Vedlejší role v sérii HP: Jason Isaacs

| Vydáno:
Vážené hradní obyvatelstvo a milí čtenáři,
po delší odmlce se vracím se svou mini sérií vedlejších rolí ve filmech o Harrym Potterovi. Již jsme si pár skrytých hvězdných talentů představili, ale byl to jen zlomek osobností, které na těchto velkofilmech spolupracovaly. A tak mi dovolte představit vám dalšího z oněch talentů.
Jeho jméno je Jason Isaacs a je představitelem nechvalně proslulého Luciuse Malfoye. Jak již tušíte, není to ani jeho první, ani poslední známá role…

Jason se narodil 6. 6. 1963 v Liverpoolu jako třetí ze čtyř bratrů. Jeho rodina byli praktikující židé, a tak vyrůstal ve velice izolované komunitě, jejíž zakladateli byli dokonce jeho dědeček a babička. Sám sebe nepovažuje za extrémně nábožensky založeného člověka, ač pravidelně vždy navštěvoval židovské synagogy. Také ke své víře říká: „Domnívám se, že Velká Británie umí být někdy velmi xenofobní země, a herec by měl být tak neutrální, jak jen to je možné.“

Tvrdí, že když se poprvé setkal s větší skupinou nežidovských lidí, působili na něj jako podivná a cizí stvoření. Toto setkání proběhlo právě na univerzitě v Bristolu, kde se během studia také začal věnovat divadlu. Poté se začal věnovat studiu herectví na prestižní londýnské Central School of Speech and Drama. Zde se také seznámil s režisérem Paulem Andersonem. S ním spolupracoval hned na třech filmech.

Svou filmovou kariéru však nerozjel nikterak závratně. Držel se spíše divadelních prken a do filmu se dostal hlavně prostřednictvím malých rolí.

Poprvé ho můžeme spatřit ve snímku The Tall Guy (1989), jenž je romantickou komedií s horší úrovní. Zde se Jason při natáčení setkal například s Rowanem Atkinsonem, kterého teprve čekal veliký úspěch s Mr. Beanem.

Roky poté obsazuje menší role v průměrných filmech, a to velmi sporadicky. Pak se ale objevuje film Dračí srdce (1996). Milovníkům fantasy nemusím tento kultovní snímek příliš představovat, ale pro neznalce je to ve zkratce: rytíř, artušovský kodex cti, meč, drak, srdce, boj dobra a zla…
Už zde se ujímá Jason své role záporáka, která mu neobyčejně sedí. Jako by byl snad v tomto filmu objeven, začínají filmové nabídky přicházet častěji a častěji.

V menších rolích ho můžeme zahlédnout například ve velkosnímku Armageddon (1998) , Horizont událostí (1997) nebo Divoch Jack (1998).

Jednou z výraznějších rolí je pak postava sadistického britského důstojníka ve světově známém Patriotovi (2000). Tam se velice ukazuje, jak mu záporné role sedí, a tak není divu, že se nabídky začínají hrnout. Ač jich není tolik jako u jiných známých herců, může se i tak pyšnit několika rolemi v dobře známých snímcích. Patří mezi ně například Černý jestřáb sestřelen (2001), Resident Evil (2002) a Kód Navajo (2002).

Z mnou naposledy zmíněných filmů také plyne, že ani role vojáků mu nejsou cizí a režiséři si ho do filmů s vojenskou tematikou rádi obsazují.

Pak přichází role, díky níž se dostane do podvědomí mnoha lidí, fanoušků Harryho Pottera především.
Píše se konec roku 2002 a do kin je uveden druhý díl této série. Harry Potter a Tajemná komnata uvádí Jasona Isaacsa jako záporáka v roli Luciuse Malfoye, otce namyšleného zmijozelského studenta Draca Malfoye (fanoušci prominou). Kdo znal Jasona dříve, pravděpodobně ho v dlouhých až téměř bílých vlasech nepoznal. A protože se ve své roli Smrtijeda osvědčil na jedničku, můžeme ho i v dalších letech vidět v pokračováních této série. Konkrétně pak ve čtvrtém, pátém a sedmém díle (v obou částech).

Ač se tento skromný židovský herec nestal hvězdou jako jiní a mladší jeho kolegové, jeho rejstřík je i tak poměrně bohatý a jeho role se v nás, divácích, zapisují. Z dalších známých filmů je tedy určitě ještě třeba zmínit Petra Pana (2003), Zelenou zónu (2010), Železná srdce (2014), Infiltrátor (2016) a Ztratili jsme Stalina (2017).

Nesmíme ani zapomenout na jeho seriálové role, kde je nutno zmínit Star Trek: Discovery, Star Wars Povstalci, Procitnutí, Bratrství a Inspektor Taggart. A právě za Nejlepšího herce v minisérii nebo TV filmu získal v roce 2008 také Zlatý glób, a to za snímek The State within.

A ještě jeden pěkný dovětek na závěr:

Jason miluje své fanoušky, a ač neprovozuje oficiální stránky, existuje mnoho z nich, které osobně posvětil a sám je sleduje.

„Kdybych byl tak úspěšný, jako dělá dojem moje přítomnost na internetu, byl bych něco mezi Tomem Cruisem a Marylin Monroe. Existuje dokonce panenka mě v šatech z filmu Sweet November. Dostal jsem ty nejhezčí dopisy, jaké si lze představit. Taky když jsem navržen na nějaké ocenění, moji fanoušci všichni hlasují online a chlubí se jeden druhému, kolik setkrát kliknuli na moje jméno. Jejich palce musí krvácet! Moji fanoušci jsou opravdu skvělí. Vyrábí pro mě věci a posílají dárky Emmě a Lily. Cítím se provinile, protože si nenajdu čas na to, abych odpovídal na dopisy nebo udělal něco víc, než poslal fotky, obzvláště po té věci se stalkerem. Zdráhám se osobně odpovídat, protože když jeden jediný z deseti tisíc se ukáže jako šílenec, pak je snad lepší neodpovídat vůbec. Je to ostuda, protože těch zbylých 9999 jsou opravdu milí lidé. V Americe spousta hvězd právě kvůli tomu neodpovídá na žádné dopisy. Ale já jednou za pár let si vezmu někoho na pomoc a vyřídím všechny resty, takže většina lidí, kteří dostanou odpověď, už zcela zapomněla, kdo jsem, nebo jsou v domovech důchodců.“

Pro Denní věštec
Helen Miltonová

Autor

Helen Miltonová

Mladičká redaktorka, která se nezalekne žádného tématu, se nejraději po hradě prohání s rychlobrkem v ruce. Velmi často ji zastihnete, jak něco sepisuje – články do Denního věštce nebo do Žlutého Trimela či domácí úkoly a soutěže. Ve volném čase se ráda vyskytuje na famfrpálovém hřišti, ale věnuje se také malování a vytváření pohyblivých obrázků.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *