Havraspár vs. Nebelvír: Pozdě, ale přece!

| Vydáno:
Havraspár 200:220 Nebelvír

V sobotu 3. června 2023 se odehrál druhý famfrpálový zápas letošního mistrovství. K potěšení spousty hráčů i fanoušků začínal až v sedm hodin večer místo v tradičních devět ráno. Utkali se spolu studenti Havraspáru a Nebelvíru. Havraspár tímto utkáním zahajoval svou letošní zápasovou sezónu, zatímco Nebelvír už za sebou jeden zápas měl, dokonce z něj vyšel jako vítěz. To se mu povedlo i tentokrát. Ale jak se k výhře Nebelvír dostal a jak hrál vůbec Havraspár? Pojďme se na to podívat!

Camrálu bezpochyby vévodilo družstvo Nebelvíru (83% držení camrálu), ale přesto se mu podařilo havraspárskou brankářku Salishu prostřelit jen v 22 případech ze 39 (56% úspěšnost). Havraspár byl o něco úspěšnější (63% úspěšnost) a z 8 střel proměnil 5. Nejvíce gólů poslala do soupeřových obručí Mira Jay Michaels (10), z modrých byla nejúspěšnější Laura, které patřila přesně polovina havraspárských gólů. První camrál zápasu získala hned ve 2. minutě Skylar a nezaváhala ani vteřinu, a její tým se tak octl ve vedení 0:10. To se pokusila v 10. minutě zvrátit Laura, ale kapitánku Jane prostřelit nezvládla. Zato červeným se dařilo a v 6. minutě poslala gól do obručí Elizabeth, ve 12. Mira a Nebelvír najednou vedl 0:30. Ne však nadlouho, neboť vzápětí v 16. minutě získal Havraspár svých prvních 10 bodů zápasu, a to zásluhou Laury. Nebelvíru se to samozřejmě nelíbilo a náskok vrátil zpátky, postarala se o to Freya v 18. minutě a Mira ve 22. Poté se camrál opět dostal na druhou stranu hřiště, tentokrát do rukou prvačky Arizony, ta ale proti brankářce Jane neměla šanci na úspěch. Zato její kolegyně Elizabeth a Laura ano a obě vstřelily po jednom gólu ve 26. a 30. minutě (30:50). Na modré tribuně zavládlo nadšení, ale brzy pominulo, neboť se camrál vrátil do rukou červených střelkyň, které byly skoro nezastavitelné – následovalo nepřetržité střílení gólů po dobu dlouhých 14 minut. Ve 32. minutě poslala gól do obručí Lily, po ní Elizabeth (34. minuta), Mira (36. minuta), opět Lily (38. minuta), znovu Mira (40. minuta), Elizabeth (42. minuta), opět Mira (44. minuta) a po ní zase Elizabeth (46. minuta). Neuvěřitelné! Taková úspěšnost se jen tak nevidí a havraspárská brankářka Salisha by ji jistě také ráda neviděla. Nebelvír najednou vedl 30:130. Bezchybnou řadu sedmi gólů Salisha Nebelvírským překazila ve 48. minutě, kdy mistrně zachytila střelu Miry, stejný zákrok zopakovala i v minutě 50. Mira si to ale vylepšila a v 54. minutě Salishu šikovně obehrála. Před ní i po ní se to podařilo také Elizabeth a holky společně navýšily vedení Nebelvíru o další 3 góly (30:160). Následovala světlá chvilka havraspárské brankářky, kde předvedla, že je na správném místě a nebelvírské střelkyně s ní ještě musí počítat. Obratně zachytila čtyři střely v řadě – v 60. a 64. minutě od Miry a v 62. a 66. minutě od Lily. Lily se ale vzchopila a v následujících minutách dvě střely proměnila (30:180), avšak poté zase nebelvírské střelkyně narazily na hbité manévry Salishy a střely Elizabeth v 72. a 74. minutě ani střela Miry v 76. minutě se nesetkaly s úspěchem. Zato Havraspár slavil úspěch i gól, neboť Laura šikovně obehrála Jane v 78. minutě. (40:180). Nadšení Havraspáru ale opět dlouho nevydrželo a gólem Miry v 80. minutě se Nebelvír nebezpečně blížil k pomyslnému vítěznému skóre, kde už by bylo jedno, kdo chytí zlatonku (40:190). V tu chvíli se z tribuny nechala slyšet paní profesorka Eillen McFir Elat a pronesla: „Kdo dá u lvů gól, má u mě 5 galeonů.“ Elizabeth se o to pokusila, ale střílela nepřesně, a tak si pro 5 galeonů došla v 84. minutě Mira. Zda jí je madam Eillen dala, se můžeme jen domnívat, ale třeba nám to napíše do komentářů. Každopádně tímto pětigaleonovým gólem Mira jasně rozhodla o výsledku zápasu. Havraspár potřeboval k výhře góly, zlatonka by jim v tuto chvíli už nepomohla (40:200), neboť jak by vám jistě řekla zmijozelská dušice Márč, zlatonka je za 150 bodů a Havraspár potřeboval minimálně 170. Místo něj se ale camrálu opět chopily nebelvírské střelkyně, konkrétně znovu Mira, která v 86. zvedla skóre na 40:210 a po přihrávce od Laurie v 92. minutě dokonce na 40:220. Nebelvírské výhře se snažila zabránit Elizabeth v 90. minutě, ale Jane její střelu zachytila. Laura sice Jane v 94. minutě obehrála a stáhla nebelvírský náskok na 50:220, ale minutu nato byl zápas ukončen a nebelvírské střelkyně nám jasně ukázaly, že zápasy nevyhrávají pouze chytači.

U odrážeček to vypadalo na vyrovnaný souboj – Havraspár kontroloval potlouk ze 49 % a Nebelvír z 51 %. Avšak shazovat protihráče se mnohem lépe dařilo Nebelvíru. Společnými silami poslaly k zemi Simelii s Freyou 5 hráčů, z toho 4 shodila Simelie. Havraspárské odrážečky Envy a Addie si každá shodila pouze jednoho nebelvírského hráče. Jak to tak bývá, potlouky létaly častěji než camrály a první přiletěl již v 1. minutě zápasu. Simelii očividně překvapil stejně jako nás všechny a trefil ji do ruky. Reputaci si ale napravila hned v 5. minutě, kdy poslala k zemi Arizonu poté, co ji jednou trefila její kolegyně Newika ve 3. minutě. Havraspárští mezitím zaměřili svou pozornost na střelkyni Elizabeth, která schytala od Envy a Addie celkem 6 potlouků, přičemž ten šestý v 15. minutě byl její poslední a musela ji vystřídat Freya. Addie si tak zapsala první a poslední shození za zápas, její kolegyně Envy na svůj moment slávy ještě čekala. O chvíli dříve ho ale podruhé prožila Simelie, když shodila Elizabeth, kterou vystřídala teprve prvačka Annie. Poté se potlouku zalíbilo u modrých odrážeček, jež si za svůj druhý cíl zvolily nejúspěšnější střelkyni zápasu Miru. Envy na ni poslala jeden potlouk a Addie rovnou 4. Poté ale Mira ve 24. minutě záhadně zmizela z postu a provedla to tak nenápadně, že si toho nevšiml ani komentátor. Nebelvírská kapitánka si toho ale naštěstí všimla a poslala nahoru Lily. Zbývalo pár minut do nástupu chytačů a Simelie si stihla shodit ještě jednu havraspárskou hráčku, tentokrát byla její obětí střelkyně Arizona, kterou opět nahradila Annie. Poté už nastoupily chytačky Ewenlia, které sekundovala Addie, a Skylar, jejíž náhradnicí byla Newika. Všechny čtyři se ihned staly terči odrážeček až do zlomového bodu zápasu, kdy si Havraspár správně uvědomil, že sestřelit chytače nedává smysl, neboť při skóre 40:200 jim zlatonka nepomůže. Přesto pro její chycení do té doby dělali, co mohli, a posílali potlouky na Skylar, zatímco červené odrážečky ostřelovaly Ewenliu. Abyste se v tom lépe zorientovali, v tuto chvíli máme na odrážečích Envy a Jebu za Havraspár a Freyu a Simelii za Nebelvír. Dvojici Simelie a Freya se očividně dařilo, neboť po několika ranách potloukem se Ewenlia rozhodla raději vystřídat s Addie, aby se posilnila lektvarem z ošetřovny. Stejný nápad dostala v tu samou chvíli i Skylar a za zlatonkou se tak od 37. minuty honila Addie a Newika. Obě schytávaly rány potlouky stejně jako jejich zkušenější chytačské kolegyně, které momentálně doplňovaly své síly zdravotními lektvary a škrkničkami v čokoládě. Idylku na střídačce přerušila ve 43. minutě Simelie, když svou neuvěřitelnou ránou shodila Addie s 95% zdravím. Ewenlia naštěstí už snědla dost škrkniček v čokoládě a mrknutím oka ji na chytačském postu zastoupila. Po skvělém výkonu Simelie následoval nepovedený odpal Jeby i Envy a dva nevydařené potlouky Freyi. Asi chvilková slabost… Naštěstí ale brzy přešla a chytačky byly opět pod palbou potlouků, nejčastěji od sester Reevesových. V 60. minutě změnil Havraspár taktiku a začal střílet po nebelvírských střelcích, jelikož Nebelvíru nebezpečně narůstalo skóre. Nejčastějším terčem modrých potlouků byla od této doby Elizabeth. Nebelvírští se stále drželi zásady „Zneškodněte chytače“ a potlouky posílali na Ewenliu. Tu se jim zneškodnit podařilo a byl to jeden ze zásadních momentů zápasu. V 72. minutě zápasu Freya shodila Ewenliu před průletem, a pomohla tak Skylar na zlatonce. Ta merlinužel brilantního výkonu Freyi nestihla využít, neboť náhradnice Ewenlii Addie ji ihned dohnala a průlety srovnala. V 84. minutě nastal obrat v taktice odrážečů i u Nebelvíru a své potlouky nyní vysílali směrem k havraspárským střelkyním, aby se náhodou nestalo, že dostanou camrál a výherní pozici Nebelvíru seberou. Hlavním terčem od té doby byla Arizona, u Havraspáru stále přetrvávala Elizabeth, kterou po vcelku dlouhém snažení Envy s Jebou konečně udolaly a v 88. minutě ji shodila Envy z koštěte. Nahradila ji Laurie, které shodou okolností patřila i poslední rána potloukem.
Na závěr se u odrážečů podíváme na statistiky. Addie hrála od začátku zápasu do 25. minuty a všech svých 8 potlouků přesně odpálila, jedním dokonce v 15. minutě sestřelila Elizabeth. Newika, která stejně jako Addie hrála pouze do 25. minuty zápasu, neboť pak obě sekundovaly hlavním chytačkám svých týmů, z 5 potlouků odpálila 4 a jeden odpal se jí nevydařil. Hlavní odrážečky Simelie a Envy, které na pálce setrvaly od začátku do konce, obě odpálily přes 20 potlouků. Envy jich na protihráče poslala 20, jeden se jí nevydařil a jedním trefila sama sebe. Simelie úspěšně odpálila 19 potlouků, tři se jí nepovedly a jedním trefila svoji ruku. Zato ale byla úspěšná ve shazování hráčů a k zemi poslala 4 Havraspárské, Envy měla shození pouze jedno. Před nástupem chytačů také nastoupily dvě nové odrážečky – Jeba a Freya. Jeba z 12 potlouků odpálila správně 8, 3 se jí nepovedly a jedním trefila sebe. Freya na tom byla o trochu lépe, soupeře trefila 11 potlouky a nepovedly se jí 4. Zato v bránění excelovala. Před zbloudilými potlouky ochránila své spoluhráče celkem čtyřikrát – v 50. minutě Lily, v 53. a 67. kapitánku Jane a v 68. znovu Lily. Komentátor si ji občas pletl s její kolegyní Simelií, ale ta ochránila pouze dva hráče – v 19. minutě Jane a v 91. minutě Miru. Po dvou bráněních mají i Jeba a Envy. Jeba odvrátila nebezpečí od Addie v 54. minutě a od Elizabeth v 61. minutě. Envy zachránila před potloukem v 8. minutě Lauru a ve 24. minutě Arizonu.

V souboji o zlatonku se utkaly Ewenlia, které kryla záda Addie, a Skylar, kterou zastupovala Newika. Statisticky na tom byla lépe Skylar a zlatonka nebo alespoň převaha se tak očekávala u ní. To se také stalo a už při prvním průletu se zlatonka nepatrně klonila na nebelvírskou stranu, dalším průletem ji ale Ewenlia srovnala a opět si poletovala přesně ve středu hřiště. Skylar i Ewenlia prolétávaly téměř současně, avšak Skylar o pár vteřin za Ewenliou zaostávala. Další vývoj jejich závodění mezi překážkami ale musíme nechat na naší fantazii, neboť už ve 37. minutě, 7 minut po nástupu na koště, se obě prostřídaly se svými náhradnicemi. Addie stejně jako Ewenlia prolétávala překážkami o něco rychleji než Newika, ta při jednom průletu (konkrétně ve 40. minutě) zaostávala dokonce o zhruba 20 vteřin. O pár minut později ale Addie překvapil potlouk od Simelie a s 95% zdravím se poroučela k zemi. Ewenlia naštěstí byla připravená a ihned prázdné místo na postu zaplnila. Díky tomuto shození prolétala Ewenlia o celou minutu později než Newika. Ta se ale pak prostřídala se Skylar a obě soupeřící chytačky opět prolétaly víceméně nastejno. V 50. minutě se Ewenlii podařilo dosáhnout převahy na zlatonce a ta se středu hřiště dotýkala pouze malou částí svého křídla. Převahu sice držela i Addie, která Ewenliu v 53. minutě vystřídala, ale opět se dostaly modré chytačky do skluzu a prolétaly o necelou minutu později než jejich soupeřky z Nebelvíru. Situace se dlouho nezměnila, za zlatonkou se střídavě pouštěla Skylar, Ewenlia i Addie, dokud v 72. minutě neshodila Simelie Ewenliu před průletem. V tu chvíli zatrnulo všem modrým hráčům i fanouškům. Každý aspoň trochu znalý ve famfrpálu ví, že takto dobře načasovaná rána potloukem může celý zápas vyhrát. Naštěstí pro Havraspár se tak nestalo a efekt skvělé rány Simelie byl ihned minimalizován hbitými průlety Addie, které se se Skylar sjednotila, a opět prolétávaly obě chytačky nastejno. Addie se ještě před koncem zápasu stihla vystřídat s Ewenliou a Skylar s Newikou, než v 95. minutě zápasu v čase 20:35:09 chytila Ewenlia zlatonku. Skóre vyskočilo na 200:220, výhra pro Havraspár to tedy nebyla. Zlatonka sice ano, ale pozdě, a tak Nebelvír bral již druhou výhru v řadě. Havraspár tou zlatonkou ale získal naději na obhájení titulu školních famfrpálových mistrů. Ta se merlinužel rozplynula hned následující den, kdy ho se zlatonkou v ruce porazil Zmijozel.

Ohlasy hráčů

Addie Hazel (kapitánka): „Ze začátku bych ráda podotkla, že od letošní sezóny nemám nějak vysoké očekávání. Během zimy mi odešli talentovaní hráči, a tak jsem letošní rok chtěla věnovat náboru nových tváří a následnému rozkoukání na hřišti.
Už během přípravy na zápas mi bylo jasné, že Nebelvír je tabulkově lepší. Mile mě překvapilo, že jsme s červenými odrážeči drželi krok s počtem potlouků, zároveň když už jsme se dostali k camrálu, tak jsme měli vyšší střeleckou úspěšnost. Jediné, co nám výrazně kolísalo, byl merlinužel brankář, zřejmě naše Isha byla ještě zmrzlá z mrazákolandu. Ale tak to do dalších zápasů zlepšíme!
Na konec bych chtěla zmínit velkou pochvalu havraní letce, že se nezalekla soupeře a dala do zápasu vší sílu a energii!
Ráda bych pogratulovala naší Ewence k další zlatonce do sbírky a Nebelvíru k vyhranému zápasu!“

Arizona Fox: „Jsem moc ráda, že jsem měla možnost zahrát si na prvním zápase sezóny. Jakožto pro studentku prvního ročníku byl tohle můj úplně první zápas a nedokážu si představit, že by mohl být lepší. Snad jen kdybychom vyhráli. Soupeř byl bohužel lepší, ale věřím tomu, že to byla naše jediná prohra v letošním roce.“

Jane Oak (kapitánka): „Myslím, že dneska to byl dosud nejnapínavější zápas. Oba týmy byly ve skvělé formě a Ewenlia při honbě za zlatonkou předváděla neuvěřitelné věci, i když naše chytačky nebyly moc pozadu. I s potlouky to bylo na obou stranách vyrovnané. My jsme ale měli střeleckou převahu, a to nakonec rozhodlo dnešní zápas. Naštěstí se nám podařilo udržet dostatečně dlouho Ewenlii a Addie od zlatonky, abychom stihli zvýšit skóre na rozdíl, který je větší než 150 bodů.“

Simelie Mallorny: „Předchozí zápas se Zmijozelem a nyní i tento s Havraspárem ukazují, že se píle vytrénovat nové duše na famfrpál ukazuje jako velmi úspěšná. Očekávali jsme velký nápor z modré strany a odchod velkých es havraní letky se ukázal jako velké plus v náš prospěch. Nicméně mladí havránci hrdinně bojovali po boku starších havranů, na přemožení našich dravých lvů to však nestačilo. Chycení zlatonky ze strany Ew už nám nijak neublížilo a díky dobře rozehraným zápasům se nám tak otvírá možnost letos získat jak školní, tak i famfrpálový pohár. Už je na čase, abychom si ho mohli osahat! Zápas však byl velmi napínavý, jelikož každý gól, který jsme dali pro jistotu výhry, byl hned odměněn gólem modrým. Nakonec se však podařilo dát dva navíc. Hlavně také díky naší Miře, která v zápase dala gólů rovnou 10, a Elizce, která proměnila střelu šestkrát.“

Sestavy týmů
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Skylar Blair Anderson, Newika Shelley Lovecraft

Tímto zápasem se tedy Nebelvír přiblížil k vytouženému poháru ŠFM a Havraspár předvedl, že i po odchodu silných hráčů má na pohár naději. V době, kdy tento článek vyjde, ale už víme, že tato naděje zůstala pouze snem a pohár se Havraspáru vyhrát nepodařilo. Tento rok zkrátka na našlápnutý Nebelvír nikdo neměl.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.