Samhain (31.10-1.11)

| Vydáno:

K zemi se pozvolna snáší zlatá smrt, po obloze táhnou poslední opozdilci z ptačí říše a s prvními přízemními mrazíky nastává i Samhain.

U nás tento kouzelnický svátek (již z pohanských dob) známe jako Dušičky, jinde jinak, ale význam má vždy stejný: uzavírat plodný rok a ohlašovat smrt, tedy zimu.

Samhain je ale především druhým z Velkých svátků čarodějnic a nocí, kdy jsou stěny mezi světy nejtenčí. Ovšem zatímco Beltain (30.4-1.5), svátek lásky, přivolává léto a májová pokušení, Samhain kráčí po onačejších cestičkách…

Oba tyto Velké svátky mají společného jmenovatele – sílu pootevřených dveří do světa nám tak dobře známé magie. A tam, kde Beltain oslavuje život, Samhain vábí smrt. Nebo přesněji řečeno vymezuje úzkou pěšinku mezi oběma. Vydat se po ní však může jen zkušený čaroděj. V tuto „dušičkovou“ dobu je obzvlášť vhodné uctít duše blízkých zemřelých a zabezpečit své domovy před vpádem zimních mocností tmy. Pokud se chcete zbavit nějakých starých zlozvyků, nemocí aj., není k tomu vhodnějšího času než právě nyní. Trochu dvojsečnou výsadou Dušiček je výjimečně snadný kontakt se záhrobím…

Uctěte duchy přírody nějakým vhodným dárkem a dohlédněte, aby plodiny byly sklizeny ještě před půlnocí. Zbytek nechť náleží duchům přírody… Udělali toho pro vás během roku dost, takže nezapomeňte poděkovat stromům za úrodu, aby byla napřesrok ještě hojnější…

Samhainové rituály je třeba přizpůsobit povaze tohoto ne právě veselého svátku. Zde se můžete nechat inspirovat bylinami, zasvěcenými právě této magické noci:

Šalvěj– výtečná očistná bylina, nad jiné příhodná k očistné purifikaci prostoru a osob před i po rituálu.

Pelyněk– bylina s velkou silou, ze které lze připravit to nejlepší podzimní fluidické medium pro evokace, taktéž jej lze použít (společně se šalvějí) jako bylinu ochrannou.

Kapraď a Konopí– poněkud zrádné byliny, používající se k samhainovým vizím a věštebným snům pro nadcházející životní etapu.

Jabloň– nasbírejte si podzimní jablka a ta, která se vám nevejdou ani do sklepa, ani na křížaly, vyleštěte a použijte jako obětinu.

…Takže okuřme prostor vonnou šalvějí, obětujme červená jablka a hnědé ořechy, zapalme svíce za naše mrtvé a oddejme se aspoň krátce podzimnímu rozjímání, které nás přenese přes zrádné údobí deprese a melancholie…

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *