Olivový bibliokoutek X.

| Vydáno:
Ale ale, desáté vydání našeho bibliokoutku. To by chtělo něco speciálního, co říkáte? Nebo ne? Nebo raději speciál až někdy jindy? Tak jako tak vás čeká opět pět knížek, které – trochu předbíhám – musíte přečíst! Můžu slíbit, že těšit se můžete na nějaký zajímavý tip z povinné četby, neopomeneme dramata, dětskou knížku, naši hradní knihovnu nebo jeden poklad, který musíte, ale musíte přečíst! Pojďte se na to podívat spolu se mnou.

Děti z Bullerbynu – Astrid Lindgren
Kdo by neznal Astrid Lindgren. A kdo by neznal krásné příběhy o šesti dětech, kteří jsou dobrými přáteli. Nebo opravdu jsou tací? Pokud jste tuto knížku nečetli, tak hurá do toho! Do zmíněné šestice patří Lisa a její dva bratři Lasse a Bosse společně se svými přáteli Annou a Brittou a Ollem. Tato knížka je psaná pro děti, jak už od Astrid Lindgren asi očekáváme. Pamatuji si, že jsem ji četla na základní mudlovské škole. Nepamatuji si již všechny příběhy tak živě, ale v knížce je popsán celý rok našich malých přátel. Astrid umí krásně popsat, jak si tito kamarádi užívají života, jak se setkávají s koťátky, jak si užívají prázdnin nebo bojují se školou. Musím říct, že ačkoliv je to už pěkných pár let, co jsem knížku četla, často na ni v dobrém vzpomínám a nejraději bych ji přečetla znovu. A každému školnímu dítku v okolí ji doporučuji, protože je čtivá, příjemná a nezapomenutelná. Jak já jsem chtěla být mezi těmito šesti kamarády! Vy taky?

Pro Astrid jak jinak než: 5 z 5 oliv


(zdroj: zde)

Gulliverovy cesty – Jonathan Swift
Další klasika. Ať už vás nalákala knížka pro všemožné světy, které pan Gulliver procestuje, nebo jste se k ní dostali spíše přes povinnou četbu, věřím, že jste si její čtení užili. A pokud jste na knížku ještě nenarazili, zkuste ji! Tyto příběhy totiž existují ve spoustě zpracování. Sama jsem se s Gulliverem a jeho návštěvami setkala poprvé v takové… řekněme dětem přívětivější verzi. Ta původní od pana Swifta je samozřejmě pro trochu starší a možná i trochu náročnější čtenáře. Nicméně upřímně, nechtěli byste se skrze Gullivera podívat do země trpaslíků? Nebo do země obrů? Další zemí, kterou na svých cestách navšíví, je země, kde se setkává s nesmrtelnými. Zkrátka a dobře, ať už jste mladší nebo starší, doporučuji vám procestovat tyto země společně s Gulliverem. Je jich totiž spousta. A je to zážitek, to si pište!

Hodnocení: 5 z 5 oliv (hlavně za úžasně ilustrovanou dětskou verzi!)


(zdroj: zde)

Manon Lescaut – Vítězslav Nezval
Chtělo by to nějakého českého autora? A chtěli byste něco úplně jiného? Pojďme se tedy položit do světa dramatu. Hra o sedmi dějstvích, krásná Manon a rytíž Des Grieux. Úplně protikladné postavy. Chudý rytíř, krásná po přepychu toužící, lehce koketující Manon. Kniha se čte velmi lehce, díky popisu scén si dovedete jednoduše představit celou hru. Manon budete chvíli milovat, chvíli možná nechápat. Nad rytířem Des Grieux možná budete kroutit hlavou, ale přesto vám bude sympatický. A kdo by neznal aspoň krátký úryvek:

Manon je můj osud, Manon je můj osud.
Manon je všecko, co neznal jsem dosud.
Manon je první a poslední můj hřích,
nepoznat Manon, nemiloval bych.

…jak že to je dál a jak láska rytíře a Manon dopadne? Přečtěte si! Co jiného bych vám taky mohla poradit!

Hodnocení: 4 z 5 oliv


(zdroj: zde)

Hana – Alena Mornštajnová
Posledním mimohradním dnešním tipem je Hana. Upřímně řečeno, kdybyste si měli vybrat jedinou knihu, kterou si přečtete, že všech, co jsem vám kdy v bibliokoutku doporučila, berte tady tuhle! Tohle je skvost mezi skvosty. Kniha začíná popisem života malé Miry. Mira je potrestána na oslavě narozenin své maminky, protože neuspolechne a spadne to ledové vody při skákání na kru. Trest ji nemine, ale co je oproti tomu, že přijde o celou svou rodinu! Kromě tety Hany. Divné Hany. Nikdo ji nemá rád, pořád je zamračená, nemluví, nosí černé, vytahané oblečení a pořád „žmoulá“ v ruce tu kůrku od chleba. Prostřednictvím Miry se s Hanou seznamujeme a další části knihy ji poznáváme úplně jinak. Poznáme život Miriny maminky, poznáme život tety Hany.

U téhle knihy jsem vyplakala potok slz, abych nakonec zavřela knihu s pocitem, že na světě není nic silnějšího než lidská vůle. Že člověk toho zvládne mnohem víc než si myslíme. Že jsou na světě věci, nad kterými zůstává rozum stát a přesto se děly a dějí. Kniha je psána na motivy skutečných událostí. A o to je silnější. Můžu vám slíbit nezapomenutelný zážitek, pocit, který ve vás zůstane velmi dlouho a potok slz. I přes ty slzy knížku hodnotím jako jednu z nejlepší (ne-li úplně nejlepší), kterou jsem kdy četla! A myslím, že každý by ji měl přečíst. Čte se snadno, budete ji hltat. Pusťte se do ní! A napište mi, co na ni říkáte.

Hodnocení: 6 z 5 oliv!!


(zdroj: zde)

Košťata v průběhu věku – Clea Haliová
Tak teď jsem opravdu sáhla po velkém pokladu. Ať už vás famfrpál baví, nebo ne, neznám jediného kouzelníka, kterého by nebavilo lítání na koštěti. A tento skvost nám představuje všechna zásadní košťata, která byla vyrobena. Seznámíte se s firmami a zakladateli světoznámých výrobců košťat, uvidíte krásné obrázky všech důležitých modelů košťat. Dočtete se dokonce zajímavosti, o kterých zcela jistě nemáte tušení.
Kniha je krásně zpracovaná, hezky napsaná, dosti dlouhá, nabitá informacemi a ještě jednou – plná skvělých obrázků! Podívejte se i na košťatovou historii, stojí to za to!

Hodnocení: 5 z 5 oliv


(zdroj: zde)

A tohle je pro měsíc září vše, vážení přátelé. Napište mi do komentářů knížku, která vás nadchla o prázdninách, ať mám opět po čem sáhnout. Těším se na další setkání.

Pro Denní věštec
Olivie Henrieta Větroplachá

Autor

Olivie Henrieta Větroplachá

Redaktorka, která má ráda knihy, lidi se smyslem pro humor, ironii a dobrou kávu. A jídlo. Na lidech i kouzelnících si cení pokory, upřímnosti a dobrého srdce. Ráda tráví čas prací pro časopisy, dlouhými procházkami, cvičením jógy a zkrátka vším, u čeho si odpočine.

Komentáře

  1. Hanu jsem četla minulou zimu a změnilo mi to pohled na kůrku chleba (vím, zní to podivně), ale vždycky si vzpomenu na to, že i jen kousek něčeho může symbolizovat svobodu.
    A přesto to je napsaný tak odlehčeně:)
    Díky za tvůj bibliokoutek, mám ho ráda!:)

  2. Na Hanu se taky už nějakou chvíli chystám, zatím jsem nesebrala odvahu. Ale to přijde 😉
    No a Děti z Bullerbynu jsou opravdu srdcovka :)) Dodnes si živě pamatuju, jak si posílali poštu přes provázky mezi okny domů! A ilustrace paní Zmatlíkové nemají chybu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *