Jarem tanečním krokem a s písní na rtech

| Vydáno:

Nevím, jak to máte vy, ale jak začne hřát sluníčko, vonět pampelišky a kousat hmyzáci, znamená to pro mě čas na hudbu. Ne že by jindy ne, ale tak nějak se více chce zpívat do kroku. Tak tu pro vás mám doporučení na jarní songy i na místa, kam vyrazit za písničkou.

Čím to všechno začíná? Vojenským drilem. Tím vojenským drilem, se kterým do naší třídy na základní škole snad všechny dostupné učitelky nekompromisně nalily text Jaro dělá pokusy, vystrkuje krokusy… I navzdory této urputné snaze jsem zůstala fanynkou legendárního dua Uhlíř a Svěrák, ale teda, jak si začnu zpívat tuto písničku, zděšeně si kontroluju tašku, jestli jsem nezapomněla doma svačinu. Kdyby české školství raných let 2000 mělo znělku, byla by to tahle.


Video Jaro dělá pokusy

Co si budeme, nejen z něžných a radostných písní pro děti živ je člověk. Nu a pokud se člověk ve svých bujarých letech naučí písničku, ve které se zpívá o sněženkách a bledulích, je těžké si ji každý rok nepřipomenout, když ty kytky jsou prostě všude. To, že zbytek textu propaguje nevhodné chování ve školských zařízeních, jde tak nějak stranou.

 

Celkově u mě Volanti jedou na jaře prim, protože těch jarních témat mají dost. Nebo stačí, když si to tam člověk najde – fakt, že to vlastně znamená něco jiného, nikoho netrápí. Aneb když máte v patnácti pocit, že jste kulturní génius, když víte, kdo je Persefona (přitom jste akorát přečetli pár dílů Percyho Jacksona).

 

Kromě květin (a dávných dětských traumat) ovlivňuje výběr písně na cestu domů nebo do práce i mnoho dalších faktorů: například barva oblohy. Protože když „obloha je dnes čistě bílá“, znamená to, že je taková hlavně ve chvíli, kdy máme takové to krásné modré nebe. Zní to divně, ale vlastním zvráceným způsobem to dává dokonalý smysl.

 

Tož co za bosorku z valašských krpálů bych byla, nemať v tom jarním békání i něco tam od nás. Nebyť toho málo, na dušu leze vesno, škrékať sa mu chce o galánech, galánkách a tak všelijak.

 

Nu a na závěr a důkaz, že tradice žije dál, akorát se vyvíjí, nebudeme diskriminovat ani folklor trochu aktuálnější.  Nebo teda. Skoro něco takového. Moderní skoro folklor má taky svoje kouzlo. Navíc má tu výhodu, že najdete i tři písničky nezaměřené na trnečky, bečky a pálení.

 

Tu a v neposlední řadě nelze zapomenout na májovou klasiku. Protože pokud do vás na škole nenalili kaktusy a krokusy, tomuhle jste se vyhnout nemohli – a pak si to někdo ještě zhudební, abyste to z hlavy už úplně určitě nikdy nedostali, chraň bůh.


Kam za písničkou?

Co si tak zazpívat, aby to sedělo s venkovním tématem, jsme si už řekli, ale stále chybí info, kam si v nejbližší době můžete dojít zapět a zatrsat. Vynechám teda náhodná setkání v parcích, ke kytarám přátelská restaurační zařízení a další těžko vychytatelné události a vrhneme se na to, co má pevné datum a místo. Je to spíš tak jako od každé šprochy trochu a ještě co se dá počítat do jara, takže pokud máte vlastní tip na skvělý fesťák či koncert, nestyďte se, nebuďte slušní a řekněte jméno!

Majáles

Jasně, všichni víme, ale bylo by trapné tuto šňůru vynechat. Hradecký a Pražský Majáles už nestihnete, ale svou šanci mačkat se mezi tisíci studentů stále máte v Brně (10. 5.) a Ostravě (3. 5.). Nu a taky v Olomouci (13.–15. 5), ale tam se zdá, že to pořádá přímo Univerzita Palackého – a víte co? Hrají tam ti moji jarní starouškové, Mňága a Ždorp.

Pražské jaro

Tradiční akce konající se – zcela nepřekvapivě – v Praze. Tento ročník si můžete užívat od 12. 5. do 3. 6. Jako víme co, je to spíše pro fanoušky orchestrů a takové té hudby na úrovni, ale to je koneckonců krásná záležitost.

Mezinárodní folklorní festival Strážnice

Jojo, toho folkloru se tady asi nezbaváte. Konkrétně tohohle se nikdo nezbavil už dlouhých 80 let – a tomu říkám tradice! Ať už jste fanouškem tohohle žánru nebo ne, jistě stojí za smeknutí klobouku, že jde o největší akci tohoto typu v Evropě. To, že se největší akce totoho druhu vleze do Strážnice, to už je zajímavost pro jinou debatu. Každopádně pokud si chcete ověřit rozsáhlost tohoto počinu sami, naplánujte si to na 26. až 29. 6.

Karpaty Fest ve Slavičíně

Svoji plnoletost letos slaví tento nenápadný rodinný festival, který se uskuteční 27.–29. 6. Organizátoři jdou tak daleko, že hned v úvodu tvrdí, že je plný „skvělé muziky, výborného jídla, pití a lidí, se srdcem na správném místě“. Každopádně psychotesty či vyžadování lékařského potvrzení na umístění srdce jsem nenašla, tak by se tam snad mohli dostat i lidi od nás.

Karpaty Hard Fest

Hlavnímu festivalu je sice osmnáct teprve letos, ale už stihl zplodit tohohle potomka – a ač je to novorozeně, je to pořádný tvrďák. Milovníci metalové muziky si můžou na jeho narození zajít už 6.–7. 6. Já z těch uvedených kapel znám tak maximálně Dogu a Korny, ale najde se tu i mnoho zahraničních umělců (např. Master, Destruction nebo Ektomorf).

Mighty Sounds

Tábor, přes 130 interpretů, punk, ska, všechny možné varianty rocku a další takové podobné srandičky. To je 19. ročník Mighty Sound. Festival proběhne 27.–29. 6. a nudit se na něm rozhodně nebudete. Prý, že kdo nechce pařit, může sportovat (prý nějakej nohejbal nebo co, nevím, co to je).

 

Ať už zůstanete u jarního notování v soukromé variantě či vyrazíte za békající společností, tak ať vaše kroky provází síla dobrá nálada a ztráta hlasu se vám vyhne na mnoho a mnoho kilometrů.

Pro Denní věštec
Olivia Wines

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *