Adis, Béba a ti další…

| Vydáno:

Téměř desítka z vás (dobře, spíše z nás) navštěvuje předmět Tajemství cizích řečí, jedna z vás jej dokonce i učí, ale víte, kolik máme v našem jazyce slov, která jsou vám všem neznámá?
Víte, co jsou to nášle? A víte, proč má cenu hnát se na kládačky? A víte také, že někdy tato slova a jim podobná v běžném hovoru používáte aniž si to vy samotní uvědomíte?

Jistě se i vám někdy stalo, že jste zaslechli něco, co jste vůbec slyšet neměli – či přesněji řečeno, něco, co jste slyšet měli, ale slyšeli to špatně… Špatně jste pochopili slova vaší oblíbené písničky a když vám řekl někdo tu krutou pravdu, přestala být oblíbenou. Znáte to?

Vezměme si například národní hymnu. Každý ji zná, voda hučí po lučinách, Boriš umí po skalinách… Boriš je prostě dobrý horolezec, prostě to po těch skalinách vážně umí, není co řešit. Ale co budete dělat, až se dozvíte, že žádný Boriš ve skutečnosti není? Já nedělám nic, prostě si to nepřipustím. Zpívá se o Borišovi? Zpívá. Tak neříkejte, že žádný není.

Nebo mi někdo tvrdil, že v básničce, kde se vypráví, že muchomůrka nášle zkrášlí, je řeč o lese. Muchomůrky sice v lesích rostou, nicméně tady o lese není ani slovo!

Nejsou to ale jen básničky a písničky, s těmito slovy se můžete setkat i ve sportu! Nevěříte?
Já jsem například jednou viděl, jak ve fotbale kopali hovínko. Tedy neviděl jsem to přímo, nicméně jsem slyšel o tom, že prý teď bude nějaká hráč kopat hovínko. Sice mi táta říkal něco, že jen oznamovali, že se bude kopat rohový kop, ale to nemůže být pravda, poněvadž bych to přeci ve svých šesti letech slyšel, že?

Kromě sportu se ale můžeme s těmito slovy setkat i v jiných oborech. Například, kdo by neznal slavné osobnosti Adise a Bébu? Nevím sice, v jakém oboru jsou známí, ale zná je každý! Jako dvojice chlapíků se do dějin lidstva zapsali nesmazatelným písmem.

Často jsem se také setkal s tím, že někdo neznal kládačky. Rodiče je ale naštěstí znají, jednou o někom říkali, že se hnal na kládačky. Sice mi trochu vrtá hlavou, proč by se na ně měl kdo hnát, ale budiž.

Trochu extrémem je ale to, když někdo náboženský chorál považuje za učebnici biologie. Někteří lidé ve slovech „Gloria eleison“ slyší „Gorila, ejhle, slon!“. To už mi přijde trochu přehnané…

A jakou věc, které ostatní nerozumějí, jste slyšeli vy?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *