večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
Kdo by neznal slavné verše Karla Hynka Máchy. Kvůli nim bývá autor často označován za básníka lásky. Lásky romantické. Co to však znamená?
Podíváme-li se na program mudlovské televize, nalezneme v něm mnoho tzv. romantických filmů. Mají všechny podobný děj. Muž a žena se setkají a přes všechny potíže nakonec skončí ve šťastném manželství. Chudák Mácha, musí se v hrobě obracet.
Jeho vztah s Lori Šomkovou byl velmi dramatický. Mácha byl tyran, neustále ji trápil žárlivými scénami, přikazoval jí, aby se s nikým nestýkala a aby raději ani nevycházela z domu. Přestože byla těhotná, neustále jí v dopisech vyhrožoval rozchodem, pokud nebude poslušná jeho vůli. Co si psal do svých deníků (jejichž nejintimnější pasáže šifroval, ovšem velmi primitivním způsobem), zde raději nebudu líčit.
Ani v jeho slavné básni Máj není láska nijak idylická. Hlavní hrdina Vilém má dívku, Jarmilu. Tu ovšem svedl jeho otec. Vilém otce zavraždí, za tento čin je popraven. Jarmila spáchá sebevraždu.
Děj básně však není tím nejdůležitějším. Vilém uvažuje o problému viny. A také o tom, co bude po smrti. Má život nějaký smysl? Pochybuje o tom a trápí se tím:
Klesla hvězda s nebes výše,
mrtvá hvězda siný svit;
padá v neskončené říše,
padá věčně v věčný byt.
Její pláč zní z hrobu všeho,
strašný jekot, hrůzný kvíl.
„Kdy dopadne konce svého?“
Nikdy – nikde – žádný cíl.
Tím nechci nijak snižovat význam Máchova díla. Bývá to obvykle tak, že nejlepší věci vznikají díky „bubákům“, které má autor v hlavě. Chtěl by se někdo osobně setkat s děvkařem, členem zločinecké organizace a vrahem François Villonem? Bez ohledu na jeho osobní nekvality však po sobě zanechal úžasné verše. Výjimka potvrzuje pravidlo, Vítězslav Hálek psal z pocitu osobního štěstí, a přesto jde o jedny z nejlepších básní, které kdy byly v češtině napsány. Mnoho takových příkladů ovšem nenajdeme.
1. máj má i jiné významy. Roku 1886 začali v Chicagu stávkovat dělníci. Chtěli osmihodinovou pracovní dobu. O dva dny později do jejich demonstrace začala policie střílet a několik z nich zabila. 4. května pak vybuchla při demonstraci na Haymarket Square v Chicagu bomba, která měla za následek mnoho dalších životů. Na památku těchto událostí Dělnická internacionála zavedla 1. květen jako Svátek práce, který je dnes slaven takřka po celém světě.
1. máj, lásky čas. Kéž nás všechny tragické události, které k tomuto označení vedly, poučí. Kéž by byl celý rok časem lásky. Lásky šťastné, nebo alespoň nesobecké. Polský filosof Friedrich Nietzsche kdysi napsal: Člověk nakonec miluje svou touhu, a ne to, po čem touží. Naučme se milovat to, po čem toužíme.
Pro Denní věštec
Nebelbrach Mechacha