ŠFM L24: A věděli jste, že… Havraspár právě vyhrál svůj první zápas sezóny?

| Vydáno:
Zmijozel 130:150 Havraspár

V sobotu 2. 6. 2024 ve 20:00 proti sobě nastoupila družstva Zmijozelu a Havraspáru. Pro obě koleje to byl první zápas sezony a soudě dle atmosféry během utkání si ho užili nejen hráči, ale i fanoušci obou týmů. Pozoruhodné výkony hráčů prokládali fanoušci nejen rýmovanými pokřiky, ale nově také „věděli jste, že…“ fakty. Prvně to začalo u jmen hráčů, ale brzy se to stočilo i k dalším tématům. Některé takové poznatky byly opravdu zajímavé a za většinu z nich vděčíme kolejní ředitelce Zmijozelu Veronice Narcisse Williamsové. Zajímavá by zajisté byla také statistika prodaných pochutin od Rosmerty, tu ale ode mě nečekejte, to přenechám jiným reportérkám. Nejenže na to nejsem a zajímá mě především průběh zápasu, ale také je naprosto jasné, že nejoblíbenějším produktem bylo žvýkavé žužu. Kdo říká cokoli jiného, tak měl toho žužu málo. Může to dohnat u dalších zápasů! My se ale pojďme podívat, jak probíhal ten mezi Zmijozelem a Havraspárem.

U camrálu to byla jasná dominance Zmijozelu, ke střílení na branku Havraspár v podstatě nepustili. Camrál drželi z 97 % a stříleli celkem 35×. Havraspár se k camrálu dostal pouze jednou, na Gregoryho vystřelila Scarlette, ale gólem to neskončilo. Většina zmijozelských střel na tom nebyla jinak, neboť havraspárské obruče strážila neuvěřitelná brankářka Eilonwy, která zeleným pustila do obručí pouze 13 střel ze 35, což je opravdu obdivuhodný výkon a zaslouží si uznání, ať už jste na tribuně mávali zelenou, či modrou vlaječkou. Nejbojovnější střelkyní zápasu byla Enola, která se k modrým obručím dostala celkem 15×, proměnila však jen 5 svých střel. Úspěšnější byla kapitánka zmijozelského družstva Hope, která také vstřelila 5 gólů, ale pouze z 9 pokusů, to dělá skoro 56% úspěšnost.
První camrál zápasu ukořistila Hope ve 3. minutě, ale byla zablokována brankářkou Eilonwy. Stejný osud potkal střelu Enoly v 5. minutě, ale v 7. minutě už padl první gól. Připsala si ho Enola, ale ani Hope na ten svůj dlouho nečekala a skórovala v minutě 13. Zmijozel záhy vedl 20:0. O zvýšení náskoku se pokusila i Nessa, ale stejně jako její střela v 9. minutě, ani ta v 15. nebyla úspěšná a proti Eilonwy neměla šanci. Na Enolu však byla Eilonwy v následujících minutách krátká a vzápětí se i Nesse podařilo vstřelit gól (40:0). Pokusila se o to ještě dvakrát poté, ale Eilonwy pokaždé správně odhadla směr Nessina camrálu a zkušeně ho zachytila. Ve 25. minutě ale na přesně mířený camrál od Hope nedosáhla a Zmijozel si připsal pátý gól zápasu. Následovaly tři neúspěšné pokusy o další góly a zároveň tři hvězdné zákroky Eilonwy, jejíž popularita u zmijozelských střelkyň značně klesala. Enola se nechala slyšet, že běžně má havraspárskou brankářku ráda, „ale dneska, grrr“. S pořádným zmijozelským grr nebo snad sss se rozpřáhla a ve 33. minutě a 37. minutě skórovala. Zmijozelu se blyštila na ukazateli skóre šťastná sedmička, Havraspáru tam stále svítila smutná nula. To se pokusila zvrátit ve 39. minutě Scarlette, ale Gregory ukázal, že je vždy připraven zkušeně zakročit a její střelu zachytil. Oslavil to již druhým lektvarem rozvahy za zápas, z utkání si dle všeho udělal takový pohodový trénink. Eilonwy v bráně na rozdíl od něj moc pohodu neměla, byla neustále pod palbou zmijozelských střelkyň, které to Havraspáru zadarmo opravdu nedaly. Ve 43. minutě se u branek ukázala Nessa a Zmijozel rázem vedl 80:0. To však na delší dobu bylo naposledy, co tribunou zněly hlasy fanoušků hadí letky skandující „góóól!“, neboť Eilonwy v následujících minutách předvedla pět hbitých zákroků v řadě a zablokovala střelu od každé z trojice zmijozelských střelkyň, a navíc jednu od náhradnice Angeliny, která střídala Enolu, jíž Eilonwy chytila dokonce střely dvě. V 55. a 57. minutě ji ale šikovně obehrála Hope a Zmijozel slavil první kulaté skóre 100:0. Havraspárským se na tribuně tajil dech a doufali, že druhé kulaté skóre už hadí letka slavit nebude. Už to vypadalo, že mají slušně nakročeno, když dva góly od Hope podpořila Enola tím svým v 59. minutě (110:0), ale Eilonwy se do toho opřela a předváděla další ze svých neuvěřitelných brankářských zákroků. Následujících 10 minut se tedy žádné ze zmijozelských střelkyň nepovedlo vstřelit gól, ač se o to praly jako lvice praví hadi tak, jak to umí jen ve Zmijozelu. Enola předvedla svou hadí bojovnost a ukořistila si čtyři camrály, všechny ale skončily v rukou Eilonwy. Zato Hope ten svůj v 69. minutě zkušeně poslala do havraspárských obručí a zvedla skóre na 120:0. V 71. minutě ji následovala Nessa, která tak zakončila zápas ze střelecké strany, neboť o dvě minuty později už byla polapena zlatonka. Právě včas, jinak by si Zmijozel pravděpodobně pro výhru skrz přestřílení Havraspáru došel. Finální skóre nakonec bylo 130:0 pro Zmijozel a jeho neuvěřitelně bojovné střelkyně.

Na pálce to na první pohled vypadalo vyrovnaně, obě koleje se k potlouků dostávaly téměř stejně, přesto ale trochu více létal na zelenou půlku hřiště (kontrola potlouků 52 %). Z této půlky také létalo o dost více silných a někdy až kritických ran. Nejvíce hráčů se podařilo shodit Faye (3), její kolega René a kolegyně Maraike si připsali každý po jednom shození. Z modrých odrážečů úspěšně shodil protihráče pouze Zyair, a to hned dvakrát. Tomu spolu s Faye můžeme gratulovat k nejvyššímu počtu ukořistěných potlouků, oba se k odpalu dostali celkem 19×. Oběma se také tři z těchto odpalů nepovedly, Faye poslala tři potlouky někam pryč, Zyair tam poslal dva a jedním trefil nechtěně sebe. Nejpřesněji naopak mířila Jeba, která ze 4 odpalů trefila všechny své zamýšlené terče. Maraike se dařilo podobně dobře, z 6 odpalů minula pouze jeden. René si odnáší prvenství v ochraně svých spoluhráčů, dvakrát odvrátil nebezpečí v podobě zbloudilého potlouku od kapitánky Hope (43. minuta a 71. minuta). Zyair, Maraike a Faye bránili každý jednou. Zyair stejně jako René zachránil svou kapitánku (5. minuta) a Maraike s Faye bránily obě Nessu (11. a 49. minuta).
Nessa nebyla terčem pouze zbloudilých potlouků, dokonce se jí dostalo i takové výsady, že schytala úplně první potlouk zápasu, a to od Zyaira. Pak už ale pod palbou havraspárských odrážečů Zyaira a Jeby byla především Enola, sem tam se ale i tak nějaký potlouk zblízka podíval na Nessu. Zmijozelské odrážečky Faye a Maraike byly ve svých odpalech sehranější a všechny své potlouky posílaly na nejsilnější střelkyni Havraspáru Lauru, dokud ji ve 14. minutě neposlaly k zemi. Za bouřlivého potlesku pro Maraike k prvnímu shození zápasu naskočila místo Laury Scarlette. Pozornost zmijozelských odrážeček se tedy stočila směrem ke kapitánce Addie, která překvapivě neseděla na odrážeči, ale na střelci. Zyair s Jebou pokračovali v odpalování potlouků na Nessu a Enolu, obě se ale na koštěti statečně držely. V 19. minutě se vrátila na koště Laura a už ve 21. minutě ji přivítala Maraike prvním potloukem. Faye se přidala s dalším a třetí potlouk odpálený Maraike ve 25. minutě opět vrátil Lauru na střídačku. Hra s Maraike nebyla žádná sranda! Lauru vystřídala prvačka Summer a místo Maraike, která šla čekat na post chytače, se k potloukům dostal René. Ten ve 28. minutě trefil potloukem sám sebe, ale nechal se slyšet, že to bylo naposledy a všechny další potlouky už půjdou na Havraspárské. Měl pravdu, hned další potlouk vyslal na Zyaira, který se do nástupu chytačů stal novým terčem zmijozelských odrážečů. Jakmile však nastoupily chytačky Sarah a Jeba, potlouky létaly výhradně jejich směrem. Zyair ale ještě ve 38. minutě poslal potlouk na Enolu, kterou se havraspárští odrážeči snažili shodit od začátku zápasu a nakonec se to podařilo. Vystřídala ji Angelina, která se dokonce za dobu střídání dostala i k camrálu. Další shození přišlo hned záhy, ve 40. minutě shodila Faye Jebu před průletem překážkami. Zaskočila ji Addie, která rozdíl srovnala a se Sarah prolétávala překážkami téměř nastejno. Ve 48. minutě už ale za sebe pustila na koště Jebu a zmařila tak odpal Faye, která na ni ve chvíli seskoku odpalovala potlouk. Té to ale vůbec nevadilo a další potlouk zkušeně poslala na Jebu. Její protihráčka Sarah byla celou dobu ostřelována Emmou a Zyairem, ale statečně se na koštěti držela, její odolnost jí mnozí hráči jistě záviděli. Jeba určitě byla mezi nimi, neboť se v 58. minutě znovu podívala na střídačku, tentokrát zásluhou Reného. Opět ji vystřídala Addie, ale tu už v 61. minutě na první ránu poslala k zemi Faye. To Havraspár dle všeho nečekal, neboť post chytače zůstal nepříjemně dlouho neobsazen (nešlo tedy o minuty, ale vteřiny to byly dlouhé a v boji o zlatonku jde o každou vteřinu, zvlášť když je skóre 110:0), dokud na něj nenaskočila druhačka Irenne. Ta se ani nedostala k průletu překážkami a vystřídala ji Jeba. Střídání brzy proběhlo i na zelené půlce hřiště, neboť v 67. minutě se konečně podařilo havraspárským odrážečům dostat dolů Sarah. Z koštěte ji shodil Zyair a tým mu bouřlivě zatleskal. Za svou kolegyni nastoupila do hry Maraike, která stihla překážkami proletět pouze dvakrát, pak byl zápas ukončen.

Za Zmijozel jsme na chytači mohli opět spatřit Sarah, chytačku s nejvyšší úrovní, což je opravdu obdivuhodné. Ukázala, že tvrdá práce na IT i kolejních trénincích se vyplatí a s vytrénovaným chytačským umem prolétávala překážkami bez jediné chyby. Zároveň také předvedla neuvěřitelnou odolnost a zdolat ji potloukem chtělo hodně času nebo fakt pořádnou ránu. Proti Sarah se postavila Jeba, nová posila a hlavní chytačka havraspárského týmu, jelikož Ewenlia se odebrala do profesionální ligy. Jeba ale ukázala, že chytačské umění má též v krvi a ani svědomitý trénink jí není cizí. Merlinužel ji ale po pár průletech musela ve 40. minutě vystřídat Addie, jelikož nedokázala ustát potlouk od Maraike. Addie prvním průletem srovnala rozdíl, který jednoduše mohl vzniknout shozením Jeby před průletem překážkami. Druhý průlet ale už nebyl tak úspěšný a havraspárská kapitánka zavadila o tribunu. Sarah tak získala na zlatonce převahu, kterou posouvala vesele dál svými hbitými průlety překážkami. Ve 48. minutě už s ní za zlatonkou létala zase Jeba, ale opět pouze na deset minut, než byla shozena z koštěte, tentokrát za to mohl René. Addie velice rychle Jebu vystřídala, ale na průlet dle všeho potřebovala více času, a tak opět trefila tribunu a převaha Sarah se nebezpečně zvyšovala. Situaci vzal do svých rukou odrážeč Zyair a Sarah v 67. minutě shodil z koštěte. Vystřídala ji Maraike a snažila se polapit zlatonku, která byla velmi blízko zmijozelskému týmu, provokativně si poletovala téměř na konci ukazatele. Jeba se ale nedala a za hlasitého skandování havraspárských fanoušků se vrhala spolu s Maraike za zlatonkou. Už bylo opravdu na čase, skóre 130:0, stačily by 3 góly a zlatonka by už nepomohla. To jako by Jebu nakoplo a v 73. minutě zápasu polapila svoji první zlatonku. Havraspárským hráčům a fanouškům spadl kámen ze srdce a po prvotním šoku se radovali z těsné výhry se skóre 130:150.

Ohlasy hráčů

Hope Chainless (kapitánka): Dnešní zápas se mi moc líbil a užila jsem si ho, stejně jako hadí letka. Měla jsem radost, jakou kontrolu nad camrály jsme měli, a samozřejmě mě potěšilo, že jsem zvládla dát hned pět gólů.
Atmosféra v publiku byla skvělá, bavily mě transparenty i vtipné slogany, povzbuzování fanoušků, které nás vyburcovalo ke skvělému výkonu.
Ve chvíli, kdy nám chybělo jen málo a měli bychom vítězství pojištěné góly, se k nám štěstí obrátilo zády a prohráli jsme. To ale nevadí. Byla to zábava, atmosféra byla uvolněná a přátelská a jsem hrdá na hadí letku za to, s jakou vervou se do zápasu pustila.
A soupeřům gratuluju, také předvedli pěkný výkon a byla pro nás čest s nimi hrát.
Jediné, co mě (tedy samozřejmě kromě prohry) mrzí, je, že mě nikdo nesejmul a já si nemohla dát ani jednu škrkničku v čokoládě. – směje se –

Enola Gatito: Zápas s Havraspárem byl až na ten poslední okamžik symfonie. Minimálně pro mě jako pro střelce. Měli jsme absolutní kontrolu nad camrály a nebýt asi jediného okamžiku, kdy zrovna soupeřovi odrážeči sestřelili jednu naši střelkyni k zemi, měli bychom držení camrálu 100%. Co už úplně symfonie nebyla, bylo proměňování střel v góly. Eilonwy v bráně soupeře byla totiž fenomenální a já vůbec nechápu, jak to dělá. Každopádně ona byla ten, kdo nakonec zajistil svému týmu vítězství, protože nebýt jejího skvělého vykrývání obručí, měli bychom nastříleno tolik gólů, že by zlatonka v ruce Jeby pak už nic neznamenala. Abych tady ale nechválila špatný tým! – směje se – Hadí letka ukázala, že je prostě skvělá jako vždy. Odrážeči perfektně spolupracují, střelci střílí, seč jim síly stačí, a brankář s chytačkou dělají vše pro to, aby zajistili svému týmu vítězství. Tentokrát se to sice nepodařilo, ale brzy to přijde. Cítím to. Díky moc kapitánce a její zástupkyni za skvělé vedení a fanouškům za to, jak jsou senzační. Bez nich by to nikoho nebavilo. – usměje se –

Addie Hazel (kapitánka): Z prvního zápasu mám smíšené pocity. Na zápas jsem se jako vždy těšila, jen se mi u mudlů změnily plány, a tak pro mě bylo vedení zápasu náročné. Naštěstí byl tým sehraný a až na nějaké situace fungoval skvěle! Za což bych mu chtěla moc poděkovat.
Dost mě mrzí, jak jsem zkazila asi dva průlety na chytači. Už jsem byla lehce zdeptaná z toho, že kvůli mně zápas prohrajeme. Ale ještěže jsme měli Jebu, která celý zápas zachránila!
Ráda bych Zmijozelu poděkovala za skvělý zápas! Vaše střelecká převaha byla luxusní!

Jeba Záhradníková: Musím povedať, že ako prvý zápas na chytačovi to bolo super! Síce naše šance boli priam mizerné, ale štastena sa na nás usmiala. – směje se – Dobre, že som si so sebou zobrala plyšáka na šťastie.

Sestavy týmů
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

chytač: Jeba Záhradníková, Addie Hazel, Irenne Lois Calder

Věděli jste, že tento zápas byl premiérou hned pro čtyři havraspárské hráčky? A věděli jste, že kapitánky týmů změřily síly na stejných střeleckých postech bez předešlé domluvy? A věděli jste, že žvýkavé žužu od Rosmerty je nejchutnější cukrovinka v kouzelnickém světě? Ne? Můžete se o tom přesvědčit již 9. 6. 2024 v 9:00 na utkání Nebelvíru a Zmijozelu.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.