Slavnostní večer UNC za rok 2021

| Vydáno:

Psal se den 16. června a lehce před šestou hodinou večerní do Velké síně sebejistě vkráčel skřítek vláčeje pytel plný dekorací. Všichni byli ohromeni jeho výzdobou, která dodávala slavnosti zcela unikátní atmosféru. Místo svíček osvětlovaly prostor rozzářené pergameny, brky a kalamáře vznášející se nad hlavami hradních obyvatel. Na druhý pokus se našemu pomocníkovi dokonce podařilo vybudovat i stupínek pro naše skvělé moderátorky Amandu Wright a Simelii Mallorny, které se s nadšením a mírnými obavami ujaly mikrofonu a přivítaly všechny přítomné. Zahájení osmého ročníku Udílení novinářských cen tím začalo!

Jako každý rok byly jednotlivé ceny rozděleny do dvou hlavních kategorií – čtenářských a odborných. Jak už název napovídá, ve čtenářských kategoriích měli hlavní slovo právě čitatelé a svým hlasem mohli podpořit Redaktora roku, Článek roku, Brk sympatie a Časopis roku. Naopak odborná porota, skládající se ze tří členů profesorského sboru a všech šéfredaktorů, rozhodovala o Projektu roku, Neviditelné tváři časopisu, Novinářském debutu, Uměleckém počinu a letos nově i o Šéfredaktorovi roku.

Před samotným začátkem vyhlašování prvního vítěze ze čtenářské kategorie se ujala slova šéfredaktorka havraspárského Corvina Declaratio, Aya Watanabe. Ta poděkovala všem, kterým hradní novinařina leží na srdci. Po krátkém proslovu přišlo konečně na řadu vyhlášení Článku roku. Celé publikum bylo zvědavé, jak se sešly hlasy a jaký článek jich získal nejvíce. Nominace totiž vypadaly velmi lákavě a bylo těžké vítěze odhadovat. Moderátorky si kouzlem přivolaly pergamen, na kterém stálo jméno vítěze. Na první místě se umístil 1000 a 1 způsob, jak všichni porušujeme školní řád otisknutý v Denním věštci. Toto dílo z brku Niny Yozhinski si získalo srdce 16 z vás. Pouze o jeden bod méně získal článek Jak hrad stárne… zraje z Corvina Declaratio od Any Dawson a na třetím místě se s osmi hlasy umístil Láskoskop zlým pohledem, který pro Hadího krále sepsala Maeve Péregrine.

Z kategorie Článek roku je to jen malý krůček k Redaktorovi roku. Nominace přišly přímo od šéfů redakcí, kteří vybrali ty nejkvalitnější a nápadité autory. Moderátorka Simelie si přivolala pergamenovou vlaštovku, která kupodivu zvládla přelétnout celou Velkou síň. Výhercem této kategorie se stala Veronica Narcissa Williamsová, a to rovnou se 17 hlasy. V patách měla Ayu Watanabe, které své pomyslné „díky“ dalo 13 čtenářů. Poslední umístěnou se stala Amanda Wright, která si získala obdiv a uznání 8 obyvatel hradu.

Jenže co by byli redaktoři bez místa, které by jejich skvostná díla otiskovalo. Každý potřebuje mít někde své doma, a proto se teď společně podívejme na to, jak dopadla volba čtenářů v kategorii Časopis roku. Této kategorie se automaticky účastní všechny hradní plátky a není potřeba žádné nominace. Každý z nich je svým způsobem svůj a originální a stejně tak bude lákat na jiný styl. Přesně 26 čtenářů si oblíbilo Hadího krále, který tak jednoznačně vyhrává. O polovinu méně hlasů obdržel Corvinus Declaratio a sedm lidí volilo Lví tlapou.

Nejvíce zajímavou kategorií byl jistojistě Brk sympatie. Odborná porota zde nekecá do návrhů, nikoho nenavrhuje. Výběr je pouze na čtenářích a může zde tedy zvítězit subjektivita, respektive sympatie. Vyhlašování si vzala na triko Niane z Libelusie, která stála i za organizací celého večera. První místo v kategorii si odnesla Veronica Narcissa Williamsová s 19 hlasy, hned za ní se svou sympatičností umístila Christina Meadows s 9 hlasy a první trojici završila Aya Watanabe s 8 hlasy.

Brk od Katie převezme Niane z Libelusie.

Jelikož jsme si článek uzpůsobily vlastním potřebám, představíme si výsledky odborných kategorií z první poloviny slavnostního večera v druhé polovině článku. Ono je to v podstatě jako s Dolním a Horním Egyptem, protože…

Pro slavnostní večer vybraly moderátorky symbolicky jako první vyhlašovanou kategorii Novinářský debut roku 2021. U odborných kategorií je počet hlasů podstatně nižší než u čtenářských. Je to dáno samozřejmě tím, že odborná porota má devět členů, což je tím pádem i maximální množství hlasů. Obdrží-li tedy některá z nominací byť jen jeden hlas, je to velký úspěch.

Letos byla v Novinářském debutu roku velmi silná sestava. Třetí místo si nakonec za Corvinus Declaratio odnesla s jedním hlasem Rogerina Retta Maylor. Corvinus našel zastoupení i na stříbrné příčce. Dva hlasy si totiž spolu s nebelvírskou zástupkyní Lví tlapou Princess Star odnesla Addie Hazel. Vítězné tři hlasy pak od poroty získala profesorka Veronica Narcissa Williamsová.

Druhou vyhlašovanou kategorií večera byl Umělecký počin roku, kategorie na míru ušitá čítárně Sub Salix. Je tedy nasnadě, že vítěze vyhlásila její laskavá vládkyně Eillen McFir Elat. – ťukne hůlkou do myslánky a nechá kolegyni promluvit –

Je mi ctí letošní rok nejen v kategorii Umělecký počin autory nominovat, ale poprvé toto ocenění i předat. Každý, kdo kdy napsal ať již drabble, báseň, povídku či román, moc dobře ví, jak složité to je najít ta správná slova, která by vystihla danou scénu či emoci. A já musím s hrdostí říct, že každý z autorů, který kdy přispěl do čítárny, toto umění krásně ovládá! Loňský rok byl na počet příspěvků pro čítárnu tím prozatím nejplodnějším. Jistě za to mohla nejedna ze soutěží, kterých se mnozí z vás zúčastnili – za což autorům velmi děkuji! Ocenění by si zasloužil každý, kdo nalezne odvahu a místo psaní si do šuplíku svá díla nechá zveřejnit, byť třeba té odvahy nenašel tolik a skrývá se za maskou anonymity.

Z hodnocení kolegyně je jasné, že umělecká tvorba má na našem hradě své pevné místo. Ze tří nominovaných uměleckých počinů si porota nejvíce cenila díla Most přes řeku Acherón, které sepsala Ema Talia. Šest hlasů z devíti je největší úspěch u letošní odborné poroty. Na druhém místě se pak se dvěma hlasy umístilo dílo Ze života Betty z Bradavic a jeden hlas vynesl bronzovou příčku počinu U anděla.

Kategorii Neviditelná tvář časopisu považuji za nesmírně důležitou. Oceňuje totiž ty, jejichž jméno není vidět na první dobrou, případně vidět je, ale mnohdy nám nedochází, kolik práce daný člověk vykonal, aby se k vám časopis dostal v podobě, v jaké ho dostáváte. O první místo se, každá se třemi hlasy, podělily Gabrielle Sweet za Corvinus Declaratio, vedoucí Módní patroly, a Saiph Lacaille z Hadího krále, bývalá šéfredaktorka, která v časopise, když je třeba, zvládne bezchybně zaskočit na jakémkoliv postu. Dva hlasy a druhé místo si od poroty odnesla vynikající korektorka a správkyně věšteckých bloků Maya Prinz (Denní věštec). Jeden hlas porota udělila Simelii Mallorny za práci pro čítárnu Sub Salix. Milí neviditelní, děkujeme vám za vaši obětavou práci, která je pro každého, kdo se jen trošku vyzná v novinařině, víc než viditelná. Každý šéfredaktor si lidí, jako jste vy, nesmírně váží.

V našem večerním programu Udílení novinářských cen následovala kategorie, která se zaměřuje na čtenářsky velmi oblíbenou součást obsahů našich časopisů. Je to kategorie Projekt roku. Pod ten se schovají nejrůznější soutěžní turnaje, pravidelné projekty, speciály a tematická čísla atd. Výsledky jsou velmi zajímavé. Z osmi nominovaných projektů získaly hlas pouze tři a umístily se na dvou místech. Zlatou příčku společně obsadily projekty Městečko Prasinky (Hadí král) a Ctnostně neřestný hostinec (Sub Salix). Oba projekty získaly po čtyřech hlasech. Jeden hlas si potom odnesl projekt Nevermore II kolejního časopisu Corvinus Declaratio.

Uvidíme, kolik nominací pro příští rok si vyslouží letní projekty, na které se všichni velmi těšíme!

Závěr večera, který je zasvěcen novinařině, je tradičně věnován prestižní kategorii Časopis roku. Z odborných kategorií jsme ze stejných důvodů jako zlatý hřbet večera zařadili kategorii Šéfredaktor roku. Za rok 2021 bylo nominováno osm šéfredaktorů – u dvou časopisů se totiž v průběhu roku měnil šéfredaktor. V očích odborné poroty svému postu nejlépe dostály profesorka Eillen McFir Elat, ta má pod křídly čítárnu Sub Salix, a havraní vládkyně Corvina Declaratio Aya Watanabe. Obě si první místo vysloužily třemi body. Druhé místo vybojovala talentovaná krotitelka hadího pokolení Saiph Lacaille, která získala hlasy dva. S jedním hlasem pak třetí místo obsadila energická šéftlapka Simelie Mallorny ze Lví tlapou. Milé oceněné dámy, gratulujeme a děkujeme.

Závěr našeho článku patří tabulkám a odkazům. Než k nim ale přejdeme, nechejme ještě ze záznamu promluvit skřítka, který zakončil slavnostní večer po svém a všechny nás odzbrojil… Nejspíš už navždy.

Skřítek: – nenápadně vběhne k pultíku, vyskočí na něj a s úklonou začne recitovat – Tak končí naše komédie, lemra prohrává a časák žije. Madam Barb, vidím, se slza v oku blyští, že chodí to tak pouze na jevišti. Ve Věštci našem opáčně to bývá. Tam šéfredaktor úpí, vrch má lemra líná. Jak ale říkám na každičké štaci: svět bude lepší, dáme-li si práci. Je marné vzlykat, modliti se zdrávas, zda časák bude čtený, záleží jen na vás, na nás, ale hlavně teda tady vlevo na vás! – nečeká na reakci a zdrhá pryč –

Za celou organizační skupinu bychom ještě jednou rády poděkovaly odborné porotě, šéfredaktorům a všem, kteří se na kolejních i hradních časopisech jakkoli podílejí. Vážíme si vaší práce! Děkujeme i skřítkovi, kterého po všech průšvizích žádáme, aby se příští slavnosti snad raději zúčastnil pouze z hlediště.

Součástí večera bylo i vyhlášení Šťastného galeonu a sázenkářský gambling na vítěze Brku sympatie, o čemž se budete moci brzy dočíst ve Žlutém Trimelovi!

UNC za rok 2021 pro vás s potěšením připravily Niane z Libelusie, Amanda Wright, Similie Mallorny, Eillen McFir Elat a výběrčí Katie Haleki.
Milí čtenáři a vážené hradní redakce, tímto jsme završili novinářský rok 2021. Pro časopisy nebyl snadný, přesto i tak máme být na co pyšní. Rok 2022 je ve své polovině a nám už zbývá jen málo času, než se sejdeme u dalšího, devátého, ročníku Udílení novinářských cen. Doufáme, že ten půlrok čekání bude plný skvělých článků, projektů a počinů, které napíší talentovaní redaktoři ruku v ruce s korektory, grafiky a pod taktovkou laskavých a schopných šéfredaktorů. Na shledanou v lednu 2023!

Pro Denní věštec
Katie Haleki a Niane z Libelusie

Příloha 1:
Než bude vytvořena důstojná a přehledná místnost pro výsledky všech ročníků UNC, můžete si prohlédnout provizorní dokument s výsledkovou listinou UNC 2021.

Příloha 2:
V následujících tabulkách se můžete podívat na výsledky novinářských cen z hlediska celkového zisku bodů. Tabulky jsou tři – jedna sčítající čtenářské hlasy, druhá odborné hlasy a do třetí jsme vyčlenili hlasy přímo pro časopisy.

Komentáře

  1. Moc krásně zpracovaný článek, sl. Nio a Katie! A taky výborně zorganizované UNC, ještě jednou moc díky 🙂

  2. Moc pěkné ohlédnutí talentovaných pisatelek za stejně hezkým slavnostním večerem 🙂 Děkuju za možnost být u toho.

  3. Krásně sepsaný článek!
    A ještě jednou gratuluji všem oceněným a slečnám děkuji za příjemné provedení udílením cen.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *