V minulých dílech jste se mohli seznámit se všemi souhvězdími, které se vyskytují na naší obloze. Po přečtení už byste měli vědět, jaké souhvězdí to vlastně máme, znát jejich nejdůležitější hvězdy a také podle čeho jsou souhvězdí nazvaná. Teď mě čeká poslední úkol a to seznámit vás, jak a kdy pozorovat hvězdy a souhvězdí. Tedy co nám přináší jarní, letní, podzimní a zimní obloha. Tedy vám přeji příjemné poslední počtení…
Souhvězdí kolem severního pólu
V blízkosti severního pólu září Polárka. Souhvězdí, která obtáčejí pól a nikdy nezapadnou, se nazývají cirkumpolární (obtočná) souhvězdí. Jedním z těchto nejznámějších souhvězdí je Velký vůz. Oj vozu míří k druhé nejjasnější hvězdě severního nebe – Arkturu, v souhvězdí Pastýř. Prodloužením zadních kol se dostaneme k Polárce. Velmi výrazným souhvězdím zde je i Kasiopea.
Jarní souhvězdí
Největším orientačním bodem na této obloze je jasný trojúhelník, složený z hvězd Regula v souhvězdí Lva, Spicy v Panně a Arturu v Pastýři. Všechny tři hvězdy jsou velmi výrazné a snadno je najdeme. Pod ojí Velkého vozu jsou pak dvě hvězdy Honících psů. Nad Pannou pak shluk hvězd, které vytvářejí souhvězdí Vlasy Bereniky. Jižním obzorem se pak táhne Hydra, která končí u Raka.
Letní souhvězdí
Letní obloha je pro pozorování hvězd ta nejlepší. Na její noční obloze září Mléčná dráha v plné kráse a nabízí pohled na širokou škálu hvězd. Nachází se zde nápadný letní trojúhelník, který je tvořen hvězdami Deneb ze souhvězdí Labutě, Vega ze souhvězdí Lyry a Altaris ze souhvězdí Orla. Nad jižním obzorem je pak za temným mezihvězdným mračnem schováno jádro Galaxie. Nad jižním obzorem lze pozorovat i souhvězdí Střelce. Viditelný je i Antares, což je hvězda dominující v souhvězdí Štíra. Ve Štítu pod Orlem je pak nápadné zhuštění Mléčné dráhy.
Podzimní souhvězdí
Podzimní obloha mnoho hvězd na pozorování nenabízí. Podíl na tom mají i nejasné a zatažené noci. Za jasných nocích pak můžeme spatřit Plejády (Kuřátka) v souhvězdí Býka. V zenitu dominuje Kasiopea a při troše štěstí můžeme spatřit i Sochaře a Jižní rybu.
Zimní souhvězdí
I zimní noci mohou nabízet krásný pohled na hvězdy. Zvláště pak, když jsou temné, čisté a mrazivé. Obloze vévodí Orión. Jasné hvězdy této oblohy pak tvoří jakýsi šestiúhelník. Tvoří jej Betelgeuz s Rigelem ze souhvězdí Oriónu, Aldebaran znázorňující i oko Býka, Capella ze souhvězdí Vozky, Kastor s Polluxem v souhvězdí Blíženců a Prokyon v Malém psu. Vše završuje nejjasnější a nejkrásnější hvězda nočního nebe Sírius v souhvězdí Velkého psa. Pohled na překrásnou zimní oblohu stojí i za zmrzlé prsty.