Na hrad jsem se dostala v první polovině července a od té doby nevycházím z údivu. Děje se taky pořád něco. A sotva mi přijde, že se už trochu orientuju, přijede pouť nebo objevím utajenou místnost. A přestože, nebo právě proto, že jsem pořád čerstvý nováček, ale už jsem něco na hradě objevila, rozhodla jsem se sepsat krátký článek pro nováčky, ale i všechny ty, které zajímají mé nováčkovské názory. Tak tedy, neváhejme a pojďme se podívat na mých 10 rad nováčkům!
Rada první: Pozorně čtěte!
To je jistě rada nad zlato. A to bez špetky ironie. Opravdu se mi osvědčilo poctivě koukat na všechny nápisy i školní řád. Na hradě je takto sepsána spousta věcí, které vám pomůžou nejen v prvních dnech. Navíc znalost školního řádu je naší povinností. A jak se říká: „Neznalost zákona – v našem případě řádu – neomlouvá.“
Teď ale vážně. Opravdu se to hodí. Stejně tak jako si najít čas a v případě nějaké nejasnosti pořádně projít Síň nováčků, kde se nachází spousta lidí, kteří měli nebo mají stejný problém. Takže brýle na nos, lenost stranou a čtěte!
Rada druhá: Zajděte ke Třem.
Tato formulace možná není dokonalá. Možná by spíše mělo být psáno – proseďte tam klidně i hodiny. Lidé na hradě jsou velmi milí a často si k vám různí studenti rádi přisednou. A pak už máte velkou výhodu. Poznáte spoustu lidí, jednotlivé koleje, někdy dokonce profesory a můžete se dozvědět horu zajímavostí. Navíc tady na hradě si lidé opravdu pomáhají. Stále jsem některým neskonale vděčná za dárečky nebo cenné rady!
Rada třetí: Ptejte se!
Když něco nevíte a odpověď nikde nenajdete, klidně se zeptejte. Okolo je opravdu spousta skvělých lidí, kterým není líno vám poradit či vás nějak navést k dohledání odpovědi. Ale ptejte se slušně. Se slušností totiž opravdu nejdál dojdete. A navíc si uděláte hezčí jméno. Neradi byste přece, aby si o vás starší studenti šuškali, že jste neslušní burani.
Rada čtvrtá: Mít, či nemít sovu?
Pořádně si rozmyslete, za co utratíte své tři galeony. Spousta peněz se dá vydělat, a to hlavně soutěžemi, ale i jinými aktivitami. Každopádně pamatujte na školní uniformu, zápis na předměty a také se zamyslete nad tím, zda-li by se vám nehodila jedna, dvě nebo víc sov. Přece jen za vše se platí, a to i za půjčení sovy ze sovince.
Rada pátá: Trpělivost růže přináší.
A je to pravda. Buďte trpěliví. Nejen v Ďáblově jámě, kde můžete nalézt různé poklady. Od Bertíkových fazolek přes horu svrčků, čokoládové žabky až po mnou zatím neobjevené zázraky. Buďte trpěliví i v hledání utajených místností, při čekání na vyhodnocení soutěží a tak dále.
Rada šestá: Vydržte až do půlnoci.
Náš hrad a jeho okolí prostě nikdy nespí. A po půlnoci se také dějí věci. Doporučuji zamířit k jezeru a řídit se i předchozí radou. Ono jezero něco vyplaví. Jednou plovoucí rostlinu, jindy něco zajímavějšího. Mně se podařilo – s velkou pomocí dalších 13 kamarádů – vylovit třeba žlutého zajícomuta. A to za to stojí!
Rada sedmá: Zkoumej, zkoumej!
Nebojte se strávit hodiny jen bloumáním po hradě. Zalezte do každé místnůstky, chodbičky či tunelu. Narazíte na spoustu krásných a zajímavých míst, věcí či lidí. Určitě pak stojí za to najít letovou plochu, kuchyň a rozhodně Komnatu nejvyšší potřeby! Projděte si pořádně i Prasinky nebo Godrikův Důl. Nejen pro dámy bude jistě návštěva NiTi finančně prakticky devastující. Nicméně ty šaty za to stojí!
Rada osmá: Nezapomeňte na časopisy.
A to myslím vážně. Nejenže máte velkou šanci se něco dozvědět – ať už o různých studentech, profesorech nebo o jiných obyvatelích hradu. Také si přečtete, co se děje na Ministerstvu kouzel, jaké další novinky se chystají. Ale hlavně! Je tam spousta akcí pro nováčky – a to jak v kolejních časopisech, tak v Denním Věštci. Nebuďte jako já, která jsem v rámci zkoumání hradu časopisy nejdříve trochu opomínala a spoustu těchto aktivit tím pádem prošvihla.
Rada devátá: Buďte aktivní.
Aktivita se cení. Ať už ve Velké síni, v soutěžích, za které si můžete vydělat peníze, v soutěžích v jednotlivých časopisech, v Godrikově Dole. Obyvatelé hradu, profesoři, studenti – všichni rádi vidí někoho aktivního, kdo se snaží zapojit. Ostatní se vás pak rychle ujmou a budete mít spoustu kamarádů!
Rada desátá: Hlavně se bavte!
Nejančete, že vám něco nejde. Nemusíte se hroutit, že nevíte, do které koleje chcete nebo kam vás Moudrý klobouk zařadí. Nerozčilujte se, že něco nejde hned. Pamatujte, že hrad je zkrátka magické a úžasné místo. Je tady spousta zábavy, skvělých lidí a čas trávit právě zde je prostě čistá radost. Užívejte si to tady, seznamujte se a dobře se bavte!
A co vy? Máte nějaké další rady nováčkům? Ať už jste sami nováčci, kteří si s něčím poradili a chtějí pomoct ostatním, nebo jste starší studenti, které něco na nováčcích rozčiluje a chcete, aby se tomu ostatní vyhnuli, nebojte se zapojit do komentářů a rozvinout pěknou debatu!
Pro Denní věštec
Olivie Henrieta Větroplachá
Já bych s dovolením doplnila radu jedenáctou:
Bacha, ale vážně bacha na závislost na máslovém ležáku. 😉
Krásně si to sepsala, Olivko. 🙂
Nevěřte všemu, co kdo povídá, a přemýšlejte nad informacemi, které se k vám od lidí dostávají – o kolejích především. 🙂
Nevěřte raději nikomu kromě Zpytlehněva. Ten to s váma myslí dobře a je na hradě znám pro svou čestnost, poctivost a všeobecné dobré úmysly.
Ale i toho můžete plesknout čokodortíkem, když vám bude do ucha šeptat blbosti 😀
Jeden člověk není celá kolej. Když se s někým nepohodnete, není důvod začít nenávidět celou jeho kolej a lidi v ní.
A
Když si myslíte že vás někdo urazil, nezapomeňte, že to může být velmi dobře nedorozumění 🙂