Arabská svatba

| Vydáno:

Bývaly doby, kdy svatba ve Spojených arabských emirátech byla dlouhodobou záležitostí s množstvím významných rituálů. Účastnila se jí celá vesnice a pro každého znamenala dny plné zábavy. Dnes už se od této krásné tradice pozvolna upouští. Arabské nevěsty dávají přednost západním róbám, arabskou folklórní muziku nahradily moderní rockové kapely a svatební hostiny se konají v pětihvězdičkových hotelích.

Dříve bylo zvykem, že nevěsty se účastnily svatebního obřadu v útlém věku-mnohdy i ve třinácti letech.

Svatební obřad tenkrát trval nejméně tři dny, většinou se však oslavy táhly déle než jeden týden. Novomanželé se až do svatební noci neznali, protože svatbu za ně domlouvali rodiče. Výjimkou byly případy, kdy se brali bratranec se sestřenicí. Takový svazek byl v Emirátech velmi podporován, neboť se věřilo, že pokud se nevěsta se ženichem stýkali v dětství, mají dobré předpoklady pro úspěšné manželství.

Jakmile nadešel čas oženit syna, jeho rodina navštívila rodinu budoucí vytipované nevěsty. Návštěvníci pozorovali, jak se matka vyvolené dívky chová, neboť se domnívali, že stejné bude i chování její dcery. Když matka odešla do kuchyně pro pohoštění, nečekaní hosté měli právo odhrnout koberec a podívat se, zda pod ním není prach či jiná nečistota. Pokud návštěva shledala dům v nepořádku, potom během několika minut odešla a z námluv sešlo.
V opačném případě začala návštěva mluvit s matkou budoucí nevěsty o svatbě. Jestliže se v průběhu rozhovoru stalo, že budoucí, zatím ovšem nic netušící nevěsta vstoupila do místnosti, vykázali jí rodiče zpět do jejího pokoje, aniž by se dozvěděla, za jakým účelem návštěva přišla. Pokud rodiče nevěsty rozhodli nabídku k sňatku přijmout, požádali rodinu ženicha, aby započala přípravy na svatbu. Pro ženicha nastalo náročné období. Společně se svými kamarády začal stavět nový dům pro svou budoucí rodinu. Také děvče bylo informováno o své nadcházející svatbě. Po zveřejnění data svatby začali všichni příbuzní, přátelé a sousedi vybírat mezi sebou peníze, zlato, potraviny a šaty, aby budoucím novomanželům pomohli k co nejlepšímu startu do nového života.

Měsíc před svatbou strávila nevěsta většinou o samotě, neboť se věřilo, že čím méně očí jí zahlédne, tím bude pro svého muže přitažlivější. Po celou tuto dobu byla její pokožka natírána směsí indiga a vody, aby zvláčněla a vlasy byly každodenně ošetřovány hennou, smíchanou s olivovým olejem, aby získaly sametový lesk. Nevěsta musela držet přísnou dietu, skládající se z datlí a mléka, která měla údajně prozářit její oči.

Dva týdny před obřadem pozvala matka nevěsty do svého domu sousedky a příbuzné a začaly se šít svatební šaty. Pár dní před svatbou strávila budoucí novomanželka v domě svého nastávajícího, aby ji tchýně mohla naučit vařit oblíbené pokrmy svého syna a seznámit ji s jeho zvyklostmi. Novomanželé se ovšem ani tehdy nesetkali.

Poslední tři dny bylo tělo nevěsty natíráno vonnými mastmi. Jasmín, šafrán a arabské parfémy se smíchaly dohromady a několikrát denně se aplikovaly na intimní části těla. Den před svatbou byl zasvěcen nevěstiným vlasům, do nichž byly vtírány vonné oleje, které měly usnadnit přípravu složitého svatebního účesu skládajícího s několika propletených copů. Ten den se také zdobily ruce a nohy nevěsty hennou. Prášek z heny se smíchal s vodou a touto hustou kaší se na dlaně, prsty a chodidla malovaly jednoduché květinové vzory.


Ve svatební den podepsal ženich a otec nevěsty oddací list – tak zvaný Al-Melcha. Oddávající se ženicha i nevěsty otázal stejně jako u nás, zda-li hodlají vstoupit do svazku manželského, ovšem s tím rozdílem, že při oddávacím obřadu nestáli ženich a nevěsta vedle sebe, ale každý odpovídal na tuto otázku v jiné místnosti. O svatební noci se ženich odebral do nevěstina pokoje a čekal na její příchod. Jednalo se o první okamžik, kdy byli novomanželé sami a dívka konečně odhalila závoj.

Po svatbě zůstával ženich sedm dní v rodném domě své ženy. Tato doba byla určena k poznávání se navzájem. Po té se novomanželé odebrali do svého nového domova. Podle místních zvyklostí nesměla nevěsta po své svatbě navštívit jeden rok dům rodičů. Návštěva se mohla uskutečnit až s prvorozeným dítětem v její náruči.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *