Mělo by kouzelníkům být povoleno pořizovat si děti?

| Vydáno:
Možnost založit rodinu se v civilizované společnosti dneska považuje za jedno ze základních lidských práv. Jen málokterý jedinec by se proti něčemu tak samozřejmému odvážil ohradit, nicméně moje zkušenosti z bradavického hradu mě přivedly k názoru, že eugenika nebyl zase tak špatný nápad. Evidentně se totiž množí jedinci, kteří nikdy neměli dostat na starost ani křečka, natož potom děti!

Musím přiznat, že když jsem se letos poprvé chystala do Bradavic, procházela jsem menší osobní krizí. Krom obvyklých otázek typu „Najdu si na škole kamarády?“, „Vaří tam poživatelně?“ a „Bude někomu vadit ten radioaktivní krab, co jsem si ho přivezla z Černobylu?“, které si pokládá každé průměrné dítě, jsem řešila i jiné starosti. Starosti finančního rázu. Abych to zkrátila, moje rodina se už delší dobu topí v dluzích. Rodiče prohlásili, že po dobu mého studia si kvůli napnutému rozpočtu mohou dovolit živit buď mě, nebo našeho psa Azora, a protože Azor si na živobytí vydělat neuměl, volba padla na něj. Prý že dostanu něco málo do začátku a potom se už nějak protluču. No uznejte, že na stres jsem měla právo. Mimo jiné jsem se obávala, že se kvůli bezpochyby sockoidnímu oblečení, které za těch pár drobných splaším, stanu obětí šikany. Už od samého počátku jsem měla být outsiderem!

Jaké však bylo moje překvapení, když hrad zaplavily trosky ve stejném (nebo případně ještě zuboženějším) stavu. Valná většina nových studentů by si z fleku mohla střihnout role sirotků z Olivera Twista. Ti, co nějaké oblečení vůbec vlastnili – a že byli v menšině – se mohli pochlubit kousky, které podle všeho vyšly z módy už někdy v období druhé světové války. Chodbičky hradu připomínaly rozvojovou zemi se vším všudy. Čas od času bylo možno zahlédnout budoucího prvňáčka leštícího protestujícímu profesorovi boty a následně se dožadujícího platby za své nevyžádané služby nebo amatérského hráče na harmoniku s čepicí na drobné položené u jeho nohou.

Co mě ovšem zarazilo snad ještě víc než ten absurdní výjev, to byla skutečnost, že to nikomu vůbec nepřišlo divné! Spolužáci z vyšších ročníků nehnuli ani brvou, když kolem ti nebožáci pobíhali téměř polonazí, a oficiální doporučení školy dokonce znělo, a nyní cituji: „Zprvu si kupujte jen ty nejstarší věci, jinak vám nevyzbydou peníze. Nejlevnější uniformu lze koupit na Příčné ulici v krámku Školní potřeby z třetí ruky.“ Jinými slovy, škola předem počítala s tím, že rodiče se na své potomky sprostě vykašlou! Ale proč? Statistika rezolutně vylučuje, že by všichni byli sociální případy jako například já. To mi také potvrdila jistá nejmenovaná spolužačka, která se nechala slyšet, že doma běžně používala diamanty jako těžítka, zatímco teď je ráda, když jí někdo ze starších kolegů z lítosti daroval pár neděravých bot. Proč se kouzelníci ve srovnání s mudly chovají k vlastním potomkům tak nelidsky? A kdy tahle kultura ignorování potřeb svých dětí vlastně vznikla?

Ukázalo se, že hodně dávno. Antropoložka Vendelína Kůstková k tomu má hodně co říct: „Ach ano, velmi zajímavá problematika. V podstatě jde o to, že kouzelníci jsou díky magii mnohem odolnější než mudlové. Kouzelničtí rodiče jsou tedy zvyklí na to, že jejich děti ve zdraví přežijí téměř vše od sežrání žralokem po koncert Justina Biebera. Ve srovnání s mudly se proto o své potomstvo musejí starat daleko méně a věk osamostatnění se posouvá stále níž a níž.“ Když jsem se jí následně zeptala, jestli práce jedenáctiletých není náhodou tak trochu nelegální, bylo mi řečeno: „Podle mudlovských zákonů zajisté. Na druhou stranu, některé mudlovské země stále oficiálně nezrušily zákon o upalování čarodějnic. Tak co to bude, kůže líná, brigáda, nebo smrt v plamenech?!“

Doopravdy netuším, jestli si s takovým přístupem kouzelníci děti vůbec zaslouží. Minimálně mě teda určitě ne! Jako formu protestu navrhuju začít bojkotovat jejich narozeniny, den matek, den otců, Vánoce a vůbec všechny události, kdy se od nás očekávají nějaké dary. Maximálně jim něco nakreslete. Přece jen, teď už nic jiného finančně neutáhnete!

Pro Denní věštec
Síofra Cathasaigh

Komentáře

  1. Problematiku finanční podpory ze strany rodičů jsem taky řešil. Konkrétně s matkou. Bylo mi řečeno: „Jen hezky začni od píky, jako my všichni, pacholku! Alespoň ti dojde, že svačiny, cos podstrkoval psovi a kalhoty, které jsi co chvíli rozerval, nepadají z nebe!“ A víš co? Nepadají! Divné! ;o))

  2. Ono je to ještě trochu jinak. Vypozoroval jsem, že spousta prvňáčků přijdou na školu v poměrně hezkých šatech, se štědrým kapesným a dokonce i buchtou od maminky. Jakmile se však trochu rozkoukají, okamžitě to všechno sundají a schovají, koupí si to nejhorší oblečení co najdou, a pak chodí po chodbách a fňukají jak moc jsou chudí. Sem tam se objeví nějaký profesor, kterého z toho věčného pofňukávání už bolí hlava a tak jim vrazí něco k jídlu nebo nějaké drobné aby dali pokoj.
    Z vlastní zkušenosti vím, že se tam dá přijít na docela slušnou sumičku….tedy ehm…samozřejmě ne, že bych někdy něco podobného zkoušel! Rozhodně ne!!

    1. Ticho, Zpýťo, zkazíš nám živnos… Teda…. Chtěla jsem říct, že je to jenom sprostá pomluva, která má zdiskreditovat nebohé nováčky opuštěné vlastními rodiči. Styď se!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *