Statistika zkoušek NKÚ a CKÚ Léto 2021

| Vydáno:

Na dveře nám klepe sice květen, ale venku to pořád vypadá jako v prosinci. Možná i to mohlo být výhodou pro ty, kteří se rozhodli zapsat si letos zkoušku CKÚ nebo NKÚ. Počasí ven rozhodně nelákalo, a tak si jeden krátil chvíle s čajem třeba právě u psaní. Termínem pro odevzdání byl totiž poslední dubnový víkend. A kteří odvážlivci to jsou letos?

Dny plynou jeden po druhém, za okny je chvíli na tričko, ale jindy byste nejraději vytáhli lyže. Každopádně jsme se ani nestihli venku pořádně ohřát a je tu zase statistika zkoušek NKÚ a CKÚ, a to letošního roku Léto 2021. Každý rok na začátku článku o zkouškách vyzdvihuju snahu a píli studentů, kteří se chtějí zlepšovat a vzdělávat. Dnes tomu nebude jinak! Všichni, kdo jste se v dubnu u skládání zkoušky zapotili, jste úžasní a já vám gratuluji k dokončení.

Celkově bylo vypsáno neskutečných 65 zkoušek pro 36 lidí, což dělá 1,8 zkoušky na osobu. Celkově si studenti i zaměstnanci zapisovali zkoušky z 47 předmětů (minulý rok o 17 méně) u 25 (minulý rok o 5 méně) různých profesorů. Letos rozhodně CKÚ převažovala. Zatímco NKÚ bylo vypsáno jenom 13, CKÚ neuvěřitelných a nádherných 52.  Nyní si to trošku porovnáme s minulým rokem. Počet NKÚ je kupodivu stejný, avšak počet CKÚ se skoro zdvojnásobil. Celkový počet zkoušek se zvedl o 24 a pro alespoň jednu zkoušku se rozhodlo o 11 hradních obyvatel víc než v roce minulém. To je docela pozitivní zpráva, protože jde vidět, že hrad nám vzkvétá a v oblasti zkoušek rozhodně nestagnuje. Pravdou je, že už minulý rok jsem říkala, že zapsat si plný počet NKÚ (tedy 5) už je v dnešních dnech spíše výjimkou, ale jak tak koukám, zapisovat si plný počet CKÚ u studentů v rozšiřujícím studiu – tedy 4 – je stále častější a častější. Letos takové studenty nalezneme dokonce tři. I profesoři vždy raději zvolí dvě zkoušky (jejich maximální možný počet) než jednu. Hrad nás zkrátka baví – i nás, kteří tu jsme už nějaký pátek. A to je vážně dobře a hezky se na to kouká.

Havraspár

Začínáme kolejí, která každoročně dokazuje, že studenty v ní zařadil klobouk správně. Bystrost, rozum a zápal pro výuku na hradě. Abychom pravdu řekli, šesté ročníky jsou letos trošku ve slabším zastoupení, a tak se ke zkouškám neměla z havraspárských dvou slečen ani jedna. Ovšem z 6 modrých v 5. ročníku tu už objevíme dvě poctivé slečny  Ewenliu Lerche, která měla chuť učit se francouzsky u pana Filiuse Orionise a básnit v Literárním semináři – poezie u Anseioly Jasmis Rawenclav, a taky Penelopu Parren, která si obě NKÚ vyžádala u profesorky Barbary Arianne Lecter, a to Barvokouzlení a Flákání pro pokročilé.

Minulý rok jsem se divila, kolik studentů si u všech všudy zapsalo CKÚ, a letos mě málem trefil šlak. Co mě vůbec nevzrušilo, byly dvě zkoušky Ayi Watanabe, u které jsem očekávala snad pomalu i všechny 4. Každoročně s nimi totiž dominuje mé statistice. Letos si zapsala zkoušky s tématem, které je jí velmi blízké, a to u páru McCollinových. U madam Oresty Teorii famfrpálu a u profesora Olivera Létání na koštěti. A pak se to na mě začalo sypat jedno za druhým. Cesmína Hardy a její plný počet zkoušek. Minulý rok jí dvě asi přišly moc málo, a tak to letos vzala přímo ve velkém. Vzala od každého něco – Kouzla všedních dnů od madam Any Dawson, Literární seminář – poezii od Anseioly Jasmis Rawenclav, Taje mudlovské kuchyně od Kate Resey a Ufologii od pana Tadäuse Trotterticklera. Další jméno je Grace Annabeth Reatcher, a když jsem u ní viděla další 4 zkoušky, uvědomila jsem si, že mladší ročníky se sice letos k plnému počtu zkoušek nerozhodly, ale ti starší do toho šli snad přímo po hlavě. Do čeho všeho se Grace pustila? Do Drakovědy u Eillen McFir Elat, Charakterových studií u Zendaera Amattise, pak nechybí ani Kouzla všedních dnů s madam Any Dawson a jedno CKÚ pro Grace vymýšlela i Anseiola Jasmis Rawenclav, a to z předmětu Literární seminář. A touto krasojízdou jedeme dál. Na řadu přichází Miraell Eliranne a její dvě krásné zkoušky. Po tom, co přišly na přetřes Grace a Cesmína, se snad může Miraell se svými „pouze“ dvěma zkouškami jevit jako flákač. Ale nenechte se ošálit. Často jsou dvě zkoušky i náročnější než čtyři. A můj obdiv má každý, kdo zkoušky zvládne složit, i kdyby si zapsal jen jednu. Věřím, že odevzdala velmi hezké práce do Bylinkářství a Léčivých rostlin a že je madam Aki san Marino a Wronka Zabloudilová řádně ocení. Blížíme se pomalu, ale jistě do finiše. Abeceda nám praví, že se chvilku budeme bavit o Myker Fae McGarden. Ani ta nelenila a zapsala si stejně jako Miraell zkoušky dvě. Obě u kolejního ředitele Zendaera Amattise, tedy Bystrozorství – přípravný kurz a Charakterové studie. Jediná Nicolette Marique Leroy si ze studentek rozšiřujícího studia zvolila pouze jednu zkoušku. Vybrala si oblíbený předmět madam Any Dawson Kouzla všedních dnů.

Dobře… ehm… – zjišťuje, že na takové počty nemá dostatek prstů – Neskutečných 19 zkoušek pro devět studentek! Vážení čtenáři, tady se to jede ve velkém. Ačkoliv páťačky mají obvyklý počet NKÚ, studentky rozšiřujícího studia si jedou doslova svoji ligu. Neumím si vysvětlit, jak je možné, že si opravdu zapsalo CKÚ 6 z 11 možných studentů. To je obdivuhodné. Dohromady si holky zapsaly 15 CKÚ! Tohle je snad docela na hranici šílenosti, jelikož si ani tři ostatní koleje dohromady nezapsaly tolik zkoušek jako Havrapsár. Otázkou zůstává, zda byly všechny práce včas odevzdány a samozřejmě v jaké kvalitě. Ovšem klobouček všem šikovným slečnám už jen za to neuvěřitelné nasazení a nadšení do výuky. Pokud někoho zajímají statistiky z minulých let, tady zájem o zkoušky neustále roste. Od osmi vypsaných zkoušek přešli Havraspárští minulý rok až k 10, ale letos? Letos se se zkouškami v Havrapsáru doslova roztrhl pytel.

Mrzimor

V Mrzimoru se dlouho spalo. Předminulý rok jen jedna zkouška, minulý rok sice dvě, ale obě psala jedna osoba. A letos? Letos se zkouškami rozhodně nešetřilo. V pátém ročníku je osm studentů a tři se rozhodli, že si poprvé za své studium něco takového vyzkouší. Uvidíme, jestli jim nadšení vydrží i do příštích let. Po jedné zkoušce si zapsali Theodor Mudd a Malwen Cuthbert. Zatímco Thedorovi, který je jediným studentem mužského pohlaví v tomto článku, vypisovala zkoušky madam kolejní a skládal je z předmětu Upíři tak, jak je neznáte, Malwen se rozhodla pro Psychologii u madam Anseioly Jasmis Rawenclav. Nezapomínejme však ani na naši šéfredaktorku, která většinou nemá čas na nic, ale stejně jí to nedá a všeho se účastní s nadšením a nemohla si tedy nechat ujít ani tuto příležitost. Naše Helen Miltonová si zapsala NKÚ rovnou dvě. Jedno z Egyptologie u madam Niane z Libelusie a druhé z předmětu Kolo roku u Janel Weil. V šestém ročníku máme dva naše famfrpálové nadšence, ale ti nejspíše svůj drahocenný čas věnovali právě hřišti, NKÚ si nezapsali.

Stejně jako minulý rok jsou v Mrzimoru jenom tři adeptky, které by mohly skládat CKÚ. Jedna z nich se inspirovala Ayou a zapsala si rovnou čtyři, protože když už máte té práce tolik, čtyři zkoušky vás jistě nerozhodí. Alespoň to jsem si myslela, ovšem mé domněnky byly opravdu vedle jak ta jedle. Každopádně jsem se i já – Amanda Wright – rozhodla letos ještě trošku pozvednout počet zkoušek v Mrzimoru a taky trošku vyzkoušet fantazii madam Niane z Libelusie, u které jsem si zapsala hned tři zkoušky, a to z Magie patronů, Šéfredaktorského minima a Horolezeckého minima. Poslední zkoušku mi vypsala naše bývalá žlutá duše madam Marylin Cuthbert. Celkově tedy Mrzimor vyšplhal s počtem zkoušek na nádherných, a za poslední dobu i rekordních, 8 zkoušek, které byly vypsány pro 4 studenty.

Nebelvír

Další na přetřes přichází červená nebelvírská kolej. I tady pátý ročník nezklamal a z pěti lvíčků si jednu zkoušku zapsala Rain Bow Arrow. Okouzlily ji Lektvary, které vede madam Barbara Arianne Lecter. I tady máme v šestém ročníku dvě slečny, asi kouzelné číslo. Dneska nás bude zajímat ale jen jedna z nich, konkrétně Trixie Deliah Sinclair, která se do toho vrhla docela po hlavě a zapsala si tři NKÚ. Zaujaly ji Charakterové studie od Zendaera Amattise, svůj psací talent určitě prokázala u vypracovávání zadání z Literárního semináře od madam Anseioly Jasmis Rawenclav, a aby všechno bylo politicky a kdo ví jak ještě korektní, nesmíme zapomínat na naše mudly. Jejich život zkoumá velmi zajímavý předmět Studium mudlů od Seleny Enail Smithové a není divu, že se kouzelníci chtějí vzdělávat i v tomto směru.

Já už chtěla sepisovat počty zkoušek, ale čáru přes rozpočet mi udělaly dvě studentky z rozšiřujícího studia. Nejdříve však musíme zdůraznit, že Nebelvír si své studenty drží zuby nehty. Nejenom odvaha, ale i loajalita, ochota věnovat čas tvůrčí činnosti a výdrž, to bychom mohli říct o 10 studentech rozšiřujících ročníků v červené koleji. Každopádně z této řady lvů dneska vyzdvihneme Christinu Elizabeth Stark a Marinu Liquett Charrette. Christina si zkusila CKÚ z Kouzelnické návrhařiny u madam Kate Resey, naopak Marina si rozšířila obzory v míchání lektvarů a nějaké určitě velmi hezké zadání jí vymyslela Barbara Arianne Lecter. Celkově bylo červeným studentkám vypsáno 6 zkoušek, což je o jednu více než minulý rok.

Zmijozel

Zatímco Mrzimorští si zapisují zkoušek více a více, Zmijozel je v tomto tak trochu opakem. Může se stát, že jsem se přehlédla, ale pokud mě zrak nešálil, našla se jen jedna odvážlivá, a to Monika Fireová z pátého ročníku, který navštěvuje spolu s dalšími třemi spolukolejníky. Zapsala si zřejmě docela oblíbenou Psychologii u madam Anseioly Jasmis Rawenclav. Pro informaci navštěvují zmijozelský šestý ročník dva studenti a rozšiřující studium osm nadšenců.

Když to všechno sečteme dohromady, dělá to tedy pouhou jednu zkoušku. A jaké je, pro zajímavost, porovnání s minulými roky? Předminulý rok 16 zkoušek, minulý rok už jen 7, ale myslím si, že s následujícími roky znovu přijde silná generace. Každý někdy potřebujeme odpočinek, zelení si  pauzu zřejmě vybírají letos.

Profesoři a zaměstnanci

A jak už je zvykem, do svých studentských let se rádi vrací i naši fialoví. Není tomu jinak ani letos. Ačkoli mají sami povinností více než dost a s námi kupu starostí, zvládají s přehledem vzdělávat i sebe samotné navzájem. Pro mě je to něco obdivuhodného, ale chápu, že často zapracuje zvídavost, když se objeví nový předmět. Ještě více mě těší letošní účast profesorů, která předčila má veškerá očekávání. Abych pravdu řekla, pokud jsem byla v šoku v odstavci Havraspár a CKÚ, při průzkumu, kolik informací vlastně budu zpracovávat tady, mi málem upadla celá brada a spolkla jsem všechna slova.

Abychom měli trošku obměnu, nezačneme písmenem A, ale začneme u Seleny Enail Smithové, která si zapsala dvě CKÚ – Kouzelnickou návrhařinu a Kouzelnický zeměpis. U bývalých žlutých ještě zůstaneme. Lektvary a Kouzelnické univerzum zaujaly Tadäuse Trotterticklera. Šéfredaktorka Denního věštce Theresa Veilin Brendi má asi málo práce, že si naložila ke všem povinnostem i jednu zkoušku, a to z předmětu Živlová magie. Nelení ani profesoři, kteří ve fialové ještě nejsou tak dlouho. Taková Veronica Narcissa Williamsová si zkusila také rovnou dvě CKÚ. Zabrousila do úplně jiné oblasti, kterou jsme tu snad ještě ani neměli – zapsala si zkoušky z Hadologie a Čarografiky. Netypické, ale o to zajímavější. Naše pracovnice Příčné ulice Wenai Lafayette toho zvládá také víc než dost a určitě pro ni zkouška z Kouzelnické návrhařiny byla pěkným zpestřením možná stereotypní práce. A Zendaer Amattis nejenom, že spoustu zkoušek vypsal, ale také si dvě vypracoval. Do oka mu padly Démonologie a Přeměňování.

Od Z přeskočíme na začátek abecedy až k Any Dawson, jejíž volba je mi velmi sympatická. Zvolila dva letos nově vypsané předměty, Redaktorskou přípravku a Péči o malé kouzelníky. Každoročně mnou obdivovaná Anseiola Jasmis Rawenclav nezklamala ani letos a do statistiky přispěla jednou zkouškou, a to z předmětu Studium mudlů. Řady profesorů prozářila i zaměstnankyně Isabella Anne Swan, která se nebála obout rovnou do dvou CKÚ. Tyto dva předměty jsme tu ještě neměli, což je co říct. Letos skládala zkoušky z Mytologie a Dějin čar a kouzel. A pokračujeme k dalším hradním legendám. Nejdříve tu máme Filiuse Orionise, který si vybral Posvátnou geometrii a Artušovské legendy. Když už jsme u rodiny Orionisů, musíme vyzdvihnout i dívčí zastoupení této rodiny. Mintaka Orionis si jistě vyhrála se zadáním z Astrologie a z Kouzelnické tvořivosti. Madam Lilien Emity Meissed si sice dala pauzu od učení, ale předmět Redaktorská přípravka ji zaujal natolik, že zkouškám neodolala. Přemýšlím, kolik různých předmětů na hradě vlastně je a jaký výběr máme, protože Knihomolství a Kouzelnou hudbovědu, které si zapsala Keša z Borové, tady vidím také poprvé. Vracíme se zpátky k omladině profesorského sboru. Mischel Binghum určitě měla těžkou hlavu, jaké zkoušky budou ty nejlepší, snad se Magií patronů a Živlovou magií trefila do černého.

U madam Oresty McCollin Vianuevy to asi bude něco praktičtějšího rázu, jelikož si zvolila Kouzelnické kulinářství. Když máme dva Orionise, musí tu být i druhá půlka McCollinů. Pan profesor Oliver McCollin mě jakožto muž velmi překvapil zkouškou z Kouzelnické návrhařiny, ke které přidal ještě předmět Sedm divů světa. Bývalá šéfredaktorka Denního věštce Niane z Libelusie svou lásku k psaní neskrývá a svůj talent jistě stejně jako pan Oliver prokázala u zkoušky ze Sedmi divů světa, které doplnila Živlovou magií. A teď už si snad oddychnu, protože jsem u posledního jména na seznamu, u madam Nerys Heliabel Ghostfieldové. Její volbou byly Heraldika a Tvorové řek a jezer a rozum mi to nebere, ale opět to jsou předměty, které tu zaznívají poprvé.

A myslím, že nyní se všichni ptáte, kolik zkoušek to tedy dohromady je? Myslela jsem si, že celkový počet zkoušek zaměstnanců bude vyšší než počet zkoušek, které si zapsali studenti, ale mýlila jsem se. Studenti si celkově zapsali 34 zkoušek, ale fialoví jsou hned v závěsu s jednatřiceti zkouškami (konkrétně 31 zkoušek pro 18 fialových). Toto číslo se od minulého roku téměř zdvojnásobilo.

Nejvytíženější profesoři

Abych pravdu řekla, čekala jsem, že se jména budou opakovat, ale opak byl pravdou, zkoušky se docela hezky rozdělily mezi všechny naše profesory. Je pravda, že jich máme na hradě v dnešních dnech docela dost. Letos nejvíce zkoušek vypsala madam Niane z Libelusie, která svými předměty zabíhá do opravdu různých směrů a navíc letos představila i nový předmět, takže není divu, že se do jejího kabinetu pro zadání doslova hrnuli nejen studenti a že vypsala hned osm zkoušek. Každoročně musíme počítat s naší hradní stálicí Anseiolou Jasmis Rawenclav, protože její předměty jednoduše nestárnou a jsou tuze oblíbené u všech generací. Letos vypsala nádherných šest zkoušek. Po pěti zadáních musely vymýšlet Kate Resea a Barbara Arianne Lecter, což je pořád přece jenom docela vysoké číslo, ačkoli se to třeba nemusí zdát. Docela vytížení byli se čtyřmi zkouškami na triku i Aki san Marino a Zendaer Amattis. Vyzdvihnout musíme i Marylin Cuthbert, Selenu Enail Smithovou, Nerys Heliabel Ghostfieldovou a Any Dawson, ke kterým se přihlásili vždy tři obyvatelé našeho hradu. A nakonec zmíníme i ty, kteří svým šarmem a kouzlem zaujali dva zkouškaře. Najdeme v této skupině Orestu McCollin Vianuevu, Tadäuse Trotterticklera, Andrewa Uroborose, Janel Weil a taky Mintaku Orionis.

Nejoblíbenější předměty

S předměty se letos nešetřilo. Opravdu jde vidět, že co člověk, to jiný vkus, zkrátka jsme každý originál, ale některé předměty se nám tu přece jen opakovaly. Nejoblíbenější byla  Kouzelnická návrhařina, která táhla studenty, fialové, muže, ženy, zkrátka se ukázalo, že madam Kate Resea umí zaujmout snad každého. Celkem se k ní upsali dokonce čtyři nadšenci. Tři zkoušky byly potom vypsány z Kouzel všedních dnů (minulý rok bořil tento předmět statistiku, jelikož byl nový a fialové osazenstvo doslova uchvátil, letos dostali možnost z tohoto předmětu složit zkoušku už i studenti a předmět očividně nejvíce zaujal v Havraspáru, odkud pochází všechny tři studentky, které zkoušku letos skládaly), z Charakterových studií, Lektvarů a také z Živlové magie, která byla velmi žádaná i minulý rok. A nyní už nás čeká jen dlouhá řada předmětů, kde se sešli vždy dva zájemci – začneme u oblíbených předmětů u madam Anseioly, tedy u Psychologie, Literárního semináře a Literárního semináře – poezie, dále tu máme dva předměty od madam Niane – Redaktorskou přípravku a Magii patronů. Letos bylo v kurzu také Sedm divů světa od Andrewa Uroborose či Studium mudlů od Seleny Enail Smithové.

A nyní už zbývá jen vám všem ještě jednou poděkovat za to, jak se pořád rádi zapojujete do hradních aktivit, píšete a vytváříte. Snad vám hodnocení práce vykouzlí úsměv na tváři. Velká poklona patří především profesorům. Na závěr bych se ráda omluvila, pokud jsem udělala nějaký překlep ve jméně nebo něco náhodou přehlédla, protože letos… letos jsem těch informací zpracovávala opravdu velkou hromadu. Ale myslím, že nakonec úspěšně! Kdo si chvíli počká, dočká se taky statistiky zkoušek OVCE a KOZA, ale do těch je ještě daleko. Těm, co se k těmto zkouškám chystají, přeji jménem redakce spoustu dobrých nápadů, bujnou fantazii, krapet toho štěstí a ať máte na práci dostatek času.

Pro Denní věštec
Amanda Wright

Komentáře

  1. Mně chybí už jen poslední 2 žluté čtverečky v profesní dráze, tak si přeci nebudu brát plný počet CKÚ, Mandy 😀 Jinak ale hezká statistika.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *