Dovolte, abych vám představila příšerku, která se nedávno objevila v obchodech s kouzelnými tvory. Jedná o tvorečka rodu Kulíků, přesněji Kulíka vykuleného. Tento tvoreček se jistě brzo stane mazlíčkem ve vašich domácnostech.
Autor článku: Sofie z Arkádie
Kulík vykulený (Magnoculus Evolvus), známý také jako Vykulík, je jeden z nejznámějších kouzelných chlupobřichých tvorů. Přestože vzhledem připomíná křížence kočky a medvěda, je to ve skutečnosti žrouta, podobně jako třeba hamoun obecný.
Vědecké pojmenování kulíka, Magnoculus Evolvus, doslova znamená Velkoočko vykulený, slovo kulík (v originále Kulgik) je domorodého původu a znamená „břichatý“.
Popis
Hmotnost: 4 – 12 kg, délka těla: 70 – 90 cm
Kulíci jsou zavalití tvorové, stavbou těla podobné medvědům. Narozdíl od medvěda mají delší velké vykulené oči a pyskovitou tlamu. Koaly dokáží postavit jeden prst naproti ostatním, podobně jako šplhaví savci, to jim společně s dlouhými ostrými drápy umožňuje dobře šplhat po stromech.
Srst kulíků je hustá a měkká, jednotvárně oranžová. Břicho a dlouhé chlupy vyrůstající na naočnicových obloucích jsou velice jemné a je na ně hodně citlivý.
Kulíci mají velké břicho, do které dokáží nashromáždit tolik potravy, jako sami váží. Z jejich pyskovité tlamy čouhají dva spodní špičáky, které používají na drcení trpaslíků. Kulíci žijící v zajetí bývají větší než koaly žijící volně. Samci jsou větší než samice.
Kulíci se vyskytují prakticky po celém evropském kontinentě, jinde nežijí.
Biologie
Kulíci jsou potravní specialisté – živí se pouze a výhradně trpaslíky. Trpaslíci obsahují velké množství vlákniny a trpasleny, které způsobují, že trpaslíci jsou pro většinu kouzelných tvorů jedovatí. Naopak je v nich jen malé množství bílkovin a jejich energetická hodnota je nízká. Kulíci proto musí šetřit energií. Mají velmi pomalý metabolismus, extrémně malý mozek a spí až 20 hodin denně.
Krmí se většinou v noci. Průměrný kulík denně zkonzumuje 10 trpaslíků. Kuličí játra jsou schopná odbourat škodlivé látky obsažené v potravě a díky velmi dobře vyvinutému slepému střevu a symbiotickým bakteriím může kulík zužitkovat i to málo živin, které trpaslíci obsahují.
Způsobem života se nejvíce podobají jihoamerickým lenochodům. Málokdy opouští svůj strom, obvykle se pohybuje velmi pomalu. Dokáže ale skákat ze stromu na strom a dobře plave.
Kulíci jsou samotáři, s ostatními koalami se dorozumívá hlasitým voláním, které může být slyšet až kilometr daleko.
Páří se od prosince do března, tedy v létě. Březost trvá 35 dnů, pak se narodí zpravidla jen jedno mládě. Novorozený kulík váží méně než 1 gram, matky je nosí na zádech.
Mladý kulík se osamostatní ve věku kolem jednoho roku, samec pohlavně dospěje ve třech až čtyřech letech, samice o rok dříve. Může se dožít až 17 let.
Ochrana kulíků
Kulíci byli téměř vyhubeni mudly, kteří je lovili hlavně kvůli kožešině. V současnosti jsou chráněné kouzelnickým společenstvím a největším rizikem pro kulíky je úbytek vhodných trpaslíků. Také toulaví vlkodlaci zabijí mnoho kulíků.
Chcete-li si pořídit kulíky domů, třeba proto, aby vám lovili trpaslíky v záhonech, máte jedinečnou možnost.