Rychlý zápas a Havraspár o krok blíže poháru ŠFM

| Vydáno:
Mrzimor 60:200 Havraspár

V páteční večer 12. 1. 2024 se mezi sebou utkaly týmy Mrzimoru a Havraspáru. Pro oba to byl již druhý zápas sezóny. Přestože se hráči na zápas jistě těšili, více natěšení byli fanoušci, a to na otevření Rosmertina stánku. Dobrých deset minut před sedmou se tam utvořila taková fronta, že než jsem si vybalila brk a pergameny na své místo na tribuně, byla jsem asi třináctá v řadě a ke svému oblíbenému žvýkavému žužu jsem se dostala později, než bych chtěla. Než se ale o Rosmertině žvýkavém žužu rozbásním, pojďme se raději podívat na to, jak havrani a jezevci hráli.

Camrál se nemohl rozhodnout, u kterého týmu se mu líbí víc, a tak byl jednu polovinu času u žlutých a druhou u modrých. Šance na camrál tedy byly sice naprosto vyrovnané, ale úspěšnost střelců se už liší. Jako lepší střelci se ukázali jezevci, kteří se trefili v 67 % případů, zatímco havrani pouze v 56 %. Obě statistiky ale zároveň ukazují dobrou připravenost brankářů Bena Gobhy a Eilonwy Ellesméry, na které se během reportáží často zapomíná, jelikož je pozornost věnována spíše míčům vstřeleným než chyceným. Oba odvedli skvělou práci, což ostatně během zápasu vyzdvihli i fanoušci obou kolejí – oprávněně. Nyní už ale k těm gólům. Nejvíce se jich podařilo vstřelit Theodorovi (3), hned v závěsu za ním jsou Rose, Arizona a Laura se 2 góly. První camrál zápasu neukořistil nikdo jiný než zmiňovaný nejúspěšnější střelec zápasu Theodor. Hned ve 3. minutě poslal do modrých branek gól a v 8. na něj navázal dalším. Mrzimor tak vedl 20:0 dřív, než jsem stihla sníst své první žvýkavé žužu. Poté se k camrálu již podruhé dostali modří, tentokrát to ale skončilo úspěchem a Laura dala první havraspárský gól (20:10). Na to se jim dostalo odpovědi od Mrzimoru, za který skórovala Tery ve 14. minutě (30:10). Dvougólový náskok se pokusila stejně jako v prvním případě stáhnout Ewenlia, ale Ben správně vytušil, kam míří, a střelu chytil. V 18. minutě se mu to ale už nepodařilo a Ewenlia stáhla mrzimorský náskok na 30:20. Očividně tím podpořila a motivovala své kolegyně, jelikož Laura vstřelila gól hned po ní a skóre se vyrovnalo (30:30). Zvýšit se ho pokusila Arizona, ale přes Bena se nedostala. Zato Theodor se přes havraspárskou brankářku dostal a ve 24. minutě, těsně před svým sestupem z postu, poslal Mrzimor do vedení (40:30). Tery chtěla náskok svého týmu ještě zvýšit, ale Eilonwy její střelu zachytila a následující camrál už padl do rukou Arizoně, jež úspěšně prostřelila Benovu obranu ve 28. minutě, a tak se skóre místo zvětšení žlutého náskoku dorovnalo (40:40). Opět to ale dlouho nevydrželo a hned ve 30. minutě vrátila Rose svým gólem Mrzimor zpátky do vedení (50:40). Zvednout mrzimorský náskok se tentokrát pokusila její kolegyně Arnika, ale proti Eilonwy neměla šanci. I přes své pohotové zákroky ale Eilonwy zas neměla šanci proti Rose při dalším camrálu ve 34. minutě, a tak Mrzimor záhy vedl 60:40 a Havraspár si jen přál, aby camrál konečně zahlédl i u svých střelců. To se naštěstí stalo, a dokonce to skončilo i gólem, který byl zároveň posledním gólem zápasu. Vstřelila ho ve 36. minutě Arizona. Camrál po ní sice získala ještě Laura, ale Ben její střelu skvěle vykryl. Konečné skóre před chycením zlatonky bylo tedy 60:50.

Hvězdami zápasu většinou bývají chytači, nebo byste alespoň čekali, že to budou chytači, ale dnes to vypadalo, že nejsledovanějšími byli odrážeči. Metali potlouky jeden za druhým a hráči také jeden za druhým padali. Nejvíckrát kvůli havraspárské kapitánce Addie, která shodila dvakrát Tery (4. a 14. minuta) a jednou Lunu S. (19. minuta). Těsně za ní je Olivia se dvěma shozenými hráči (Addie ve 21. minutě a Laura ve 26. minutě) a pak už je jen Jeba s jedním shozeným hráčem (Rose ve 37. minutě). Ve shození se sice Addie nikdo nevyrovnal, ale v potlucích ano. Šest potlouků stejně jako havraspárská kapitánka ukořistila také Olivia, oběma se jeden z šesti odpalů nepovedl. Nejvíce potlouků se povedlo získat Jebě (10), která navíc všechny i úspěšně odpálila. Helen získala půlku potlouků, co Jeba, a minula pouze jednou. Jebina kolegyně Envy, která na post nastoupila ve 21. minutě jako náhradnice za Addie, se k potlouku dostala čtyřikrát a vždy mířila přesně. První potlouk ukořistila ve 3. minutě Helen a poslala ho na Addie. Ta si to nenechala líbit a v následující minutě sáhla po potlouku a shodila Tery z koštěte na první ránu. To jistě nahnalo mrzimorskému týmu strach, ale Helen s Olivií to nezastrašilo a praly se o potlouk, jak nejlépe uměly. Jejich taktika se ale zdála být spíše náhodná a nekonzistentní, neboť po Addie letěl potlouk od mrzimorských odrážeček na Ewenliu v 5. minutě a na Lauru v 8. a 12. minutě. Všechny odpálila Olivia, třeba si chtěla odpálit do všech střelkyň nebo šlo o nějakou taktiku, které jsem z tribuny neporozuměla. Mezitím se k potlouku dostala několikrát také Jeba a v 6. a 10. minutě trefila Lunu S. a v 11. minutě schytala mrzimorská střelkyně ránu ještě od Addie. Poté změnily havraspárské odrážečky cíl na Tery, ale ta dlouho nevydržela, neboť po ráně od Jeby ji ve 14. minutě poslal k zemi potlouk od Addie. A tak pokračovaly ve střílení na Lunu S., která schytala rány potloukem v 15., 16. i 18. minutě. I po tolika ranách potloukem se na koštěti obdivuhodně držela, takovou odolnost by jí chytači mohli závidět. Potlouk od Addie v 19. minutě už byl ale i na ni moc, a tak musela na střídačku. Addie se však za ní brzy podívala, neboť Lunu S. hezky pomstila její spoluhráčka Olivia, která ji ve spolupráci s Helen shodila ve 21. minutě, o pár minut dřív, než by Addie seskakovala, aby se připravila na sekundování Ewenlii na chytači. Olivia byla v ráži, hra s ní najednou začala být opravdu nebezpečná, neboť hned ve 26. minutě poslala k zemi další havraspárskou hráčku, tentokrát nejsilnější střelkyni Lauru, čímž tým Havraspáru výrazně oslabila a camrál se tak podíval na žlutou stranu hřiště. Zato potouk začal více létat na modrou půlku a ve 24. a 25. minutě ho ukořistila Envy a obě střely vyslala směrem k Rose. Ta se očividně stala novým havraspárským terčem a zůstala jím i po nástupu chytačů, což není tak běžné. Další potlouky na ni přiletěly ve 28., 31., 32. a 34. minutě – tři byly od Jeby, jeden od Envy. Rose stejně jako na začátku její kolegyně Luna S. ukázala neuvěřitelnou odolnost a skvělou techniku v udržení se na koštěti. Další potlouk od Jeby ve 37. minutě se jí ale stal osudným a musela ji vystřídat Luna G. Od 28. minuty, kdy Helen trefila Arizonu, se s Olivií k potlouku dostaly jen málo, a když už ano, cíl se jim zasáhnout nepodařilo. Úspěšnou ránu měla až ve 38. minutě Olivia, když trefila Ewenliu, ale ta okamžik nato držela v ruce zlatonku. Je tedy patrné, že potloukům dominoval Havraspár (držení potlouků 63 %, Mrzimor 38 %). Co se bránění týče, tak to opět bylo takové pofidérní a minimálně u Havraspáru se stalo, že bránily obě odrážečky najednou. Komentátor si ale vždy vybral jen jednu, a tak v 8. minutě přiřkl bránění Arizony Jebě a ve 36. minutě Ewenliu dle něj ubránila Envy. Je velice pravděpodobné, že stejný problém měli i na žluté straně hřiště, ale i tam to komentátor spravedlivě rozdělil a ve 22. minutě bránila Helen a od potlouku zachránila střelkyni Rose a ve 30. minutě ochránila další střelkyni, tentokrát Lunu S., Olivia.

Souboj chytačů byl tentokrát kratší, než jsme zvyklí, ale vzhledem k úsměvům i poraženého týmu to všichni uvítali. Nastoupila proti sobě známá chytačská esa Theodor Mudd a Ewenlia Lerche, pro oba to byl jeden z posledních zápasů jejich kariéry. Za zlatonkou se vrhali téměř nastejno, i když překážkami vždy prolétl Theodor o malou chvíli rychleji než Ewenlia. Průlety ve 34. a 36. minutě měli oba bezchybné, ale ten další v minutě 38. se Theodorovi nepodařil a nohou zavadil o tribunu. Ewenlia si toho ani nevšimla, neboť byla plně zabrána do lovu zlatonky, který skončil jejím chycením. V čase 19:38 byl zápas ukončen a Havraspár z něj díky Ewenlie vyšel jako vítěz se skóre 60:200, a dokonce i s magíkem Veni vidi vici. Přiblížil se tak famfrpálovému poháru, ale jelikož tento report budete číst později, než ho sepisuji, tak víte, že ani Mrzimor ještě není ze hry, neboť hned následující den se u zlatonky vyznamenal Theodor.

Ohlasy hráčů

Enid Bloom (kapitánka): Na začátku zápasu jsem byla mírně nervózní, ale dle mého jsme byli na letošní zápasy opravdu dobře připraveni. Nikdo nepodcenil přípravu, a to se podle mě na hřišti i ukázalo. Havraspárská chytačka byla však o jeden proutek na koštěti lepší a rychlejší. I přesto nemůžu být na tu svoji žlutou bandu pyšnější. Ještě musím dodat, že na hřišti panovala úžasná atmosféra a všichni jsme si to užili. – usměje se – Děkujeme za super zápas.

Addie Hazel (kapitánka): Já mám z dnešního zápasu nesmírnou radost! Může to být hned třemi palačinkami anebo tím týmovým výkonem. Na to, že jsme měli ze začátku technické problémy, jsme se nenechali odradit a probojovali jsme se k výhře!
Byla jsem ráda, že jsme se žlutými hráli vyrovnaný zápas! Ať střelecky, kdy jsme si střídali camrál, tak i na zbylých postech. Stále mi vrtá hlavou, kde Ben bere tolik štěstí v bráně. Jednou na to přijdu!
Havrani, děkuju za skvělé výkony! Jsem na vás nesmírně hrdá! Věřím, že do posledního zápasu zlepšíme poslední detaily (jako je třeba rozdíl mezi prvním a třetím průletem) a letíme si za poslední výhrou!

Helen Miltonová: Dnešní zápas mě strašně moc bavil. Na hřišti i na střídačce panovala výborná nálada a myslím, že naši střelci si vedli výborně! Štěstí se holt usmálo na soupeře, ale i tak jsem si to moc užila. Gratuluji Havraspáru.

Jeba Záhradníková: Na odrážačovi som cítila, že som v kapitánkinom tieni, keď tam kosila žltých jednoho po druhom. Ale tých pár minúť, čo som tam bola s Envy, mi prišlo, že som na odrážačovi schopnosťovo viac vyrovnaná. – směje se – Dokonca sa mi konečne podarilo niekoho zhodiť! Síce som nečakala, že to skončíme tak rýchlo, ale odkazujem Ew, že jej ďakujem za magíka! – směje se – Ale takéto rýchle chytenia by si mohla nechávať na ranné zápasy, aby som mohla ísť znovu zaľahnúť do postele, teraz som bola už vyspatá a pripravená!

Sestavy týmů

První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Theodor Mudd

Krátký večerní zápas, krásná atmosféra, nadšení fanoušci a spousta pozoruhodných zákroků ze strany hráčů – co víc si přát! Zápas se tedy vydařil a já se stejně jako fanoušci nemohu dočkat dalšího. Ten nás čekal hned následující den a poslední dva nás čekají příští týden – 19. a 20. 1. Nastoupí v nich Nebelvír a v prvním zápase se utká s Havraspárem a v druhém se Zmijozelem. Obzvlášť ten s Havraspárem bude zajímavý, neboť může jednoduše rozhodnout o letošním vítězi ŠFM, pokud se havranům podaří vyhrát i se zlatonkou v ruce. To vše je ale ještě ve hvězdách a šanci na výhru poháru mají stejně jako modří také Mrzimorští a Nebelvírští, kteří ještě musí odehrát dva zápasy.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.