Nevíte co si pod tímto názvem představit? rostlinu, zvíře, ženu, muže? Pak je tento příspěvek určen právě vám!
Tato zvláštní rostlinka se vyskytuje hlavně okolo bažin v tropickém a subtropickém pásu. Patří mezi nejzvláštnější a nejvzácnější druhy plavuní. Řadí se mezi cévnaté rostliny. Potřebuje mnoho vody, tepla a světla. Je patřičně neviditelná a proto se jí lidově také říká Vulka neviditelná.
Stavba:
Dosáhne výšky 25 cm a v prvohorách dokonce 50 m! Jsou velmi vyšlechtěné, protože by jinak původní plavulky nepřežily současné klima. Jsou velmi jedovaté a snadno se spletou s léčivými rostlinami. Tuto plavulku obecnou pozná jen zkušený bylinkář případně léčitel.
Listy mají mikroskopické šupinky, které užívá na zadržování vody. Má velmi malinký květ, který není jedovatý. Jedovaté jsou jen kořeny, stonek a listy. Květ má barvu od krásné žluté po světloulince fialové. Listy a stonek jsou zelené. Když se nařízne stonek, vyteče modrý hnis – v němž je nejvíce živin (mimo kořenů), který se užívá jako desinfekce a když někdo rostlinu utrhne, začne na dotyčného stříkat nepřetržitě hnis, který může zanechat značně ošklivé následky.
Rozmnožování:
Tento druh je také zajímavý vytvářením rozmnožovacích pupenů v horní části u květu, které po odlomení zakoření a vyroste nová rostlinka.
Co jim škodí:
Nejdříve je to málo vody a všeho nezbytného k jejímu životu, ulomení listu, protože může vytéct všechen hnis, stříkání rychlorostoucími lektvary – to pak může zahynout a když je někdo utrhne.
Co jim neškodí:
Jestli jsou pěstovány v květináčích, tak se musí aspoň 2x denně zalévat, když je ve svém prostředí, nikdo neruší, tak je naprosto spokojená a nic navíc nepotřebuje.
Mezi jí podobné příbuzenstvo patří:
Plevule zelená
Kopule ošklivá
Plivninka léčivá
Plesnivka dlouholistá