Další zvíře z cyklu Kouzelná zvířata, je moje vášeň a to krásný a vznešený kůň. K demonstraci jeho síly a krásy jsem se rozhodla napsat o jednom z nejúžasnějších a nejslavněších zástupců plemene Anglický plnokrevník- o hřebci jménem Eclipse-Zatmění…
Narodil se ve stájích lorda Cumberlanda roku 1765. V den jeho narození došlo k velmi vzácné a na tu dobu nezapomenutelné události: zatmění slunce. A právě v ten magický okamžik Spilleta porodila. Malé rezavé hříbátko-hřebeček, z jednou zadní nohou bílou a dlouhou lysinkou se poprvé nadechl. Jeho zrod v tak přízračnou dobu vyvolal v lidech takřka bázlivou úctu. A aby na tuto událost nikdy nezapoměli, dali koníčkovi jméno Eclipse…
Ani další v dalších letech se podivné události Eclipsovy nevyhnuly. Do roka zemřel lord Cumberland a všechno, včetně koní šlo do dražby. Mladý plnokrevník byl přiklepnut místnímu obchodníkovi s ovcemi Wildmanovi za pouhých 75 guinejí. V jeho stájích pak ryzák vyrostl v divokého a nezvladatelného hřebce, z kterého energie jen čišela. Jeho majitel proto požádal jistého epsomského krotitele vzpurných koní, aby si vzal koně do parády. Ten to velmi rád učinil, protože se po nocích zabýval pytlačením a krádežemi, při čemž se mu Eclipse mohl náramně hodit. A jeho kvality se skutečně potvrdily: nikdo neměl nejmenší šanci je dohonit.
Veřejnosti se poprvé objevil jako pětiletý, v roce 1769. Velkým problémem se však stalo to, že pro něj nemohli sehnat žokeje. Ti projevovali při pohledu na záhadného ryzáka obavy či nezájem. Nakonec se však podařilo podplatit whiskou jistého Oakleye. Mezi bookmakery se připletl i profesionální sázkař Dennis O´Kelly, pro dluhy již několikrát vězněný, a vsadil se na Eclipse s výrokem: „Eclipse první, zbytek nikde!“ To znamená, že předpokládal, že Eclipse proběhne cílem a ostatní předběhne o délku distance, to znamená o posledních 200 metrů. A světe div se, ono to vyšlo… Eclipse proběhl cílem závratnou rychlostí ve chvíli, kdy druhý kůň ještě nestačil dorazit k distanci. Rozhodčímu tak nezbylo, než použít O´Kellyho památnou větu „Eclipse první, zbytek nikde“.
O´Kellymu toto vítězství vyneslo 1100 guinejí, za které Eclipse hned koupil. Za dva roky pak spolu strávily na cestách, vystřídaly závodiště v Newmarketu, Ascotu, Yorku a dalších. Na dráze naběhal 63 mil a téměř 1500 mil prochodil mezi závodišti. Běhal na vzdálenosti 4 míle (6,4km), v sedle nesl zátěž neuvěřitelných 76kg! ale naprosto přesědčivě vždy vyhrál. Eclipse svému majiteli vyběhal závratných 25 000liber, což bylo docela dost v době, kdy libra doslova zvonila zlatem.
A ještě více pak vydělávala jako plemenník. Do chovu byl zařazen v roce 1771. Hřebec ročně kryl kolem 50 klisen až do svých 25 let. Z těchto spojení vzešlo 344 příštích vítězů slavných dostihů. A nutno dodat, že jeho potomstvo bylo skutečně kvalitní, přenesl dál krev svého předka Darleye Arabaina a založil nové hřebčí linie.
Když tento fenomenální kůň uhynul, zjistilo se při pitvě, že měl oproti jiným koním dvojnásobně velké srdce (!) a jeho kosti byly silné jako z oceli. Jeho jediný cvalový skok měřil 8,5 m! Proti takovému koni prostě nebylo možné běhat. Eclipsovy abnormálně jemné žíně, byly vpleteny do rukojeti jezdeckého bičíku, který je určen jako putovní trofej. Je obrovská čest stisknout v ruce tuto neobyčejnou památku…
Eclipse byl první kůň, který se dostal do muzea. O jeho kostru projevilo zájem hned několik významných muzeí a jelikož se pochopitelně nedohodli, vystavuje mohutnou kostru legendárního hřebce několik muzeí.
Tak doufám, že vás tento skutečný příběh neobyčejného koně aspoň trochu zaujal. Co nevidět přidám další příběh nějakého „super“ zvířátka:-))
S pozdravem Rebecca Farah Altamirano