Otevřena zahradní výstava sádrových trpaslíků

| Vydáno:

Dne 21. 6. jsme oslavili Mezinárodní den trpaslíků. Přesně v tento den byla pro kouzelnickou veřejnost otevřena také zahradní výstava sádrových trpaslíků předního moravského trpaslíkologa Antonína Skrčílka.

(Čučice, Brno-venkov) Antonín Skrčílek (55) se studiu sádrových trpaslíků věnuje od svých patnácti let. Původní zájem o studium mudlů a mudlovské zvyky propojil se zahradničením, a tak vznikla unikátní specializace – vědecké zkoumání fenoménu umisťování sádrových trpaslíků v zahradách.

V obci Čučice nedaleko Brna, tedy ve svém bydlišti, vybudoval úctyhodnou sbírku sošek a figurek, jež spojuje jedno jediné – zpodobňují trpaslíky tak, jak si je mudlové přestavují.

„Zvyk vystavovat různé trpaslíky v zahradě k nám do Čech pravděpodobně přinesli Němčouři, ehm, německy mluvící přistěhovalci,“ osvětluje pan Skrčílek historii trpaslíků u nás. „Mudlové milují zahrádkaření stejně jako kouzelníci, rozdíl je však v tom, jak si představujeme ideální dekorativní prvky v našem malém zeleném královstvíčku, o které s láskou pečujeme. A dotváříme ho k obrazu svému.“


(zdroj: (link)
cit. 31. 7. 2014)

Podle pana Skrčílka vypadá typický zahradní trpaslík jako bodrý – zpravidla velmi fousatý a značně obézní – mudla s růžolícími tvářemi a úctyhodným nosem, který má specifický tvar bambulky.

(zdroj: (link) cit. 31. 7. 2014)

Mírně připitomělý výraz v obličeji je pravděpodobně považován za žádoucí, neboť je velmi četný i ve sbírce pana Skrčílka. Nezbytným doplňkem bývá typická špičatá skřítkovská čepička, nejčastěji červené barvy či barvy dobře ladící s oblečením trpaslíka.

„Podle mých výzkumů mají majitelé zahrad sklon strkat trpaslíky na významná místa, což je jasný důkaz teritoriálního chování, jakéhosi pozůstatku z dávných dob, kdy si pralidé poprvé začali vymezovat a vyznačovat hranice půdy určené k obdělávání.“

V zahradě pana Skrčílka je instalováno přes 150 sádrových sošek trpaslíků a přes 70 dalších z jiných materiálů. Nejstarším a patrně i nejcennějším exponátem je barokní dřevěná soška zahradního trpaslíka s vysokou barokní parukou. Pan Skrčílek tuto sošku zachránil před jistou zkázou, protože ji pořídil na bleším trhu ve značně zbědovaném stavu. Kvůli napadení červotočem se jí jakýsi mudla chtěl rychle zbavit, aniž by si byl vědom, že prodává starožitnost.

Výstava je otevřena každý všední den mimo pondělí 16.00–19.30 a o víkendech 9.00–18.00. Po předchozí domluvě sovou je možné si zajistit prohlídku výstavy s odborným výkladem pana Skrčílka. Délka přednášky je zhruba 2 hodiny, v jejím rámci se dozvíte například fakta a zajímavosti o vystavovaných exponátech, stručnou historii fenoménu umisťování trpaslíků v zahradách a několik veselých historek, které pan Skrčílek zažil s místními mudly, kteří mu trpaslíky občas ze zahrady tajně kradou.

Pro Denní věštec

Gita Hrdličková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *