Očkování proti běsotě a děsotě

| Vydáno:

Rumunská Asociace drakomágů a s nimi spolupracující Správa dračí rezervace Horkadadész zahájily sérii preventivních opatření proti běsotě a děsotě. Tato závažná kouzelnická onemocnění jsou obdobou (mezi mudly velmi dobře známé) slintavky a kulhavky, ovšem postihují výhradně draky a jiné ohňové kouzelné tvory.


S ohledem na naše mudlovské spoluobčany, kteří mají tendence protestovat proti diskriminaci, globalizaci a jalovému zvyšování deficitu státního rozpočtu (nejlépe s dlažební kostkou v ruce), je informační kampaň oficiálně vedena pod příslušnou mudlovskou veterinární správou jako očkování proti vzteklině.

Běsota, a to zejména její pokročilá stadia, postihuje nejčastěji jedince od devíti do devatenácti měsíců věku. Mezi její příznaky patří krví podlité oči, horké nozdry, zvýšená agrese vůči lidem i jiným živým tvorům, panický strach z vody – a v pokročilých stadiích nekontrolovaný třes končetin. Postižená zvířata jsou dehydrovaná a podrážděná a velmi nebezpečná svému okolí.

Očkování sice nedovede nemoc jako takovou odvrátit úplně, nicméně díky protilátkám vázaných na síru a její sloučeniny, lze těžký průběh onemocnění znatelně zmírnit. Očkovaný drak pak prožívá běsotu jako chronickou sennou rýmu a nepříliš rád se koupe.

(Očkovaný třaskavý skvorejš sice podpálí každý seník, který mu přijde do cesty, ale na rozdíl od nevakcinovaného nemívá spadeno na dobrovolné hasiče a ve většině případů před nimi raději uteče. Otázka vakcinace těchto tvorů zůstává sporná, protože u skvorejše nikdy nevíte, zda-li uteče, když na něj zadupete, a nebo jako na potvoru zaútočí.)

Děsota je onemocnění, které se šíří především slinami a v omezené míře také tělními tekutinami. V prvním stadiu postihuje mozkové centrum zraku a zhoršuje vidění za šera, s postupující nemocí se horší schopnosti pro noční vidění a nakonec přichází světloplachost a barvoslepost. To vše je doprovázeno zvýšenou činností slinných žláz, takže nemocné zvíře slintá, kudy chodí.

Zákeřnost této nemoci je v tom, že je přenosná na člověka. Navíc poměrně dlouhou inkubační dobu, náhle střídá rychlý a bouřlivý průběh nemoci: Děsota bývá často doprovázena nutkavou žíznivostí, podle které bývá zavčas rozpoznána i laiky.

Pokročilá stadia nemoci způsobují nevratné poškození mozku. Důslednou a pravidelnou vakcinací se ovšem dají spouštěcí mechanismy degenerativních procesů zastavit. Vedlejšími účinky jsou sice neobvyklá zabarvení kůže v odstínech žvýkačkově růžového žužu a růst modrooranžových štětin po celém těle…

Koneckonců právě podle vedlejších účinků produktů farmaceutického čaroprůmyslu vzbuzujících děs a zhrození se (u konzervativců mezi mudly i kouzelníky) byla tato nemoc pojmenována…
Mimochodem… také jste tak strašně rádi, že se proti ní v současnosti očkuje stejnými (přírodně identickými) látkami jako proti obyčejné vzteklině?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *