Souhvězdí 5/7

| Vydáno:

Další pokračování v poznávání méně i více známých souhvězdí a jejich legend.

Severní koruna (Corona Borealis)
Významné hvězdy
V souhvězdí dominuje výrazná hvězda Gemma, označována také alfa Dodona Borealis. Její latinský název je v překladu drahokam.
Legenda
Tuto korunu obdržela podle pověsti princezna Ariadna od bohyně Afrodity jako svatební dar při její svatbě s bohem Dionýsem.

Sextant (Sextans)

Významné hvězdy
V tomto souhvězdí jsou hvězdy s malou jasností a nejjasnější je alfa Sextans.
Legenda
Mezi Lva a Hydru byla přiřazena Sextants J. Heveliusem v 17. století.

Sochař (Sculptor)
Významné hvězdy
Nejvýraznější hvězdou tohoto souhvězdí je bezpochyby alfa Sculptor.
Legenda
Toto souhvězdí pojmenoval Francouz Abbé Lacaille roku 1752 názvem Dílna sochařova. Neváže se tedy k němu žádná prastará báje. Název byl později zkrácen na Sochař.

Střelec (Sagittarius)
Významné hvězdy
Hlavní hvězda tohoto souhvězdí je alfa Sagittarius Rukbat. Není nejjasnější hvězdou, kterou je epsilón Sagittarius a nese pojmenování Kaus Australis (jižní luk). Hvězdy delta, epsilón, dzéta, tau, ró, fí a lambda Sagittarius tvoří dohromady obrazec čajové konvice.
Legenda
K tomuto souhvězdí se neváže žádná legenda.

Šíp (Sagitta)
Významné hvězdy
Nejjasnější hvězdou souhvězdí je Sham neboli šíp označená jako alfa Sagitta.

Legenda
Tímto šípem se podařilo bohu Apollónovi vyhubit národ Kyklopů. Jednoocí obři, kteří po dlouhou dobu pustošili zemi a škodili lidem, sídlili na Sicílii, ale protože nepracovali, neznali zákony pohostinství a neuznávali žádné bohy, museli tito zasáhnout a odstranit Kyklopy. Díky tomu se dostalo toto malé souhvězdí, Šíp, na oblohu.

Štír (Scorpius)
Významné hvězdy
Hlavní hvězda souhvězdí alfa Scorpius se jmenuje Antares. V překladu to znamená „proti Marsu“. Další významnou hvězdou je beta Scorpius zvaná Akrab.

Legenda
Je to obří štír, jehož bohyně Héra vypustila z podzemí, aby usmrtil lovce Orióna. Orión byl zdatný lovec a zdálo se, že vyhubí všechnu zvěř a navíc se Héře vysmíval. Štír byl po splnění úkolu přenesen na oblohu a vychází, když Orión zapadá.

Štít (Scutum)
Významné hvězdy
Souhvězdí nemá nijak jasné hvězdy, ale nachází se v bohaté hvězdné oblasti. Nejjasnější je pouze alfa Scutum, která jako jediná stojí za zmínku.

Legenda
Souhvězdí získalo své jméno až v 17. století. Bylo nazváno podle polského krále Sobieského, který ochránil Vídeň před vpádem Turků r. 1683. Po sedmi letech od této události nazval astronom Hevelius nově stanovené souhvězdí Štítem Sobieského na oslavu králova činu.

Trojúhelník (Triangulum)

Významné hvězdy
Jméno Mothallah se jen zřídká používá pro hvězdu alfa Triangulum, což arabsky znamená vrchol trojúhelníku. Je tedy dominantní hvězdou tohoto souhvězdí. Nejjasnější hvězdou je pak beta Triangulum.

Legenda
Toto souhvězdí pochází z dob antického Řecka. Řekové ho nazývali Deltodon, podle tvaru písmene delta. Egypťané v něm viděli obraz delty Nilu a Židé nazývali stejné souhvězdí Šališ, podle hudebního nástroje ve tvaru trojúhelníku.

Váhy (Libra)
Významné hvězdy
Historicky významné souhvězdí má hlavní hvězdu alfa Libra, která nesla název Zuben Elgenugi (jižní pazourek). Název Zuben Elschemali (severní pazourek) zase nese hvězda beta Libra.
Legenda
Váhy jsou symbolem podzimní rovnodennosti a udávaly rolníkům čas osevu ozimu. Jedná se o velmi staré souhvězdí, známé nejen v antice a Egyptě, ale též Indům a Číňanům.

Velká medvědice (Ursa Maior) nebo-li Velký vůz
Významné hvězdy
Jedná se o nejvýznamnější souhvězdí naší oblohy. U nás je spíše známo pod názvem Velký vůz. Velký vůz tvoří jasné hvězdy, které jsou pojmenovány arabskými jmény. Benetnash (plačka) nese označení éta Usra Maior, Mizar (ledví) – dzéta Ursa Maior, Alioth (oháňka) je značen epsilon Ursa Maior, delta Ursa Maior se jmenuje Megrez (chvost), Phekda (stehno) nebo-li gama Ursa Maior, Merak (bedro) je beta Ursa Maior a konečně alfa Ursa Maior se jmenuje Dubhe (medvěd). Všechny hvězdy kromě alfy Ursa Maiorpatří k „medvědímu proudu“, což je seskupení hvězd se společným prostorovým pohybem. K tomuto proudu patří dosti hvězd i v jiných částech oblohy např. Sírius ve Velkém Psu.
Legenda
Velká medvědice, Velký medvěd nebo Velký vůz je nejznámější souhvězdí naší oblohy. Národy Mezopotámie, Fénicie, Persie a Řecka a Severoameričtí Indiáni viděli v tomto souhvězdí podobu medvěda. Antická báje praví, že Arkádská princezna Kallistó vzbudila svou krásou žárlivost Héry, manželky vládce bohů Dia. Proto ji rozhněvaná bohyně proměnila v medvědici a vyhnala do lesů. Jednou Kallistó potkala svého syna Arkase. Přiblížila se k němu a chtěla ho obejmout. Arkas ve strachu na medvěda namířil kopí. V posledním okamžiku zasáhl Zeus a proměnil Arkase v Malého medvěda. Poté je z náklonnosti umístnil na oblohu.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *