Jak je to s vánočními filmy?

| Vydáno:
Začali jsme vytahovat čepice a šály ze skříní, nakupovat dárky, péct cukroví nebo si jen užívat klidu a být s blízkými. Ano, jsou tu Vánoce. A k nim také patří tematické filmy! Ať už pohádky, akční filmy, nebo thrillery. Ano, mám tu i jeden horor. Nebudu tedy déle zdržovat.

Na světě existuje spousta vánočních filmů a řekla bych, že se jich za celý prosinec stihne opravdu hodně. Tady však vyberu jen pár příkladů. Tři oříšky pro Popelku by měl znát každý Čech. Možná i Slovák. Vysílá se v mudlovských krabicích každý rok a bez Popelky by to nebyly Vánoce. A bez Vánoc Popelka. Provází nás už neuvěřitelných 47 let a píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš je prostě legendární. Není to jenom český film, ale je populární i v Německu. Tam se i některé části točily. Je to asi nejoblíbenější český vánoční film vůbec. Další film těšící se oblibě, i když se najde spousta lidí, kteří se mnou nebudou souhlasit, jsou Pelíšky. Příběh odehrávající se v 60. letech 20. století se stal pro hodně lidí vánoční klasikou. Olovo volovo nebo nok versus knedlík vždy pobaví. Anděl Páně je další snímek, bez něhož by to nebylo to pravé. Anděl Petronel a čert Uriáš byli poprvé v televizi představeni v štědrovečerní pohádce v roce 2005. Úspěšné pokračování přišlo o 11 let později a oba filmy se řadí mezi jedny z nejoblíbenějších vánočních v Česku.

Následující snímky již nejsou české, ale zahraniční. Už jste někdy slyšeli „Harry, jdu do baráku!“ nebo „zapomněli jsme na Kevina!“? Já myslím, že ano. Hlášky ze Sám doma (Home Alone) se jen tak nezapomínají. Celá rodina McCallistrových odjíždí na Vánoce do ciziny, ale svého syna Kevina zapomenou doma. Komedie z roku 1990 je jedním z nejúspěšnějších vánočních filmů vůbec. V roce 1992 vyšel 2. díl, Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (Home Alone 2: Lost in New York). Tentokrát Kevin nezůstane doma, ale ztratí se na letišti. Tenhle film zaujme spolu s Popelkou první místo, i někteří obyvatele hradu jej prohlásili za svůj nejoblíbenější. Tak se dostáváme k další položce na seznamu, jíž je Grinch. Budu tu však mluvit pouze o Grinchovi z roku 2000. Ve vísce Kdosice žijí Kdovíci, kteří milují Vánoce a vše okolo nich. Jen jeden zlomyslný skřítek tyhle svátky úplně nesnáší a rozhodne se Kdovíkům Vánoce trochu pokazit. Není Američan, který by o Grinchovi neslyšel. Je to plnohodnotný vánoční film, a tak si tu zaslouží své místo.

Blížíme se ke konci, ale ještě před ním bych chtěla zmínit dva filmy. Jedním z nich je Mrazík, příběh o Nastěnce, Ivanovi, babě Jaze a její chaloupce na kuří noze. Je to sovětský film z roku 1964, a i když není úplně vánoční, k Vánocům prostě patří. Hej, Ivánku, Ivane, jen se podívej na mě… Pardon, já musela. Poslední, trochu netradiční film, který tu zmíním, je Krampus: Táhni k čertu. Schytal hodně kritiky a spousta lidí ho nepovažuje za vánoční film, ale já ho sem přidám. Je to hororová komedie z roku 2015. Chlapec jménem Max má oslavit svátky se svojí rodinou, ale jejich celkové vztahy nejsou moc dobré. V jeden okamžik se neudrží a kvůli rodinným sporům řekne, že by Vánoce nejraději zrušil. V tu chvíli se strhne bouře. Tenhle film si našel jak své odpůrce, tak i fanoušky. Příběh je trochu přitažený za vlasy a ani bych ho nezařadila mezi nejkvalitnější snímky, ale jako taková oddechovka od šťastných a veselých filmů… na to je skvělý. Občas jsem se i zasmála a ve výsledku znám mnohem horší filmy.

A jsem u konce. Přeji vám všem krásné svátky i v tuhle nešťastnou dobu, udělejte si alespoň chviličku na své blízké i na sebe. Budu ráda, když mě v něčem opravíte, nebo si jen řeknete „jo, tohle mě bavilo, tyhle filmy mám rád/a“. V dotazníku se mi v odpovědích objevila nejen Zlatovláska a Princezna se zlatou hvězdou na čele, ale i Auta či Madagaskar. Na Vánoce nemusí být jen vánoční pohádky, no ne?

Pro Denní věštec
Cassiopea Zmlklá

Komentáře

  1. Vánoce bez Hanse Grubera a Johna McClanea nejsou Vánoce 🙂
    U nás nesmí chybět Vánoční klasika Die Hard.

  2. Pro milovníky Tchaikovskeho a disneyovských pohádek s onou pověstnou načančanou nádherou doporučuji film Louskáček a čtyři říše, tuším že je z roku 2018. Nááádherná pohádka!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.