autobusem, může využít možnosti dostat se na vrchol i s kočárkem, chodítkem, na kole či koloběžce. Ostatní, kteří se do teď plahočili pěšky, jistě uvítají možnost odpočnout si chůzí po rovném a upraveném povrchu. Jsou před vámi čtyři kilometry tam a čtyři zase zpátky. Pokud přemýšlíte nad tím, proč se plahočit po asfaltce na vrchol, který vidíte z Ovčárny, mohu vám zaručit jeden z nejkrásnějších rozhledů do okolí – třeba na Dlouhé stráně a ještě mnohem dál… Krom toho také můžete vystoupat na místní vysílač/rozhlednu – do výšky 73 metrů.


(zdroj: zde)


(zdroj: zde)

Jakmile se dostanete zpátky na Ovčárnu a stále nebudete mít dost, můžete se vydat třeba po žluté přes Vysokou holi až na Malou Morávku (cca 9 km), odkud opět vyjíždí autobusy mnoha směry.

Já však doporučuji aspoň jednou sjet z Ovčárny zpátky do Karlovy Studánky, která rozhodně stojí za projití.

Karlova Studánka je nádherné lázeňské město, které má jen velmi málo stálých obyvatel a rozlohou patří mezi pět nejmenších měst v Česku. Toto místo vás upoutá nádhernou jednotnou architekturou, množstvím zeleně, milými lidmi a tím nejčistším možným vzduchem. V místních hospůdkách a restauracích si můžete pochutnat na spoustě dobrot a v obchůdcích se suvenýry nakoupíte od lázeňských oplatků, přes pohledy až po všelijaké jiné drobnůstky. Sběratelé turistických známek, nálepek, razítek a připínáčků si zde také přijdou na své. Nesmím však zapomenout na jednu z nejdůležitějších věcí – minerální prameny, kterých je v Karlově Studánce rovných osm. Zdravou vodu si můžete na dvou místech stočit a odvézt s sebou.


(zdroj: zde)


(zdroj: zde)


(zdroj: zde)

Na závěr však musím zdůraznit několik věcí. Vydáte-li se po naučné stezce kolem Bílé Opavy, mějte dobrou a pevnou obuv. Cesta není náročná, ale na žabky a tenisky to na kamenech a kluzkých žebřících není. Mějte rovněž na paměti, že z důvodů bezpečnosti je trasa v zimě uzavřena, nejste-li tedy profesionální horolezci, v zimě se tomuto nádhernému ledovému království vyhněte a vyčkejte jarní oblevy!


(zdroj: zde)

Poslední tečkou za naším dnešním putováním jsou mudlovské pohyblivé obrázky, které vám danou oblast přiblíží ještě více:

Přeji příjemnou cestu!

Pro Denní věštec
Niane z Libelusie

Informace:

Karlova Studánka – Ovčárna: žlutá a modrá turistická značka (žlutá je ta náročnější)

Mapa základní trasy: ZDE

Trasa Ovčárna – Praděd: ZDE

Trasa Ovčárna – Vysoká hole – Malá Morávka: ZDE

Published by

Niane z Libelusie

Ó velké Mango a občasná redaktorka Denního věštce. Začínala jako šéfredaktorka a redaktorka nebelvírského kolejního časopisu Lví tlapou (6 školních let), po změně barvy hábitu na profesorskou fialovou se zaměřila mimo jiné na výuku šéfredaktořiny. Denní věštec vedla několik let. Je proslulá články, které neberou konce, popíjením niokaa a velkou zásobou obracečů času, které nefungují, takže je věčně v časovém skluzu. Tvrdí o sobě, že má místo hlavy cedník (přeloženo: zapomíná). Nejraději píše čarointerview a reportáže a z pozice čtenáře ji nejvíc baví články ve stylu Lenky Láskorádové a cokoliv, co navodí kouzelnou atmosféru série knih o Harry Potterovi.

Komentáře

  1. Krása! Rozhodne musím pridať k možnostiam na dovolenku, hoci ako sa poznám, skončíme už pri prvom odpočívadle. 😀

  2. Můžu potvrdit, že Bílou Opavu si užijí i ti „turisté“, kteří jinak hory ani túry nemusejí (ano, narážím na sebe). Nádherné místo, včetně Karlovy studánky.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *