Překvapivě vyrovnaný zápas skončil ve prospěch Havraspáru

| Vydáno:
Havraspár 230:130 Zmijozel

Druhý zápas sezóny postavil proti sobě zmijozelskou a havraspárskou kolej. Na první pohled byla znatelná výhoda Zmijozelu ve vyšších úrovních, ale zápas ukázal, že i přes pár nižších úrovní Havraspáru byly oba týmy vyrovnané. Jak se říká, každý chvilku tahal pilku a ke konci zabral víc právě statisticky trochu slabší Havraspár.

Camrál se pohyboval většinu času u zmijozelských střelkyň, které jej kontrolovaly z 69 %. Přesto z 28 střel dokázaly proměnit pouze 13, takže úspěšné byly skoro v polovině svých pokusů (46 %). Havraspár na tom byl o dost lépe. Camrál držel sice jen v 31 % a útočil pouze třináctkrát, ale zvládl nastřílet 8 gólů, modré střelkyně tak byly z 62 % úspěšné. Nejakčnější střelkyní zápasu byla zmijozelská Samantha, která střílela celkem čtrnáctkrát. Salisha jí ale dovolila proměnit pouhé čtyři střely a zvlášť při své čtvrté se Samantha zapotila, neboť gól vstřelila až na sedmý pokus, předchozích šest jí Salisha zablokovala pohotovými manévry. Zápas ale odstartovala Inees, která v 5. minutě vstřelila první gól. Havraspárské střelkyně na sebe nenechaly dlouho čekat a o dvě minuty později skóre srovnala Eleonora. V 11. minutě se Havraspár dokonce dostává do vedení díky gólu od Aimée. Tam ale dlouho nesetrval, neboť dvě minuty nato zmijozelská kapitánka Ontaria střílí gól a dorovnává na 20:20. To se nelíbilo modré Isabell, a tak v 15. minutě posílá svou střelou Havraspár do jednogólového vedení. Navýšit náskok svého týmu se pokusila i havraspárská kapitánka Betria, ale Astoria její camrál zkušeně zachytila. V 21. minutě připravuje Havraspár o vedení Samantha a skóre je 30:30. Ve 25. minutě posílá svůj tým dokonce do dvougólového vedení, když svým gólem navazuje na úspěšnou střelu Ontarie ve 23. minutě. Obě střelkyně pak střílí ještě jednou, ale neúspěšně. Havraspárskou brankářku obehraje až Ontaria v 31. minutě a nastavuje skóre 30:60 ve prospěch svého týmu. To o čtyři minuty později zvyšuje Inees na 30:70. V 37. minutě stahuje zmijozelský náskok Aimée a posouvá skóre na 40:70. O totéž se pokusí ve 41. minutě i Eleonora, ale neúspěšně. Úspěšně ale střílí ve 43. minutě Samantha a vrací Zmijozelu čtyřgólový náskok. Ten hned na to ale stahuje svým gólem Isabell. Dvakrát se původní gólový rozdíl snaží vrátit Samantha, ale povedlo se to až Inees v 51. minutě zápasu. Aimée to ale ihned otočí a gólem v 53. minutě stahuje náskok Zmijozelu na skóre 60:90. Poté získává camrál čtyřikrát po sobě Samantha. Tři střely jí šikovně vychytala Salisha a poradila si i se čtvrtou, kterou Samantha přihrála Ontarii. Poté to zkusila Samantha ještě jednou, ale úspěšný je až její další pokus, kdy v 65. minutě nastavuje skóre na 60:100. Chvíli nato posílá do pětigólového vedení zelený tým Inees. Nemá to ale dlouhého trvání, neboť v 71. minutě obnovuje Isabell čtyřgólový rozdíl a stahuje skóre na 70:110. Ani ten ale nevydrží dlouho a Inees vrací Zmijozelu pětigólový náskok v 75. minutě. Dvě minuty poté ho však Isabell opět stahuje, tentokrát na 80:120. Dokonce se pokusila i o třígólový rozdíl, ale v tom jí Astoria zkušeně zabránila. Poslední gól vstřelí opět Inees, která gólem zápas začínala. Skóre zvedla v 73. minutě na 80:130.

Potlouk se více držel u havraspárských, kteří jej měli v 62 % případů. Zmijozel tedy jen v 38 %. Přesto byl ale odrážečsky úspěšnější, neboť dokázal shodit celkem čtyři hráče a Havraspár jen jednoho. Lépe se i trefoval a terč minul pouze čtyřikrát, dvakrát trefily zmijozelské odrážečky sebe. Havraspár minul v 17 případech, čtyřikrát hráči trefili sami sebe a třikrát jako svůj cíl zvolili raději prázdný prostor. Většinou se odpal nepovedl havraspárskému zástupci kapitána Sidneymu, který získal první potlouk zápasu. Ve 3. minutě trefil Loralei, poté sebe, a pak nepřesně mířil na Elaine, která v 7. minutě trefila Isabell. Její kolegyně Loralei o minutu později posílá jedinou ranou dolů Betriu, kterou na střelci střídá Aimée. Indris kapitánku pomstila a v 10. minutě ubírá zdraví Inees. Nešťastnému Sidneymu se následující odpal nepovedl, druhým trefil sebe a třetí přišel od Elaine a poslal ho na ošetřovnu. Prostor tak dostal náhradník Felix, který se ale k potlouku nedostal. V 17. minutě odpálila potlouk Loralei na Indris a ta se musela vyléčit laudanem. Udělala dobře, neboť další rána, tentokrát od Elaine, byla opět mířena na ni. Obětí dalšího potlouku už byla ale střelkyně Isabell, kterou přesně trefila Loralei. Pomstila ji ihned Indris a trefila Inees. Elaine jí to vrátila dalším potloukem v 22. minutě. O minutu později ubral zdraví Ontarii Sidneyho potlouk hned poté, co vstřelila gól. V 25. minutě posílá k zemi Indris potlouk od Elaine a její místo zabírá mladičká prvačka Addie. Další dva potlouky míří na Sidneyho, ale ani jeden se mu nepovedl odpálit. Následovala ho Elaine, která na něj nepřesně mířila. V tu chvíli už byla její kolegyní Sooyeon, která vystřídala Loralei, jež se šla připravit na post chytače. Hned v 29. minutě zvládla trefit Felixe, který v tu chvíli zrovna naskočil na post. Dalších pět potlouků svůj cíl nenašlo. Dva nedokázal odpálit Sidney, jeden posílá Indris mimo hřiště, dalším míří Sooyeon zřejmě na Betriu a Sidney na Samanthu, ale oba míče svůj cíl minuly. Úspěšně odpálila potlouk až Indris v 36. minutě a zasáhla chytačku Loralei, která se hned nato vyléčila laudanem. Po neúspěšném odpalu Mayi, která v té době před pěti minutami vystřídala Elaine, trefuje Indris Loralei ještě jednou. To opakuje ještě ve 39. minutě. V tu dobu přichází o část zdraví i chytačka Betria trefená Sooyeon. Zmijozelská chytačka měla očividně nízké zdraví, a tak se hned po průletu překážkami vystřídala s Elaine. Tu ale Indris okamžitě trefila ve 42. minutě a ve 46. ji na druhou ránu posílá k zemi. Střídá ji Loralei a hned v 49. minutě dostává ránu od Indris. To se nelíbilo Sooyeon, v 51. minutě navazuje na potlouk od Mayi ze 44. minuty a Betria dostává další ránu. V 53. a 55. minutě dostává od každé ze zmijozelských obrážeček ještě jednu ránu. V 54., 57. a 58. minutě útočí opět Indris a prvně trefuje Loralei a pak dvakrát za sebou Elaine, která ji mezitím vystřídala. V 60. minutě trefuje Sooyeon Betriu a v 65. ji Maya posílá k zemi. Obě odrážečky si pak dvakrát střelily do Indris a ta se musela opět vyléčit laudanem. Zato ale v 75. minutě uštědřila ránu Loralei, která tak musela sáhnout po stejném lektvaru. Napodobila ji Betria, která se po ranách od Sooyeon v 72. a 78. minutě těžko držela na koštěti. V posledních minutách stihla Indris ještě třikrát po sobě trefit Loralei a Sooyeon jednou Betriu, ale ta chvíli nato zápas ukončuje.

Na chytačích jsme byli na rozdíl od předchozího zápasu svědky dlouhého boje. Utkaly se proti sobě kapitánka Betria a bývalá kapitánka Loralei. Druhá jmenovaná měla po celou dobu zápasu znatelnou převahu a zlatonka se jí dařila posouvat o něco lépe než Betrii. V 52. minutě ale Betria náskok zmijozelských chytaček hodně stahuje a zlatonku vrací z jejich části hřiště skoro do středu. V 65. minutě ale získaly zmijozelské chytačky obrovský náskok, neboť Maye se povedlo shodit Betriu ještě před průletem, což mohlo být pro Havraspár fatální. Shozenou kapitánku vystřídala Ewenlia, pro kterou byla neděle chytačskou zápasovou premiérou. V 68. minutě dokázala zvrátit předchozí nešťastnou situaci a zlatonku dostala mírně za střed na havraspárskou stranu, jelikož Elaine zakopla o tribunu a překážky neproletěla. Bohužel Ewenlia o pár minut později zopakovala totéž, a zlatonka se tak opět naklonila ve prospěch zmijozelských. V tu chvíli naskakuje opět Betria a výrazný náskok Elaine po malých kouscích stahuje. V 73. minutě nastupuje Loralei a tlačí zlatonku víc a víc do zmijozelské části hřiště. Betria se ze všech sil snaží její převahu snížit, ale obě chytačky už dávno neprolétávají nastejno jako na začátku, nýbrž ta havraspárská má více než minutové zpoždění. A jak dobře víme, v boji o zlatonku rozhodují i vteřiny. I přesto Betria v 84. minutě zlatonku chytá, připisuje si svůj první chytačský úspěch a Havraspáru první letošní výhru.

Ohlasy hráčů

Betria Carson (kapitánka): Na zápas se Zmijozelem jsem se těšila, přestože mají mnohem vytrénovanější tým. Zápasy s nimi si vždy moc užívám, panuje při nich skvělá atmosféra, nikdo nikoho nenapadá, neosočuje, i hráči občas mezi sebou při hře prohodí nějaké to přátelské slovo. Fanoušci obou týmů jsou vždy skvělí a v přátelském duchu povzbuzují svůj tým a komentují děj na hřišti, ale druhé neshazují. Nezklamali ani letos a já jsem jim moc vděčná.
Samotná hra mě také bavila, zápas jsme si užili, jsem velice hrdá na svůj tým, protože předváděli obrovské nadšení pro hru, bojovali s velkým srdcem a hráli jsme opravdu jako tým. Naše skvělá brankářka předváděla úplné divy, když dokonce sedmkrát za sebou dokázala vychytat střelu od Samanthy s 31. úrovní. A Indris ukázala, že je stejně dobrá jako naše předchozí hvězdné odrážečky, které musely jít do famfrdůchodu. Ale i když vyzdvihuju jmenovitě tyto dvě hráčky, jsem moc vděčná za celý svůj tým. Chtěla bych poděkovat i náhradníkům, kteří se na hřiště nedostali, nebo jen na chviličku, ale byli připravení nastoupit a za tým bojovat. Stejně tak jsem ráda, že někteří přišli, i když měli v mudlovském světě přípravy na nastávající náročnou zkoušku.
No a nakonec samozřejmě musím říct, že mě velice potěšilo, když jsem v ruce držela zlatonku. Ani jsem tomu nemohla uvěřit, myslela jsem si, že nemám proti zmijozelským chytačkám vůbec šanci. Byl to nádherný pocit.
Zmijozelskému týmu bych chtěla vzkázat, že jim moc děkuju za skvělou hru a přátelskou atmosféru, která dělá famfrpál tak oblíbeným sportem. Byli jste naprosto úžasní a byla pro nás čest hrát proti vám. Už teď se těším na příští rok.

Salisha Kuipers: Vůbec jsem nečekala, že bude zápas tak dlouhý a dopadne pro nás vítězstvím. Vím, že má zmijozelský tým skvělé hráče, což se i ukázalo. U nás to bylo trochu rozpačité. Přesto jsme do toho šli s nadšením a vidinou přátelského zápasu.
V bráně jsem se cítila dobře, i když jsem byla nervózní. Chytat camrály od tak zkušených střelců byl křest ohněm. Myslím si, že jsem měla štěstí začátečníka, jelikož to bylo poprvé, co jsem chytala celý zápas. Byla jsem překvapená a nebyla to taková ostuda, jakou jsem si původně plánovala. – zasměje se – Víte, byla to úleva, když naše báječné střelkyně získaly camrál a já si na chvíli mohla schrupnout v obručích. – nasadí si svatozář – Odpočinek je důležitý i při zápase! – mrkne –
Díky za parádní a napínavý zápas.

Ontaria Emori Reyes (kapitánka): Tak především bych chtěla vyzdvihnout výkon Hadí letky, který byl jako vždy úžasný! Byl to napínavý zápas až do konce a oba týmy předvedly to nejlepší, co v nich je. Gratuluji modrému týmu k výhře. – usměje se – Opravdu si to zasloužili, protože se o to rvali jako šelmy a ne jako havrani. – usměje se – Ale hlavně si na to nezvykejte, protože na jaře vás porazíme! – usměje se  –

Elaine Robillard: Zápas s Havraspárem se nesl v tradičně přátelském duchu, takže jsem si ho velmi užila, byť si myslím, že to byl jeden ze zápasů, z nějž si hráči odnesli hromadu modřin. Původně jsem si myslela, že ho strávím celý na odrážeči, vzhledem k tomu, že havraspárští odrážeči dávali v první půlhodině rány takové, jaké dávali (sestřelovali spíše sebe než nás), ale nakonec jsem pod heslem „modrá je dobrá“ nabourala tribunu a odnesla si další modřinu do sbírky. Zápas mi přišel střelecky i chytačsky vyrovnaný, byť jsme měli chvílemi pocity, že máme na hřišti odrážeče navíc.

Sestavy týmů
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Loralei Silwerin, Elaine Robillard

Další zápas, kterým se dostaneme přesně do poloviny ŠFM, se odehraje 13. prosince 2020 v 9:00. Uvidíme v něm opět Havraspár, jenž bude tentokrát zápolit s Nebelvírem.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.