(Severní Porýní-Vestfálsko)
Kouzelnický farmář Uli Gartenschönner (38) se specializuje na pěstování mandragor ve velkém. Věnuje se nejen pěstování mandragor, ale také jejich zpracování a přípravě jednoduchých koncentrátů, tinktur a výtažků, které vyváží do zemí Evropské unie i za její hranice.
Děsivá síla počasí tvrdě zasáhla jeho pozemky a prolomila veškeré kouzelné ochrany, které zde byly vyčarovány v průběhu několika kouzelnických generací.
Majitel rodinné farmy propadl depresím a nesundává své pracovní chlupaté klapky na uši.
A má pro to dobrý důvod. Stav mandragor opravdu není nijak příznivý.
„To je hrůza, to je hrůza, celá úroda je v tahu…“ opakoval neustále pan Gartenschönner, když ho němečtí novináři žádali o posouzení následků bouře na jeho produkci. „Mandragory, co tu spoušť přežily, mají ošklivé podlitiny a neustále brečí. Navíc mají boule a ty se brzo zanítí, což významně sníží kvalitu mandragor z hlediska jejich léčivé síly. A to máme už jen pár týdnů do sklizně… Je to katastrofa.“
Brečící mandragory vyhnaly z postelí i německé ministerské úředníky z výboru pro ochranu mudlovských sídel, kteří patří k zásahové jednotce pro případ nenadálých kouzelnických katastrof. „Ty potvory zatracený řvou jak na lesy,“ sdělil nám pracovník ministerstva, který si nepřál být jmenován. Dále sdělil, že nářek mandragor se i přes veškerou snahu o jeho zmírnění a úplné utlumení přece jen nedaří zvládnout dokonale. Mudlové v okolí farmy trpí bolestmi hlavy a nespavostí, což naštěstí nedávají do souvislosti s kouzelnickými okolnostmi.
Vzhledem k událostem minulých dní začala prudce stoupat cena mandragory jako suroviny pro přípravu lektvarů. Trh tak reaguje na špatné zprávy z Gartenschönnerovy farmy, která byla vždy zárukou kvality a samozřejmě i hojné produkce, která pokrývala poptávku na trhu. Hrozící nedostatek této suroviny již přiměl některé země omezovat vývoz vlastních zásob této rostliny, aby se předešlo řádění spekulantů s kouzelnickými komoditami.
Již teď lze ale s jistotou říci, že cena mandragory na světovém trhu poroste, kvůli špatné úrodě může hrozit i její dočasný nedostatek. Odborníci proto radí si včas udělat dobré zásoby a nenechat nic náhodě, popřípadě se spolehnout na vlastní výpěstky.
Pro Denní věštec
Gita Hrdličková
– Miluju tvoje články. Se vždycky zasměju 🙂 Těším se na další 🙂