Patron, půjčování uniformy a příspěvky na výuku pro nováčky samozřejmostí?

| Vydáno:

Sotva se nováčci dostali do kolejí, jejich první starostí se stalo to, koho dostanou za patrona, a dotaz číslo dvě – půjčíte mi uniformu a na předměty? To, že jsou nováčci důležití, že je kolej potřebuje a má se o ně starat, je věcí jasnou – ale opravdu jsme to chtěli dovést až sem?

Patroni jsou jistě super věc. Dají se udělat řadou způsobů, z čehož každý má svoje pro a proti. Jistě existuje i nějaký dokonalejší způsob, než na který já si dokážu vzpomenout. Nic proti patronování ve své podstatě nemám.
Vzniklo na škole tuším někdy v roce 2006 v jedné nejmenované koleji. Já osobně jsem ho ještě jakožto nováček nezažila a upřímně si nemyslím, že bych na tom nějak tratila nebo že bych kvůli tomu snad byla méně aktivní nebo méně věděla o hradu. Pokud jsem si opravdu něčím nebyla jistá, stačilo se zeptat. Kohokoliv v koleji, v případě nutnosti i mimo kolej, ale co já vím, tak mi vnitrokolejní dotazy většinou snad i stačily. Bavila jsem se s lidmi i mimo kolej i v koleji – a to proto, že jsem se nimi bavit chtěla a nikoliv proto, že by mi někoho na „bavení se“ určila kolej. Pravda, byla jsem nováček takzvaný „prázdninový“, takže jsem měla dva měsíce na rozkoukávání se, dokud nezačala výuka. Ale i těch je tu právě teď, po tomto zařazování, docela dost.

Co nechápu, je to, když někdo přijde, zjistí, že žádného patrona nemá, a začne se ho dožadovat. No co to je, že? Vždyť přeci musí dostat patrona! Musí ho prostě mít. A můžete mi povědět pročpak? Je to nepsaný zvyk, docela pěkný. Je ale věcí každé koleje. Chápu, že některým nováčkům bylo dva měsíce říkáno, jak dostanou patrona, až budou zařazení, a že pak s tím počítají jako s jasnou věcí. Ale – kam jsme se to dostali? To si budou nováčci vymáhat, že patroni musí za každou cenu být? A budou se divit, že nejsou?
Tím pochopitelně neobhajuju nic a nikoho, nekomentuji žádnou situaci nikde, můj osobní názor ale prostě je takový, že se dá přežít i bez patrona. Není nutností. A hlavně prostě není žádnou samozřejmostí, to, jak to má jaká kolej udělané, je čistě jen a jen její věc, i kdyby se rozhodla udělat kdovíjakou koninu, pořád je to na koleji. A mít patrona prostě není samozřejmost – ano, rozmohlo se to, ano, praktikuje se to de facto všude, ale pořád to není samozřejmost a chápat to tak, že kolej vám prostě patrona musí nějakým způsobem dopravit je docela… Sebestředné? Ten správný výraz mě nenapadl. =)
A obzvláště u těch, co tu jsou dva měsíce – chápu, chcete se třeba zapsat na výuku a nejste si jisti. A to se musíte ptát někoho, komu kolej řekne, ať se ho na to ptáte? Nemůžete prostě napsat komukoliv z těch, co v té koleji jsou a třeba jsou online? Když nebudou vědět oni, třeba vás pošlou za někým, kdo to vědět bude – neříkejte mi, že by vás všichni vyignorovali.

Stejně tak se rozmohl trend „a neboj, když si nevyděláš, kolej ti určitě uniformu půjčí a na zápis taky“. Což bylo i veřejně oznámeno (pro zájemce třeba Síň nováčků) a to ještě před jakýmkoliv zařazením – a neříkejte mi, že to je fakt ve všech kolejích stejně (pochybuju o tom, například tuším Bilkis to tam i říká, ale mám pocit, že jediná).
Co prosím? Jako jistě, pokud sem někdo přišel před „chvílí“ a nestihnul si vydělat na tři předměty, ale jenom na dva – ok, proč ne. Případně půjčit nějaký kousek uniformy. Ale aby někdo rovnou počítal s tím, že jako mu kolej všechno dá a on si může koupit tady šaty a tady tohle? Kolejní konto tu pochopitelně je nejspíš i proto, aby méně majetným studentům pomáhalo ke studiu (jsou z toho například body, že ano), ale že by tu bylo proto, aby sponzorovalo studenty, co místo vydělávání na tyhle věci nedělají nic, popřípadě si za to koupí hadříky na Příčné? Tím neříkám, že se to někde nedělá a že by to bylo špatně – třeba není, třeba je to správně. Ale kdo bude koleji určovat, kolik má komu přispívat na výuku? Kolej sama? Nebo to, že se mezi nováčky rozmůže vědomí, že jim všichni všechno půjčí?

Podle mě by trocha samostatnosti neškodila…

Kam jsme se to dostali? Jistěže potřebujeme nováčky. Potřebujeme je i motivovat, „dostat do koleje“ (což dobrý patron asi může zvládnout, na druhou stranu – řada lidí dobrými patrony není a stejně jsou jejich nováčci aktivní a „v koleji“), ukázat jim, že o ně stojíme a tak. Ale opravdu se jim musíme až klanět a dělat pro ně psí kusy? Přijde mi, že na nich až téměř začínáme provádět řitní alpinismus… „Jistě, nemusíte nic dělat, jenom potom trochu těch bodů, patron vám řekne, jak udělat tohle a tamto a na všechno se vám přispěje po zařazení a slzičky utřou a nos taky a klidně i něco dalšího, když na to přijde…“

Jsem sama, komu se tahle „móda“ nelíbí? Vlastně bych to i dokázala pochopit, ale mě osobně to v posledních dnech nadzvedává natolik, že jsem o tom prostě „musela napsat“. Také nutno dodat, že proti nováčkům jako takovým nic nemám, právě naopak, doufám, že se tu uchytí a najdou na Hog svoje místo, a že za to, že to tady takhle funguje, de facto zrovna oni až tak úplně nemůžou…

Komentáře

  1. – No, musím se vyjádřit. Podle mě to až takhle daleko opravdu nezašlo. Já považuju patronování za dobrou věc, jak nováčka seznámit s kolejí. Kažopádně, patron není o tom, aby nováčkovi dával peníze, ale aby mu řekl, jak je má vydělat, patron se má ujistit, že je vše v pořádku, že nováček všechno chápe, a ne, že mu má utírat slzičky. A prostě, pokud má kolej takovéhle akce, že půjčuje na předměty, tak jistě očkeává splacení a pokud ne, vžuma mmůže za to patron. V podtstaě je to správné, patron si měl nováčka vychovat a vysvětlit mu to. Ale v podstatě ano, pokud je trendem nováčka všelijak rozmazlovat, tak to správné není. A myslím si, že není nováčka, který by patrona nechtěl – a je na tom něco špatného? MInulý rok jsme měli nováčků málo, takže se logicky nedostalo s patronováním na všechny. Letos je to jiné, na některé se dostane i dvakrát a nemyslím si, že by nováček neměl mít pevnou podporu, protože, někteří lidé nováčkovské dotazy „nesnáší“, takže pochybuju, že by někdo posílal sovu s tímhletím a támhletím zrovnu tamtomu člověku. Nemusí být takoví všichni, většina je vstřícná, ale výjimky s enajdou. A právě ty výjimky potvrzují pravidlo, že s enováček radši obrátí na osvědčeného patrona než na kteréhokoliv online človíčka. Přežít bez patrona – závisí na povaze. Někteří nováčci jsou samostatnější, jiní potřebují přátelskou pomoc. Proč by jim neměla být nabídnuta? Motivace pro nováčky má znít: Ještě si stihneš vydělat,“ a ne, „Kolej ti půjčí“. Souhlasím, pokud má nováček šaty na peníze a na uniformu ne, pak je to jeho problém, měl si koupit to, co je potřebné.

    1. Re: – Ano, v tomhle souhlasim se slecnou Linn. Ne ze bych se slecnou Cerri nesouhlasila – ale ja osobne jsem se tedy s prikladem novacka, ktereho popisuje, zatim nesetkala. A doufam, ze nesetkam =) Ono jisteze si casto spousta lidi z hlouposti nakoupi na Pricne obleceni misto toho, aby setrila na vyuku – ale ti potom maji holt problem, setri kdyz se ostatni jiz zapisuji, dosetreno maji az kdyz je temer vsude plno a mohou pak byt radi za nejake posledni misto na nevim jak ubohem predmetu, na ktery puvodne nechteli. A jisteze se nekdy muze stat, ze ma takovyto „chytrak“ natolik charitativniho patrona, ze mu penize da ze sveho, ale to je uz ciste kazdeho vec, stejne tak mu muze pujcit i jen „obycejny“ kamarad… Ono v Nebelviru treba system pujcek z konta existuje, to nejsou zadne zkreslene infce, ale jde opravdu o pujcky, navic zrovna vuci novackum dost tvrde, takze nevim – jestli se na toto nekdo spolehal, asi narazi =)

      A co se dozadovani patrona tyce.. k tomu se nevyjadruji, protoze nevim, na jakou situaci narazite, ja se s tim nesetkala. Treba ale v Nebelviru bych to ocenila, protoze ve chvili, kdy u nas patronat existuje, znamenal by novacek bez patrona chybu vzniklou pri rozdelovani patronu (coz se proste jednou za par let stat muze), takze by mu byl nejaky pridelen a diky jeho aktivnimu ozvani se by se prislo na to, ze se stala chyba – coz je proste dulezite vedet. Lepsi nez kdyby dotycny novacek chodil a statecne si sam probijel cestu zivotem, zatimco vsichni jeho spoluzaci by sveho patrona meli a vedeni koleje by zilo v tom, jak je neomylne a dokonale.

      1. Re: Re: – Tak jako, já neříkám, že patronování a přispívání studentům je špatné… Ale že je špatné na to za každou cenu spoléhat. Co kdyby se nějaká kolej rozhodla, že prostě patrony mít nebude a na výuku taky přispívat nikomu nebude a nováček by přišel poté, co mu dva měsíce všichni říkali, jak dostane patrona a uniformu a na výuku mu kdyžtak půjčí kolej – a přitom to prostě není samozřejmost, proč se má potom dožadovat toho, co mu kdosi říkal, že dostane, když to třeba někde může fungovat jinak?
        Jako já v podstatě shrnula situaci – ohledně patronů – z letoška, kdy k nám lidi přišli a když do jednoho dne neměli patrona, tak si stěžovali ve VS nebo tak, bez toho, aby se třeba zeptali někoho výš nebo počkali, co se bude dít. To, jak to u nás je nebo není, nemám zapotřebí rozmazávat – v případě článku mi šlo jenom o ten princip. A pak prostě jednali tak, jako kdyby byl patron něčím, co prostě mají dostat a když ne, tak je zle a v podstatě jim ho někdo „vzal“. A jako ano, z většiny šlo o ty, co tu byli dva měsíce a je mi jasné, že když někdo dva měsíce poslouchá, jak dostane patrona, tak s ním pak „počítá“. A právě – není tohle špatně? Počítat s tím, že nějaká kolej mu něco musí dát? Proč jim to všichni slibují? Neměl by být patron spíš „výsadou“ než něčím samozřejmým?
        A jako jistě, když v koleji jsou rozřazeni patroni a někdo ho nedostane a ozve se – v tomhle případě to chápu… Ale to je většinou tak, že se to někde vyhlásí a tak podobně… Ale třeba situace – patroni nejsou v koleji vůbec. A nováčci prostě „já chci patrona“…
        Nevím, jestli to vyjadřuju dost srozumitelně.
        A s těmi penězi – několikrát jsem (a nejen v té Síni nováčků) viděla, jak se mluvilo o půjčkách koleje na výuku a i uniformy. A právě stylem „ona ti kdyžtak kolej půjčí“.
        A o tomhle stavu mluvím – patroni a půjčky a tak – to je přeci super věc, ale pořád by to mělo být na koleji, jak to zrovna zařídí… A ne, aby to bylo tak, že to někdo bude brát jako samozřejmost a s tím přijde do koleje a je v podstatě „zklamán“, že nic takového kupříkladu někde nedostane… Co kdyby se nějaká kolej rozhodla to udělat celé prostě jinak? Někdy v budoucnu?

        1. Re: Re: Re: – Hmm, tak to je potom jina vec, ano. A mate pravdu, ze potom bude ta kolej, ktera se rozhodne proste udelat veci „jinak“, hned za tu spatnou a novacci budou nastvani, ze nejsou v te uzasne koleji vedle. Na druhou stranu tomuhle se asi nevyhneme, je to ta druha strana „letniho novackovskeho rozkoukavani a pomerovani kvalit jednotlivych koleji“. Protoze ono kdyz potom uz kazdy aspon trochu aktivni novacek vi, jak to nekde vypada, protoze mu o tom pulku leta nekdo basnil, ve snaze nalakat ho do „sve“ koleje – kdyz se mu ta myslenka zalibi a zvykne si na ni, je asi realita koleje, kde to chteji „delat jinak“, trochu tvrda. A ano, to je duvod, proc s letnim rozkoukavanim nesouhlasim, proc ho nepodporuji a proc si myslim, ze by meli byt novacci zarazeni do koleje ihned po svem prijeti na skolu. Pak je proste realita te dane koleje to, co je pro ne samozrejme, a i kdyz se pak dozvedi, ze vedle cosi jako patronat funguje, maji uz moznost objektivne z vlastni zkusenosti posoudit, ze pristup jejich koleje neni spatny (a nebo treba naopak je, ale proste bude to objektivni hodnoceni), ne hned rovnou negativni „jezis co to je, oni tu nemaji ani tohle?“

        2. Re: Re: Re: – Teda, co si to dovolujou, jsou tady celé dva měsíce ještě chtějí patrona?! No, nevím proč by mělo být špatné že někdo spoléhá na to že patrona dostane. Já byl nováček který se neměl čas rozkoukat, zařazování bylo skoto okmažitě, patronku jsem dostal dřív než mi stihl někdo slíbit že nějaká bude. I když jsem si spoustu věci našel sám, pomohla mi hodně. A kdybych byl nováček který má dva měsíce času, rozhodně bych patrona chtěl taky, už jenom ze zvědavosti. Třeba ne pro to aby mi řekl jak funguje výuka nebo kde je letová plocha, ale proto že patron je zase něco nového (pro nováčka), je to další ze zážitků na hogu, poznat někoho, moct s ním mluvit o koleji nebo čemkoli jiném, třeba i o věcech na které nováčka nenapadne se jen tak zeptat (těžko přijde nováček do VS a zavede sám od sebe řeč na to jaký byl poslední kolejní sraz, co se v koleji stalo tehdy a tehdy zajímavého, jaký je pan kolejní, jaký byl ten předtím a co já vím co všechno ještě..), ono to jde dost těžko napsat, nejlíp to asi vystihuje ten „zážitek na hogu“ A proč se ho nedožadovat? To je jako kdyby jsme se zlobili na nováčky že se dožadují toho, aby přijel Koloděj, protože jim někdo řekl že o prázdninách přijíždí. Vždyť to taky není povinost pana ředitele, pozvat ho. Proč se má potom dožadovat toho, co mu kdosi říkal že bude, když to třeba některé prázniny může fungovat jinak? Měli by se pomalu vyhazovat, za to že chtějí na hogu něco zažít, že? A k těm penězům..taky nechápu, co je špatného na tom když kolej někomu půjčí a když to slibuje. Samozřejmě, když pak nováček na tohle spoléhá a nesnaží se vydělat si sám, něco to o něm svědčí a je to jeho ostuda. Ale kolej nedělá nic špatného, když to slíbí. Nováček si tak například může říct, že i když nestihne do týdne vydělat 15 G, může se zapsat na všechny předměty které ho z povídání ostatních nadchly, že to není problém a že nemusí vybírat a obětovat něco jenom kvůli tomu že zrovna nemá spoustu peněz, prostě ví že má na vydělání víc času.

          1. Re: Re: Re: Re: – Občas mám z některých tvých komentářů pocit, že máš problémy s porozuměním psanému textu.

            Doslova tam píšu, že to není vyloženě problém v nováčcích a že proti nim nic nemám, že spíš kritizuji ten trend, který zde nezavádí oni, ale právě starší studenti tím, že říkají, že „to takhle prostě funguje“ a občas i slibují něco, co se následně třeba nemusí stát.
            Stejně tak, že patronství není nic špatného – jenom říkám, že není nic nutného. A nic samozřejmého. A jistěže, může se dožadovat patrona – ale proč se ho dožaduje? Umíš si představit, že by třeba někde přišli na nějaký jiný systém, který by začali praktikovat? A třeba by byl i lepší. Ale všichni mu přeci slíbili patrona a jinak to být nemůže…

            A ano, ty bereš patrona jako něco, co tu bylo, je a bude a že je to zážitek, který přeci musí každý být, ok, v tom se neshodneme, ale to je tvůj názor. Však jsem ten článek napsala proto, abych se dozvěděla, co si o tomhle kdo myslí. Problém je ten, že ti, kdo sem už „za patronů“ přišli to očividně fakt vidí jako naprostou samozřejmost, o tom se pak nedá moc diskutovat. =) Ale beru, že to tak někdo brát může.

            A ono nevadí, když kolej půjčuje. Napsala jsem tam svůj pohled, ale výslovně jsem vypíchla, že to třeba může být dobře jinak. Ale tady nejde o to, co slibuje kolej – nebo ok, kdyby šlo, tak – když někdo slibuje všem nezařazeným nováčkům, že po zařazení jim kolej něco půjčí, tak to bude půjčovat všem všech barev, když v té koleji, kam se onen nováček dostal, to funguje prostě jinak? O tomhle to je. Ano, někde se třeba půjčuje, jinde se třeba dává a jinde se třeba přispívat vůbec nebude – správně může být všechno i nic, záleží na pohledu a na souvislostech. Záleží na té koleji. Na ničem jiném. Ale říkat nezařazeným, že jim kolej přeci půjčí – a jaká? Ta, která to říká nebo ta, kam se dostanou?

          2. Re: Re: Re: Re: Re: – To je zvláštní, já mám z těch tvých pocit že jsi ty moje nečetla. Já tam nikde neříkám, že máš něco proti nováčkům a že to je problém v nich. Říkám jenom že není nic špatného v tom, že spoléhají na patrona. Ano, správně, při své vnímavosti a s genialitou hraničící schopnosti porozumět psanému textu už jistě tušíš že to byla reakce přímo na tvá slova „Ale že je špatné na to za každou cenu spoléhat.“ Jenom říkám, že to špatné není. Pokud narážiš na zmínku o zlobení se na nováčky, asi to s tou genialitou nebude tak horké. Kdyby bylo, jistě bys poznala rozdíl mezi větami „To je jako kdyby jsme se zlobili..“ a „To se můžeš stejně tak zlobit…“ Zvlášť pozorně si přečti slovo „stejně“ které by vyjadřovalo že se na nováčky zlobíš a že proti nim teda asi něco máš. Pokud jde o ty půjčky, taky jsem jenom napsal svůj pohled na to co ty říkáš, že nevadí když kolej půjčuje. O tom že je špatné slibovat to všem nováčkům jako by neexistovaly rozdíly mezi kolejema, nepadlo ani půl slova. To samozřejmě špatné být může. Ale bylo by dobré se zamyslet, proč se to nováčkům takto slibuje. Slibují jim to starší studenti ze všech kolejí a jestliže se v těchto slibech shodují, patrně se mají proč shodovat, což znamená že..že by to ve všech kolejích nakonec stejně bylo? Nevím jestli to tak je, nevšímám si zrovna moc toho co kdo radí nováčkům o půjčkách a nejsem ve všech kolejích, ale pokud všichni říkají že jim kolej půjčí, asi půjčují ve všech, že? Pokud by některá kolej nepůjčovala, dost těžko bude někdo z ní slibovat že někomu něco půjčí, naopak, řekne prostě že se nepůjčuje (a ony se ublížené řeči o tom že nikdo nedá chudáčkovy zadarmo uniformu a peníze roznáší hodně rychle). A na tvou otázku, jestli jim půjčí kolej která jim o půjčkách říká nebo ta do které se dostanou..v takovém případě jsou nováčci snad dost inteligentní na to, aby poznali jakou barvu má ten kdo s nimi mluví. Nevím, tobě když někdo z mrzimoru řekne že po zařazení dostaneš půjčku na předmět, budeš pak po zařazení do nebelvíru křičet že ti někdo žlutý slíbil půjčku, nebo se zeptáš prostou větou „slyšela jsem že v mrzimoru půjčují na výuku, jak je to tady?“ Stejně tak se můžeš zeptat i před zařazením, abys pak nebyla překvapená. Každému snad dojde že jsou koleje čtyři a že každá je jiná. To že tohle nováčkům dochází se dá poznat už podle toho že do některé koleje chtějí víc, protože je jiná než ostatní koleje. Takže, půjčí jim ta která to říká, samozřejmě. Ale na to ses mohla zeptat už těch nováčků, jistě by ti to rádi vysvětlili.

          3. Re: Re: Re: Re: Re: Re: – Četla.;-)
            Akorát jsi tam překrucoval cokoliv, co jsem napsala. A očividně jsi prostě nepochopil, že mi jde o ten princip – a ano, nevadí mi zavést diskuzi na téma, jestli je ten princip dobrý nebo špatný nebo co si o tom kdo myslí (pravděpodobně jsem to i tak zamýšlela, překvapivě). Beru, že ty si prostě myslíš, že patroni a půjčky na předměty jsou samozřejmostí a je to tak správně a jinak to být nemůže – řekl jsi svůj názor. Ale proč mě musíš chytat za každé slovo a vyloženě se tvářit, jak to nechápeš (anebo to nechápat), to nevím. Spíš mi přijde, jako kdyby ses chtěl hádat. A protože to nebylo zdaleka poprvé, usoudila jsem, že s tím porozuměním asi fakt budeš mít potíž – anebo s něčím jiným, co já vím. Každopádně o tom, že diskutovat s tebou nemá smysl, jsem se taky přesvědčila už hodněkrát, žjo.
            Měl jsi tam hned dvě poznámky ohledně toho, jak to vlastně myslím špatně s nováčky („měli by se pomalu vyhazovat“, případně i to zvolání hned na začátku). To k tomu začátku. A co já vím, tak jsem nikde nic o své genialitě (kterou opravdu neoplývám, naštěstí) netvrdila, takže nechápu, kde jsi zrovna na tohle přišel. 😉
            Ano a můj článek byl právě o tom – že to berou jako samozřejmost – a že, kupodivu, si to fakt každá kolej může zařídit jinak. V řádu tuším zmínka o patronech a o tom, kolik se komu musí přispět na výuku, není (a ještěže tak).
            Ve chvíli, kdy jim to ovšem řekne někdo „pověřený“, tak tomu pochopitelně (někteří) věřit budou. A klidně to může být tak, že na tom nic špatného není. Celý ten článek je o tom principu a o tom, že onen trend se mi zrovna moc nelíbí a nemyslím si, že by byl šťastný. Proč tu tedy vypichuješ každou maličkost, vyjímáš ji z textu a snažíš se na tom dokázat jak je to celé špatně?

            Přitom by prostě stačilo napsat, že si myslíš, že je to tak správně, že slibovat nezařazeným nováčkům, že po zařazení (bez ohledu na to, kam je klobouk dá) dostanou patrony a příspěvky na výuku, aby s tím počítali jako se samozřejmostí (ono když o tom někdo debatuje někde a je mu nějakou kolejí slibováno něco – vyloženě nějakou kolejí – a dostane se pak jinam, ale z toho, co mu bylo řečeno – pochopitelně obecně – pochopil, že to tak „prostě je“, tak se těžko pak přivyká myšlence, že třeba ne), i když si autorka textu myslí, že je to spíš výsadou a něčím navíc nežli nutnou povinností koleje (kterážto to prostě může dělat úplně jinak a je to čistě její věc), je naprosto v pořádku a že se ti trend „někdo se o tebe postará a nebudeš muset v podstatě nic dělat sám“ (ano, ve „vyhroceném“ případě, ke kterému tenhle trend podle mě prostě pomalu ale jistě spěje) líbí – a že pokud se nějaký nováček, kterému bylo tohle všechno slíbeno, dostane do koleje, kde to nefunguje úplně takhle, tak může být i dost zklamaný a může svoji kolej považovat za špatnou nebo kdovíjakou, tak je to problém koleje a má přeci mít naprosto stejný program jako ten, co se veřejně hlásá. A že každá kolej musí o prázdninách vyhlašovat, jaké přesně akce budou v září mít, aby se to tedy nedělo.
            Což je v podstatě obsahem všech tvých komentářů, když je oprostím od zbytečného slovíčkaření. (Jop, to, co začíná „a že“ za pomlčkou a končí „nedělo.“ jsi tam neměl, takže mě nemusíš brát za slovo. To z toho jenom vyplývá – podle mě vcelku logicky. A proč tě taky nechytit za pár slov, když ty to používáš běžně, že.) A ano, mám naprosto opačný názor, každopádně jsem ráda, že jsi zde vyjádřil ten svůj. =) Chápu, že když už někdo patrony zažil – a měl zrovna někoho „fungujícího“ – bude se na to koukat o dost jinak než já. A pohledy ostatních mě opravdu zajímaly.

            Ten článek jsem napsala proto, že mě v posledních dnech nadzvedávalo, s jakou samozřejmostí se někteří dožadovali patronů, jako kdyby na ně měli svaté právo, a že si rovnou chtějí něco půjčovat od koleje – a ano, našli se i tací (a ne, nebudu jmenovat), kteří říkali, že s tím počítali a že jim to tak bylo řečeno (a to, že fakt bylo, to je ta věc, co mě štve, jinak nováčci, co chtějí příspěvek na cokoliv od kohokoliv, tu byli vždycky). Přitom já tyhle věci vnímám jednoduše jako něco, co je móda (stejně jako byla řada věcí předtím) a klidně může pominout a může ji něco nahradit a pořád si myslím, že je to výsada a „bonus“ a nikoliv povinnost pro kolej. Mi by třeba jakožto nováčkovi nepřišlo super, že se o mě stará někdo, komu to kolej určila. A proč to dělá? Jistě, protože chce – a to chtěl zrovna mě? A teď je to pro něj povinnost, kterou „musí“ plnit? Jsem pro něj povinnost? Můžu být milá povinnost i zvolená povinnost, ale stále povinnost? Může to být pro něj výsadou (tak to chápu já) – a pro mě bonusem navíc k tomu, že jsem se dostala do koleje a můžu nosit její barvu. Něčím, co samozřejmostí není. Něčím, s čím se nemusí počítat, protože to nutně nemusí být – a to, že to tak zrovna třeba ve většině kolejí je, neznamená, že se to stává standardem. Třeba bude nějaký jiný „bonus“. Který taky uvítám ráda (když si představím, že jsem nováček). Ale dožadovat se ho? Pokud ho třeba viditelně nedostal nikdo z těch, kdo jsou „se mnou“? Prostě proto, že někde je? Budu se snad dožadovat toho, abychom měli vnitrokolejku Mýdlovaru, protože ji má přeci naprosto super a „my“ v Kmínopánu máme jinou a mi byla celé léto slibována ta „mýdlová“?
            A pokud to nechápeš ani z tohohle, jak jsem to myslela, tak jakože pohoda, třeba se už jenom takhle v noci neumím vyjadřovat.

          4. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: – To bude těžké 😀 Takže, samozřejmě jsem pochopil, že ti jde o ten princip. Jenom jsem vysvětloval proč si myslím, že na takovém principu není nic špatného. Teď k dalším pár řádkům. Pokud tvrdíš, že si myslím jaká je to samozřejmost, dostat patrona a peníze, očividně jsi (opět! zvláštní..) nečetla co jsem psal. Nebo nepochopila. Já jsem neřekl, že je něco takového samozřejmost. Řekl jsem že je samozřejmé (ne tak doslova ale když už jsme u těch samozřejmostí..) že nováčci chtějí patrony – na tom se zřejmě shodnem, jestli je to špatně nebo dobře je teď jedno. A pak jsem napsal, proč si myslím že na tom není nic špatného, že berou patrony jako samozřejmost – a teď už se neshodnem a tvrdíme každý opak. Pokud jde o porozumění, patrně jsme na to stejně, protože pokud jsi z mých komentářů vyčetla to co píšeš nad větou „což je v podstatě obsahem všech tvých komentářů..“ asi nakonec opravdu geniální budeš. Vidět nevídané je jistě znak geniality. Kde se například zmiňuju o tom že kolej něco musí dělat? Pokud vím, mluvil jsem pořád (a pořád dokola) o tom že je přirozené aby nováček po koleji chtěl patrona – ne o tom že mu ho kolej musí dát. Samozřejmě nemusí, je to na ní, nováček to po ní sice chce (a na tom, už zase, nevidím nic špatného) ale ona se může zařídit jakkoli jinak. O tom že by se zařizovat neměla nepadlo z mé stany ani půl slova – ale abys neřekla že tě teda beru za slovo, stejně tak jsem nikdy nemluvil o tom co jsi napsala „před pomlčkou“. Nevím, proč bych měl říkat že je správně slibovat nováčkům všechno možné, bez ohledu na to kam je klobouk dá, tohle si taky nemyslím. Ano, řekl jsem tuším že není nic špatného když kolej slibuje, ale k tomu jsem dodal, že pokud slibuje kolej, mělo by být jasné že slibuje za sebe, ne za jiné koleje. Takže, ano, myslím si že je správné slibovat nováčkům patrony a jiné věci, pokud je kolej které to slibuje nabízí (samozřejmě že je špatně nebrat přitom ohled na to kam jej klobouk zařadí, ale to nikdo předem nemůže vědět, nováček by měl být sám dost chytrý na to aby si poslechl sliby všech kolejí, které se, ano, můžou lišit – na tom že se liší není nic špatného, opět). Pokud tohle nováčci nechápou nebo starší studenti klidně slibují za jiné koleje, je to na pováženou, to souhlasím. ..Je to opravdu zvláštní, že dokážeš vyčít i to o čem nemám ani tušení že bych napsal. Tady je zřejmě dobré zamyslet se i nad tím kdo a jak překrucuje čí slova. Na konec snad už jen, že diskutovat se mnou patrně smysl nemá (Jo! vždycky mám pravdu, správně to chápeš :D), pokud nechápeš co píšu, asi težko v tom najdeš smysl. (Chtělo by se mi říct že si dost často výmýšlíš co jsem napsal a pokud nevidíš smysl ani v tom co sama vymyšlíš..no..radši toho nechám 🙂 ) A na úplný konec, abych reagoval na tvou poslední větu, chápu to, ale jde to dost těžko, uržet si o tom přehled v těchle příšerně dlouhých komentářích. Pohoda to je už od začátku, myslím že ze všech těch komentářů jde vyčíst spousta věcí, ale to že by jsme se kvůli nim chtěli věšet mezi ně určitě nepatří 🙂

  2. Mno – Já musím taky souhlasit s Linn a Bete v tomhle… protože si myslím, že starší studenti už to berou tak trochu automaticky, to, co existuje v jejich koleji – patrony, třeba půjčky a podobně. Takže to pak automaticky řenou nováčků a nemůžeme se divit, že nováčci to pak taky automaticky považují za dané. Já nevím, mě osobně by třeba úplně nenapadlo, že někde nejsou patrni, protože je to tak nějak „obecně zažité“, jestli to jde pochopit 🙂 Ale je jasné, že každá kolej má právo to udělat „jinak“, jen se prostě s tímhle asi případně musí vyrovnat.. .
    Ale je fakt, že jsem žádného ováčka, který by věci takhle vyžadoval a měl tenhle přístup nepotkala… většina si chce na sebe vydělat sama a patrony bere podle mě jako „bonus“… alespoň tedy ti, se kterými jsem se setkala já

    1. Re: Mno – Priznám sa, že ani ja som nezažila podobne extrémny prípad ako sa popisuje v článku, kedy by sa nováčik sťažoval, že ešte nemá patróna. Ale to môže byť aj tým, že som nebola v pravom čase na správnom mieste.

      Ale s článkom musím súhlasiť. Tiež som počas prázdnin zažila ako vo Veľkej sieni niektorí študenti nováčika ubezpečovali, že potom to bude tak a tak… Až som niekedy žasla nad tým, kde berú tú istotu, že to tak bude. Však nemôžu vedieť, či nováčika zaradia do ich koleje alebo do inej a či to v iných fakultách nemajú zariadené inak.

      Ale po prečítaní vašich reakcií, hlavne tejto poslednej som pochopila, že vy to tak vlastne vnímate. „Starší studenti už to berou tak trochu automaticky“ a „nováčci to pak taky automaticky považují za dané.“ Skrátka považujeme niektoré veci za samozrejmosť. A potom zbytočne prichádzajú sklamania, ak sa „samozrejmosť“ niekde nekoná. Pritom to iné riešenie nemusí byť nutne horšie.
      Ale aj keby bolo, je škoda ak „zlyhanie“ niektorej koleje nováčkovi ešte zhoršujeme tým, že mu podsúvame prehnané očakávania.

      1. Re: Re: Mno – Právě tak jsem to myslela, že slibují, jak to bude, i když to tak opravdu všude být nemusí. A že to, že třeba něco, co je jinde, nebude, nutně neznamená, že je to tak špatně.
        A taky začínám chápat, že někdo to jako samozřejmost bere… I když já to tak brát nějak nedovedu. Podle mě je to pořád něco, co být může a nemusí. A je vlastně zajímavé, že pro někoho je to už úplně jinak.

    2. Re: Mno – Jde to pochopit. A brát to jako bonus je podle mě fajn a mělo by to tak být – ale když to kolej nějaká nahradí jiným bonusem (nebo i žádným – to je prostě její věc, jak si co zařídí nebo nezařídí), tak se domáhat toho, co mají jinde? Ono prostě už s tím jenom počítat… A nemyslím si, že by bylo nutné rozhlašovat všemi kolejemi to, co nováčky po zařazení kde čeká, někdo to dělá – a ať si to dělá – ale prohlašovat to obecně jako platný standard…
      Ale chápu (nebo teda začínám chápat), že jsou tu „generace“ studentů a i fialových, co to prostě jako standard berou. Právě jsem chtěla vědět, jestli ta samozřejmost, se kterou s tím všichni počítají, „vadí“ jenom mně nebo jak to je.
      A problém je třeba pak v tom nováčkovi žjo. Kolej se třeba i vyrovná, ale když budeš mladšímu člověku slibovat, jak dostane to a ono a pak se dostane někam, kde to není… Tak může být i zklamán, žjo. A přitom třeba naprosto zbytečně.
      A přijde mi, že časem se to bude jenom prohlubovat, protože se to bude brát jako větší a větší samozřejmost (jistěže, možná můj pesimismus řádí, ale už letos to bylo na mě až dost). Aby to fakt nakonec někdo nenapsal do toho řádu…! =D
      Jdu zkusit přivyknout myšlence, že někdo už bere patrona jako „standardní vybavení nováčka“ hned vedle „půjčky na předměty“ a tak podobně. Ale, chm, stejně se mi to moc nelíbí. =D I když jako, pochopit to fakt jde, o tom žádná… =D

  3. – Já třeba si nejsem vědomá, že bych někomu slibovala, že dostane patrona. Ale s těmi penězi jsem to napsala, no. Slečna se ptala, jestli si může půjčit od koleje, pokud nebude mít na všechny předměty, na které bude chtít jít. Mám dojem, že jsem jí řekla, že může požádat o půjčku, což automaticky neznamená, že ty peníze dostane. Poprosit o půjčení podle mě může každý v každé koleji, to není o tom, jestli je zaveden systém půjčování, nebo není, ale o tom, v jaké je situaci. To pak posoudí pokladník, vedení koleje a podobně…

    Řekla bych, že v tomhle je největší problém pozdějšího zařazení. To očekávání věcí, o kterých jsem slyšel. Protože lidi, ať už nováčci nebo starší, si často nepřipouští, že ten který člověk, se kterým zrovna mluví, by se nemusel dostat do mojí koleje/by neměl být z koleje, kam se dostanu, a mluví o věcech, které znají, ať už ze zkušenosti (ti starší) nebo z doslechu (nováčci).

    Nehodlám tu rozpatlávat, jak přesně je to s penězi u nás, ale když si člověk nenakoupí moře hadrů na PÚ, hůlku a další věci, které nutně nepotřebuje, jen prostě chce jít na tři předměty a má jen na dva, tak si prostě o nějakou tu půjčku může zkusit říct. Jen musí počítat s tím, že když ji dostane, tak to vrátí i s úroky…

    Neříkám, že by se lidem měli peníze dávat, to vůbec ne. Jak by se pak asi naučili, že peníze nerostou na stromech, ale že se musí hodně makat, aby je člověk měl? Ale proč nepůjčit člověku na x-tý předmět, když mu do něj chybí třeba 5 srpců?

    Nevím, jestli jsem se vyjádřila srozumitelně, takže prostě ještě jednou a polopaticky: Vadilo by mi, kdyby někdo z nováčků vyžadoval něco, co my ostatní bereme jako dobrovolnou činnost (patronování), protože to děláme z dobré vůle, ale dělat to nemusíme. A stejné je to i s penězi. Pokud se jich někdo dožaduje, je to špatně. Zvlášť když měl možnost si je vydělat a ušetřit místo toho, aby je utratil za něco na sebe.

    1. Re: – Já tam tuším psala, že tys byla v podstatě jediná, koho jsem aspoň viděla zmínit, že to může být v každé koleji jinak. Což prostě – jasně. To naprosto chápu. A na půjčování má každý jiný názor – stejně tak určitě každá kolej – a tak to má být. Proto je vůči nováčkovi svým způsobem i nefér mu rovnou říct, že koleje půjčují. Kdyby mi někdo řekl, že koleje prostě půjčují a tečka, tak bych s tím taky nejspíš předem počítala jakožto nováček, žjo. A zařídila bych se podle toho. A kdybych se pak dostala někam, kde mi nic nepůjčí, pže to prostě dělají jinak…
      A je fakt, že to asi bude v tom pozdějším zařazení zčásti… A kolej přeci nebude celé léto rozhlašovat, jak to je zrovna u nich – podle mě to patří k věcem téměř čistě vnitrokolejním a třeba někoho nějaký nápad napadne až v srpnu… Asi kolej neobešle nováčky se sovou „Hele, u nás se letos nic půjčovat nebude“. Proč by měla, když to je něco navíc a ne něco povinného?
      A s polopatickým vysvětlením souhlasím. =D

  4. – S názorem Cerri souhlasím. Nemyslím si, že by to měla být samozřejmost. Tedy, ani ne tak patroni, myslím si, že patroni jsou velice dobří pomocníci, když je tu nováček pár dní a už se zbarvuje. My měli tu výhodu, že jsme se tady flákali dva měsíce, takže jsme měli čas se rozkoukat. To ti pozdější nováčci měli také, samozřejmě, ale v mnohem kratším intervalu.
    Myslím si, že mnohem horší je, že studenti považují kolejní půjčky za samozřejmé (jestli tomu tak opravdu je, sama jsem se s tím nesetkala). Podle mě je tady dost času si vydělat (i pro „nové nováčky“), soutěží je tu požehnaně. A takovéhle „mám peníze, tak si koupím šaty, o prachy na výuku pak požádám kolej,“ to se mi opravdu nelíbí. Ačkoliv znovu opakuji, že jsem se s tím nesetkala.
    Na druhou stranu, souhlasím z předchozím názorem, že když někomu chybí pět srpců a opravdu po nějakém předmětu touží… tak proč ne? V tom bych neviděla zas takový problém.

  5. Docela s tím souhlasím, – ale taky záleží na ostatních okolnostech.
    Někdy se třeba stane, že se právě patron chce starat a pro svého chráněnce by udělal cokoliv, ale on o to nestojí. A to zase může patrona dost podrazit, že.
    Nevím, ale nevšimla jsem si, že by u nás byl problém s tím, že by se někdo svého patrona výhradně doprošoval. Spíš se mi zdá, že to je naopak, že někteří o něho ani pořádně nestojí.
    Asi to je i náš problém, že se snažíme nováčkovi vyjít vstříc až tak moc,že působíme tak nějak otravně. Jde ale o každého člověka zvlášť a nikdy nedokážeš přesně odhadnout, co od něj čekat, jestli bude chtít pomoct, bude mu dělat „podlézání“ dobře, nebo mu bude vadit.
    Každopádně by ale měl nováček odmítnout slušně a s úctou, přece jenom jedná se starším a zkušenějším člověkem, který mu nabízí pomoc, tak proč by na něj měl být škaredý?
    Nevim, jestli vám teď to co sem tu napsala dá smysl, ale já píšu to co cítím, jo, fajn, je to moje osobní zkušenost ;)….

  6. patroni – Já jsem v únoru 2006 patronku dostala – nepamatuji si, že bych ji nějak hodně využívala, mám dojem, že snad vůbec.. Bylo to příjemné překvapení – taková jistota v pozadí – i když psala Slovensky, což mi tehdy nebylo příjemné…
    Ze svého aktivního patronování mám dojem, že to u některých nováčků je užitečné a u ostatních neškodí.. Jsem přesvědčená, že v některých případech to vede k tomu, že na hradě zůstane někdo, kdo by jinak zmizel.. A navíc mi přijde, že patronování není jen výhoda pro nováčka, ale při dobrém systému hlavně výhoda pro kolej…

    k tomu slibování – jasné, že při informování se dá dopsat „u nás“, ale pokud tak zhruba fungovaly všechny koleje, tak by si zase někdo mohl stěžovat, že se píše „u nás“, když „u nich“ taky.. Rozhodně má kolej právo říct, co funguje u nich… a pokud loni patroni všude byli, ta se nedivím, že se s tímto zachází jako s obecným zvykem..

    Tohle téma mi přijde ideální na řešení ve studentské radě (v síni nováčků odpovídají přece Pčka) – pokud nějaká kolej uvažuje o změně nebo se jí takhle šířená informace nelíbí, může po prvním výskytu/před ním to vyřešit tam a bude.

  7. – Začínám si připadat nějak divně, že jsem nováček a nic jsem po nikom nechtěla:-D O nějaké možnosti půjčování jsem se poprvé dozvěděla z tohoto článku, že jsou tu patroni jsem zjistila, až když jsem dostala zprávu, že mi nějaký byl přidělen, já jsem teda ale děsnej ignorant:)))

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *