Sedm ctností I.

| Vydáno:
Před několika týdny mi v hlavě poprvé probleskla myšlenka na vypsání soutěže, která by slovně ocenila ty nejctnostnější osoby na našem hradě. Stačilo sotva pár dní, abych jí dala podobu, přenesla ji na papír… a pak už mi nezbývalo než čekat, co se bude dít.

Studenti se do vypracovávání Sedmi ctností pustili s vervou a nadšením, a to navzdory všem mým katastrofálním scénářům o tom, že můj záměr nikdo nepochopí. Nenašel se nikdo, kdo by při odevzdávání nesouhlasil se zveřejněním, proto také dnes mohu s nadšením předkládat veškerou chválu, která mi přistála v adminu, v Denním věštci.

Pokud jste soutěž nestihli, mohu vám nabídnout krátké vysvětlení. Rozhodla jsem se tuto soutěž vypsat, protože zastávám názor, že hrad potřebuje slyšet pár hezkých slov o lidech, kteří jsou mezi námi… Úkolem všech účastníků bylo ke každé z ctností přiřadit jednu osobu na hradě, která tento pojem nejlépe vystihuje svých chováním. V několika větách jsem také chtěla vysvětlit, proč si myslí, že je daný člověk tím pravým reprezentantem dané hodnoty.

Dnes společně odhalíme jména těch, kteří byli zmíněni mezi prvními třemi ctnostmi, které jsou opakem Sedmi smrtelných hříchů. Díky hrozivé délce jsem totiž byla nucena článek rozdělit na dva, zbylých čtyř ctností se tedy dočkáte v brzkém pokračování.

1, POKORA

Tessa di Maristella
S Tessí jsem se dlouho nebavila, ale pamatuji si ji právě jako nesmělou prvačku, která vzhlížela ke všem starším, a především těm úspěšným, a snažila se je napodobit. Uvědomovala si, že nemá tolik zkušeností a není dokonalá, ale líbila se mi její vytrvalost, která ji dovedla tam, kde je. Vždycky mi psala, jak mě obdivuje a že by jednou taky chtěla být tak úžasná prefektka jako já a sbírat tolik bodů a být tak hodná. Často mi přišlo, že ani nemluví o mně, ale bylo mi hroznou ctí, že opravdu jsem pro někoho vzor. A nejenom já. Vždycky mluvila o hrozně moc lidech a opravdu byla schopná vidět na všech to, v čem vynikali. Byla opravdu pokora sama.

Angie Claire Silvery
Angie je jedna z největších nebelvírských osobností, přesto si však zachovává pokoru a velice vstřícný styl chování k lidem okolo sebe. Nebelvírští ji zbožňují a dávají jí to, přestože už vedení Nebelvíru opustila před mnoha lety, všemožnými způsoby najevo, a Angie i přesto, že by se svým věhlasem mohla nosit nos zaslouženě nahoře, si udržuje skromné chování a pokoru.

Lilien Emity Meissed
Zde mě nenapadá nikdo jiný než naše bývalá kolejní ředitelka Lilien. Znám ji už asi 8 let. Vyjmenuju vám, co všechno na ní obdivuju. Možná to nebudou vše úplně znaky pokory, ale dalo by se to nazvat i tak. Když jsem byl ještě mimopražský, vždy si u sebe na bytě dokázala najít místo, abych mohl přespat. Když byla kolejní ředitelkou, vždy s pokorou vyslechla veškeré naše návrhy a připomínky k chodu koleje. Když byla pozvána na nějakou hog akci, s pokorou přijala to, že se tam prostě pije a minimálně nějaké to pivo si dala. Já tu holku prostě žeru.

Sharlindra de Vries
Sharlindra má hlavu na pravém místě a ví přesně, na co jí síly stačí a na co ne, a s ohledem na to všechny okolo včas informuje. Vhodný reprezentant této vlastnosti se ochotně skloní před věcmi, na které nemá síly – a přesně to Sharlindra dělá. A na tom není nic špatného.

Amája De Taalas
Amája je moje kolejní kamarádka, která je taky v prvním ročníku. Tohle slovo ji vystihuje, protože ačkoliv je šikovná a fakt se snaží, je pokorná a nepovyšuje se. Všechno jí jde od ruky, ale ona to přijímá s pokorou a ještě mě dokáže motivovat.

Loralei Silwerin
O své pokoře mě Lori nejvíce přesvědčila svým přístupem k nástupu na pozici kapitánky našeho famfrpálového týmu. S vděkem využívala znalostí a schopností své předchůdkyně Andry a neměla potřebu nastoupit na tento post a hned vše měnit, aby byla vidět a upozornila na sebe.

Helen Miltonová
Naše prefektka je úžasná osoba, která chválí, kudy chodí. Chválí nás, podporuje a sama, když něco předvede, tak se tím nechlubí. Je pokorná, až místy hodně sebekritická. Přitom jsou její texty i obrázky zmíněné několikrát v archivu a má na co být pyšná a hrdá.

Inees Rut Gowstring
Toto místo si zasloužila svou skvělou osobností. Jistojistě k ní pokora patří. Myslím, že si je vědoma věcí, v kterých vyniká (vymýšlení naprosto úžasných básniček), a oproti některým, kteří se vytahováním a pyšněním předvádějí, své umění ničím takovým nekomentuje. Dále si je určitě vědoma svých nedostatků, které má každý člověk, a myslím si, že se je pokouší nějak eliminovat. Je prostě příkladem správného člověka.

Gita Hrdličková
Gita je stoprocentní had, a i přesto jsem u ní nezažila, že by šířila nějaké zlo a o někom špatně mluvila. Přitom se nedá říct, že by neměla vlastní názor, má ho a vždy si i za ním stojí. Na hradě už nějakou dobu je a nikdy nechtěla po koleji ve výsledku nic. Nikdy jsem nezažila, že by vyčetla, že tolik let sbírá body a stále jen velebíme nováčky, jak jsou šikovní, když ona toho dělá mnohem více a sama. To je její ctnost – udělá věci i sama, aniž by se jí řeklo, a pokud ji zaúkolujete, řekne vám, jak na tom je, zda má čas to udělat a kdy to bude hotové. Nejlepší spolužačka a určitě je i skvělý pomocník v redakci.

Helen Miltonová
Studentka, jež odvádí obrovské množství práce, kdyby chtěla, udělá snaživce levou zadní a já osobně bych proti ní neměl ani tu nejmenší šanci. Možná si tady pletu pokoru a nízké sebevědomí, i když si myslím, že to asi má, ale stanovuje si malé cíle, a to právě podle mne díky pokoře. Je to úžasná prefektka i famfrpálová hráčka a dokázala by na hogu vše, co by si dala za úkol. Věřím tomu, že časem bude i primuskou a dotáhne i toho snaživce a další a další věci. Jednoho dne by mohla být i vítězkou Sedmiboje. Čeká ji velká budoucnost a jistě se vyplatí ji i nadále sledovat. Mrzimor i celý kouzelnický svět takové lidi potřebuje, jednou by z ní mohla být klidně i ministryně kouzel.

Emma Ellie Lewis
Je to bytost, která k ostatním přistupuje s respektem, stejně tak ale i s láskou. Kromě toho se ale i ráda podělí o to, co zrovna má. A navíc je i moc hodná.

Andrew Uroboros
Ja si myslím, že najviac pokory má Andrew. Je to podľa mňa človek, ktorý má srdce na správnom mieste. Andrew je čarodejník, ktorý skromnosťou oplýva. Je úžasný a neuvedomuje si, že až ako veľmi. Pre kolej by spravil všetko a nič za to nechce. Chce, aby boli všetci šťastný. Ale neuvedomuje si, čo všetko robí. Že jeho skutky sú príliš veľké. Za čo mu jednoznačne treba povedať veľké ĎAKUJEM.

Hekatea Centaurix
Skutečná pokora je síla, jíž si její nositel není vědom. Tak je tomu s paní profesorkou. Znám ji dlouho coby nebelvírskou spolužačku a vím, že vždy dělala nesmírně mnoho nejen pro kolej, ale i pro řadu jedinců, kteří právě potřebovali pomoc. Stejná je pořád. Pracuje, pomáhá, je milá, chválí, povzbuzuje, šíří kolem sebe příjemnou atmosféru, a přitom jako by o tom ani nevěděla, jako by se ani nesnažila, prostě je taková, a proto nic z toho, co dělá, nepovažuje za chvályhodné, jen za docela obyčejné. Je tak skromná, že nejspíše nikdy nepochopí, proč a jak získala titul Osobnost Hogwarts.

Tadäus Trottertickler
Tím nejpokornějším zde on jest,
protože jméno mu stále pletou,
nemusí pak k němu s omluvou lézt,
uklidní jednou klidnou větou:
„Tohle se děje i ostatním,
nebojte, mám vás stále rád,
netrapte se mým příjmením,
radši mi říkejte pan Tad.“

Amanda Wright
Pokora je ctnost naší Amandy, bývalé mrzimorské prefektky. Ona je tak hodná, milá a přející. Co ji znám, a že ji pamatuji od jejích hradních začátků, nikdy si nebrala víc než zvládla. Možná naopak si brala méně, ať už se jednalo o povinnosti v koleji nebo počet předmětů, naopak nám spíš tiše vytřela zrak. Ani bych o ní nechtěla mluvit jako o tiché řece, co břehy mele, protože Mandy nikoho nesemele, ona jen mile překvapuje. Vždycky jsem ji obdivovala za její nasazení v jednom školním roce, kdy se dlouhodobě držela druhá v bodování. Moc dobře věděla, že počtem předmětů nemůže dohnat tehdejší snaživkyni roku, ale ona dál pracovala podle svého tempa bez touhy po vítězství. Také přispívá ve velkém na kolejní konto, přestože minulá vedení si kolikrát ani nevšimla. Dělá pro kolej první i poslední, přestože dlouho se na ni „zapomínalo“ s řádem Helgy z Mrzimoru, jiného by to demotivovalo, ale Mandy pracovala dál a nikdy se neozvala, to je pro mě osobnost!

2, ŠTĚDROST

Vicky Charmant
Vicky je hrozně úžasná osoba, která je neskutečně štědrá. Řeknete si: Vždyť ona má na kontě kolik peněz, ta nemůže být štědrá! Avšak ona dává, a kolik! Mám od ní plnou skříň věcí a čas od času dostanu květiny, jen aby mi udělala radost. Na druhou stranu asi taková není na každého, tvrdí, že si to zasloužím, a abych věděla, že si alespoň někdo mé práce cení. Ještě hezčí je sledovat, že daruje své věci i nováčkům a je ochotná i půjčit finance po domluvě. Nemluvě o tom, že aktivním famfrpálistům daruje rozvahy.

Tydynka Flyová
Madam Tydynka, bývalá studentka Zmijozelu a známá milovnice koček, je pro některé výrazná díky své štědrosti a své ochotě dávat svým nejbližším dary.

Silvia Honorová
Minimálně za všechny ty letňáky si zaslouží tady v tomto seznamu být. Vždy se na týden obětuje a pustí do svého baráku hromadu nezbedů, jako jsme my. Když se nenašel organizátor, dokázala dát sama dohromady program, a stíhá do toho i všem vařit a někdy se i účastnit programu. Možná více než štědrost by se sem dala zařadit vytrvalost, ale ode mě tu štědrost má proto, že mi dovolila pít pivo, když jsem opravoval její houpačku. Na druhou stranu to bylo ještě před letňákem, ale i tak.

Inees Rut Gowstring
S Ineesiným bezedným měšcem se setkal už nejeden náš zmijozelský spolužák, když si chtěl na něco půjčit a půjčka od koleje se mu zdála přemrštěně drahá (většinou i přemrštěně drahá byla). A to je přesně čas jít prosit k Inees.

Inees Rut Gowstring
Pro štědrost jsem si vybrala Inees. Konkrétně Inees mi tedy upřímně sedí na více ctností, ale tuto ji volím, protože vždy myslí na druhé, ať v mudlovském světě, či zde na hradě. Je vstřícná, nápomocná a úžasně dobrosrdečná bytost.

Hekatea Centaurix
Vím, že spoustě nováčků vždy uštědřila spoustu dárků, mě tenkrát nevyjímaje.

Marylin Cuthbert
Paní profesorka mi za soutěž věnovala krásné nové kolejní tričko, na které jsem neměla. Neprosila jsem ji o něj, ale ona se po přečtení mého textu rozhodla, že mi jej věnuje a neskutečně moc mě potěší. Hrozně moc mi paní profesorka udělala radost a rozhodně jí tento krásný čin nezapomenu a vždycky mě bude dojímat.

Helen Miltonová
Už když byla Helen nováček, neváhala lidi kolem sebe potěšit drobným dárečkem či pozitivním vzkazem poslaným po sovičce. Helen je štědrá nejen v rámci studia na naší škole, ale i ve svém mudlovském životě. Štědrost člověka není jen o hodnotě toho, co věnují či sdílí, ale o jeho ochotě cokoliv sdílet a rozdělit se.

Andrew Uroboros
Dlouho jsem přemýšlela nad tím, koho dosadím do štědrosti, a nakonec jsem přišla na Andyho. Pamatuji si, jak jsme před několika lety měli celoroční soutěž, kterou sponzoroval Andy. Z kolejního konta nešlo téměř nic. Andy je štědrost sama, a to nejde jen o to, že sponzoruje celoročky, ale mluví za něj celé jeho působení ve vedení Mrzimoru. Pro mě je navždy TOP primusem.

Narcisse Cinerea
Pamatuji si, jako by to bylo včera, co mi darovala hábit, který mi na začátku roku chyběl. Nedokáži ani spočítat, kolikrát mi poslala nějakou drobnost, fazolky či jiné dobroty. Také mi poslala mou první sovičku Simona, který patří k mým nejoblíbenějším. Nejvíce však vzpomínám na krásný zmijozelský amulet, který je mi snad úplně nejmilejší, jelikož je darovaný od ní.

Arien Rellyová
Přestože mě v jednom svém úkolu (v jednom, o kterém oficiálně vím) vyobrazila jako největšího hamouna, co má rád bohatství (tím neříkám, že nemá pravdu), přesto ke mně byla vždycky neskutečně štědrá kamarádka, kterou bych si vzala, kdyby měla ještě srdce volné. Na tuhle krásnou dívku sedí všech sedm ctností. Nikdy neřekla, že by něčeho měla málo, nikdy jí nepřišlo, že když mi něco dává, měla by i přijímat. Nevím, jak to dělá, ale pokaždé, když se s ní střetnu, přijde mi, že se už víc do mě nevejde, že mě naplnila naprosto vším, že teď musím zářit naprostým štěstím a upřímným přátelstvím. V soubojáku mě zabila tolikrát, s chutí a vždycky s nadšením, že ze mě vytříská ještě víc, přitom jí zas tak o ty zkušenosti nešlo, protože už dávno za ně nebylo co kupovat. Kdybych mohla rozdávat svatozáře, jednu bych jí dala a věděla bych, že ji ani neprodá.

Selena Enail Smithová
Neznám nikoho, kdo by se tak rozdal. Slečna rozdává peníze každému, kdo o ně požádá, a to jak na učení, tak na cokoli jiného. Člověk s ní může pokecat o všem a nikdy vás neodmítne. Hodně mi pomohla, když jsem měl dluh v koleji, dost velkou částkou mi jej pomohla zaplatit, a dokonce prodala i své sídlo v Godrikově Dole. Hodně jí toho nejen já, ale i mnoho dalších studentů dlužíme. Nyní už více než půl roku mám svou KNP, kde se scházím s přáteli, kupovat šémy však není zrovna levná záležitost a pokud docházejí, slečna neváhá ani na vteřinu a běží nějaké koupit, a to i když jde o studenty jako je Zpýťa, který je skutečně neprodává za hubičku, a ihned mi je zdarma posílá. Slečna Selča má prostě a jednoduše řečeno štědré srdce.

Barbara Turner
Je to člověk, který by se pro druhé nejraději rozkrájel. Co má, to ráda dá. K ostatním navíc přistupuje s láskou a úctou. Je to zkrátka taková naše dobrá víla.

Kim Sarah Reevesová
…je v tomto úžasná. Predá celý svoj majetok len aby poskytla koleji všetko, čo má. Ona by dala aj to, čo nemá. Nehovorím, že je jediná, ale v poslednom čase jej patrí prvenstvo. Preto je jednoznačne aj ona dobrým zástancom pokladníka.

Bibi Anne
Stále spousty galeonů má,
však neštítí se pomoct,
miloučký dárek často dá,
vyvolá tím velkou radost.
Ač zelení se zmijozelská,
i tak, přesto velmi štědrá,
k mazlíčkům je také hezká,
pamlsků jim dává vědra.

Marguerita Laux
Štědrá je dušice Marguerita Laux, a je úplně jedno, jestli je živá, nebo mrtvá. Myslím, že málokdo by Márč tuto vlastnost přiřadil, ale my, kdo máme tu čest znát ji o chlup víc, víme své. Dnes už samozřejmě Márč v žebříčku mamonářů nevidím, protože jako duch patří do toho zaměstnaneckého, ale dokud jsem ji viděla, patřila mezi ty nejbohatší. Přesto nikdy nešetřila na dárcích pro kamarády k narozeninám ani k Vánocům a často i jen tak. Márč není žádný škrt, a to nejen co se týká peněz. Ona rozdává pořád. Milá slova, která vždycky zahřejí, dobrou náladu, ale mně třeba i tím, že ji „jen“ vidím online. Bez ní by byl hrad o mnoho chudší.

3, PŘEJÍCNOST

Arietty Liella Minette
Ach… Ariettka je holka, která by se za mne klidně porvala. Někdy mám pocit, že mi přeje víc než sobě. Dělá, jak kdybych si zasloužila pomalu modré z nebe, a hledá pro mne vždycky to nejlepší. A netýká se to jen mne. Je to opravdu vlídná holka, a i když třeba miluje svoji kolej, dokáže uznat a upřímně říct: Letos jste si to zasloužili vy, byli jste lepší. A toho si cením. Hrozně moc.

Zuzana Malron
Na Zuzku, která mě, a nejen mě, uměla vždycky podpořit a stát za námi, vzpomínám jedině v dobrém.

Andra Tigers
Sem bych ráda zařadila Andru. Můžete být tisíckrát lepší než ona a nikdy nebude závidět a bude vám to z celého srdce přát.

Inees Rut Gowstring
Ona je takový anděl, vlastně vůbec nevím, co dělá ve Zmijozelu. Všem gratuluje, všem přeje. Čistá dušička. Nezažila jsem ji, že by někomu nepřála nebo žárlila.

Oliver McCollin
Pan profesor byl přítomen ve Velké síni, když jsem si zoufala, že mi Ďáblova jáma slíbila hrst fazolek a dala mi jen jednu. Nemeškal a zaslal mi jich rovnou deset po své sově. Nečekané překvapení, kdy mi dal fazolky a přál mi v Ďáblově jámě více štěstí. Další nezapomenutelný čin.

Bibi Anne
Bibi je v tomhle ohledu moje srdcovka již dlouhé roky. Kdykoliv je ve Velké síni a někdo získá například magíka, hned je u daného člověka s gratulací. Mně osobně v minulosti nesmírně podpořila v momentě, kdy by se mohlo zdát, že je mým soupeřem. Co je větší gesto přejícnosti než pomocná ruka v okamžik, kdy soutěžíte proti sobě?

Mischel Binghum
Nevěřili byste, jak je Mischka pozitivní člověk. Je laskavá, obětavá, přátelská. V ničem ani nikom nevidí chyby a ke všem je naprosto otevřená. Snaží se vždy vše vyřešit v klidu a pohodě. Je hodně srdceryvná a plná lásky.

David Nekromacer
I když je David prvotřídní Zmijozelák s duší černokněžníka, nikdy vyloženě nepřeje někomu, kdo si to nezaslouží, nic špatného. Když napíšete správně jeho jméno, tisíckrát ho nepřekroutíte v něco, co není, nikdy vám nebude připisovat špatnou známku, protože on si přeje, abyste uměli číst zadání a hlavně uměli správně vyslovovat jméno a příjmení. Mít za profesora právě jeho je čest, protože u něho si dostudovaného předmětu vážíte a říkáte si, jak jste dobří, že jste to vůbec zvládli ve zdraví dostudovat.

Kim Sarah Reevesová
Nikdy jsem nezažil, že by naše Kimonka přála někomu něco špatného, naopak fandí každému. V tom je pro mne tak trochu i vzorem. Naše Kim je opravdu ukázka sportovního chování, přeje jak našim, tak i soupeřům, hlavní pro ni je, aby si tu každý vše užil, a tak by to nejspíše mělo i být.

Bibi Anne
Ráda a ochotně každému pomůže, a to i když chodí třeba do jiné koleje. Je to skvělá duše, která myslí na blaho všech. A která také bez rozdílů všem přeje pouze to nejlepší.

Oresta McCollin Vianueva
Jednoznačne. Madam Oresta chce dopríať všetkým všetko, ale vie, že sa to nedá. A keď to niekedy nemôže spraviť, tak vidím na nej, ako ju to moc bolí. Uprednostňuje druhých pred sebou a radšej dá druhým aj celý svoj majetok, len aby mali. Ide sa roztrhať, aby druhým niečo dožičila.

Hekatea Centaurix
Její přejícnost je viditelná například při famfrpálových zápasech. Přestože patřila k oporám svého kolejního týmu, vždy byla ochotná ocenit úspěch, dobrý výkon či podařenou akci soupeřů. Fandila všem, aby se jim dařilo co nejlépe. Stejně tak při vyhlašování výsledků všeho druhu vždy upřímně tleská vítězům a chválí je, přestože nevyhráli ti, jimž fandila, nebo ona sama.

Hekatea Centaurix
Přejícnost její vlastností je,
když člověk venku úkol píše;
řekne: „To se ti hezky rýmuje!“
Ukáže cestu tak do snové říše.
Vždy když famfrpál se hraje,
ona všem fandí bez výjimky,
oběma družstvům výhru přeje,
nemajíc žádné zlé záminky.

Bibi Anne
Asi nikde jsem neměla tak jasno jako tady. Jestli je na hradě někdo přejícný, tak je to zelená Bibi Anne. Bibi je první člověk, který mi ráno přeje dobré ráno a hezký den, protože se spolu setkáváme na ranních trénincích. Mám tato setkání moc ráda, vždycky mi tak hezky nastartují den, vlastně celkově rána, která nezačínají s Bibi, jsou dost krušná. Co je ale nejdůležitější, všechna přání Bibi jdou od srdce, alespoň já to tak cítím. S Bibi můžu sdílet radosti i strasti, Bibi vždycky dokáže vidět tu hezčí stránku a je optimistická a to dokáže přenést i na ostatní. Jsem přesvědčená o tom, že díky své milé povaze musí mít Bibi úplně ukázkovou karmu, a víte co, já jí to moc přeji!

Myslíte, že na oceňující a hezká slova pro ty, co dělají náš kouzelnický svět takovým, jakým je, uzrál správný čas? Já rozhodně ano, a proto vyzývám i vás, co jste se soutěže neúčastnili, nebo účastnili a chcete ještě někoho vyzdvihnout, abyste využili prostor v komentářích. Přesto to ani ode mě není všechno; již zítra se podíváme na ty, kteří byli jmenováni u zbývajících čtyř ctností. Věřte mi, že se máte na co těšit.

Pro Denní věštec
Narcisse Cinerea

Autor

Narcisse Cinerea

Redaktorka, pro kterou je psaní jedním z nejmilejších koníčků. Cení si dobrého čtiva, lidskosti, kvality před kvantitou a schopnosti myslet. Nejraději se věnuje všemu, co ji nějakým způsobem naplňuje, rozvíjí a v čem nalézá smysl.

Komentáře

  1. Nádherné příspěvky, nádherný článek a až mi slza ukápla, když jsem uviděla i své jméno. Nesmírně si cením toho, že na někoho takto působím. Slečno Ciss, děkujeme za soutěž, která nás inspirovala k tak krásnému přemýšlení o druhých.

  2. Děkuji :o)
    Za článek i za milá slova. Je krásně vidět, že člověk nepatří do starého železa.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *