Kým jiným začít než Harry Potterem, tedy Danielem Radcliffem, který se narodil 23. 7. 1989 a vlastně vyrostl jako Harry Potter. Vše ale mohlo být jinak. Rodiče malého Daniela nechtěli, aby se účastnil konkurzu na roli Harryho. Po přemlouvání se nakonec na konkurz dostavil, a jak víme, uspěl. Tak tedy ve věku, kdy filmový Harry začíná svůj velký příběh v Bradavicích, začala i velká Danielova kariéra. Kromě filmů Harry Potter se objevil i ve snímcích Agent z Panamy (2001) nebo Žena v černém (2012). Daniel se ale objevuje i na divadelních prknech. Nejslavnější byla jeho role ošetřovatele koní v hře Equus, ani ne tak hereckým výkonem – přestože obstojně obstál před kritiky –, ale především proto, že se ve hře objevuje nahý.
Rupert Grint je podobný Ronu Weasleymu nejen svým zevnějškem, ale i povahou. Na castingu místo toho, aby odcitoval naučené úryvky z knih, zarapoval. Když měl napsat esej, odevzdal jen prázdný papír. Pro zajímavost: Daniel odevzdal jednu stránku a Emma hned několik popsaných listů – přesně jak by to udělaly postavy, které ztvárnili. Rupert tedy vyhrál casting a získal tak svou první profesionální filmovou zkušenost v prvním díle HP. Do té doby hrál pouze amatérské divadlo. Narodil se 24. 8. 1988 a herectví se věnuje dodnes.
Emma Watson, nejmladší z trojice, je na rozdíl od svých britských kolegů Francouzka, dětství ale strávila v Oxfordu. Narodila se 25. 4. 1990 a i pro ni byla role Hermiony Grangerové v HP první velkou zkušeností. Její herecký výkon vysoko převyšoval její kolegy z trojice hlavních hrdinů. Mezi jednotlivými díly HP, v roce 2007, si „odskočila“ do filmu Baletní střevíčky a o dva roky později byla nejlépe placenou herečkou Hollywoodu. I ona se stále věnuje herectví, dokonce měla sehrát hlavní roli ve filmu Padesát odstínů šedi. Ale to není jediný obor, kde ji je vidět. Stále více také vyniká v návrhářství a modelingu.
Tom Felton, který si zahrál roli Draca Malfoye, měl na rozdíl od svých dětských hereckých kolegů náskok. Narodil se 22. 9. 1987 a před HP již získal zkušenosti s natáčením reklamy a také ve filmu Anna a král (1999). Zdaleka ale nepatří k nejstarším představitelům dětských postav. Tou vůbec nejstarší byla Shirley Henderson (Ufňukaná Uršula), které bylo v době natáčení 4. dílu 40 let. I pro Toma byla série odrazovým můstkem, díky němuž se dodnes kromě zpěvu věnuje samozřejmě i herectví.
Kdo během natáčení prošel největší proměnou, byl Matthew Lewis. Stejně jako z jeho postavy Nevilla Longbottoma se ze zapomnětlivého obtloustlého chlapce stal hrdina a fešák. V prvních dílech série působil jako naprostý ňouma, kterému šlo jen bylinkářství, nakonec ale zničil jeden z viteálů. S jeho vzhledem mu ale pomohli filmoví tvůrci. Ale nikoliv k lepšímu, nýbrž k horšímu. Matthew musel nosit umělé zuby, větší boty a speciální držáky za uši, aby mu více odstávaly. I proto je proměna u něj vidět nejvíce. Během natáčení pátého dílu mu nešťastnou náhodou představitelka Belatrix Lestrangeové propíchla hůlkou ušní bubínek. To Matthewa naštěstí neodradilo, dokončil svou roli v celé sérii a i dnes pokračuje v herectví.
Nakonec jsme si schovali něco opravdu velkého. Robbie Coltrane byl v roli Hagrida opravdu nepřehlédnutelný. Tento Skot narozený 30. 3. 1950 hrál svou roli výborně, i pro něj HP znamenal zlom v kariéře. Získal uznání filmových kritiků i obdiv diváků. Roli Hagrida si zamiloval hned v prvním díle a opravdu se s ní sžil. I proto bez váhání podepsal smlouvu na další díly série.
Pro Denní věštec
Edmund Heusinger