Jeden zajímavý bod školního řádu upravuje objektivně stanovený bod senility studenta.
Velmi vytuněná věc! A je to přece pro naše dobro…
Obyvatelstvo hradu stárne. Ačkoliv nováčků je pořád stále dost a snižují věkovou hranici, žije mezi námi i početná skupinka veteránů. Jsou to zkušení profesionální věční studenti, kteří pomalu míří ke zkouškám NKÚ, OVCE – plus ta ještě přestárlejší hrstka, co je má dávno v kapse…
A právě absolventi zkoušek OVCE jsou problémovou skupinou seniorů – a to je jim prosím pěkně v teoretickém propočtu pouhých 18 kouzelnických let.
V kouzelnické praxi jsou tato individua považována za přestárlá a senilní. A proto je ochraňuje náš blahoslavený školní řád (viz body 4.1 a 4.2), aby se nám neupracovali k smrti. Prefektem a primusem se může stát pouze student 1. – 7. ročníku. Osmáci, nejstarší studenti, jsou zkrátka už moc senilní a tíhu odznaku by očividně neunesli.
Zdá se, že všichni studenti jsou si rovni, ale omyl: ti z 1. – 7. ročníku jsou si jaksi rovnější, protože se na ně nevztahuje onen objektivně stanovený bod senility studenta ve věci odznaků (a duševní příčetnosti k této práci).
A v čem je problém? Vždyť naši „staříci“ by mohli nakrásně zfialovět a pobírat plat za svou existenci, avšak naše důsledná administrativa neopomíná fakt, že skrze svou pokročilou zapomnětlivost mohou tito lidé dočista zapomínat, že po ovcích není nutné znovu zasednout do školních lavic. S takovými jedinci je to vskutku špatné: dobrovolně pracují na školních úlohách namísto finančně výhodného fialového povalečství! Nevídané!
Odporuje to navíc racionálnímu ekonomickému chování, a proto je nutné (a logické) takovéto škodlivé elementy držet dále od odpovědných funkcí. Pikantní na celé věci pak je, že není zakázáno, aby senioři byli pokladníky – a neupíráme jim sny na pompézní pohřby za kolejní peníze (což je společensky zhruba stejně nebezpečné).
Setkala jsem se i s názorem, že v tak pokročilém stupni kouzelnického studia bývá již Hogwarts seriózní mudlovskou diagnózou nemoci. Jinými slovy coby hog-veteráni jste dokonce i podle nezávislých mudlovských měřítek blázni a cvoci. Pak se tedy nemůžeme divit, že je vám preventivně upírána i vcelku základní a primitivní volba, která se týká toho, zdali sami chcete a máte chuť svou kolej odznakově reprezentovat.
Tak tedy: Za prvé je daná volba předmětem suché mudlovské logiky, a tu my kouzelníci moc nemusíme. Za druhé coby hog-veteráni podle nezávislých mudlů na takové závažné rozhodnutí už delší dobu nejste dostatečně duševně příčetní. Z toho jasně vyplývá, že se s tímto dilematem musíme svěřit do rukou školního řádu, studnice objektivních pravidel a spravedlnosti.
(Ačkoliv zlí jazykové jistě naleznou podobnost s mudlovskou politickou logikou ve stylu „děkujeme-odejděte“, každý z nás si může na celý tentononc utvořit vlastní nemudlovský názor.)
Pociťovat nespokojenost s házením veteránů do starého železa je naprosto nesprávné. Dokonce se nejedná ani o diskriminaci přestárlých, jelikož je nám pečlivě vysvětlováno (viz DV Perly a škeble aneb zavádějící název; vydáno dne 10. 07. 2008), že je to jen a jen pro naše dobro…
… a nebo pro dobro lobbistů bojujících za propadnutí do mínus prvního ročníku? :D:D
Neuplné informace 😉 – Osmáci ale dostávají stipendium na rozšířující studium v hodnoce 2 galeonů měsíčně, slečno redaktorko 😉 🙂 Takže jsou na tom dokonce lépe než mladší profesoři a navíc – osmáci opravdu nemusí nic dělat 🙂 Jen za to dostávají peníze 😉
– A nehodláte stipendium rušit, že ne?:D Už jsem v páťáku:D Těšim se na své stipendium:D
Re: – nechápu, proč by se stipendium mělo rušit 🙂 myslím, že za 7 ukončených let si ho každý zaslouží 🙂
– Jako já ty galouše fakt dostanu? :-O Ráďa říkal, že mu loni nic nechodilo… ne nechám se koncem měsíce mile překvapit, nebo budu křičet 😉
– Tak to joo:)