Speciální předměty redaktorské

| Vydáno:
Pojďme se společně podívat, jaké speciální předměty mohou redaktoři získat napříč hradními periodiky.

Tak jako mají koleje své kolejní předměty, profesoři a zaměstnanci speciální předměty za poukázky, tak mají i jednotlivé redakce své speciální předměty. I když je pravda, že u redakcí spadajících pod jednotlivé koleje můžeme pořád mluvit o předmětech kolejních.

Jak asi všichni víte, kolejními časopisy jsou Corvinus DeclaratioHavraspár, Žlutý Trimeles Mrzimor, Lví tlapouNebelvír a Hadí králZmijozel.

Na hradě máme ale i celohradní noviny – Denní věštec a čítárnu Pod vrbou – Sub Salix. A abychom netroškařili, v tomto článku nahlédneme i na speciální ocenění z UNC – Udílení novinářských cen, jehož 6. ročník proběhl v únoru.

K sepsání tohoto článku bylo zapotřebí oslovit všechny šéfredaktory hradních periodik a poptat se jich na speciální předměty v jejich redakci. A když už jsem byla u toho vyptávání, pozeptala jsem se i na to, jak na takové předměty sami nahlížejí a zda uvažují o novém předmětu pro svou redakci.

Některé sovy byly s odpověďmi zpět téměř hned, jiné se trochu zdržely a jedna musela letět několikrát, až si nakonec našla jinou oběť… Ale nyní se už pojďme podívat, co se nám podařilo zjistit. Jako první si představíme redakční předmět Corvina Declaratio.

Hetty Londsová: V Corvinu Declaratio se už odpradávna udílí pilným redaktorům Havraspárský safírový brk. Jde o předmět, kterého si každý redaktor velmi cení. Já ten svůj dostala na konci prvního ročníku a ze všech kolejních předmětů si ho vážím nejvíce. Abyste ho získali, musíte pravidelně psát články, případně patroly, nebo se starat o chod redakce jako takové. Co se týče nového kolejního předmětu za psaní… kdoví. Idea je to sice pěkná, ale brk má v sobě cosi tradičního a myslím, že si ho tajně přeje každý modrý redaktor. Je pak krásné procházet se hradními chodbami a vidět tolik modrých tváří, jak s hrdostí nosí svůj brk všude s sebou – a všem na odiv.

Havraspárský safírový brk

Jak vidíte, Havraspárský safírový brk je nejen praktický, ale také vkusný doplněk pro každého modrého pisálka, který si ho zaslouží. Říká se, že tento modrý brk pochází ze vzácného fénixe safírového. Brk díky očarování poskytuje redaktorovi nevyčerpatelnou zásobu antikaňkového inkoustu.

A jak jsou na tom ve Žlutém Trimelovi? To nám prozradil žlutý šéfredaktor.

Theodor Mudd: U nás máme předmět Mrzimorský Žlutý Trimeles. Dává se jako odměna za přínos časopisu na konci školního roku. Pokud to šéfredaktor uzná za vhodné. Osobně si myslím, že každý má právo na odměnu, pokud je zasloužená. Tudíž i to, že redaktor píše svědomitě, poutavě, pravidelně, čtenáři a kolegové v redakci si ho váží, by mělo být reflektováno i jinak než například výplatou. Na druhou stranu pokud se ceny a odměny rozdávají jako Bertíkovy fazolky, také to není dobře.
Nový předmět bych určitě uvítal. Přeci jen, když se na naši odměnu podíváte, připomíná spíše stoh Žlutých stránek než cokoliv jiného.– zasměje se – S tím nicméně přichází velké ale, jelikož v otázce kolejních odměn nemám poslední slovo. Také to, jak by mohla nová odměna vypadat, se nemusí líbit ostatním. Ale nějakou představu už mám. Takže se uvidí na redakční poradě, kde se bude brainstormovat, s čím kdo přijde.

Mrzimorský Žlutý Trimeles

Máme informaci, že se Žlutý Trimeles brzy dočká nového předmětu, myslím, že se žlutí redaktoři mají na co těšit!

Bohužel odpověď od nebelvírské šéfredaktorky ke mně nedorazila, a tak jsem poprosila letitého redaktora Nebelbracha Mechachu, aby mi odpověděl místo ní a prozradil nám, co dostávají redaktoři ve Lví tlapou.

Nebelbrach Mechacha: Já jsem odměnu dostal letos v lednu, nemýlím-li se, tak to bylo její první udělování. Osobně se domnívám, že je to ten nejlepší druh odměny, který může časopis svému redaktorovi poskytnout. (Samozřejmě vůbec největší odměnou je čtenost a komentáře.) Bylo by asi zbytečné, aby takových předmětů pro jeden časopis existovalo více, jeden bohatě stačí.

Nebelvírská tlapka zásluh

Tlapka zásluh je podle všeho udělována redaktorům, kteří se nebojí v redakci pracovat na plné obrátky. Je to důkaz o tom, že daný redaktor odvedl v redakci Lví tlapou opravdu velký kus práce.

Jako poslední kolejní redakci jsme si nechali Hadího krále.

Kira Mae Spencer: Za Zmijozel máme pouze Zmijozelský opečetěný dekret. Je udělován za zásluhy pro časopis. Jsem na postu šéfredaktorky nově, ještě jsem žádný neudělila, v minulém školním roce bylo článků a práce na časopise poskrovnu. Určitě si ovšem myslím, že je pro redaktory a další, kteří pro časopis pracují a nejsou i třeba tolik vidět, milé nějaké ocenění a při jejich udělení i poděkování od šéfredaktora.

Zmijozelský opečetěný dekret

Zmijozelský opečetěný dekret je dlouhý pergamen, vyrobený ze vzácných rostlin ze srdce Amazonie. I ve Zmijozelu je udělován za tvrdou a oddanou práci v kolejním časopisu, v Hadím králi. Pečeť na pergamenu je důkazem pravosti celého dekretu.

Toto byly odpovědi za kolejní časopisy. Nyní vás zvu pod roušku Denního věštce.

Theresa Veilin Brendi: Abych pravdu řekla, vím pouze o Věšteckých čepičkách, které jsou tradičně udělovány, pakliže šéfredaktor dojde k přesvědčení, že některý člen redakce píše tělem i duší. – usměje se – Samozřejmě je tu ještě ono slavné Niokao, ale to se nepočítá jako redakční ocenění, protože to byl spíše osobní dárek od šéfredaktorky Niane z Libelusie pro redaktory. Byl ale rozhodně skvělý a úžasný. Stejně tak se plně nepočítají různé sošky a řády, přestože to také, více či méně, uděluje šéfredaktor.
Osobně si myslím, že tyto předměty mají své opodstatnění, stejně jako je tomu v kolejích. Každého člena redakce potěší, když dostane něco, co nikdo jiný dostat nemůže. Nebo ne nikdo, ale rozhodně ne jen tak někdo. Samozřejmě bych se moc ráda zasadila o nějaký nový předmět pro Denní věštec, ale to prozatím nechme jako tajemství a uvidíme, co z toho bude.

Čapka z výtisku Denního věštce a Soudek Niokaa

Čapka z výtisku Denního věštce byla redakci věnována ku příležitosti 5. výročí novin. Je to tedy takový dar, který nadále dělá radost šikovným redaktorům a třeba je i trochu motivuje v jejich snažení. Čapka je složená z jedné stránky Denního věštce, kdo ví, co je na ní napsáno…

Soudek Niokaa se stále doplňuje oblíbeným nápojem dlouholeté šéfredaktorky Denního věštce, Niane z Libelusie, niokaem. Nápoj má svou tajnou recepturu, tudíž je nyní po odchodu Niane o to vzácnější. Soudek byl vytvořen v limitované edici, jako upomínka na redakci Denního věštce roku 2017.

Nyní se pojďme prostřednictvím šéfredaktorky Sub Salix podívat, jaké speciální předměty se ukrývají Pod vrbou.

Helenia Kukková: S čítárnou Sub Salix, literárním tvořením, spisovatelským duchem a říší slov a fantazie jsou spjaté prozatím tři speciální předměty. Zlatý vrbový proutek provází čítárnu již dlouhá léta, vždyť vznikl už v roce 2008! Je prestižním oceněním nadějných literátů a jeho udílení s drobnými obměnami zachovává tradiční notu. Byly doby, kdy putovní proutek cestoval mezi autory nejlepších děl daného měsíce, o vítězi hlasovali čtenáři nebo porota. V současné době je putování proutku zachováno v jiné podobě – vítězové či absolventi větších čítárnových soutěží obdrží Zlatý proutek na měsíc do úschovy a mohou si tak užít jeho nádhery, než jej zase vrátí Vrbě. Může se stát, že za opravdu výjimečné dílo získá autor proutek natrvalo – již několikrát tomu tak bylo.
Nejnovějším předmětem, kterým čítárna Pod vrbou ocenila výjimečné autory a jejich díla, je Spisovatelský sešit Sub Salix. Jde skutečně o výběrovou záležitost a prestižní ocenění, vlastní ho aktuálně pouze 9 lidí. Mohli jej získat pouze absolventi loňského Spisovatelského klání II, tj. druhého ročníku této soutěže, který byl mimo jiné nedávno oceněn titulem Projekt roku 2019 v rámci Udílení novinářských cen. Sešit dostala zpětně také tvůrkyně prvního ročníku Spisovatelského klání, které se konalo v roce 2010 – Eillen McFir Elat.

Spisovatelský sešit Sub Salix, Zlatý vrbový proutek, Odkaz fantazie

Šéfredaktorka čítárny řekla téměř vše důležité, mně zbývá jen doplnit něco málo o Odkazu fantazie. Je to vzácný svitek, který byl opředen proutím magické vrby a zpečetěn fantazií nadějných autorů. Podtrhuje krásu příběhů a sílu slov, čímž si vysloužil své pojmenování, je to totiž odkaz pravého kouzla čítárny Pod vrbou.

A jako poslední jsem si nechala slova zástupkyně Udílení novinářských cen – UNC.

Nerys Heliabel Ghostfieldová: V Udílení novinářských cen míváme tradičně čtyři formy odměn. Hlavní a pravděpodobně nejhodnotnější cenou je Udílení novinářských cen – soška pro vítěze. Pak následuje finanční odměna pro 1. místa ve výši 3 galeonů a také pečeť, závěrem pak pro první tři místa v kategoriích pamětní list.

Pečeť pro časopis roku, UNC – soška pro vítěze a pečeť Brku sympatie

Když si vezmu všechny varianty odměn v Udílení novinářských cen, největší radost mám z té zlaté sošky pro vítěze. Už proto, že za jejím stvořením stojí hned několik lidí, už proto, co symbolizuje a co může znamenat pro toho, kdo je jí oceněn. Na počátku stála madam Niane z Libelusie, s kterou jsme rozvažovaly, co by se při takové slavnosti hodilo udílet. Padl nápad s něčím, co by se trochu podobalo známé mudlovské tradici předávání tzv. „Oscarů“. A tak se zrodil nápad na kouzelný psací brk. Ten nám vyčarovala slečna Hekatea Centaurix, její kresba kouzelného brku zdobí všechny pamětní listy až do dnešní doby. Jejího návrhu se posléze chopila slečna Selena Enail Smithová a přetvořila jej v zlatou sošku, kterou nyní může nosit každý oceněný s sebou v ruce. Podpořilo nás i tehdejší vedení školy, čehož si dodnes velmi vážím. Bez stálé podpory vedení školy by to nešlo ani v následujících ročnících.
Pamětní listy jsou pak diplomy pro redaktory, jakési tištěné památky na jejich úspěch v daném roce. Odnese si ho každý od prvního místa po třetí, což, jak jsme viděli letos, může být i docela slušná skupinka lidí. Jejich návrh byl kdysi mým úkolem a radostí a od prvního ročníku se příliš nemění, jsou už tradiční.

Totéž se týká slavnostní pečetě pro vítěze. Je to symbol, který si mohou dotyční vystavit ve svém časopise, v čarostavu, na zdech pokojíčků, kde jen je libo. Je to pečeť „kvality“, památka na slavný okamžik. První ročník byl, co si vzpomínám, jednobarevný, později se zavedlo obarvení pečetě podle příslušnosti k určité redakci na hradě. Pouze pečeť brku sympatie je taková… duhová.
A finanční odměna ve výši 3 galeonů pro první místa, kdo by ji neuvítal? Může se to zdát na jednu stranu až moc, ale připomeňme si, že hodnotíme celoroční práci (tj. práci za 12 měsíců). Pro člena redakce či redakci samu je to pak jistě milá motivace do dalšího roku.
Co se týče nových případných speciálních odměn, pár nápadů v hlavě mám, ale až čas ukáže, zda z toho nakonec něco vzejde, či nikoliv. Madam Niane to měla skvěle vymyšlené, kategoriemi i odměnami pokryla takřka všechny oblasti novinářské praxe.
– usměje se –

Myslím, že netřeba něco doplňovat, už takto byla řečena spousta informací. Nezbývá než doufat, že tyto speciální předměty si zaslouží víc a víc šikovných redaktorů a že třeba časem nějaké speciální redaktorské předměty přibudou ve všech redakcích…

Pro Denní věštec
Lilien Emity Meissed

Autor

Lilien Emity Meissed

Redaktorka, pro kterou je největší motivací vědomí, že má práce smysl, že její snahu dokáže někdo ocenit a popostrčit ji tak do další tvorby. Na Hogwarts se (ráda) vyskytuje tam, kde je „cítit novinařina“. Má ráda dobré jídlo a pití, slabost má pro různé roztomilé chlupáče, a jak její jméno napovídá, i pro lilie.

Komentáře

  1. Já bych si safírový brk nebo novinářskou čepičku strašně moc přála, ale to bych musela víc psát články, že jo. 😀

    1. Slečno Ver, přesně tak! 😀 Chápu, že teď toho máte hodně, ale i tak si to můžete dát jako cíl do budoucna, šikovná na to jste dost! 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *