O zlatonoskách s odborníkem ze známé rezervace v Somersetu

| Vydáno:

Exkluzivní rozhovor s chovatelem zlatonosek Charlesem Goldbirdem, který se ve speciální Zlatonosčí rezervaci v Somersetu podílel na přípravě a výchově malého hejna zlatonosek, které nakonec zamířilo na náš hrad.


Charles Goldbird (63) má více než čtyřicetiletou praxi v chovu zlatonosek. Zlatonoska je velmi vzácný ptáček, který byl ve středověku málem vyhuben pytláky (a famfrpálovými nadšenci). Po vynálezu mechanické zlatonky, která zlatonosky nahradila ve sportovních kláních již ve 14. století, bylo potřeba stabilizovat stavy zdecimovaných zlatonosek a chránit je před pytláky, kteří je lovili pro jejich vzácné peří i přes přísné zákony na ochranu ohrožených druhů ptactva. Za tímto účelem byla založena Zlatonosčí rezervace v Somersetu na jihozápadě Anglie.

(Odpovědi pana Charlese Goldbirda jsou ponechány v původním znění z důvodu větší autentičnosti somersetského nářečí.)

Je chov zlatonosky náročný? Na co by se měl zaměřit začínající chovatel?
Zlatonoska néjni zas tak moc náročná, ale lehký to s ní taky néjni. Rychlá potvůrka to je; řek´ bych, že ty mršky se nenechají snadno chytit ani vod zkušenýho chovatele. Vod přírody jsou spíš plachý a hlavně ze začátku se dost bojej´ prudkejch pohybů, takže bych na ně šel každopádně v klídku a hlavně pomalu – než si aspoň trochu zvyknou na novýho majitele. Je to takovej malej mírumilovnej tvoreček…

Je pravda, že jsou zlatonosky poněkud svéhlavé?
Jo, to je svatosvatá pravda. Voni jsou dost chytrý, až prohnaný, řek´ bych, všema mastma mazaný. Zlatonosku můžete naučit slyšet na jméno stejně jako sovu, ale chce to víc trpělivosti. Jestli k vám přiletí na ruku, záleží na jejich vlastní vůli. Můžete je ale přilákat ňákou jejich oblíbenou baštou.

Existuje nějaký pamlsek pro zlatonosky, který byste našim čtenářům doporučil?
No jó, nejradši mají medové slunečnicové tyčinky od firmy Zobal & syn, ale nepohrdnou ani ňákými těmi červíky. Na žížaly ale pozor, jsou na ně moc dlouhý, takže doporučuju nakrájet na menší kousky.

Jak jste zlatonosky naučil nosit dopisy stejně spolehlivě jako sovy?
To chce pořádnej a soustavnej trénink už vod outlýho mládí. Zlatonosky pro Bradavice byly špeciálně vycvičený a vychovávaný v blízkosti puštíků, aby od nich odkoukaly ty potřebný návyky. Už dopředu se vědělo, že pro školní chov je musíme naučit spoustu věcí, který ve volný přírodě normálně nejsou. Aby třeba nezabloudily v podkroví a tak podobně.

Jaký je rozdíl mezi odchovem zlatonosek v zajetí a jejich životem ve volné přírodě?
Zlatonosky jsou dost specifický tím, že vyžadujou teplý a chráněný místo k zahnízdění. Ve volný přírodě se těžko hledá, proto jsou taky tak vzácný. My jim v tomhle ohledu vycházíme vstříc, za ty roky jsme vymysleli několik různých modelů vyhřívaných budek a dalších vychytávek. Ochrana před dravci a pytláky je v rezervaci na mnohonásobně vyšší úrovni než ve volný přírodě, takže mají v rezervaci mnohem snadnější a pohodovější život.

Co byste popřál závěrem našim čtenářům z řad novopečených majitelů zlatonosek?
Chtěl bych jim vzkázat, že zlatonosky jsou fakt úžasný tvorečkové. Moc bych jim přál fůru radostnejch zážitků, ať se prostě těšej´ z jejich přítomnosti a užívaj´ si s nima každej den jako já.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *