aneb Madam Angela marně touží po Hadím pohledu
Se zpožděním způsobeným časovou náročností překladu z japonštiny se dovídáme, že madam Angela Grey-Slytherin, nejpopulárnější bradavická profesorka a nositelka titulu Osobnost Hogwarts, obsadila ve finále prestižní kouzelnické soutěže Osobnost World 2009, které se konalo 11.-30.července v japonském Tokiu, krásné třetí místo!
Osobností World se stala reprezentantka hostitelské země, krotitelka draků a nonkonformní módní návrhářka Pokushi Hokusai. Obrovský aplaus si získala svým originálním modelem s růžovými podvazky. (Stejně si ale myslím, že róba madam Angely s péřovým boa z očarované mamby zelené byla mnohem hezčí!)
Druhé místo obsadil známý čaroděj pan Rumburak, zdatný zvěromág, ambiciózní a charismatický muž, který se z čaroděje druhé kategorie vypracoval až na náměstka českého ministra kouzel a komisaře Kouzelnické unie. (No dobře, je to fešák a ženské na něj letí, ale s krásou, vzděláním a vtipem madam Angely se přece nemůže rovnat… kam ta porota dala oči?)
Pro kohokoli jiného by třetí místo ve finále Osobnosti World znamenalo životní úspěch, madam Angela však neskrývá své rozčarování:
„Myslím, že jsem měla na víc, podle výroku poroty ale o mém odsunu na třetí místo rozhodlo to, že od nositelky jména Slytherin je očekáván Hadí pohled, který mi byl ředitelem naší školy zakázán…“ uvádí nešťastná madam Angela v rozhovoru se známou investigativní novinářkou Ditou Vrkúovou-Cukrúovou, který vyšel tento týden v mezinárodním kouzelnickém deníku Daily Prophet.
„No, je pravda, že jsem se ke Slytherinům pouze výhodně přivdala,“ připouští v rozhovoru zhrzená profesorka, „ale přece mi mohl ředitel povolit takové malé ozeleňovací kouzlo na mé oči… nebo alespoň krasočočky… ale on řekl, že když nevyhrál on, tak ho světové soutěžní klání nezajímá a když změna barvy očí není dovolena nikomu, tak ani mně… chápete… mně!! Chtěla jsem na takovéto světové akci být prostě dokonalá, za tímto účelem jsem si dokonce nechala odstranit svou letitou sádru, která byla již součástí mé image… Když ale mám stejné oči jako kdoko… jako kdejaký Džon, jak mohu obstát v mezinárodní konkurenci!“ Po těchto slovech, jak tvrdí Vrkúová-Cukrúová, se „krásné, avšak hnědé oči madam Angely zalily slzami“…
Autorka rozhovoru poté (spolu s porotou soutěže a celou japonskou veřejností) vyslovuje otázku, co to má ta Bradavická škola čar a kouzel za vedení, když nedokáže své reprezentantce vyjít vstříc a Hadí pohled jí přičarovat… Co je to potom za Slytherin bez Hadího pohledu?
Protože jsem přesvědčena, že to spoustu lidí bude zajímat, rozhodla jsem se přinést rozhovor s paní profesorkou Angelou Grey-Slytherin také čtenářům Denního věštce – po skončení první hodiny Japonštiny jsem madam Angelu poprosila o interview:
Dobrý den, madam Angelo, byla byste tak laskava a odpověděla mi na pár zvídavých otázek? Tématem našeho rozhovoru by mělo být především Vaše letošní vítězství v anketě Osobnost Hogwarts a Vaše následná účast na prestižní světové soutěži Osobnost World v Japonsku.
Ptejte se.
23. června 2009 jste byla vyhlášena Osobností Hogwarts Léto 2009. Patrně nejde o Váš první titul tohoto druhu, že?
Mýlíte se, vyhrála jsem poprvé. Až dosud sklízel vavříny kolega Nekro, avšak ten si jsa otitulován hned zalezl do sklepení a radoval se tam sám. Studenti toužili po velké oslavě, plesu, tombole a lesku, takže kolegu Nekra prostě konečně hodili přes palubu.
Proč si myslíte, že jste tento titul získala právě Vy? Které Vaše vlastnosti podle Vašeho názoru Vaši obdivovatelé nejvíce oceňují?
Bohatou tombolu. Bezesporu. Nedělám si iluze.
Na druhém místě se umístil pan profesor Nekro the Gravedigger. Kdo z Vás dvou se stal Osobností roku vícekrát? A čím je podle Vás pro bradavickou veřejnost přitažlivý právě tento pán?
Vícekrát zvítězil kolega Nekro. Víte, hlasujících v soutěži nikdy není mnoho a jejich počet nepřekračuje počet studentů jedné koleje. Když jste potom kolejní ředitel a dáte najevo, že kdo nehlasuje, toho uštknete… prostě jistou přitažlivost kolega Nekro má.
Tento Váš dalo by se říci úhlavní konkurent v oblasti popularity Vám k vítězství pogratuloval s příznačnou dávkou ironie: „Rád bych popřál kolegyni k zaslouženému trestu v podobě výhry v OH. Nepochyboval jsem, že to tentokrát schytá ona a už se těším, až jí ruka upadne z věčného podepisování do památníků 🙂 :)“
Jak vidím, ruce máte zatím stále obě… – prohlíží si nenápadně madam – Co všechno s sebou přineslo Vaše vítězství? Neobtěžuje Vás už trochu zájem Vašich příznivců? Mimochodem – prohodí jakoby mimochodem – podepsala byste se mi prosím do památníku? – podstrkuje madam Angela nenápadně žlutý památníček –
Bere do rukou památníček, podepíše se, inkasuje 1 galeon za podpis a památníček vrací. – Víte, mně to podepisování zas tolik nevadí. To chce prostě mít k tomu ten správně pozitivní přístup.
Svoji nádhernou korunku Osobnost Hogwarts jste záhy prodala ve veřejné dražbě. Věnovala jste utržené peníze na kouzlocharitativní účely, předpokládám?
Nikoli, utržené peníze jsem si nechala. Ale je pravdou, že jsem financovala tombolu na korunovačním plese, takže i přes výnos z korunky jsem v tom zahučela asi tak za 40 galeonů.
Vítězkou dražby a šťastnou majitelkou Vaší korunky se stala zmijozelská prefektka Channah Cohen. Kolik za tuto trofej vlastně zaplatila?
Málo, rozhodně to nepokrylo náklady na tombolu. O ceně se ve slušné společnosti nehovoří.
Channah na počátku nového školního roku všechny šokovala svým náhlým odchodem ze školy – rozhodla se „naučit žít svůj vlastní osobní život“ bez Hogwarts, kde dosáhla tolika úspěchů a významného postavení… Ale to sem teď nepatří. Co se však stalo s korunkou Osobnost Hogwarts Léto 2009? Odnesla si ji Channah s sebou kamsi do světa, nebo ji někomu předala?
No co se stalo s korunkou?!! Tváří se zděšeně! – Ale pokud vím, korunku vydražila slečna Cohen spolu s dalšími 2 spolužačkami, takže předpokládám, že korunka zůstala na hradě.
V červenci 2009 jste odcestovala do Japonska, abyste se zúčastnila světové soutěže Osobnost World. Šlo o automatický postup? Myslím tím, vysílají Bradavice na Osobnost World pokaždé svou Osobnost roku?
Pokud ta osobnost není zalezlá ve sklepení, pak ano. Účast není povinná.
Osobnost World je čistě kouzelnickou soutěží. Na rozdíl od mudlovských soutěží tzv. Miss zde nejde (pouze) o vnější krásu – lekne se, jestli se to madam nějak nedotkne – i když tu Vaši samozřejmě nelze zpochybnit– dodá rychle a věnuje madam obdivný pohled – ale také o jakési osobní charisma. Co podle Vás dělá takovou světovou osobnost tou největší osobností?
Pokushi Hokusai rozhodně není největší světovou osobností, i když vyhrála. Pomohlo jí domácí prostředí, znalost jazyka a místních zvyků. Například složitý systém zdvořilostních úklon ovládá odmalička. Tím chci říci, že volba je subjektivní pocit poroty.
Koná se Osobnost World vždy v Japonsku? A jaký je vlastně Váš vztah k této zemi? Věnovala jste se japonštině, která se v letošním školním roce stala Vaším novým předmětem vyučovaným v Bradavicích, již dříve, anebo jste se ji naučila až v souvislosti s Vaší účastí na Osobnosti World?
Pořádající země pro nadcházející ročník soutěže Osobnost World je známa vždy rok dopředu. Je výhodou, když ovládáte řeč organizátorů, neb jsou to z drtivé části i porotci. Učím se tedy novou řeč vždy celý rok, a očekávám, že se to vyplatí. Příští rok se soutěžní klání bude konat v Gruzii საქართველო. Taky by to mohli pořádat v nějaké civilizované zemi, kdo se má pořád učit ty šílené klikyháky!
Vaše Japonština byla obsazena v rekordním čase, přesto se mi podařilo do vaší třídy protlačit (však jsem také v den zahájení zápisu od 0:00 bivakovala před studijním oddělením oblečená v nové školní uniformě).
Abych byla o Japonsku více informovaná, objednala jsem si soví zásilkovou službou japonskou obdobu Denního věštce 国庫補助金.
Je tam vaše fotografie! Opravdu Vám to úžasně sluší! Musím se ale přiznat, že ty jejich znaky zatím číst neumím… Naštěstí překlad toho článku se mi podařilo najít v mezinárodním Daily Prophet… takže tady tohle pod tou fotkou je Angela アンゲラ… a tady ta čtyři písmenka エレネレ, to musí znamenat Elénére – jméno našeho pana ředitele, že? To je ale divné, A a E, které jsme se učili v první hodině japonštiny, tady vůbec nevidím… Co to tady o něm vlastně píší?
Studentko!! Přečtěte si ještě jednou výklad z hodiny! Japonština má 3 druhy písma. My se učíme to standardní japonské. Bylo Vám řečeno, že pro vše nejaponské se používá jiný druh písma. Pan ředitel není Japonec! – Vytahuje bonzbloček a píše si, že má studentce strhnout body. – Navíc projevuji pochyby, že se o Japonsku dozvíte něco více čtením japonského tisku, když neovládáte písmo. Dále pochybuji i o tom, že jste si objednala denní tisk, neboť název „přidáme 2 kila hrubé mouky“ nevypadá na žádný název tiskovin.
Co říkáte na vítězku soutěže, slečnu Pokushi Hokusai? Podle mě se tedy s Vámi nemůže vůbec rovnat a nemá vkus… Ty růžové podvazky byly fakt nemožné…
Ale umí japonsky lépe než já. Ono své charisma prodáváte hůře, když něco koktáte v jazyce, který plně neovládáte.
A jaký názor máte na pana Rumburaka? Je to podle Vás skutečná Osobnost? Čím přesvědčil porotu?
Pan Rumburak se proměnil v krkavce a setrval tak celé finále. Netuším, čím to porotu oslovilo. Možná, že mají v Japonsku zrovna rok krkavce, takže to pro ně mělo nějaký symbolický význam. Netuším.
Domníváte se, že mezi bradavickými studenty a studentkami je někdo, kdo by v budoucnosti mohl být Vaším „pokračovatelem“? Někdo, na kom je již dnes patrné, že jde o výraznou osobnost? A co byste poradila těm, kdo by se rádi Osobností stali? Dá se pro to něco udělat anebo to člověk musí mít tak nějak „vrozené“?
(Odpověď madam Grey-Slytherin zde cenzuroval šéfredaktor DV s odkazem na články o oblíbené profesorce Čihůlkové a jejím předmětu Jak se oblíbeným státi, která byla coby možná budoucí konkurence již 2x vyhozena ze sborovny. Nechť madam Grey-Slytherin odpověděla cokoli, byl to bohapustý nesmysl.)
Chtěla byste na závěr někomu něco vzkázat? Svým studentům, kolegům, panu řediteli?
Snad jedině panu řediteli: Mohl byste mi zvýšit plat?
Za rozhovor děkuje Sophia Glis Glisová
– Smekám klóbrc, úžasně napsáno. 😉
– Fakt skvely clanek! =D
– Naprosto úžasný, originální, geniální a jedinečný rozhovor. Chci taky žlutý památníček! 😀
Žlutý památníček – jsem dostala v 1. ročníku jako kolejní ocenění za dobrý prospěch:) Myslím, že se přimluvím u Felisky, aby Ti taky jeden dala, Sir:)