Olivový bibliokoutek XIII. – tentokráte vánoční

| Vydáno:

Milí knižní nadšenci a taky vy, milovníci Vánoc. Dneska se tady můžeme sejít všichni a podívat se na vánoční čtení. Připravte si teplé niokao nebo horkou čokoládu a teplou deku a vrhněme se na zimní, vánoční i mrazivé čtení.
Upřímně přiznávám, že tentokrát přináším tipy a ne všechny knížky mám sama přečtené. Ale naopak jsem si sama z těchto knižních pokladů vybrala, a tak se zase pouštím do čtení. Pojďme tedy na to!


Sněží, sněží… – John Green, Maureen Johnsonová a Lauren Myracleová
Kdo by neznal Johna Greena. Proslavil se hned několika perfektními knižními kousky. A ačkoli cílí hlavně na mladší čtenáře, myslím, že jeho knihy se nakonec líbily různým věkovým kategoriím. A když takový John Green spojí síly s Maureen Johnsovou a Lauren Myracleovou, nemůže vzniknout nic jiného než krásná zasněžená kniha. Pokud hledáte pro dnešní dny něco oddechového a spíše romantického, nešlápnete s tímto výběrem vedle. V knize na nás čekají tři zimní povídky, tři sváteční romance, jak slibuje obal knížky. Tak co, zkusíte to?

Setkání o Vánocích – Abby Clementsová
U romantiky ještě zůstaneme. Pokud znáte přenádherný (a můj oblíbený) a romantický film Prázdniny, kde si dvě ženy vymění byty a připraví si tak na vánoční prázdniny krásné dobrodružství, jistě se vám bude líbit tento kousek. Laurie a Rachel jsou dvě mladé ženy a kamarádky z dětství. Nicméně nyní žije každá úplně jiný život i úplně jinde. Jedna v Londýně, druhá v Yorkshiru. Jak se jejich životy změní, když si vymění adresy?
A pokud máte chvilku, pusťte si i zmiňovaný film, protože stojí za to!

Vánoční koleda – Charles Dickens
Nemůžeme opominout ani klasiku. A po čem jiném sáhnout než po samotném panu Dickensovi? Vánoční koleda je krásný příběh pana Ebenezera Skruže. Je to lakomec a škudla. Může se takový člověk vůbec změnit? Možná by mohly pomoct Vánoce a tři tajemní návštěvníci – duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch budoucích Vánoc. Co mu tito duchové ukážou a jak se Skruž změní, nebo nezmění?

Sněhulák – Jo Nesbø
Pokud nehledáte oddechovky a pohodovky, zkusíme něco jiného. Věřím, že spousta z vás se již setkala se svérázným detektivem Harry Holem. Tento člověk s naprosto neskutečným uvažováním, problémy s alkoholem, zamilovaným srdcem a spoustou stihomamů musí vyřešit další případ. Opět krutý, drsný a tentokrát víc než zimní. Proč jsou sněhuláci, kteří se v knize objevují, tak děsiví? Protože hledí přímo do domu? Protože u sebe mají věci lidí, kteří najednou zmizí? Knížka je napínavější než ledajaké kšandy a mrazivá až… až vám z toho bude běhat mráz po zádech. Ale stojí za to!

Vánoce Hercula Poirota – Agatha Christie
Nevím, jak vy, ale já si malého belgického a poměrně výstředního detektiva hodně oblíbila. A na tuhle knížku se víc než těším. Jde opět o jeden ze zajímavých případů, kam se Poirot přichomýtne. Tentokráte se nacházíme u pana Simona Leea, který vlastní velké bohatství. Nicméně se rozhodne své děti vyškolit a pozve je k sobě přesně ve chvíli, kdy se baví s právníkem o změně poslední vůle. Poté, co si se všemi pořádně promluví, pošle je ze své pracovny pryč a… najednou se z pracovny ozvou podivné zvuky. Co se tedy stane a jak to milý pan Poirot vyřeší?

Krtek a Vánoce – Zdeněk Miler a Hana Doskočilová
Nesmíme zapomenout ani na ty nejmenší čtenáře, možná čtenáře, kteří ještě sami číst neumí. Ale Vánoce přece slaví i náš (snad všemi) milovaný Krteček. Podívejme se, jak Krteček chystá svým zvířecím kamarádům překvapení a co mu jeho snažení málem překazí. Ale nebojte se, vše dopadne dobře!

Můra noční, předvánoční – Tim Burton
Ukradené Vánoce Tima Burtona
. Taky znáte, že jo? Nicméně tento příběh sepsal pan Burton již před mnoha lety. A my si ho můžeme přečíst. Příběh Jacka Skellingtona, krále Halloweenu. Jacka, který má na starosti Halloweenskou noc, ale pak objeví Vánoční město. A Jacka, který se rozhodne obléknout červený santovský obleček.

A tak by se dalo pokračovat dál a dál. Ale za ten předvánoční čas snad nemůžeme ani všechny tyto knížky přečíst… nebo?
Mě by moc zajímalo, jestli máte nějaké tipy na vánoční čtení i vy pro mě. Protože přeci jen, tipů a knížek není nikdo dost. Podělte se se mnou!

Závěrem mi jen dovolte vám všem popřát krásné a pohodové vánoční svátky a spoustu knížek od Fleutýnky či Ježíška či koho čekáte.

Pro Denní věštec
Olivie Henrieta Větroplachá

Autor

Olivie Henrieta Větroplachá

Redaktorka, která má ráda knihy, lidi se smyslem pro humor, ironii a dobrou kávu. A jídlo. Na lidech i kouzelnících si cení pokory, upřímnosti a dobrého srdce. Ráda tráví čas prací pro časopisy, dlouhými procházkami, cvičením jógy a zkrátka vším, u čeho si odpočine.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *