Proč byl zrušen poslední ročník české famfrpálové ligy?

| Vydáno:

V letošním roce se fanoušci kvidyče, kterému se u nás častěji říká famfrpál, české ligy nedočkali. Dorazila k nim pouze zpráva o zrušení jejího letošního ročníku, avšak bez jakéhokoli zdůvodnění. Vydali jsme se proto pro další informace.

Po vstupu na Ministerstvo kouzel jsme se z atria v osmém patře spustili do patra sedmého, navštívit Odbor kouzelných her a sportů. Samozřejmě jsme předpokládali, že případ určitě musí souviset s mudlovskou pandemickou panikou, my si to jen rychle ověříme a půjdeme do redakce napsat článek. Když však nakonec v kanceláři pro vedení ligy zvedli hlavy od tchoříčků, dušovali se, že oni sami nevědí, proč ke zrušení došlo, že to však jistě nemohlo být z důvodu, který uvádíme: „S lékouzelníky jsme jednali a proti konání famfrpálových zápasů nic nenamítali. Pak přišel ze dne na den zákaz. Snad to má něco společného s dopravou. Létalo málo letadel a košťata se za nimi nemohla schovávat před mudly.“

V šestém patře jsme se dozvěděli, že dopravu byli schopni zajistit pomocí letaxové sítě a přenášedel, tudíž jsme dostali mylnou informaci. Oni také netuší, co ke zrušení vedlo, prý se k nim jen doneslo, že byl nějaký problém s mezinárodní kouzelnickou spoluprací. Možná v týmech hraje mnoho cizinců, kteří se nemohli dostat přes hranice.

O poschodí výše nás zástupci Mezinárodního sdružení kouzelníků ubezpečili, že volný pohyb čarodějů je prioritou, a že nám tedy o poschodí níže řekli nesmysl, který si s nimi ještě vyřídí. Spíše bychom se měli zeptat v kanceláři divize zvířat, osob a duchů, zda zase nehrozily nějaké protesty trolů kvůli tomu, že jako neosoby nesmějí navštěvovat zápasy.

Tam nám řekli, že k žádnému protestu trolů nemůže nikdy dojít, neboť trolové nejsou protestů schopni a navíc je jako neosoby nejsou oprávněni konat. Za neodehráním ligy by proto spíše hledali nějakou kouzelnickou nehodu či katastrofu.

Ve třetím patře, na Odboru kouzelnických nehod a katastrof, nás ubezpečili, že neuskutečnění letošního ročníku famfrpálové ligy je katastrofa, ale oni ji neřeší. Navrhli sice, že všem vymažou paměť, aby na tento smutný fakt nemuseli myslet, bylo to však zamítnuto s poukazem, že se takový zákrok toleruje jen proti mudlovské většině a ti o famfrpálu stejně nic nevědí. Tak razantní krok, jako je zrušení ligy, podle nich musel vzejít z odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů, zřejmě od bystrozorů.

Ve druhém patře jsme se dozvěděli, že oni podléhají přímo ministru kouzel a veřejnosti nejsou oprávněni poskytovat žádné informace. Pokud zveřejníme, že nám řekli, komu podléhají a k čemu nejsou oprávněni, samozřejmě to popřou.

Obrátili jsme se tedy přímo na kancelář ministra. Tam nám bylo řečeno, že zrušení ligy vskutku vzešlo odněkud z ministerstva, nicméně ministr nemá čas zabývat se každou prkotinou. Máme jít do desátého patra.

Z výtahu jsme vyskočili na poslední chvíli, když jsme si uvědomili, že v desátém patře jsou soudní síně. Ocitli jsme se na Odboru záhad. Tamní pracovník nám sdělil: „Fungování ministerstva je záhada, již doposud nikdo neobjasnil. Jisté je, že nařízení tam nějak vznikají, ale nikdo neví, jak ani kdo je vydává. Tušíme jen, že za ně nese zodpovědnost pokaždé někdo, jehož zaměstnanecký poměr již na ministerstvu skončil.“

Budiž nám tedy útěchou, že stejně jako jeden strom nedělá les, jeden ročník nedělá celou ligu. Příští rok snad ministerstvo rozhodne o něčem jiném.

Pro Denní věštec
Nebelbrach Mechacha

Autor

Nebelbrach Mechacha

Hradní novinařině se věnuje od nástupu do školy v Létě 2009, kdy začal psát pro Lví tlapou. Spolupráci s Denním věštcem navázal ve školním roce Zima 2012. Od počátku píše články týkající se Soubojového klubu, v Zimě 2013 založil tradici pravidelného famfrpálového (raději říká kvidyčového) zpravodajství. Sem tam se hecne a zpracuje i jiné téma. Řídí se heslem: „Scholaris in omne tempus.“

Komentáře

  1. +dočíta posledné vysvetlenie+ áno, to znie najpravdepodobnejšie. Díki za veľmi trefný opis chodu ministerstva (a niečo mi hovorí, že nie len tohto).

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.