Eyjafjallajökull. Slovo zasekávající brky, lámající jazyky redaktorům a mimo jiné název jedné z moha islandských sopek. Podle výzkumů Katedry vulkanologie Neviditelné univerzity má ale prach sopky Jejíž-název-nejde-vyslovit ještě jiné negativní dopady než jen narušení letecké dopravy a jisté potíže při přenášení. Ukázalo se, že kouzelníci jsou k sopečným erupcím mnohem citlivější a hůře je snášejí, a co víc, sopečný prach má údajně vliv na myšlenkové procesy mladých kouzelníků.
„Vycházíme z údajů o odevzdaných úkolech za poslední termín. Nelze si nevšimnout, že procento omluvených či dokonce neodevzdaných úkolů oproti minulému termínu podstatně vzrostlo. Studenti si stěžují na nedostatek času, ačkoliv čas je konstantní, a na každý den jej připadá stejně. Jako problém se také jeví nedostatek nápadů, podrážděnost, vzrůstající procento konfliktů s mudly a tak dále,“ říká Evanlyn Ásgeirsson, vedoucí výzkumu, který probíhá na Bradavické škole čar a kouzel, v Kruvalu, Krásnohůlkách a dalších vzdělávacích ústavech.
Island je v poslední době znám především svou hroutící se ekonomikou. Mezi mudly koluje příhodný vtip, který praví, že posledním přáním islandské ekonomiky bylo rozptýlit svůj popel po Evropě. Jak vidno, mudlové si z erupcí zase tolik nedělají. Ale pro kouzelníky představují vážný problém, jelikož aktuálně probíhají zkoušky NKÚ, CKÚ a zanedlouho se k nim přidají i OVCE. Absolutoria studentů jsou tak vážně ohrožena.
„Jediné, co můžeme udělat, je počkat, až se situace trochu uklidní. Profesoři by v těchto dnech měli mít pochopení pro studentskou pasivitu, která se může přehoupnout až v nebetyčnou lenost.“ Zlí jazykové ale posměšně dodávají, že u studentů jde o setrvalý stav, sopka nesopka.