Po hodině a půl si vítězství odnesl Havraspár

| Vydáno:

Havraspár 220:160 Nebelvír

Včera jsme měli zápas krátký a možná vám to bylo líto. Po hodině na dnešním zápase se za ten včerejší ale modlili jak hráči, tak fanoušci a trochu i já, a dokonce i slečna Theresa, která se vyjádřila obavu, že reportáž vydá na román s pokračováním. Možná ano, tak raději nebudu protahovat úvod.

Na střelcích Nebelvír kompletně převálcoval Havraspár. Camrál drželi červení ze 74 %, Havraspár z pouhých 26 %. Modrým střelcům ale kryla záda brankářka Salisha, díky které měl Nebelvír nižší úspěšnost (47 %) než Havraspár (58 %). Vytrvalé nebelvírské střelkyně tak proměnily 16 střel ze 34, havraspárské 7 z 12. Nejlepší střelkyni pochopitelně najdeme v nebelvírských řadách. Není jí nikdo jiný než Melisa Pestrá. Nejenže za zápas získala nejvíckrát camrál (19×), ale vstřelila i nejvíce gólů (10). Po neúspěšné střele Cally dala právě Melisa ve 4. minutě první branku zápasu. Na to jí odpověděla Aimée góly v 8. a 10. minutě a skóre zvedla na 20:10. Melisa se dvakrát pokusila skóre srovnat, ale pokaždé její střelu brankářka Salisha zachytila. Gólu jsme tak znovu tleskali až v 18. minutě, kdy Laura poslala Havraspár do dvougólového vedení. Chvíli nato připsala 10 bodů Havraspáru i Eleonora a Havraspár najednou vedl 40:10. Dlouho to nevydrželo, neboť už ve 26. minutě stáhla náskok havranů Skylar a ve 32. minutě po dvou neúspěšných pokusech Cally i Melisa. Nebelvír byl tak se skóre 40:30 jeden gól od vyrovnání. Calla spatřila šanci a vykoupení a ve 34. skóre srovnala. Chvilku slávy jí překazila Aimée ve 36. minutě, když Havraspáru vrátila jednogólový náskok. Chvíli nato Melisa opět dorovnala skóre, ale vzápětí vystřelila Laura a náskok Havraspáru vrátila. Ten opět snižila Calla a vyrovnala na 60:60 ve 44. minutě. Melisa pak hravě ve 46. a 48. minutě poslala konečně Nebelvír do vedení 60:80. Dvougólový náskok snížila Nebelvíru Eleonora v 50. minutě, ale po dvou neúspěšných pokusech jej Melisa své koleji v 56. minutě vrátila a v 61. jej dokonce zvýšila na třígólový (70:100). Gól Eleonory byl pro Havrapsár poslední, pak už žádný havran nepřekonal obranu brankáře Pitryse, i když se o to Laura, Eleonora a Aimée dohromady čtyřikrát pokusily. Podobný osud potkal Elizabeth, jež sice v 66. minutě zvedla skóre na 70:110, ale další dva camrály jí Salisha chytila a třetí poslala Elizabeth mimo obruče. Úspěch tak zaznamenala až Calla v 78. a 82. minutě a Melisa v 84. Skóre najednou vyletělo na 70:140. Po gólech v 88. a 90. minutě byl Nebelvír na 160 bodech, opět díky Melise. Stav 70:160 byl už ale konečný, poslední camrál zápasu v 92. minutě totiž Salisha zachytila.

S potloukem to šlo lépe Nebelvíru, ačkoliv se to na první pohled ve statistikách nemusí zdát, když Indris, Sidney a Felix dohromady získali 47 potlouků (55% kontrola potlouků), zatímco Esmeralda, Beteramis a Connor jen 39 (45% kontrola potlouků). Nebelvírští ale byli přesnější, cíl trefili celkem 32× a získali tak 82% úspěšponst. Havraspár měl pouze 70% úspěšnost, trefil 33 ze 47 cílů. Nebelvír byl také výrazně lepší v počtu shozených hráčů. Pod jejich potlouky spadlo celkem 9 havranů, což je třikrát méně, než kolik dokázali shodit Havraspárští, přesněji Indris. Nejnebezpečnější byla Beteramis potlouků miss“ (jak ji označila slečna Hekatea), která v 8 pokusech sestřelila 3 hráče a nikdy netrefila samu sebe ani neodpálila potlouk mimo. Nejvíce potlouků (24) ale v zápase získala Indris a nejvíce hráčů shodila Esmeralda (5).
První půlhodinu byli terči odrážečů střelci. Sidney prvními třemi potlouky trefil dvakrát Callu a jednou Melisu. Esmeralda s Beteramis si za cíl vybraly Eleonoru a obě jí svými prvními potlouky v zápase uštědřily pořádnou ránu. Mezitím ale uštědřila pořádnou ránu celému Nebelvíru modrá odrážečka Indris, když v 7. minutě poslala k zemi nejsilnější střelkyni Melisu. Poté se snažila trefit Callu, ale nepodařilo se jí to, a tak ji za ni trefl její kolega Sidney. V 11. minutě se ale už i Indris trefila a pro Callu to byla poslední rána a musela ji vystřídat Trixie. Pád druhé střelkyně neunesla kapitánka Esmeralda, a tak se havranům pomstila a ve 13. minutě na první ránu srazila Aimée, která následovala Eleonorou, jež byla shozena nebezpečnou Beteramis ve 12. minutě. Beteramis svému přízvisku opravdu dostála, neboť v následujících minutách dvakrát trefila další střelkyni, Betriu, a na třetí ránu ji v 19. minutě poslala na ošetřovnu. To se Havraspárským nelíbilo, a tak zakročila Indris a ve 21. minutě svým potloukem donutila Melisu vystřídat se se Skylar. Beteramis na sebe nenechala dlouho čekat a ve 22. minutě shodila opět Eleonoru, která zastupovala Betriu shozenou v 19. minutě. Na post střelce tak Havraspárští museli povolat teprve druhačku Amaltheiu. Ve 23. minutě se Esmeralda obrátila proti Sidneymu a ten po její druhé ráně ve 25. minutě spadl z koštěte. V tu chvíli vystřídal na odrážeči Connor Beteramis, jež se šla připravovat na chytače. Jeho první potlouk mířený na Lauru byl špatně odpálen, ale druhým už zabodoval. Poslal ho na chytačku Betriu ve 36. minutě a ta se musela napít laudana, neboť ji předtím ještě trefila Esmeralda. Po třech Sidneyho potloucích (ve 37. minutě trefil Unu, pak dvakrát sebe) se ve 41. minutě ke hře dostal Connor a opět ubral zdraví Betrii. To samé udělala jeho kolegyně Esmeralda, ale ta byla o něco úspěšnější, neboť pod jejím potloukem Betria ve 46. minutě spadla z koštěte. Vystřídala ji Ewenlia, jež dostala hned v 50. minutě také ránu od Esmeraldy a musela se vyléčit laudanem. Havraspárští mířili střídavě na nebelvírské chytačky Beteramis a Unu, střelkyně Elizabeth a Callu a sami na sebe. V tom byla nejlepší Indris a podařilo se jí nechtěně dvakrát v řadě trefit samu sebe. Dvakrát v řadě ale také trefila v 59. minutě chytačku Unu. V té době už měla Betria za sebou dvě rány od Connora a jednu od Esmeraldy. Po průletu překážkami se proto raději vystřídala s Ewenliou. Stejnou taktiku zvolila po ráně od Sidneyho v 61. minutě a od Indris v 65. minutě Una a pustila místo sebe Beteramis. Havraspárští své terče střídali, protože očividně nestíhali odpalovat tak, jak by chtěli. Sidney poslal své potlouky na Esmeraldu, Beteramis a její náhradnici Newiku, Indris na Melisu a také na Newiku. Pak se k potlouku dostal Connor a v 75. minutě ubral zdraví Betrii. Tu po nepřesném odpalu ze 71. minuty trefila i Esmeralda a v 76. minutě tak spadla Betria z koštěte. Havraspárským se na chvíli zastavilo srdce, neboť to vypadalo na pád před průletem, ale naštěstí se nám to jen zdálo a Betria překážky proletět stihla. Následujících pár potlouků se nepodařilo nikomu odpálit přesně, a tak další zásah padl až v 81. minutě, kdy to od Connora schytala Ewenlia, která vystřídala Betriu. Tu pak v 82. a 84. minutě trefila ještě Esmeralda, takže bylo pro Connora jednoduché ji v 85. minutě poslat k zemi. Naštěstí ji vystřídala Betria a žádný průšvih se nekonal. Ten na sebe nechal chvíli čekat a objevil se až v 88. minutě, kdy Esmeralda srazila Betriu a na chytače Havraspáru tak neměl kdo nastoupit. Havraspárští si dali příliš na čas a celou minutu na postu nikdo neseděl. V 89. minutě tam konečně nastoupila zástupkyně kapitána Addie. Naštěstí se tenhle zádrhel neměl čas projevit, neboť už v 91. minutě vystřídala Addie Ewenlia, jež v 93. minutě zápas ukončila chycením zlatonky.
Zbloudilé potlouky se dnes zaměřily na Callu. Letěly na ni celkem třikrát a pokaždé ji před nimi ochránil jiný odrážeč, ve 3. minutě Beteramis, ve 31. Esmeralda a ve 34. Connor. Ten pak ještě v 47. minutě bránil Elizabeth. Z Havraspárských odrážela zbloudilé potlouky jen Indris a ve 43. minutě před nimi zachránila Salishu a v 77. Aimée.

V 9:30 na chytače nastoupila za Havraspár Betria a za Nebelvír Una, která dřív dělala pouze náhradnici Esmeraldě, ale ta se dnes rozhodla pro jinou taktiku a setrvala na odrážeči, pravděpodobně aby její tým stačil Havraspáru v potloucích. Je otázkou, jak dobrá to byla volba, neboť Una hned při prvním průletu zakopla o tribunu, a tak Betria získala na zlatonce převahu ještě před svým průletem. Tím si ji o pár vteřin později ještě zvedla. Pětkrát pak Una s Betriou prolétly společně překážkami, ale pošesté prolétávala Una sama, neboť Betriu shodila ve 46. minutě Esmeralda. Nahradila ji Ewenlia a prolétla překážkami pouze o minutu později než Una. Po průletu přivítala na druhé straně novou protichytačku Betereamis, jež měla nástup na koště skvěle načasovaný a s Ewenliou prolétávala překážkami nastejno. Brzy ale Ewenliu vystřídala Betria (54. minuta) a Beteramis zase Una (56. minuta). Díky dřívejšímu střídání prolétávala Betria o minutu dřív než Una. Pak se ale v 62. minutě opět vystřídala s Ewenliou a o minutu dříve prolétávala Una. Ta však v 65. minutě znovu trefila při průletu tribunu, takže ji vystřídala Beteramis, která se snažila velký náskok Havraspáru na zlatonce stáhnout. V 70. minutě pustila místo sebe Ewenlia Betriu a o minutu později se obdobně vystřídala Betramis s Newikou. Díky tomuto střídání se chytačky opět sjednotily a prolétávaly překážkami ve stejný čas. Newika na chytači ale příliš dlouho nevydržela, v 68. minutě ji vystřídala Una, kterou po jednom průletu zastoupila Beteramis. V 85. minutě se střídali také Havraspárští, i když neplánovaně. Connor totiž shodil Ewenliu a musela nastoupit Betria. Tu pak v 89. minutě srazila Esmeralda a Havraspárští nechali na chytači celou minutu prázdné místo. To do vystřídání Ewenliou v 91. minutě nakonec vykryla Addie. I přesto si Havraspárští udrželi na zlatonce převahu, kterou získali díky dvěma zakopnutím Uny, až do konce zápasu. Ten přišel v 10:33:35 a za hvězdu rána byla opět mladičká chytačka Ewenlia.

Ohlasy hráčů

Addie Hazel (zástupkyně kapitána): Celý zápas bych rozdělila do dvou částí, vlastně do tří.
V první třetině se Havraspáru hodně dařilo, střelci získali gólovou převahu nad červenými. S gólovou převahou souvisí i skvěle chráněná branka. Odrážeči i přes nižší úrovně se často dostali k potlouku a zároveň se trefovali do nebelvírských terčů. Byla radost na tohle koukat. Vypadalo to, že i tenhle zápas bude poměrně krátký
Ale po cca 45 minutách zápasu přišla druhá třetina, kdy jsme ztratili camrál a i naši brankářku opustilo štěstí, takže jsme ztratili svůj gólový náskok, a dokonce Nebelvír získal hodně velkou převahu. Potlouky k nám taky moc nepřicházely, a když už přišly, tak se odrážečům nedařilo najít cíle. Tím, že potlouky chodily k protistraně, naši hráči dost často létali k zemi a v duchu jsem byla ráda, že máme tolik náhradníků. V tento moment vládla na tribuně ponurá a částečně i dost zoufalá nálada. Rychle jsme ještě měnili plány a doufali, že vyjdou.
A poslední třetina byla velmi rychlá. Celá se týkala střídání našeho chytače. Při osudném střídání nastoupila už po několikáté Ewenka a podařilo se jí chytit zlatou.
S jistotou můžu říct, že i přesto, že havraspárští hráči byli unavení z předchozího dne, kdy jsme hráli s Mrzimorem, a možná i zklamaní prohrou tohoto zápasu, tak do něj dali opět vše. Zkrátka se o výhru poprali jako havrani. Jsem na ně hrdá! Lepší závěr posledního zápasu jsme si přát nemohli.
Nebelvír byl pro nás silný soupeř a já jim děkuji za společný zápas.

Aimée Leavittová: Dnešní zápas byl skvělý, moc jsem si ho užila. Přestože jsem se ráno nemohla donutit vyhrabat z postele, nakonec jsem vstala s dobrou náladou, která přetrvala přes zápas. Bavilo mě, že jsem si dnes konečně uvědomovala, že skutečně hraji, vnímala jsem napětí a se zadrženým dechem sledovala každou akci… A těch bylo nespočet! Jsem moc pyšná na náš tým – naši odrážeči pilně posílali potlouky na červené střelkyně, takže jsme se my mohly dostat k camrálu a nastřílet několik gólů (a to jsem se bála, že se dnes k protějším brankám nedostanu). Sal v bráně zářila a chytala jednu silnou střelu za druhou, Bet a Ewenka se zase skvěle střídaly v honu za zlatonkou. Ani další modří nezaháleli – střídali, když bylo potřeba, a neúnavně fandili! Moc děkuju, Havraspárští, jste nejlepší.
A musím také poděkovat i Nebelvírským, rvali jste se jako praví lvi, i když štěstěna dnes stála na naší straně.

Skylar Blair Anderson („mluvčí kapitána): Myslím, že budu mluvit za celý tým, když řeknu, že byl zápas velmi napínavý a atmosféra příjemná.
Chtěla bych moc poděkovat fanouškům, kteří vstávají spolu s námi, byť by si teoreticky mohli při víkendu přispat. Překvapilo mě, kolik přišlo fialových.
Mí spoluhráči předvedli skvělý výkon, což ostatně dokazují i statistiky. Snad se příště zlatonka trochu umoudří a padne do těch správných rukou, to jest do těch Uniných! (Proti rukám Ewen samozřejmě nic nemám.)
Jinak mě zápas bavil a nezbývá mi, než Havraspáru pogratulovat k více než důstojnému ukončení jejich sezóny. My ještě odpočívat nemůžeme, tak věřím, že příští zápasy zlatonkovou smůlu zlomíme.
A protože tohoto prostoru hráči obvykle využívají ke stížnostem na padání a kousání hradu a na škrkny… Po dobu zápasu se hřiště chovalo překvapivě ukázněně. Nějaké rezervy tam, pravda, ještě jsou a divoké škrkny šly zkrotit malinko lépe, avšak náš stařičký hrad se držel, seč mu síly stačily!

Melisa Pestrá: Zápas byl zajímavý. Každý hráč z obou týmů dělal, co mohl, a hra tomu odpovídala. Na náš tým jsem hrdá. Každý v něm se totiž snažil a vedl si opravdu skvěle! Výhra nám sice utekla, přesto jsem na každého člena našeho týmu ale moc pyšná! Soupeřům gratuluji k výhře a děkuji jim za napínavý souboj. Poděkování patří však i fanouškům, kteří atmosféru hry doplňovali.

Sestavy týmů
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Una Vinnona Flare, Beteramis Athenodoros, Newika Shelley Lovecraft

Tímto utkáním skončila zápasová sezóna Havraspáru, který během dvou týdnů odehrál všechny své zápasy, na ostatní koleje ale ještě zápasy čekají. Ten nejbližší se uskuteční v sobotu 22. května 2021 v 9:00 a utká se v něm Zmijozel s Nebelvírem.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.