Kdo s koho

| Vydáno:
Není žádným tajemstvím, že se na nejvyšších místech v bodování doposud udržují dvě studentky, které mají oproti ostatním studentům výrazný náskok. První místo prozatím ovládá studentka Bibi Anne, zastupující zmijozelskou kolej, a těsně za ní se momentálně na druhém místě nachází havraspárská studentka prvního ročníku, slečna Ver Loren Vysvobozená.
Na to, kdo se stane Snaživcem roku 2020, si sice budeme muset ještě nějakou chvíli počkat, ale zatím se můžeme dozvědět, jak na soutěž pohlíží zmíněné studentky. Zda mezi sebou pociťují rivalitu a jestli hodlají o první místo zabojovat. Tímto bych chtěla oběma děvčatům popřát hodně zdaru a ať bodové předhánění probíhá v přátelském duchu.

Denní věštec: Ahoj, Ver, děkuji, že jsi s rozhovorem souhlasila. – usměje se – Jako nováček máš zapsaných 30 předmětů. Zvládáš je levou zadní, nebo jedeš takzvaně „na doraz“?
Ver Loren Vysvobozená
: Ahoj, Adewaelle. – oplatí úsměv – Také děkuji za pozvání k rozhovoru. Myslím, že něco mezi. Samotné předměty jsem až doposud zvládala celkem s přehledem, sice občas musím na nějaký nápad čekat až do termínové neděle, ale obvykle během prvního týdne zvládnu většinu. Ne vždycky stihnu všechny mimořádné úkoly, ale ty běžné jsem zatím omlouvat nemusela. Na doraz ale jedu, když do toho připočítám ještě semináře a soutěže.

Denní věštec: Máš nějaké své osvědčené metody, které ti pomáhají při vykonávání tolika úkolů? Musela sis vytvořit časový harmonogram?
Ver Loren Vysvobozená
: Mám tabulku, ve které si odškrtávám, na který předmět jsem už úkol udělala. Taktiku však zatím úplně nemám. V prvním termínu jsem se snažila udělat úkol hned, jakmile jsem si přečetla výklad, ve třetím termínu jsem si zase řekla, že napřed udělám běžné úkoly a až pak, když zbyde čas, ty mimořádné. Teď jsem tuhle praktiku chtěla taky zachovat, ale zatím se mi podařilo udělat přesný opak – samé mimořádné úkoly. Myslím, že v mém případě už je jedinou taktikou říct si, že musím udělat x úkolů za den, já si dávám třeba čtyři, což tak akorát vyjde, když k tomu připočítám soutěže, semináře a pár dní bradavické pauzy. – pousměje se –

Denní věštec: Usiluješ tedy o získání Snaživce roku 2020, nebo jsi jen „zapálená“ do studia?
Ver Loren Vysvobozená
: Na počátku byla snaha získat co nejvíc magíků ze sekce výuka, zhruba od třetího termínu se ale snažím o snaživce. – usměje se –

Denní věštec: Co by pro tebe výhra snaživce představovala?
Ver Loren Vysvobozená
: Takový splněný sen, který jsem sice začala snít poměrně nedávno, ale zato intenzivně. Byla by to taková třešnička na dortu, s nímž jsem se tolik patlala. Zkrátka odměna za to množství času, energie a snahy, kterou tomu všemu věnuji.

Denní věštec: V bodování je nyní na prvním místě zmijozelská studentka Bibi Anne s 31 zapsanými předměty. Motivuje tě to, nebo se naopak cítíš nejistě? – zvídavě pohlédne na studentku –
Ver Loren Vysvobozená
: Cítím se nejistě a jsem na sebe naštvaná – o termínové neděli, než se uzavřel zápis, jsem totiž nad zapsáním toho jednatřicátého předmětu taky uvažovala, ale nakonec jsem si řekla, že Bibi mě s 24 předměty nedožene a že se nebudu přepínat. Inu, Bibi na mě vyzrála. – s malou dávkou zoufalství se zasměje –

Denní věštec: Sbíráš body i přes jiné aktivity než jen úkoly a semináře?
Ver Loren Vysvobozená
: Dělám soutěže, i když bohužel nestíhám úplně všechny – někdy není nápad, jindy čas. Mé oblíbené soutěže, Přesmyčkování a Kam Hrad nemůže, jsou bohužel jen na srpce, což mě trochu mrzí – ty jsem totiž nikdy nevynechala.

Denní věštec: Jsi soutěživý typ, nebo tě kupředu žene ctižádostivost?
Ver Loren Vysvobozená
: Tak půl napůl. Nebudu lhát, když jsem viděla, že mě Bibi předehnala, spíš než touha po závodu mě namotivovalo, že prostě nesmím vzdát, na čem jsem teď posledních několik týdnů pracovala.

Denní věštec: Mohla bys z 30 zapsaných předmětů vybrat pouze tři, které máš nejraději, a zmínit, proč tomu tak je?
Ver Loren Vysvobozená
: Tohle je strašná, strašná otázka! Mnohem lépe by se mi vypichovaly „3 neoblíbené předměty“. Při výběru toho, co si zapíšu, jsem si docela dávala záležet a myslím, že jsem se u víceméně všeho trefila dobře. Ale budiž, tři nejoblíbenější předměty. – krátce se zamyslí –
Fortunace od madam Mintaky Orionis, protože se tam dokážu vypsat ze svých pocitů, trochu poznat samu sebe, učím se správně si pokládat správné otázky, dělat si radost, mít se ráda, být spokojená. Hodiny jsou tak akorát dlouhé a plné takové vnitřní moudrosti, úkoly pro mě mají osobní přínos, a navíc mi madam vždycky napíše dlouhé slovní hodnocení.
Druidi a jejich umění od madam Hekatey Centaurix – chodím k ní i na Artušovské legendy a ty jsou taky bezva, ale v tomto předmětu mě nesmírně baví učit se futhark a ogham (v podstatě runy). Úplně jsem tomu propadla, dokonce jsem se to už asi naučila zpaměti. Madam Heky mi připomněla mou dávnou dětskou vášeň pro šifry a kódy. Velké plus taky je, že profesorka komunikuje velice rychle, v podstatě obratem dostanu hodnocení své práce. Trochu mě mrzí, že moc nedostávám bonusové body, ale protože mě vypracovávat úkoly baví, nějak se s tím smiřuji.
Čarostavitelství, které učí pan Nicholas McElen. Musím přiznat, že jsem se tohoto předmětu trochu bála, ale nejspíš zbytečně. Díky panu Nichovi jsem jazyku hatlamatla úplně propadla, takže jsem už o hodně napřed před probíranou látkou, ale to vůbec nevadí. Naučila jsem se strašně moc zajímavých, a hlavně nejspíš i praktických věcí, a jsem si jistá, že budu Čarostavitelství navštěvovat i v dalších ročnících. Pan Nicholas mi navíc v hodnoceních spoustu věcí upřesňuje, vysvětluje a dává mi podněty ke zlepšení takovou příjemně nekritickou formou, která mě motivuje opravdu se zlepšovat.

Denní věštec: Představovala by pro tebe výhra Snaživce roku 2020 pouze individuální úspěch, nebo ji vnímáš jako úspěch pro celou kolej?
Ver Loren Vysvobozená
: Inu, věřím, že svým velkým snažením přispívám koleji k zisku školního poháru, a tak by to pro ně snad mohlo být důvodem k oslavě. Rozhodně ale nechci snižovat důležitost ostatních havranů a havráňat, protože školní pohár je výsledkem práce a úsilí celé koleje, a kdyby se ostatní taky nesnažili, může se jít jeden bodohrotič vycpat. Myšleno v dobrém. – uculí se –

Denní věštec: Ještě jednou děkuji za poskytnutí rozhovoru a přeji ti mnoho štěstí ve studijních výsledcích a v soutěži Snaživec roku 2020. – povzbudivě se na Ver usměje –
Ver Loren Vysvobozená
: Měj se hezky, Adewaelle, a děkuji za rozhovor. – kývne s úsměvem –


Denní věštec: Ahoj, Bibi, na úvod ti chci poděkovat, že sis na mě našla chvilku. – usměje se na zmijozelskou studentku – V bodování jsi momentálně na prvním místě, jaký to v tobě vyvolává pocit?
Bibi Anne
: Aho,j Adewaelle. Včera jsem byla na druhém místě, dnes zase vedu, takže mám pocit jako na houpačce. Znáš takovou tu dětskou klasiku? Jeden sedí na jednom konci a druhý na druhém a střídavě je nahoře jeden či druhý? Tak přesně takto se teď cítím. Ale houpání je přeci zábava, ne?

Denní věštec: Snaživce jsi získala už v roce 2017. Motivovala tě tehdejší výhra k získání snaživce i letos, nebo tvá motivace vězí v něčem jiném?
Bibi Anne: Snaživec z roku 2017 byl, pokud se pamatuji, lehce záměrný a byla za ním spousta práce. Tehdy jsem netušila, do čeho jdu, a ke konci mi už moc sil nezbývalo (čti: chuti něco dělat). Proto jsem tehdy skončila s bodovým ziskem 9 750 bodů. Bylo to takové to pomyslné zastavení pod vrcholem, který pro mne představuje hranice 10 000 bodů. Takže ta je pro mne letos motivací pro „hrocení“.

Denní věštec: Jak dokážeš zvládat 31 předmětů? Máš nějaké své „fígle“?
Bibi Anne
: Jasně, že mám návod – s úsměvem a s chutí, jinak to nejde. Jak se člověk do úkolů či soutěží nutí, tak to je konec. Ale samozřejmě, že mám i „doping“. – ukazuje na štěndu čekající na pohlazení a venčení –

Denní věštec: Sbíráš body pouze za úkoly a semináře, nebo i za soutěže?
Bibi Anne
: Letošní rok je (stejně jako ten minulý) charakteristický tím, že je spousta a ještě více soutěží. V podstatě ani nezáleží na tom, kolik máš předmětů (i když i to je důležité), ale podle mne budou vše rozhodovat soutěže. Účast na semících je víceméně povinná, ne? Ale při jejich „náplni“ je to spíš za odměnu.

Denní věštec: Nahlížela bys na případnou výhru Snaživce roku 2020 jako na tvůj samostatný úspěch, nebo i jako na vítězství celého Zmijozelu?
Bibi Anne
: Jsem ze Zmijozelu, jeho barvy nesu a mám ho ve svém srdci, takže by to bylo půl napůl. V Síni slávy je každý přeci vedený pod svým jménem, které je ale vyvedené v krásné kolejní barvě.

Denní věštec: Jak se díváš na to, že je ti s bodováním těsně za patami havraspárská studentka Ver Loren Vysvobozená? Vnímáš to jako projev rivality?
Bibi Anne
: Vnímám to jako hezký závod, kde svými body vlastně podporujeme jedna druhou. No, zkuste hrotit, kdyby vás od ostatních dělilo několik tisíc bodů. To by vás ani nebavilo. Takto to má to správné napětí. Tedy doufám, že i pro Ver…

Denní věštec: Věděla jsi hned od začátku zápisu, že se budeš chtít ocitnout na prvním místě žebříčku bodování, nebo ta vidina přišla později?
Bibi Anne
: Kdepak – stejně jako každý rok jsem si řekla, že si dám 1–2 předměty a zasloužený odpočinek. I první soutěže jsem dělala za peníze a mým letošním plánem bylo dohnat Zpýťu v Mamonářích. Jenže pak bylo tolik zajímavých předmětů stále volných, že jsem se rozhodla si je zapsat.
Sledovala jsem aktivitu ostatních a zdálo se mi, že by letos mohl získat snaživce i člověk s např. 10 předměty. No, proč to nezkusit. A pak se to tak nějak rozjelo…

Denní věštec: Jsi soutěživý typ, nebo ti stačí zúčastnit se?
Bibi Anne
: Asi jsem spíš soutěživý typ, musím mít něco, co mne bude pohánět – nějaký cíl, proč to všechno dělám. Asi takové to: „Není důležité se zúčastnit, hlavní je výhra…“ – jsem přeci Zmijozelská, ne? Zpýťa nás všechny dobře proškolil svým příkladem – směje se –

Denní věštec: Mohla by sis z 31 předmětů vybrat pouze tři, které tě baví nejvíc, a říct nám proč?
Bibi Anne
: Tak na prvním místě bych jmenovala předmět Druidi a jejich umění (prostě miluji výklady slečny Heky), pak Knihomilství (i když v poslední době čtu hlavně výklady a zadání soutěží) a inspiraci pro pohodu a klid hledám u Kouzel všedních dnů. Ale v podstatě není jediný předmět, do kterého bych se musela nutit… každý má své kouzlo.

Denní věštec: Velmi děkuji za rozhovor. Ráda bych ti popřála hodně štěstí ve studiu a v soutěži o Snaživce roku 2020. – široce se na Bibi usměje –
Bibi Anne
: Také děkuji za příjemný rozhovor. – usměje se –

Pro Denní věštec
Adewaelle Vinaxis

Komentáře

 1. To je super, že máme obě rády Druidy.
  Já jsem vlastně taky ráda, že spolu s Bibi soupeříme, jinak by to nebyla taková zábava. I vyhrát se musí zaslouženě. 🙂 😀
  Držím palce Bibi a Wall, díky za článek! :3

  1. Přesně tak, Ver – Druidi jsou super a tenhle článek byl moc prima nápad. A když se tak dívám na letošní Bodování, tak jsme už teď obě zvítězily na celé čáře 😀

   1. Je to vážně vtipný – když jsem ten žebříček ukazovala mudlovi, smál se, že soutěžíme vyloženě jen spolu. 😀 třeba nakonec skončíme se stejným počtem bodů, to by byla legrace. 😀

    1. Ver – já myslím, že každá soutěžíme i sama se sebou, abychom to dotáhly do 9. esejového termínu 😀

     1. Já mám tu výhodu, že si to pořád ještě neumím úplně představit 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *