NKÚ pro mě dlouho bylo něco, co se mě netýká, protože je to ještě tááák daleko. No a najednou koukám, jsem páťačka a NKÚ na krku…
Samozřejmě jsem loni zaznamenala poprask, který se strhl po snížení maximálního možného počtu zkoušek NKÚ, a právě proto jsem nabyla dojmu, že je věcí cti ten nejvyšší počet NKÚ složit a že to tak dělá každý, kdo za něco stojí. Přesto jsem si ale na víc než na tři zkoušky netroufla, byla jsem ovšem zvědavá, jak jsou na tom ostatní. A tak jsem si začala prohlížet dostupné statistiky a výsledek mě velice překvapil.
Zkoušky NKÚ se mohly přihlašovat do 20.10. a ještě asi 3 dny před tímto datem bylo přihlášeno pouze 9 studentů z 36, kteří by mohli! A z toho 4 by měli skládat jen 1 zkoušku, dva 2 NKÚ, dva 3 NKÚ (jedna z nich jsem já) a jeden jediný student těch 5 maximálních.
To budu mít tak málo spolutrpících? Už teď se začínám klepat…
Překvapilo mě, že to takhle je, protože z toho, jak Cerri loni byla rozzlobená, že se snížil počet NKÚ z maximálních osmi na pět, jsem si myslela, že je o ně daleko větší zájem. Ale vlastně jsem se o to dřív nějak moc nestarala, dokud se mě to netýkalo. Teď mě ale napadlo udělat nějaký průzkum pro Denního věštce.
Oslovila jsem tedy několik studentek pátého a šestého ročníku z různých kolejí a s různým počtem přihlášených zkoušek a také jsem se postupně obrátila na tři profesorky. Musím hned říci, že úplně všechny mi velice ochotně odpověděly, zpracování článku mi však trvalo déle, než jsem předpokládala, vinou všelijakých mudlovských okolností.
Než jsem to všechno dala dohromady, přece jen se ještě objevilo několik přihlášených ke zkouškám NKÚ, takže celková statistika k 30.10. je takováto:
Studentů pátého a šestého ročníku je celkem 35 (oproti původním 36, jedna studentka totiž před pár dny odjela do Mrazákolandu), z toho 5 chlapců a 30 děvčat. Z chlapců nemíní NKÚ skládat ani jediný, z děvčat je ke zkouškám NKÚ přihlášeno 14 studentek – 9 má zapsánu jednu zkoušku, jedna má 2 zkoušky, tři po 3 zkouškách a pouze jedna studentka využije povolené maximum pěti zkoušek. Touto odvážnou je Larrie Larstonová.
Po loňských protestech proti snížení nejvyššího povoleného počtu NKÚ z 8 na 5 byla letos vyhlášena výjimečná možnost pro opakující studenty:
„V souladu s koncilem na letním Honorově se pro letošní rok uděluje výjimka studentům v pátém či šestém ročníku studia, kteří v minulém roce propadli. Tito studenti si mohou dodělat NKÚ do celkového počtu 16, avšak maximálně 5 za tento školní rok.
V dalších letech už tato výjimka platná nebude, a tedy zůstane celkový počet 10 NKÚ za studium.“
Tuto možnost využila jediná studentka, Cerridwen Lowra Antares. Ke svým dosavadním 12 NKÚ tak přidá další 3.
Přehled po kolejích:
Mrzimor
5. roč. – 7 studentů/ 4 přihlášeni k NKÚ (1x 3 zkoušky a 3x 1 zkouška)
6. roč. – 2 studenti/ 0 přihlášených k NKÚ
Havraspár
5. roč. – 8 studentů/ 2 přihlášeni k NKÚ (5 zkoušek a 2 zkoušky)
6. roč. – 1 student/ 0 přihlášených k NKÚ
Zmijozel
5. roč. – 7 studentů/ 3 přihlášeni k NKÚ (3x 1 zkouška)
6. roč. – 4 studenti/ 2 přihlášeni k NKÚ (1 zkouška a 3 zkoušky)
Nebelvír
5. roč. – 5 studentů/ 3 přihlášeni k NKÚ (1x 3 zkoušky a 2x 1 zkouška)
6. roč. – 1 student/ 0 přihlášených k NKÚ
Je to letos nějak výjimečné nebo naopak ti „hrotiči“ s 16 NKÚ byli výjimeční i dříve? Kolik lidí této mety vlastně za celou historii školy dosáhlo? Je v současnosti zájem o NKÚ soustavně nižší než dřív nebo je to tak jen letos?
Obrátila jsem se nejprve na inspektorku výuky prof. Elle Sutherland:
„S tímto byste asi měla zajít spíše za kolegyní Rawenclav, neboť ta má tyto zkoušky na starosti a bude vědět více než já, já totiž žádnou statistiku nevidím. Ovšem můj názor je takový, že lidé by rádi zkoušky skládali, ale času mají málo, a než aby se přihlásili a pak zkoušku neudělali, a tak o tu možnost pro příští rok přišli, asi se raději nepřihlásí vůbec, i když, pokud si najdu čas na jinou aktivitu zde na hradě, složit jedno NKÚ by dle mého neměl být problém.“
Položila jsem tedy stejnou otázku i prof. Anseiole Renine Rawenclav, která NKÚ již léta organizuje a předpokládám, že by tedy o tom mohla mít přehled. Ta mne ale kvůli svému velkému pracovnímu vytížení odkázala na prof. Letitii te Tibu, která se o NKÚ stará spolu s ní.
Madam Letitia mi přislíbila poskytnutí statistických údajů o NKÚ v celé historii naší školy, můžete se tedy těšit na další článek.
A jak jsem již zmínila, vyptala jsem se i několika adeptů NKÚ, jak to vidí oni. Proč se ke zkouškám vůbec nepřihlásili anebo proč se přihlásili právě k takovému počtu NKÚ, který si zapsali? A co si myslí o tom, že zájem o NKÚ je letos tak malý?
Barbara Arianne Lecter(5. ročník, není přihlášena ke zkouškám NKÚ)
KVAky, já osobně se ke zkouškám NKÚ nejen díky nastalé situaci v koleji neženu.
Pokud nesložím zkoušky NKÚ, nepůjdu do dalšího ročníku a to mi vyhovuje.
Ale až nastane můj čas a já se rozhodnu dát si nový bodový rekord, NKÚ složím tolik, kolik mi škola a profesoři dovolí :]
Ostatní lidi mají nejspíše stejný postoj jako já, buď si chtějí prostě prodloužit pobyt v koleji, nebo jim skládání zkoušek NKU například časové možnosti nedovolují.
Myška de Krysa (5. ročník, přihlášena k 1 zkoušce NKÚ)
Ahoj, no já mám jen jednu, jelikož nevím, jestli bych na víc měla čas, kvůli mudlovské škole. Kvůli tomu mám taky jen 6 předmětů, protože si nejsem jistá, jestli v době zkouškového bych zvládla napsat víc úkolů. I když ráda bych jich měla víc kvůli bodům, tak se snažím dělat aspoň fůru soutěží. 😉 Proč na to „kašlou“ ostatní, to netuším.
Wenai Lafayette (5. ročník, v době mého dotazu nebyla přihlášena k žádné zkoušce NKÚ, což mě velmi překvapilo vzhledem k tomu, že s 35 předměty letos patří mezi hlavní „hrotiče“)
No já jsem přihlášená k jedné zkoušce NKÚ, ale prof. Renine ji ještě nevypsal, protože byl pryč. Proč k jedné a proč se lidi přihlašují k tak málo NKÚ, je asi důvod tenhle: za NKÚ můžeš dostat 15 bodů, což je stejně jako za úkol, z kterého dostaneš jedničku, jenže musíš napsat 26 palců, což je hodněkrát víc.
Příští rok si zapíšu víc NKÚ, protože budu mít míň předmětů, ale letos si víc nedám.
Sophia: To mě překvapilo, za NKÚ je fakt jen 15 bodů? A jak tu spoustu předmětů dokážeš stíhat? Já jsem ráda, když zvládnu svých 7 předmětů… A máš z toho NKÚ alespoň trochu vítr nebo je to pro tebe v tom množství předmětů nepodstatná zkouška?
Wenai: Já to beru spíš jako závěrečnou esej, takže z toho moc vítr nemám. Mám 35 předmětů a zvládám to, chce to jenom systém. 🙂
Brillian McBjorin (6. ročník, přihlášena k 1 zkoušce NKÚ)
Sophia: Udivilo mě, že jsi v 6. ročníku a přitom je to tvá první zkouška NKÚ – myslela jsem si vždycky, že bez NKÚ se do 6. ročníku nedá postoupit? Dostala jsi nějakou výjimku?
Brillian: Rozdíl je jenom v tom, že teď už to je povinné, což dříve nebylo, proto jsem také v šestém ročníku, aniž bych nějakou měla. Na starších vývěskách bývalo „Je možnost zkoušek…“
Někteří lidé asi prostě nemají čas, aby si brali ještě něco navíc. Ze stejného důvodu mám jenom jednu.
A že byla Cerri naštvaná? Vždyť ona je naštvaná vždycky, když jí seberou práci navíc. 😀
Bilkis Blight (5. ročník, v době dotazu přihlášena ke 2 zkouškám NKÚ)
Netušila jsem, že je letos o NKÚ tak malý zájem. Je to zajímavé.
Co se počtu NKÚ týká, nejsem si jistá, jestli se to nějak moc změnilo. Jsou lidé, kteří by jich udělali osm, kdyby mohli, a pak jsou lidé, kterým stačí jedno. Vždycky to tak podle mě bylo. Spíš si myslím, že se trochu změnil poměr lidí, kteří jsou hodně aktivní, k těm, kteří nemají tak vysoké nároky nebo cíle.
Proč lidi nechtějí NKÚ skládat, netuším. Třeba chtějí a nemají čas, nebo se na to necítí, nebo nemají vybrané předměty, ze kterých by je skládat chtěli. Možností je spousta. Já osobně měla hodně problém vybrat si předměty, protože jsem ve spoustě předmětů prostě pokračovala a málo předmětů přibírala. Taky jsem koukala na to, co si ještě z předmětů pamatuji a hodně i na to, jak často chodí ti kteří profesoři, abych je třeba příliš neobtěžovala. Ono asi vymyslet zadání a pak opravovat 26 palců textu není nic moc lehkého. A když navíc máte spoustu další práce jinde…
Mno, ve skutečnosti jsem si zkoušky domluvila 4. Karty Lenormand a Prefektování a primusování už mám potvrzené. Ještě čekám na Kryptozoologii a Kouzelnickou šperkotvorbu. Snad mi je mdm Eillen a pan Serge také potvrdí. Oba mi řekli, že není problém, takže snad budou NKÚ 4. A pokud nebudou, budu mít aspoň víc času na ta dvě zbývající.
Ale ptala ses, proč jsem se rozhodla skládat tolik NKÚ, kolik jsem se rozhodla, že. Takže jak na to odpovědět? Vybrala jsem si předměty, které mě hodně bavily.
Myslím, že v 6. ročníku (pokud letos nepropadnu, což se snad nestane) ještě nějaká NKÚ udělám. Mám ještě v záloze několik předmětů, které bych ráda vyzkoušela. Zrovna když o tom tak uvažuji, mám dojem, že jsou minimálně 3, takže snad. Uvidíme, jak to půjde letos.
Sophia: Mám z tvé odpovědi pocit, že se na NKÚ vysloveně těšíš, takže nemáš ani trochu strach a trému? Já se tedy začínám trochu bát, jak to budu stíhat a že mě třeba nic nenapadne…
Bilkis: Já se na NKÚ těším, vážně. A taky jsem měla strach, že mě nic nenapadne, takže jsem vybrala předměty, u kterých jsem si jistá, že mě právě něco napadne.
Cerridwen Lowra Antares (6. ročník, má složeno 12 zkoušek NKÚ a letos je přihlášena ke 3 zkouškám; vyjádření Cerri je z 19.10. 2010)
Já bych ti ráda odpověděla, ale momentálně jsem kvůli NKÚčkům naštvaná jak něco.
Není naděje na to, aby se to dalo zpátky na osm. Prý, že je to sníženo kvůli CKÚčkům… Že si to přeci lidi jako CKÚčka můžou dodělat… Ale není to to samé, takže je důležité, že nikdo nesmí mít víc NKÚček.
Jinak dělám je fakt proto, že mě baví. Ale nejde přece jen o mě, přijde mi všeobecně nefér, že někdo měl možnost jich mít 16 a další generace už nikdy tu možnost mít nebudou… Jde mi o to, že když se něco dohodne, tak to má platit. A ne, že když se to někomu nechce pamatovat, tak pak tvrdí, že na to zapomněl a nechá o tom rozhodovat lidi, co na té poradě vůbec nebyli a tak… A jo, tohle je „maličkost“, která naštve jenom pár lidí. Ale co když se to příště stane s něčím důležitějším?
Larrie Larstonová (5. ročník, přihlášena k 5 zkouškám NKÚ)
Tyhle výsledky jsou opravdu docela překvapivé. Pamatuji doby, kdy maximální možný počet NKÚ byl denním chlebem páťáků a šesťáků a osm takových zkoušek bylo v porovnání s letošními ročníky naprosto běžných. Těžko říct, proč se to tak náhle změnilo.
Je samozřejmě možné, že svou roli odehrála individuálnost každého ročníku a letos se sešly zrovna takové, kde nejsou „hrotiči“, kteří ten plný počet potřebují zákonitě mít. U páťáků k tomu můžeme přičíst i to, že když nesplní ve svém ročníku NKÚ, nepostupují do ročníku šestého. A přijde mi, že v poslední době se rozmohla móda propadání, protože zjišťujeme, že těch sedm let, které nám přišly v prváku úmorně dlouhé, je vlastně docela krátká doba a my ještě nechceme „dospět“. Tohle je takové elegantní řešení, jak si alespoň dočasně zachovat to hogwartské mládí.
A pak vidím možnost pro snížení v tom, že NKÚ opravdu nejsou žádná procházka růžovou zahradou. 26 palců už si často vyžaduje vcelku dost propracované dílo, ve kterém člověk nechá fůry hodin, jež by mohl věnovat jiným aktivitám, jako je například plnění úkolů, což by ve finále vyšlo i bodově výhodněji. Navíc je možné, že po reformě výuky přichází i palčivá otázka toho, zdali nebudou letos profesoři v hodnocení NKÚ přísnější, což by nebylo úplně nepochopitelné. Tím se nároky ještě zvyšují.
Já osobně jsem si pět NKÚ přihlásila zkrátka proto, že mám hodně předmětů, ze kterých bych je ráda skládala. Snažím se vybírat si ve výuce obecně předměty, které mě opravdu baví a zajímají a jejichž problematika je mi blízká. NKÚ jsou pak možností do takové problematiky proniknout hlouběji, což je výzvou i potěšením zároveň. A dle mého názoru se tak člověk naučí ještě víc, což je u předmětu, který vás baví, vcelku žádoucí.
I proto je skladba mých předmětů taková, jaká je. Filosofie mě bavila jak ve škole, tak na Hogwarts a věřím, že hogwartské NKÚ mi dá i trochu volnou ruku a budu se moct vyřádit. Latina je mojí velkou vášní od první chvíle, kdy jsem se ji začala učit, a i když vím, že dělat z ní NKÚ se tak trochu rovná sebevraždě, ta výzva mě láká a bude zajímavé vidět, jak se s tím poperu. Věštění a Numerologie mě začaly bavit až tady na Hogwarts a od té doby se řadí na první příčky mých zájmů. Mám ale pocit, že z nich pořád vím jen malý zlomek a NKÚ by ty znalosti mohlo posunout trochu více kupředu. A konečně Tajemství Hookah – neskutečně pohodový předmět, kde člověk může nechat toulat svou mysl, kam se mu jen zlíbí, a kde najde klid a mír. Bylo tedy jasné, že budu lačnit po tom dostat takového klidu a míru víc. – usměje se –
A co si o NKÚ myslíte vy? Stačila by vám jedna zkouška nebo se vám zdá pět NKÚ málo? Považujete za věc prestiže mít NKÚ co nejvíce? Či si snad myslíte, že je NKÚ již zbytečným přežitkem? Anebo naopak jde o zkoušku natolik důležitou, že byste si na ni v 5. ročníku ještě netroufali a raději ji odložili na později? Nu a ta myšlenka věčného mládí také není nezajímavá…
– A proč se nikdo neptal mě? 🙁
Re: – Právě tento článek se v závěru ptá všech na jejich názory! Doufala jsem, že tu vznikne nějaká zajímavá diskuse.
A ono i když jsem anketní otázku položila jen těm pár osloveným, tak se mi rozsah článku rozrostl asi na 33 palců!
A chtěla bych poděkovat – neznámému dobrodinci v redakci, který si dal tu práci a doplnil můj článek tolika obrázky!
Re: A chtěla bych poděkovat – Jistě to slečně Alanise udělalo radost. 🙂
… – Dobře sepsaný i ilustrovaný text. :-)) Super!