Seriálová epidemie: Směje se to za vás!

| Vydáno:
Máte rádi seriály? Já taky. Spočítá vám v pekle démon čas, který jste jim obětovali? Mně taky, to mi věřte. Než se však v pekle sejdeme, nechte se navábit k dalším prohřeškům! Seriálová epidemie pokračuje a tentokrát přináší tipy na seriály, jejichž cílem je vykouzlit vám úsměv na tváři. A pokud se tak nestane, seriál se bude smát za vás.

Advent je v plném proudu, domácí atmosféra často houstne podobně jako domácí vaječný koňak, Fleutýna se baví čtením dopisů a leckdo tráví poměrně velké množství času pod stolem, kde hledá vánoční pohodu. Ačkoli mám ve jméně nemoc, tentokrát se postavím na opačnou stranu barikády a naordinuji vám dávku smíchu, protože smích je lék na všechny neduhy. V tomto článku vám sestavím osobní žebříček sitcomů, tedy seriálů, které se pyšní opravdu mnoha díly a které mají za cíl především pobavení a rozptýlení diváka od běžného života. A protože se jedná o žánr situačních komedií, vyskytují se ve většině z nich i vánoční díly, na které se zaměřím… Protože, jak víte, jsou Vánoce!

Teorie velkého třesku (The Big Bang Theory, 2007)
12 sérií ★★★★★

Tento seriál byl ve své době skutečnou raritou. Od konce seriálu Přátelé sice uběhly čtyři roky, přesto byl tehdejší koncept sitcomů postaven na starostech a radostech vcelku běžných lidí. Děj, který se točí kolem party nerdů, tak rozhodně nebyl sázkou na jistotu. Seriál však nabízel mnohem více: skvělé obsazení, funkční chemii mezi hlavními postavami, neortodoxní seriálová místa a mnoho dalšího. Čeho si ale na TBBT cením nejvíce, je to, že dokázala zachovat inteligenci protagonistů, udělat si z nich legraci a zároveň celý tento kontrast prodat i divákům, kteří mají problém spočítat svíčky na adventním věnci. A dokonce tvůrci zvládli tento koncept zachovat i u postavy, která zastupuje takzvaný prostý lid. Penny má vše, co naši hlavní teoretičtí fyzici postrádají – selský rozum, praktické myšlení a extrovertní povahu. Přesto její postava imponuje z pro diváka zcela pochopitelných důvodů čtyřem géniům. Kontrast je zkrátka gro celého seriálu.

A jak slavili Vánoce naši protagonisté? Všelijak. Můj nejoblíbenější vánoční díl je ale ten, kdy Sheldon narazí na chybu ve výpočtu hodnoty vánočních dárků a vybaví se dárkovými koši pro Penny v různé hodnotě, aby posléze zjistil, že ani hodnota všech košů dohromady nedokáže vyrovnat duševní hodnotu vánočního dárku – Hypotéza dárkových předmětů do koupele (S02, E11).

Jak jsem poznal vaši matku (How I Met Your Mother, 2005)

9 sérií ★★★★✰

Sáhodlouhé vyprávění Teda Mosbyho, které má jeho dětem objasnit, jak poznal jejich matku, je o všem možném, jen ne o tom, jak poznal jejich matku. A je to dobře, protože poslední série, kde jsme konečně odhalili víc než jen kotník oné tajemné matky schované pod žlutým deštníkem, je dle mého názoru nepříliš vydařená. Zbylé série jsou ale nabité laskavým humorem a specifickými charaktery a dodržují tradiční pojetí seriálových lokací (teď se podržte, protagonisté se nesetkávají v kavárně a v bytě, ale v baru a v bytě). I u HIMYM však nacházím něco výjimečného, co mě přimělo zařadit seriál do osobního žebříčku, a to je neměnnost charakterů. V běžném životě to většinou prostě nefunguje tak, jak nám některé seriály servírují – sukničkáři se nemění v poslušné partnery, kariéristky se nezačnou věnovat dětem a háčkování a beznadějní romantici nepřestanou žít v oblacích, alespoň ne napořád. V tomto seriálu sukničkář zůstává přes všechny snahy sukničkářem, kariéristka si vybuduje kariéru na úkor vztahů a romantický snílek (a občas imbecil, co si budeme) se vrací i po dvaceti letech zpátky na začátek.

Mojí nejoblíbenější postavou v celém seriálu je samozřejmě Marshall, a proto nemohu nezmínit vánoční díl, ve kterém jeho žena Lily doslova ukradne vánoční atmosféru. Vánoční skřítek Marshall se mezitím v práci utěšuje představou vánočního domova, aniž by měl sebemenší tušení, že se z Lily stal Grinch. – Vánoční cenzura (opět S02, E11).

Kancl (The Office, 2005)
9 sérií ★★★★✰

Po radostech a starostech obyčejných lidí přichází na řadu seriál, který je naprostým opakem těch předešlých. Jedná se o velmi svérázný počin, který si dělá legraci ze všeho, co mu přijde pod ruku. Humor v tomto seriálu rozhodně nesedne každému, neboť je v podstatě postaven na karikatuře vyhnané do absurdity. Kdo je ale milovníkem filmů, jako jsou Fargo nebo Grandhotel Budapešť, se pravděpodobně rozteče blahem. Seriál je zasazen do prostředí amerického korporátu, je natočen velmi specifickou kamerou a jednotlivé charaktery jsou spíše archetypem než skutečnou postavou. Mohli bychom je popsat jako takového toho šéfa debila, takového toho kolegu, co to nebere zas tak vážně, a takového toho análního alpinistu, co leze na nervy i nervům samotným, a vlastně by popisu nechybělo nic. Postupem času a přibývajících sérií samozřejmě přibývá příběhů o postavách, a ty se tak stávají skutečnými charaktery, původní záměr je však jasný a originální.

S vánoční epizodou se nenechali zahanbit ani tvůrci tohoto seriálového bizáru, pojali ji však přesně tak, jak divák očekává – místo poselství plného sentimentu, přátelství a lásky nám tvůrci naservírovali firemního tajného Santu. Někdo dárek vyrobil ručně, někdo napsal na lísteček sám sebe a obdaroval se a sám šéf překročil limit 20 dolarů o 380 dolarů a koupil iPod, aby na oplátku obdržel ručně vyrobenou chňapku a celého tajného Santu ze vzteku zrušil. – Veselé Vánoce (S02E10).

Přátelé (Friends, 1994)

10 sérií ★★★✰✰

Tímto hodnocením si nejspíš vysloužím od spousty hradních obyvatel pomyslného lepáka, neboť jsou Přátelé kultovním seriálem. Ano, vznikl v roce, kdy jsem se narodila, a ano, je to vlastně to, co dalo podobu dalším skvělým sitcomům, nicméně pro mě je to stále pouze prototyp sitcomů, na který se podívám jen v případě, že vařím, mám špinavé ruce a nemůžu přepnout program. A proč bych vlastně měla přepínat program? Inu, stejně jako malá žlutá rodinka, se parta kavárníků vyskytuje v televizi zhruba v takové kadenci jako reklama na Lelosi na Facebooku. Abych nebyla jen ošklivá, existuje pár dobrých vtipů, kterým se zasměju spolu s partou pomyslných diváků, a dokonce ani postavy nejsou tak ploché jako třeba v Kroku za krokem, jen prostě nejsem zvědavá, co se stane dál. Bude Rachel s Rossem, nebo skončí s nějakým jiným týpkem? Pohádá se Chandler s Monikou? Usmíří se Chandler s Monikou? Tyhle otázky si můžeme klást po celou dobu seriálu a většinou se prostě trefíme. Postavy jsou pro mě navíc dost odpudivé – sympatizuji maximálně tak s Joeym, a to jen proto, že je hloupý, a ne sobecký, hysterický, uřvaný nebo urážlivý.

Mnou zvolená vánoční epizoda se nese v duchu existenciálních trablů – Phoebe hledá svého pravého otce, Rachel a Ross se hádají, Monika se snaží dávat místo dýška sušenky a Chandler s Joeym shání dárky na poslední chvíli na benzínce.  – Phoebin táta (S02E9).

Červený trpaslík (Red Dwarf, 1988)

13 sérií ★★★★★

Podvádím? Ano. Stydím se za to? Ne. Jasně, Červený trpaslík nemá vánoční epizodu. Má tedy cosi vánočního, co bylo naplánováno a nerealizováno, to se ale počítat nedá. Jenže já mám prostě Červenýho trpaslíka fakt ráda a myslím si, že si ho můžete na Vánoce pustit klidně celého, protože smích je o Vánocích nejdůležitější. A tady se smát budete, pokud nejste hnusný plesnivý povidlo, který má důvtip, šarm a duchapřítomnost německého ovčáka po transplantaci hlavy. Seriál si většinu času vystačil pouze se čtyřmi postavami, přesto je jeho děj nabitý odlehčeným humorem, který mně osobně dokáže vykouzlit úsměv na tváři i posté. Tak připravte květináče, na Vánoce jsem zpátky!

Tím svůj osobní žebříček sitcomů zakončím. Pokud by se čirou náhodou stalo, že by se pod tímto článkem objevily kultovní hlášky z Červeného trpaslíka, budu se opravdu zlobit! A pokud ne, budu se zlobit ještě víc! Přeji vám všem krásné Vánoce plné seriálů, knih, dobrého jídla a pití, a hlavně v obklopení rodinou a přáteli.

Pro Denní věštec
Meningitida Epidemica

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *