Jména podle pohádek? Aneb čím se inspirují rodiče…

| Vydáno:
I letos se na hrad nahrnula spousta nováčků. Tentokráte jich na zařazování bylo rovných 231! A to už je něco! Našlo se mezi nimi velké množství zajímavých jmen. Pojďme se spolu na pár z nich podívat!

První jméno, které mě „praštilo“ do očí, patří nyní už zařazenému havraspárskému studentovi. Bojmír Nebojsa Bublavý. Už samotné příjmení je zajímavé, nicméně já se zamýšlela nad jmény křestními. Rodiče Bojmírovi přidělili rovnou dvě. Bojmír a Nebojsa.

Co asi stojí za jménem Bojmír? Souvisí to s bojácností? Nebo s bojem a mírem? Bojí se snad Bojmír míru, nebo války? Nebo za mír naopak bojuje?

Nebojsa je neméně zajímavé jméno. Miluju pohádky, a tak jsem se musela zeptat, zdali se rodiče inspirovali slavnou mudlovskou pohádkou. Nebojsa je tam vykreslován jako mladý muž, který nemá strach vůbec z ničeho. A tak ho rodiče pošlou do světa, aby se taky naučil bát.

Co na to všechno říká samotný Bojmír? A cítí se více jako Nebojsa, nebo jako Bojmír?

Bojmír Nebojsa Bublavý: Ptal jsem se několikrát a byl jsem ujišťován, ať jméno Bojmír nevnímám ve spojitosti se strachem. Spíše naopak – ať dostojím svému jménu a bojuji za mír, kdykoliv to jen jde. A hlavně beze strachu. V tomto kontextu začíná být i jasné, proč mé druhé jméno je Nebojsa – aby to ještě více podpořilo můj přístup a abych se strachem nenechal svazovat. Takže se nedá úplně říct, který jsem víc. Já jsem Bojmír Nebojsa nastejno. – pousměje se – A inspiraci mudlovskou pohádkou? Myslím, že ne, ale těžko říct.

Ať tak či tak, havraspárští mají mezi sebou pravého Nebojsu! Budou se bát studenti z ostatních kolejí?

Další jméno patří studentce, která se zbarvila do červena. Luna Swan. Jak poetické jméno. Celé měsíční. Rodiče byli tedy pravděpodobně romanticky založení. Možná se seznámili za svitu měsíce.

A co teprve příjmení. Swan, anglicky labuť. Není snad ladnějšího ptáka, než je labuť. Já osobně, když si představím labuť, nejdřív si vzpomenu na nádhernou Disney pohádku (ano, celá já… – začervená se –) Labutí princezna. Krásná Odetta zakletá v labuť, vězněná na zámku zlým čarodějem. Zachrání ji její princ Derek? Pokud jste tuto pohádku neviděli, koukejte to napravit! Romantika z tohoto příběhu přímo čiší! A jak je to doopravdy? Mají v rodě Swanovi svoji Odettu?

Luna Swan: Ano, své příjmení mám opravdu podle labutě.

To je vše, co nám slečna Luna pověděla. Jméno tudíž dále zůstává zahaleno závojem tajemství. A jestli v rodě přece jen Odettu mají, to nám nejspíše zůstane utajeno na věky. Nebo že by se nám z ní podařilo něco vytáhnout později, až se na hradě trochu otrká?


(zdroj obrázku)

U pohádek a příběhů ještě zůstaneme. Ella Mischel Casper. Druhá nebelvírská studentka, která mě svým jménem zaujala. Znáte Caspera? Malého ducha z mudlovského příběhu? Věřím, že ano, protože za mě tento mudlovský film patří mezi klasiku! Navíc… všichni víme, že duchy máme mezi sebou.

Souvisí tedy příjmení Casperů s tímto strašidýlkem? Jsou Casperovi taky tak dobrotiví a obětaví jako duch malého chlapečka, který neposlechl svého tatínka, a proto se stal duchem, ale dokázal obětovat své štěstí pro dobro své lidské kamarádky?

To vše a ještě víc jsem se pokusila zjistit přímo od Elly. Merlinužel došlo k tomu, že milá mladičká Ella požádala o dočasné zneaktivnění. Proto můžeme nad osudem tohoto příjmení pouze společně polemizovat v komentářích. Co si myslíte o příjmení Casper vy?

Poslední studentkou, jejíž jméno mi nedalo spát, je Psyché. Psyché Bellona ze Zmijozelu. Psyché jsem nalezla i v mytologii. Jednalo se o dívku tak krásnou, že vzbudila žárlivost v samotné Afroditě, bohyni krásy. Ta ji chtěla potrestat a poslala svého syna Eróta, aby ji šípem střelil a způsobil, že se zamiluje do ohavného muže. On se však do ní zamiloval, unesl ji do paláce a navštěvoval ji. Ale pozor, pouze pod rouškou tmy a pod příslibem, že na něj nikdy na světle nepohlédne.

Psyché Eróta však přemluvila k návštěvě svých sester a ty přemluvily zase ji, ať se na něj podívá. To Eróta rozčílilo a opustil ji. Psyché se pak vydala prosit samotnou Afroditu o pomoc k získání Erótovy lásky zpět. Ta jí pomoc přislíbila kvůli starosti o svého láskou chorého syna, avšak dívka musela splnit přetěžké úkoly. Posledním bylo přinést část krásy Persefony, vládkyně podsvětí.

Přes všechny překážky se to Psyché podařilo, ale před předáním skříňky Afroditě sama neodolala a skříňku otevřela, aby si trochu krásy nechala pro sebe a aby si pojistila Erótovu lásku. Byl tam však věčný spánek a ten ji uspal. Ale tento příběh nekončí tragicky. Erótova láska k Psyché byla tak velká, že přemluvil bohy a ti Psyché opět probudili, dokonce z ní Zeus, vládce všech bohů, udělal bohyni.

Toť řecká mytologie. Jak je to s naší Psyché? Je pojmenovaná podle této řecké Psyché? A má zmijozel svou královnu krásy?

Psyché Bellona : Máš pravdu. Má to spojitost s mytologií. Táta je fascinovaný řeckou mytologií a jejími kouzelníky. Je to vlastně jeho práce. Jako malá jsem s ním jezdila po Řecku a objevovali jsme místní taje spolu. Psyché vybrali proto, že se naši potkali u plastiky od Antonia Canova (Eros probouzí Psyché polibkem). Přišlo jim jako dobrý nápad spojit otcovu vášeň pro mytologii a matčinu pro umění.
Navíc jim láska, která symbolizuje tento vztah, přišla idylická. Po letech, kdy se snažili mít miminko (které nakonec i dostali), byli ochotni udělat to, co Psyché pro Erota. Prostě cokoliv, jen aby měli své miminko.

U nás doma se vtipkuje, že kdybych se nenarodila jako holka, určitě bych se jmenovala Eros. Takže jsem vlastně ráda za tu Psyché.


(zdroj obrázku)

Tohle je vše z mého pohádkově mytologického výběru zajímavých jmen našich nováčků. Zajímalo by vás ještě některé ze jmen? Nedá vám některé spát? Napište jej do komentářů a dejte nám další podněty!

Pro Denní věštec
Olivie Henrieta Větroplachá

Autor

Olivie Henrieta Větroplachá

Redaktorka, která má ráda knihy, lidi se smyslem pro humor, ironii a dobrou kávu. A jídlo. Na lidech i kouzelnících si cení pokory, upřímnosti a dobrého srdce. Ráda tráví čas prací pro časopisy, dlouhými procházkami, cvičením jógy a zkrátka vším, u čeho si odpočine.

Komentáře

  1. Zajímavý nápad! Líbí se mi že taky někdo věnuje pozornost podobným jménům, protože si to zaslouží 🙂

  2. Skvělý článek, Olivko! 🙂 Moc ráda od tebe všechno čtu, píšeš úžasně. Jsi pro DV opravdu velká posila. 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *