Bradavická čtyřka se vrací!

| Vydáno:
Psal se třiadvacátý březen a škola poklidně dřímala v podivném školním roce, když bylo na hradní bráně zničehonic oznámeno, že letošní rok bude ve znamení Bradavické čtyřky – celohradního klání, o kterém se dlouhé roky sice mluvilo, ale nepředpokládalo se, že se obnoví. Opak se však stal pravdou – a Bradavice tak zažijí něco, na co pamětníci vzpomínají s nostalgií. Soutěž se odehraje po čtrnácti hogwartských letech.

Bradavická čtyřka se konala naposledy v roce 2013. Jen málokdo si pamatuje, jak přesně probíhala. Když jsem mluvila s pamětníky, měla jsem možnost si vyslechnout různorodé reakce, ve kterých se mísila radost s hořkostí. To jsou však pocity, které často převažují i u účastníků Sedmiboje. Klání, které se s ním původně střídalo co dva roky, však nezažila ani spousta dnešních fialových obyvatel hradu.

Co je to Bradavická čtyřka?
V pravidlech se dočteme, že jde o týmovou mezikolejní soutěž, přičemž každá kolej vyšle čtvero účastníků. Tyto týmy se musí poprat se čtyřmi rozličnými (a velmi náročnými) úkoly. Není zde však žádné rozdělení na praktické a kreativní části tak, jak je to zvykem u Sedmiboje. Účastníci navíc mohou být vybíráni ze všech ročníků (tedy i z prvních, což u druhého hradního klání povoleno není), jen se nemohou účastnit opakovaně. Nominace vybírají primusové a prefekti jednotlivých kolejí – a jakmile jsou jednou v hlubinách větrné růžice na hradním nádvoří, stávají se neměnnými.

Tyto čtveřice poté spojí společné síly a pracují na zadaných úkolech jako tým. To je výhodou oproti Sedmiboji – každý soutěžící může využít své největší talenty a může se vyhnout tomu, na co nadaný není. Navíc je na každý úkol vždy vyhrazeno 10 dní. Samozřejmě platí to, že je zakázáno úkoly konzultovat mimo soutěžící týmy nebo vynášet informace o aktuálním dění, které obyvatelstvo hradu sleduje s odstupem. Oproti Sedmiboji je ještě jeden patrný rozdíl – žádný z úkolů není možné omluvit.

Po odevzdání úkolů jsou práce týmů hodnoceny porotou – za každou kolej je v ní jeden fialový obyvatel hradu. Letošní jména jsou zatím velkou neznámou, bývají tajena až do zahajovací slavnosti. Nejprve je hodnocena kategorie „Formálních náležitostí“, kde jde o zhodnocení toho, zda tým splnil zadání. Další tři kategorie, tedy „Obsah“, „Kvalita“ a „Úprava“, jsou čistě subjektivní. Každý porotce musí rozdělit mezi všechna vypracování kostky v počtech 16, 12, 8 a 4. Pokud by se tedy všichni shodli a umístili na první místo daného kola jedno vypracování, má tým možnost získat až 48 kostek. Pokud by se naopak opravdu nepovedlo, odnesl by si pouhých 12 kostek. Úkoly jsou hodnoceny také slovně.

Bradavická čtyřka je soutěž, v níž jsou podstatné i ceny. Vítězný tým přispěje do kolejní pokladnice 120 galeony a přinese 400 bodů do bodovacích hodin. Avšak ani tým na posledním místě, pokud splní všechny náležitosti, neodejde s prázdnou – ten se může těšit na 40 galeonů a 100 bodů. Vítězná čtveřice navíc bude ověnčena slávou, putovním předmětem a řádem ve svém profilu.

Na letošní Bradavickou čtyřku se můžeme těšit již brzy – organizátorka Eloise Elvenshade na hradní bráně oznámila, že čtyřčlenné týmy musí koleje dát dohromady do 5. dubna včetně. Nádvoří čtyřky ještě nebylo otevřeno, a tak je výběr pro všechny nejspíše složitý. Proto jsme kromě někdy strohých informací o celém klání udělali i rozhovor s účastnicí poslední Bradavické čtyřky, která se svým havraspárským týmem dosáhla na výhru.

Denní věštec: Když vzpomínáte na svou účast v Bradavické čtyřce, na co myslíte? Jsou to radostné vzpomínky? Šla byste do tohoto klání znovu?
Lilien Emity Meissed: Abych byla upřímná, je to spousta myšlenek a vzpomínek v jednom. Slívá se mi nadšení, zábava, nervozita, strach a taky trochu té hořkosti.
Já osobně měla velké štěstí na tým. S holkami jsme si padly do noty. Byla radost něco vymýšlet, být součástí něčeho jedinečného. Ale samozřejmě to obnášelo spoustu nervozity a strachu, kterou zažívá snad každý soutěžící, ať už je v týmu, nebo sám. A ta hořkost? Je zajímavé, že ta přišla po vyhlášení výsledků, po naší výhře, kde jsme jen těsně porazily červený tým. Měly jsme velkou radost, ale poté přišla studená sprcha… Každopádně, i když jsem nyní zase o kousek vyspělejší, asi bych do toho podruhé nešla… jednou stačilo. – usměje se – Každopádně svého zápolení společně s Eliah, Evelinou a Lucy nelituju a jsem ráda, že jsem do toho šla.

Denní věštec: Vzpomenete si, co vám Bradavická čtyřka před lety dala a co vám naopak vzala?
Lilien Emity Meissed: Dala mi skvělý LELE tým, který je legendární dodnes. Dala mi spoustu zkušeností, možností. A hlavně mi došlo, jak moc netalentovaný člověk jsem v porovnání s ostatními. – směje se – Jak moc na sobě ještě musím v určitých věcech máknout. – zasměje se – No, jak vidíte, zas tak moc jsem se nezměnila.

Denní věštec: Jak náročná je Bradavická čtyřka na čas, který jí člověk musí věnovat, a na kreativitu, bez které se – předpokládám – žádný účastník neobejde?
Lilien Emity Meissed: Rozhodně je kreativita hodně potřeba. Koleje vždy vyšlou talentované jedince, kteří utvoří opravdu talentovaný celek… jen já měla právo na výjimku. – směje se – A ten celek je těžké napříč týmy porazit. Studenti toho v této době umí opravdu hodně, hodně toho, co mohou ve své tvorbě využít. Na druhou stranu nechci zastrašit nikoho, kdo třeba nevěří, že nějaký talent má. Ono se vždy najde něco, čím týmu každý přispěje. – usměje se –
Co se týká toho času… neřeknu vám to přesně, tak daleko už má paměť nesahá. – pokrčí rameny – Ale myslím, že to není nic, co by se nedalo zvládnout. Je zapotřebí hlavně si dobře práci rozdělit v týmu a pak už se jen snažit ujmout něčeho, co nám jde od ruky. – usměje se –

Denní věštec: Doporučila byste účast dalším potenciálním soutěžícím? Proč ano, případně ne?
Lilien Emity Meissed: Když vezmu samotné zápolení, nemám důvod říct ne. Je to zajímavá zkušenost a jak už jsem říkala, člověk je najednou součástí týmu, který když funguje společně, utváří skvělou příležitost pro tvorbu, učení se novým věcem, trochu té zdravé rivality a hlavně – nejste v tom sami. Každopádně nejde zapomínat na to, že jako každá soutěž může i Bradavická čtyřka přinášet nešvary, dohady… pokud jste ochotni toto risknout a poprat se s tím, jděte do toho. – usměje se –

Denní věštec: Jaký by měl být podle vás člověk, který bude do Bradavické čtyřky nominován?
Lilien Emity Meissed: Rozhodně by to měl být člověk, který umí pracovat v týmu. Může to být jinak samotář, ale nesmí zapomínat, že jsou v týmu další 3 lidi, kteří spoléhají, že udělá svůj díl práce. Měl by být spolehlivý, pokud se tým na něčem domluví, ať už na nějakém termínu, či na tom, že dotyčný něco udělá, neměl by se na to vykašlat, měl by s týmem komunikovat a pokud by byl nějaký problém, ihned tým informovat. A samozřejmě i ta kreativita ve všemožných oborech se hodí. – mrkne –

Denní věštec: Je na hradě někdo – kdokoliv – o kom si myslíte, že by byl ideálním kandidátem? Klidně jmenujte, klidně i více lidí.
Lilien Emity Meissed: Uf, popravdě těch lidí je podle mě opravdu hodně, a já bych nerada někoho opomněla. Ale když se podíváte do kolejních funkcionářů, ať už aktuálních, nebo těch, co funkci složili, uvidíte tam valnou většinu talentovaných lidí, kteří by se B4 mohli bez problému účastnit. A spoustu dalších, samozřejmě.

Přejeme kolejím mnoho rozvahy při výběru soutěžících a těšíme se, co nám po tolika letech Bradavická čtyřka přinese za příběhy – věříme, že ať už budou jakékoliv, budou stát za to.

Pro Denní věštec
Saiph Lacaille

Komentáře

  1. Moc hezký článek, který B4 ještě více přiblížil. Není nad to oprášit mávátka a vytáhnout fandící transparenty 🙂

  2. Saiph moc děkujeme za skvělý článek a teď se těším na celé klání ještě více 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.