Wayna Wayra Tlaloc: „Nikdy jsem průběh ústní zkoušky neviděl.“

| Vydáno:
Havraspárský student známý ze spousty výjezdních seminářů, který se mimo jiné kdysi objevil i ve vedení modré koleje na postu zástupce famfrpálového kapitána, má letos za sebou úspěšně složenou zkoušku dospělosti. Jaký vztah má ke kapesním tvorům, kterým se ve své práci věnoval, a co doporučuje všem studentům, kteří OVCE teprve budou skládat? Poslechněte si, o čem všem se Wayna Wayra Tlaloc rozpovídal…

Denní věštec: Přeji ti krásné odpoledne, Wayno. Nejprve bych ti chtěla pogratulovat ke složení zkoušek OVCE a zakončení základního studia na škole. A to hned na tři vynikající! To se vždycky nevidí! – usměje se –
Wayna Wayra Tlaloc: Děkuji. Ono těch vynikajících bylo více, nesmím opomenout vynikající téma, vynikající profesorku a také vynikající členy zkušební komise.

Denní věštec: – zářivě se usměje – K tomu všemu se ještě dostaneme! V tuhle chvíli mě však zajímá… v kolonce věk ti nyní září číslo devatenáct, které značí, že sis základní studium o jeden rok prodloužil. Který ročník jsi opakoval a proč k tomu došlo? – zvědavě na něj kouká – Nevycházelo ti to časově s mudly, nebo ses některých zkoušek bál a raději sis rok počkal?
Wayna Wayra Tlaloc: No, pokud si dobře pamatuji, byl to hned můj druhý ročník na škole, docela brzo na mě dorazila tzv. HOGkrize, kdy mě vůbec nic nebavilo a mrazák byl dobrým řešením, a to jsem tam hloupě byl i přes svoje narozeniny. – rozesměje se – Holt krize je problém.

Denní věštec: – přikývne – Svou zkoušku dospělosti jsi jako první člověk na hradě skládal z Atlasu kapesních tvorů. Jak sis tento předmět vybral? A které další byly v nabídce, před kterými dostali kapesní tvorové přednost? Napadlo tě u výběru, zda to není tak trochu střela naslepo, vzhledem k tomu, že to byla jejich premiéra, a tak sis třeba ani nemohl dohledat předchozí zadané zkoušky?
Wayna Wayra Tlaloc: Já jsem občas rád průkopníkem ve zkouškách z nových předmětů. – zamyslí se – I NKÚ jsem skládal jako jediný z Famfrpálové praxe. No, ale zpět ke zkoušce, o které je tento rozhovor. V počátcích na hradě jsem se chtěl do zkoušky pustit z Bystrozorství, následovalo období Syrové magie a potom Živlové magie, ale jelikož byla madam Larrie zrovna u ledu, sáhl jsem právě po Atlasu. Výhoda této volby byla, že slečna Tydynka mi vyšla vstříc s požadavky na téma, a tak jsem v tom nemusel úplně plavat. Navíc ne každý profesor vám zajistí stáž přímo na Ministerstvu kouzel, kde můžete během roku s kapesními tvory přijít do úzkého kontaktu.

Denní věštec: – přikyvuje – Máš ke kapesním tvorům nějaký zvláštní vztah? – optá se – Věřím, že spousta lidí o nich slýchá a zabývá se jimi i nad rámec školních vyučovacích hodin. Jak to máš ty? A čím si tě případně získali nebo nezískali?
Wayna Wayra Tlaloc: No, já nejsem jiný. V době, kdy jsem byl ještě malé mudlátko, právě kapesní tvorové u mudlů zažívali velký boom, a tak se to dotklo i mě a docela mě to drží až dodnes, i když fenomén Pokémon GO se mě moc dlouho nedržel. Jsem spíše na seriál, i když ten teď šel v poslední generaci hrozně dolů. – na chvilku zesmutní, ale pak nahodí zase úsměv –

Denní věštec: Už jsi zmínil téma i to, že ti profesorka vyšla vstříc s požadavky. – usměje se – Tématem tvé práce byly změny vzhledu a vlastností kapesních tvorů v závislosti na geografické poloze či genetické mutaci. Co sis o zadání pomyslel poprvé, když jsi ho spatřil? A jak se ti s ním nakonec pracovalo, jak bys ho hodnotil?
Wayna Wayra Tlaloc: Když jsem ho poprvé uviděl, řekl jsem si něco ve smyslu: „Páni, to je super!, protože vzešlo přímo z toho, čím jsem se na stáži na Ministerstvu kouzel zrovna zabýval, a tak jsem nemusel tvořit něco nového a jen jsem, krom základních poznatků obecně o kapesních tvorech, sepsal výsledky mého snažení, co jsem během stáže na Ministerstvu kouzel zaznamenal. Takže to, krom složení mé zkoušky, pomohlo i odboru, co se právě kapesními tvory zabývá, a to byl super bonus.

Denní věštec: Jak dlouho jsi práci psal? Bylo to na jeden zátah, nebo jsi od ní odbíhal a postupně ji ladil několik dnů nebo týdnů? – zamyslí se – Co ti na ní zabralo nejvíce času? Samotné vymýšlení, nebo její tvorba, případně také která konkrétní psaná část?
Wayna Wayra Tlaloc: No, popravdě koncept se mi v hlavě tvořil asi 14 dní a možná více, ale všichni to znají, že nejlépe se píše na poslední chvíli, takže jsem to sepsal na dva zátahy během posledního víkendu a myslím, že to špatně nedopadlo, až na zmizelé obrázky, co mi tam zpětně dost chybí. Hlavně to poslední varování na konci celé práce. – praští do stolu – Hloupé obrázkové chýše, co na ně není spolehnutí.

Denní věštec: Ano, ano, to je nemilé a známe to asi všichni… – na chvíli se odmlčí – V rámci své práce ses dokonce vydal na stáž na samotné Ministerstvo kouzel, jak už jsi několikrát zmínil! – nadšeně téměř poskočí a zazáří jí očka – To se jen tak někomu nepodaří a je to opravdová vzácnost! Jak se ti povedlo si něco takového domluvit, co papírování a úplatků za tím stálo? – zamrká –
Wayna Wayra Tlaloc: Hodně práce na té zařízené stáži nechala právě slečna Tydynka, a popravdě nechci raději ani znát, co vše pro to musela udělat. – zasměje se – Byl jsem s ní na tom, že zkoušku u ní složím, domluven ještě o malých prázdninách mezi školními roky, tak asi to byl od ní malý bonus pro fanouška kapesních tvorů, neboť jsme o nich debatovali už i dávno předtím, než se zde předmět objevil. Ale třeba se i tobě povede stáž si získat. – šibalsky na ni mrkne –

Denní věštec: – uculí se – Děkuji! Je na tvém vypracování něco speciálního, na co jsi pyšný a co bys ty sám rád vyzdvihl? – povzbudivě se usměje – Něco, co by třeba neznalým kapesních tvorů mohlo uniknout?
Wayna Wayra Tlaloc: Určitě je to práce na projektu s genem delta, který není, pokud vím, známý, jelikož to byl, co vím, první, nebo jeden z prvních pokusů s ním, a jsem rád, že jsem mohl být jeho součástí. A jen díky tomu i přesto, že budu pokračovat dál jako student, tak mám povolen přístup na odbor Ministerstva kouzel právě kvůli pokračování tohoto výzkumu.

Denní věštec: Když ti přišlo slovní hodnocení písemné části, měl jsi dojem, že je podnětné? – zamyslí se a znovu si pročte slova madam Tydynky – Je něco, co tě na něm zamrzelo, a něco, co tě naopak velmi potěšilo a za co jsi své vedoucí práce vděčný?
Wayna Wayra Tlaloc: Hodnocení se mi zdálo a stále zdá jako velmi kladné, i když ano, opravdu jsem mohl dát více příkladů o změnách, ale ono je to, jak slečna Tydynka správně řekla, složité a mnoho závěrů změn ještě nebylo a není známo. Ale hrozně mě potěšily otázky, co by měly padnout na ústní, protože jsem nikdy průběh ústní zkoušky neviděl, tak jsem nevěděl, do čeho jdu. – zasměje se –

Denní věštec: – něco si zapíše a zvedne hlavu – Po písemné části tě čekala ještě ta ústní, kterou už jsi zmínil. Cítil jsi obavy a byl jsi nervózní, nebo tě pocity strachu ani nenapadly a šel jsi do učebny v Severní věži naprosto klidný? Myslíš si, že je důvod mít trému, nebo ne?
Wayna Wayra Tlaloc: No, trému jsem měl velkou, když člověk nemá vůbec potuchy, co ho čeká a jak to probíhá, tak se to dá očekávat. Takže všem čtenářům doporučuji si na jednu zkoušku jít sednout a dívat se na průběh. Když by člověk věděl, jak to jde, bát by se nemusel.

Denní věštec: Připravoval ses nějak na ústní část? – zkoumavě si ho prohlíží – Už bylo řečeno, že Madam Flyová ti v hodnocení písemné práce navrhla několik věcí, na které se chtěla ptát. Prostudoval sis k nim některé materiály? Procházel sis třeba výklady předmětu, nebo ses na nějakou přípravu úplně vykašlal?
Wayna Wayra Tlaloc: No, ono až na historické věci ohledně Satošiho znám celou problematiku docela zpaměti, takže nějaká větší příprava být nemusela, a to byla taky velká výhoda. Takže jsem jen prolistoval pár prvních výkladů v prvním ročníku, a pak to nechal na vůli nejvyšších.

Denní věštec: Jak ti vyhovoval průběh zkoušek „naživo“? Užil sis ho a bavil tě, nebo ses naopak celou dobu těšil, až to budeš mít za sebou a počítal jsi minuty do konce? – uculí se – A co obecenstvo? Přišli se na tebe lidé podívat? A byl jsi za to rád, nebo ne?
Rosmerta: Ohnivec pro Waynu Wayru Tlaloca.
Wayna Wayra Tlaloc: – kopne do sebe ohnivce – No, popravdě to bylo lepší, než jsem čekal, a docela jsem si to užil, i když skládat zkoušku, když nejsi úplně fit, není nejlepší. – zasměje se – No, pár lidí na mě přišlo, když jsem to napsal do kolejky, ale asi jen ti, co jsou mi nejbližší, jako Saphira nebo Aya.

Denní věštec: Už jsem zmínila, že profesorkou, u které jsi OVCE skládal, byla Tydynka Flyová. Jak ti vyhovovala? – usměje se – Doporučil bys skládání zkoušek u ní i dalším studentům, kteří před rozhodováním o své budoucnosti teprve stojí?
Wayna Wayra Tlaloc: Slečna Tydynka je skvělý člověk, co ti pomůže, když je třeba, a vše bere s nadhledem, takže skládání u ní je procházka růžovou zahradou. Takže určitě doporučuju skládat OVCE u ní, ale jen v rozumné míře, přeci jen 20 takových zkoušek za rok nezvládne. – zasměje se –

Denní věštec: Jsi rád, že už máš vše za sebou, nebo bys do toho nejraději šel znovu? – zazubí se – Myslíš si, že by to teď bylo jednodušší, když už víš, co to zahrnuje a jak to probíhá?
Wayna Wayra Tlaloc: No, popravdě už se těším na KOZU, takže bych si to klidně dal ještě jednou, protože je to zajímavé a tím, že zkoušku splníš, se ti otevře úplně nový svět možností, o zábavě při trémě nemluvě.

Denní věštec: Máš nějaké doporučení pro všechny, kteří se na OVCE chystají? Nějaký tip, jak vše zvládnout, nebo něco, na co by neměli zapomenout? – usměje se – Co bys třeba ty chtěl od někoho slyšet zpětně, když ses ke zkoušce zapisoval?
Wayna Wayra Tlaloc: Určitě bych je donutil dojít se podívat na zkoušku před jejím skládáním a také bych jim doporučil vybrat si předmět, k němuž mají nějaký hlubší vztah, aby to, co vypracují, šlo přímo od nich z hloubi duše, a ne jen ze sprostého lámání přes koleno.

Denní věštec: Momentálně máš za sebou jednu z met, po které se můžeš na hogu vrtnout víceméně kamkoli. Jaké máš se sebou plány? Láká tě třeba změna barvy hábitu, nebo bys rád zůstal v rozšiřujícím studiu v koleji a věnoval se něčemu jinému? A čemu třeba? – usměje se – Kam tě to táhne?
Wayna Wayra Tlaloc: V první řadě, i když mám později plány změnit hábit, si chci užívat zaslouženého důchodu, a to v plné míře, také si musím prvně dodělat magíka na čapku, a pak můžu jít do fialova.

Denní věštec: – spokojeně přikývne – Wayno, mnohokrát ti děkuji za rozhovor i za tvůj čas. Přeji ti, ať se ti i nadále daří a ať najdeš úspěch na všech místech, kam tě vítr zavane. Krásný zbytek dne! – usměje se a propustí ho ze svých spárů –
Wayna Wayra Tlaloc: Také děkuji, že jsi mi dala prostor se vyjádřit pro čtenáře věštce o mé životní zkušenosti na poli zkoušky OVCE a i tobě přeji krásný zbytek dne. – opětuje úsměv a pomalu se vydá pryč –

Pro Denní věštec
Narcisse Cinerea

Published by

Narcisse Cinerea

Redaktorka, pro kterou je psaní jedním z nejmilejších koníčků. Cení si dobrého čtiva, lidskosti, kvality před kvantitou a schopnosti myslet. Nejraději se věnuje všemu, co ji nějakým způsobem naplňuje, rozvíjí a v čem nalézá smysl.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *