Belatris Nithelas Malrinová začala v Bradavicích studovat v Zimě 2007. Moudrý klobouk ji zařadil do Nebelvíru, v jehož historii zanechala nesmazatelnou stopu coby famfrpálová kapitánka (Léto 2007 až Léto 2008). Projevila tak velké nadání, že aniž studium dokončila, stala se profesorkou. V současnosti vyučuje bystrozorství – přípravný kurz, přeměňování, syrovou magii a teorii famfrpálu. V Létě 2010 se stala držitelkou Řádu kouzelného pera za vynikající činnost v oblasti soutěží. O dva roky později se podílela jako porotkyně na Sedmiboji.
Dobrý den, paní profesorko. Vy jste dnes známá hlavně jako bystrozorka a učitelka bystrozorství. Je to stále vaše priorita?
Popravdě řečeno se v posledních letech začínám zvolna přesouvat spíše k syrové magii, kterou více využívám i v bystrozorské práci. Navíc nebudu zastírat, že bystrozorství – přípravný kurz dlouhodobě trápí odliv talentovaných studentů. Ve srovnání s roky minulými je to prostě fakt.
Zajímavé. V syrové magii máte lepší studenty?
Syrová magie od začátku drží standard – přibližně tři výrazné talenty, které se probojují až ke konci. Letos navíc druhým rokem učím i druhý ročník a tam zatím laťka studentské aktivity trvá, protože je druhák velmi čerstvý. Také hraje roli, že syrová magie netáhne tolik studentů jako bystrozorství – přípravný kurz. Je tak menší „odpad“ studentů během roku.
Kdysi jste se zmínila, že vy sama jste v Bradavicích nikdy nepatřila mezi premianty ročníku. Nebavilo vás studovat?
Naopak! Vybírala jsem si obezřetně a ryze podle zájmu. Kolej mnohdy potřebuje kvantitu, co si budeme nalhávat. Boj o pohár býval a dodnes je drsný. Ale já mezi tahouny nikdy nepatřila. Měla jsem méně předmětů, ale ty jsem si užila.
Ale našla jste si hlavně famfrpál, nyní dokonce učíte jeho teorii. Pokud se nemýlím, kapitánování nebelvírského famfrpálového družstva je něco, na co vzpomínáte nejraději. Kteří vaši spoluhráči vám obzvláště utkvěli v paměti?
– po tváři se jí rozlije nostalgický úsměv – Samozřejmě mezi velké hvězdy nebelvírského mužstva patřili sourozenci Orionisovi, hlavně Fil. Pak si velmi dobře vzpomínám na Sheilu Lostris, Rebeccu Shadowfang nebo dlouholetou chytačku, která v Nebelvíru stále honí zlatonky, Kate Reseu. Ale to je jen zlomek, samozřejmě jsem hrála se spoustou obětavých a dravých lvů a lvic, jejichž zásluhou Nebelvír získal řadu pohárů.
Jakých výsledků dosáhl Nebelvír pod vaším vedením?
Přišla jsem do týmu ve skvělou dobu, měli jsme výtečnou formu a neprohráli jsme tuším jediný zápas. Rozhodně jsme neprohráli ani jedno famfrpálové mistrovství. Byla to úplná šarlatová nadvláda. – směje se –
To je jistě i věcí kvality kapitánky. – přikývne – Kromě toho jste působila i jako kapitánka družstva profesorů, když se zúčastnili v Zimě 2011 Školního famfrpálového mistrovství. Byl to pro vás návrat do studentských časů?
Já se po tom postu vrhla naprosto bezhlavě v naději, že mi to připomene ty staré dobré časy, ale popravdě… profesoři jsou úplně jiné společenství lidí než kolej, což je na první pohled jasné, ale mně to naplno došlo až na hřišti. Tým fialových logicky funguje úplně jinak, mají jiné priority a vztahy jsou taky zcela odlišné od těch vnitrokolejních. Takže to nakonec byla úplně jiná zkušenost, žádný návrat. – pokývá hlavou –
Odnesla jste si z ní nějaké ponaučení?
Hlavně mě to vycvičilo ve zvládání týmu na společenské úrovni. V taktice, jak dostat hráče na hřiště a taky na posty, které jim zrovna nevoní, ale hodí se na ně v danou chvíli nejlépe. To byl pro mne zcela nový trénink v kapitánských povinnostech. V koleji fungovala jakási automatická ochota obětovat se pro tým. U fialových to funguje jinak. – pousměje se –
Ano, každý má svůj oblíbený post. Což mě přivádí k otázce, který jste jako hráčka měla nejraději vy a proč?
– rozesměje se nahlas – To je jednoduché, odrážeč! Nesmírně náročný a zodpovědný post. Hlavně mě jako studentku lákal proto, že jsem mohla výrazněji zesílit – šíje, ramena, ruce a svaly trupu, to je nesmírně cenné i pro bystrozora. Navíc jsem fanynkou mudlovských bojových sportů, takže mě odrážeč spolu s nimi držel ve výborné kondici. Také pro kapitána je odrážeč výborný post – musí mít neustále přehled o všech svých spoluhráčích, aby je chránil, ale také o protihráčích, aby blokoval. Takže výborně pochytíte taktiku soupeřů a pohlídáte si aktivitu a schopnosti vlastního týmu.
V současnosti dochází ke změně famfrpálu na naší škole. Vyzkoušela jste si při trénincích jeho novou verzi?
Samozřejmě a těším se na profesorské tréninky! Zatím jsem nezkoušela nastoupit jako chytač, protože tento post jsem vždy přenechávala schopnějším a drobnějším kolegům. Ale můj milovaný odrážeč dostane opravdu mnoho prostoru pro tvoření hry, takže se velice těším.
Budu vám vděčen, když se pokusíte vyjádřit svůj vztah k této novince, řeknete, v čem vidíte její přednosti a nedostatky vůči staré podobě famfrpálu.
Přednosti jsou jednoznačné: zatraktivnění hry pro hráče, ale i pro ty, kteří jsou zrovna na střídačce nebo na tribunách. Dále se mi líbí model sbírání zkušeností a postupování do vyšších úrovní, stejně tak možnost braní lektvarů je pěkně upravena. Co si myslím, že se z dlouhodobého hlediska neosvědčí, je fakt, že není žádný strop, kterého by se dalo dosáhnout. Bojím se, že to zamíchá soupiskami zápasů a že to mladá krev bude mít nesmírně těžké, protože vyrovnat se hráčům z posledních ročníků bude vlastně nemožné. Také jsem zvědavá, jak se bude chovat zlatonka, protože to jsem z tréninků zatím nevypozorovala – jaké budou šance jednotlivých chytačů v závislosti na zkušenostech a jak moc bude hrát roli prvek náhody.
A poslední otázka. Jak asi víte, spolu s Ywou od Roztodivných jsem autorem výzvy Kvidyč rúlz! Podpoříte ji? – podstrkuje formulář k podpisu –
– při pohledu na formulář jí zacukají koutky – Neříkám, že vaši snahu zcela zavrhuji, ale já už se nedokážu vzdát zvukomalebného a originálního slova „famfrpál“. Ale pokud chcete, vezmu si jedno to lejstro s sebou do hodin teorie famfrpálu a dám ho k nahlédnutí studentům. Možná vám to přinese pár podpisů navíc. – usměje se –
To budete hodná. Názor těchto studentů mě bude obzvláště zajímat. Děkuji za rozhovor.
Po odložení bleskobrku jsme s paní profesorkou strávili ještě nějaký čas v družném hovoru o famfrpálu. Stará láska nerezaví.