Málem prodaný zápas vyhrál Mrzimor

| Vydáno:

Mrzimor 210:70 Nebelvír

Poslední zápas sezóny je u konce, a jelikož byl poslední, dalo by se čekat, že bude něčím speciální. Nevím, zda bych ho označila za speciální, ale od těch předchozích se přeci jen v něčem lišil. Tým Nebelvíru se rozhodl, že v tomto zápase nepůjde tolik po výhře jako po magíkovi Záskok, a tak jsme mohli být svědky nezvyklé základní sestavy a několika přesunů a změn během zápasu. Přesto toto rozhodnutí Nebelvír nijak neoslabilo a v průběhu zápasu dokázal vše dohnat – až na zlatonku, kde byl úspěšnější soupeř. Přesto se Mrzimor v průběhu zápasu snažil udělat s Nebelvírem kšeft a střelkyně Amanda nabídla brankáři Pitrysovi 10 galeonů za jeden gól pro Mrzimor. Chvíli to vypadalo, že by byl Pitrys ochotný na tuto dohodu přistoupit i v případě všech dalších mrzimorských camrálů. Později ale pronesl, že není uplatitelný, a výsledek zápasu nechal osudu.

Camrál dnes nevěděl kudy kam. Jednou se držel žluté půlky hřiště, podruhé ho přitahovala ta červená. K té se ale, pravda, klonil o malinko víc a nebelvírští tak drželi camrál z 53 % a mrzimorští z 47 %. Nejvíce gólů (3) vstřelila známá nebelvírská střelkyně Melisa a mrzimorská střelkyně Amanda, pro niž to byl poslední zápas kariéry a která vstřelila úvodní gól a hned v 2. minutě nastavila skóre na 10:0. Kvůli snaze nebelvírských o magíka Záskok se jejich brankář Pitrys dostal na koště vteřinu předtím, než na něj letěl Aaronův camrál. I tak ho ale zvládl zachytit, stejně jako pak ten Amandin v 6. minutě. V 8. minutě už na Amandu ale nestačil a skóre se vyhouplo na 20:0. Aaron v 11. minutě zvýšil na 30:0. To už se Nebelvíru nelíbilo a do hry se vložila Skylar, která ve 14. minutě získala první camrál pro Nebelvír a připsala mu první gól. Příklad si z ní merlinužel vzala žlutá Amanda a vrátila Mrzimoru třígólové vedení se skóre 40:10, jež Aaron vzápětí zvýšil na 50:10. Nebelvíru to asi opět přišlo moc a tentokrát se o stažení mrzimorského náskoku na 50:30 postarala ve 24. a 26. minutě Calla. Ve 28. minutě střílela znovu, ale camrál k brankám pravděpodobně nedoletěl, neboť ani komentátor nám neohlásil, co se s ním stalo. Další dva camrály skvěle vychytali brankáři, Pitrys zabránil gólu Amandy a Theodor střele Melisy. Na tu další ve 34. minutě ale nestačil, a Melisa tak zvýšila nebelvírské skóre na 50:40. Srovnat skóre se pokusila ve 36. minutě Skylar, ale Theodor její camrál zkušeně zachytil. Proti Melise ale opět neuspěl a ve 40. minutě jsme se dočkali srovnaného skóre 50:50. O opětovný zisk vedení se pokusila kapitánka Selina a ve 42. minutě dokonce vstřelila gól. Vedení jejímu týmu ale dlouho nevydrželo, neboť ve 44. minutě se skóre opět vrací na remízový stav (60:60), a to díky Skylar. Mrzimorští se ale nevzdali a Amanda se pokusila znovu získat náskok. Kvůli Pitrysovu neuvěřitelnému zákroku se jí to ale nepodařilo a místo toho úspěch zaznamenala její kolegyně od protivníků Melisa, když ve 48. minutě vstřelila poslední gól zápasu s konečným skóre 60:70. Do konce se ale stihlo vystřelit ještě 6 camrálů. Pitrys zabránil dvěma střelám Amandy a jedné od Aarona a Theodor dvěma camrálům od Melisy a jednomu od Elizabeth.

Na odrážečích se nám dnes vystřídala spousta hráčů, především pak z nebelvírských řad, a proto byl ze začátku na tomto postu trochu zmatek. Potlouk ale zmatený nebyl, létal ve prospěch silnějších odrážečů Mrzimoru, kteří  ho kontrolovali z 58 %. Nebelvír pak odpaloval ve 42 % případů. Nejvíce potlouků měly tedy pochopitelně mrzimorské odrážečky Helen (17) a Katie (15). Druhá jmenovaná pálila nejčastěji po červených střelcích, zvlášť si oblíbila Skylar. Helen šla naopak po odrážečce Esmeraldě, ale stejně častým cílem Heleniných potlouků byla i ona sama, neboť měla často problémy s odpalováním. Ty určitě neměla nebelvírská Beteramis, které se podařilo sestřelit nejvíce hráčů v tomto zápase (2). I přesto ale byly cíle odrážečů poněkud zmatené. Jednou potlouk trefil toho, podruhé jiného. Vypadalo to, že v tom hráči nemají žádný systém, až jste se skoro báli, že dostanete potloukem i na tribuně.
První potlouk odpálený Katie ubral zdraví Elizabeth, kterou ihned pomstil Connor, když uštědřil ránu Amandě. Chvíli poté, co se nebelvírští odrážeči vystřídali, to schytala od Josefíny Selina a od Katie opět Elizabeth. Následující tři potlouky získaly žluté slečny; Helen si za svůj cíl vybrala Unu a Esmeraldu, Katie samu sebe. Její vzor následovala Calla v 11. minutě hned poté, co trefila Aarona. Toho ve 13. minutě poslala k zemi Beteramis a jeho místo zaujala Cassiopea, jež pak těsně před seskočením z postu stihla také schytat ránu od Beteramis. Další tři potlouky byly mířeny opět na Elizabeth, ale Katie se trefila pouze dvakrát. V 19. minutě se červení rozhodli jít po žluté kapitánce, a tak Selina dostala hned dvě rány od Beteramis a jednu od Connora. Čtvrtý potlouk, vyslaný Beteramis, v 24. minutě Selinu shodil, a tak na koště naskočila Klotylda. Až do 32. minuty, kdy Esmeralda trefila chytačku Marisu, měly potlouk odrážečky z Mrzimoru. Helen zasáhla dvakrát sebe a jednou Newiku, Katie Callu, Skylar a potřetí se jí odpálit nepodařilo. Pak už byli ve vzduchu chytači a odrážeči se začali zaměřovat na ně. Hned po Marise ubraly potlouky Katie a Helen zdraví chytačce Beteramis. Vzápětí dostal dvě rány od Josefíny žlutý Mark a jednou ho praštila i Esmeralda, které to Helen vrátila hned dvěma potlouky. Další její odpal si vybral za cíl Skylar, již svým potloukem v 50. minutě srazila na zem Katie. V 51. minutě obdržela Selina od Josefíny už třetí potlouk v řadě, ale přesto se na koštěti udržela. V 52. minutě se k potlouku dostala Esmeralda a trefila Marka, který se na koštěti již neudržel a byl nahrazen Marisou, jež si vzápětí odnesla také ránu od Esmeraldy. Poslední potlouk zápasu získala Helen a minutu před koncem stihla trefit Beteramis, která právě naposledy prolétla překážky.
Bránění spoluhráčů bylo stejně zmatené jako cíle odrážečů, ovšem tady za to mohl komentátor a pravděpodobně i hrad, který dovoloval bránit jednoho člověka dvěma odrážečům najednou. HelenKatie tak bránily dvakrát Amandu a Katie navíc ještě Marisu. Calla před potloukem zachránila Pitryse, Esmeralda střelkyni Elizabeth a Newika její kolegyni Melisu.

Na chytačích jsme byli dnes merlinužel svědky největšího počtu nezdařených průletů. I přesto se je ale podařilo napravit a do konce zápasu se všem tajil dech, jak to se zlatonkou dopadne. Chytači nastoupili, jak je zvykem, po půlhodině od začátku zápasu a k překvapení všech za Mrzimor nastoupila dosavadní chytačská náhradnice Marisa a v Nebelvíru se chytače ujala střelkyně a odrážečka Beteramis, zatímco kapitánka Esmeralda zůstala na odrážeči. Marisa tam ale příliš dlouho nezůstala, hned po minutě ji vystřídal dobře známý chytač Mark. Stalo se tak ale předtím, než měla vůbec šanci proletět, a tak byla Beteramis o jeden průlet napřed a získala na zlatonce převahu. Než Mark ve 37. minutě poprvé proletěl, měla Beteramis za sebou už dva průlety a zlatonka jí byla čím dál více nakloněna. Poté Beteramis uvolnila místo Uně, ale ta ve 38. a 41. minutě dvakrát po sobě trefila tribunu a Markovi, který mezitím dohnal náskok Beteramis, darovala převahu. Una tedy raději slezla a opět pustila do hry Beteramis, která ve 44. minutě ulevila všem nebelvírským fanouškům, když vrátila zlatonku zpět na střed. Při dalším průletu ale také trefila nohou tribunu a Mark opět získal převahu, jež se s jeho dalším průletem ještě zvýšila. O něco málo se ji podařilo stáhnout Uně, která se mezitím znovu vystřídala s Beteramis. Díky dobře načasované ráně odrážečky Esmeraldy v 52. minutě, kdy se jí podařilo shodit Marka, získala Una průlet navíc, a než proletěla mrzimorská náhradnice Marisa, měla za sebou Una už dva. Merlinužel ani to jí nepomohlo a Marisa měla po svém průletu na zlatonce drobnou převahu. Těsně před koncem zápasu se obě chytačky znovu prohodily se svými spoluhráči, za Nebelvír tak opět chytala Beteramis a za Mrzimor Mark, který pár minut po nasednutí na koště zaznamenal úspěch a v čase 10:02 chytil zlatonku.

Ohlasy hráčů:

Selina Garcia (kapitánka): Jako každý rok, tak i tenhle zápas s Nebelvírem byl zasekaný. Začínám si pomalu ale zvykat. – zasměje se – Za sebe si troufám tvrdit, že to byl příjemný zápas, kde opět nechyběl humor a dobré hlášky. – usměje se – On tenhle rok je pro nás dost smutný, jelikož nám odchází naše nejlepší střelkyně Mandy, která se dlouhá léta za Mrzimor rvala, do profiligy a jsem strašně smutná, že se nedočkala famfrpálového poháru. Jinak před zápasem jsem opět já nejvíce vyšilovala, protože nám chyběl hlavní chytač! Asi si umíte představit ty nervy a takové ty plány na poslední chvíli, kdy jsem myslela, že tam nakonec skočím já osobně. – zasměje se – Nakonec ale dorazil a vyžehlil si to krásným chycením zlatonky. Musím chválnout nebelvírský tým, jak skvěle hrají, a je mi ctí si s nimi vždy zahrát. Pokaždé se na naše utkání těším ze všech tří zápasů nejvíce. – usměje se – Děkujeme jim a zase za rok. – usměje se –

Esmeralda Milagrosa (kapitánka): Zdravím do redakce DV a taky naše fanoušky ze zápasu.
Na trénink jsme vstávali s potěšením, že zažijeme adrenalin při plnění magíka Záskok, což bylo naším cílem. Ten se nám splnil. V týmu vše fungovalo tak, jak má. Všichni hráči byli nadšení a věřím, že si hru užili. To, jak dopadl zápas, mě osobně nijak netíží, protože jsme se soustředili na něco jiného. Protože ne vždy je důležité vyhrát.
Za sebe děkuji celému týmu za letošní nasazení a přeji mu krátký odpočinek a co nejvíce zkušeností do dalších let.
Soupeři děkuji za hru, škoda, že se k lovu magíků také nepřidali, když jsem to kapitánce Sel v pátek večer psala. Ale to už je jejich věc. – usměje se – Gratuluji k výhře.

Mark William Callaway: Předem bych se měl omluvit. Ono když se chytač vzbudí v 9:30, není to pro tým, a už vůbec ne pro kapitánku, zrovna dobré, ale naštěstí mne Marska zastoupila a celý zápas jsme zvládli.

Rád bych poděkoval spoluhráčům i fanouškům, bylo to jako vždy úžasné, tedy minimálně od té doby, co jsem přišel. Ale ne, poděkování jim patří nejen za tento zápas, ale za celou sezonu. Třetí místo se sice může jevit jako neúspěch, ale podle mne jsme udělali mnoho práce, aby naše kolej v budoucnu mohla konečně řádně útočit za pohár. Můj dík patří tedy jak naší úžasné kapitánce, tak i spoluhráčům.

Závěrem bych také moc rád poděkoval Mandy a Veuš, pro které to byla letos poslední sezona. Holky, budete nám v týmu chybět, a doufám, že se k nám někdy na tréninku přidáte. – usměje se –

Skylar Blair Anderson: Ééé… Nálada byla dobrá, počasí hezké, občerstvení jsem ochutnávat nestihla, protože jsem hrála víc, než jsem původně plánovala!
Zápas se mi těžko hodnotí – bylo to snad poprvé, co jsem hrála déle než pět minut a měla možnost střílet, takže už tímhle prostým faktem pro mě byla hra super, byť jsme nakonec nevyhráli.
Bylo to moc fajn. Hrálo se podle mě tak akorát dlouho, stihlo se střídat a hráči si mohli zápas užít, aniž by to zdržovalo od příprav oběda a dalších mudlovských povinností.
Asi nemá smysl zde znovu omílat sekání hradu, mizející míče, dva bránící odrážeče nebo fakt, že dorostla další generace hráčů a profiliga stále nikde. Alespoň má člověk důvod škaredit se nikoli na schopného brankáře nebo dotěrné odrážeče soupeře, nýbrž na Vyšší moc. Díky tomu navíc vzniká sounáležitost i mezi protihráči, neboť terčem poznámek obou týmů i jejich fanoušků se stává samotný hrad.
Hrozně mě potěšilo sportovní chování na obou stranách, množství fanoušků a celkově velmi příjemná atmosféra, jejíž nevyhrocenost přikládám tomu, že se jednalo o poslední zápas sezóny a za nás bylo víceméně již rozhodnuto.
Ještě že teď bude od zápasů chvíli pauza, protože už mi docházely nápady na povzbudivé pokřiky. Nepříjemnější bude potom pauza mezi letní a zimní sezónou, to už se mi po hřišti a spoluhráčích bude fakt stýskat.
Jsem ráda, že si naši hráči měli možnost splnit nějaké ty magíky, a doufám, že příští rok nám bude štěstí přát trošku víc. Rozhodně budeme dál makat, další sezóna musí stát za to!

Sestavy týmů
První hráč nastoupil do základní sestavy na začátku zápasu, hráči za čárkou střídali.

Nebelvír
1. střelec: Una Vinona Flare, Newika Shelley Lovecraft, Esmeralda Milagrosa, Trixie Deliah Sinclair, Melisa Pestrá
2. střelec: Esmeralda Milagrosa, Elizabeth Katherine Arlenová, Josefína Koumálková, Calla Torová
3. střelec: Skylar Blair Anderson, Elizabeth Katherine Arlenová
brankář: Melisa Pestrá, Trixie Deliah Sinclair, Beteramis Athenodoros, Pitrys Monty
1. odrážeč: Calla Torová, Josefína Koumálková, Melisa Pestrá, Trixie Deliah Sinclair, Beteramis Athenodoros, Newika Shelley Lovecraft, Connor Ian McBrownnies
2. odrážeč: Connor Ian McBrownnies, Una Vinona Flare, Calla Torová, Melisa Pestrá, Esmeralda Milagrosa
chytač: Beteramis Athenodoros, Una Vinona Flare

Tímto zápasem byla ukončena letošní famfrpálová sezóna, ze které vyšel vítězně Zmijozel. Tomu moc gratuluji! Uznání si zaslouží ale i ostatní týmy, neboť letos makali všichni, jak nejlépe uměli, a (nejen) z pohledu redaktora mohu říci, že se sezóna hezky vydařila.

Pro Denní věštec
Aya Watanabe

Published by

Redaktorské činnosti se začala věnovat až v 7. ročníku na konci Zimy 2019 (na prvotinu v podobě reportáže z celohradní aukce, kterou napsala pro někdejší spolek Pra-se-kou-mág ve svém 1. ročníku, raději často zapomíná), kdy napsala první článek pro Corvina Declaratio, do kterého od té doby aktivně přispívá. V Zimě 2021 se dokonce stala jeho šéfredaktorkou a v šéfredaktorském křesle seděla dlouhých sedm školních let až do konce Zimy 2024. Její stůl v corvinovské redakci zdobí dvě UNC sošky za Šéfredaktorku roku 2021 a 2022. Pro Denního věštce začala psát až na konci Léta 2020 a věnuje se výhradně reportážím z famfrpálových zápasů a tématu famfrpálu obecně, neboť s ním má dlouholeté zkušenosti z vedení havraspárského týmu a hraní na zápasech. Vedle toho ještě do Denního věštce přispívá články z celohradních srazů.