Karlovy Vary jsou velmi krásné město, velmi navštěvované turisty, světovými celebritami a mnoha nemocným z celého světa…
Autor: Leo de Naso
Karlovy Vary
Rád bych tímto článkem přispěl ke slávě „malého“, ale významného městečka na západě Čech.
Mezinárodní filmový festival
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, je největším filmovým festivalem v České republice a nejprestižnějším filmovým festivalem ve východní Evropě. Tento festival má svou tradici již od roku 1946 a v roce 1948 se začala udělovat cena „Křištálový glóbus“. V roce 1956 byl festival zařazen organizací FIAPF do kategorie A (společnosti festivalů jako Cannes, Berlín či Benátky). Po střídavém neúspěchu(Sametová revoluce) tohoto festivalu se vedení ujali Jiří Bartoška a Eva Zaoralová, kteří karlovarskému festivalu úspěch doslova „přičarovali“. Stalo se tak roku 1994 a od té doby patří MFF mezi jedny z nejprestižnějších filmových festivalů na světě. V Karlových Varech se každoročně koná kolem 30.6.-8.7. Na tento festival se sjíždějí slavné osobnosti z celého světa např: Miloš Forman, Lindsay Anderson, Robert de Niro, Leonardo DiCaprio, Gregory Peck, Alan Alda, Whoopi Goldberg, Salma Hayek, Michael Douglas, Tim Roth, Ben Kingsley, Keira Knightley, Kim Ki-duk, Morgan Freeman, John Cleese, Elijah Wood, Robert Redford, Sharon Stone, Liv Ullmann, Gérard Depardieu a spoustu dalších…..
Hlavní centrum tohoto festivalu je hotel Thermal (Masarykova ulice).
Od roku 1994 vyhrály tyto filmy:
* 2006 Sherrybaby – režie Laurie Collyerová
* 2005 Mój Nikifor – režie Krzysztof Krauze
* 2004 Certi bambini – režie Andrea Frazzi, Antonio Frazzi
* 2003 La finestra di fronte – režie Ferzan Ozpetek
* 2002 Rok ďábla – režie Petr Zelenka
* 2001 Le fabuleux destin d’Amélie Poulain – režie Jean-Pierre Jeunet
* 2000 Eu tu eles – režie Andrucha Waddington
* 1999 Chachaverim shel Yana – režie Arik Kaplun
* 1998 Le coeur au poing – režie Charles Binamé
* 1997 Ma vie en rose – režie Alain Berliner
* 1996 Kavkazskij plennik – režie Sergej Bodrov
* 1995 Jízda – režie Jan Svěrák
* 1994 Mi Hermano del Alma – režie Mariano Barroso
Tak neváhejte a přijeďte se podívat na slavný KARLOVARSKÝ festival 😀
Lázně
Karlovy Vary jsou významnou častí tzv. Lázeňského trojúhelníku – Mariánské lázně, Františkovy lázně a Karlovy Vary(západní Čechy). KV mají třináct léčivých pramenů. Toto město nechal postavit král Karel IV.,po němž město dostalo název. Pověst říká, že si ve středověku zajel král na toto území na lov. Honil zde jelena, který mu stále unikal. Tu jelen vyběhl ze křoví, a před ním se náhle objevila strž. Jelen nestačil zabrzdit a spadl ze skály přímo do jezírka. Král se chvíli ze srázu díval a po chvilce zahlédl, jak jelen utíká pryč a z jezírka stoupá horká pára. Karel IV. přišel na to, že pramen je léčivý a tak zde nechal vybudovat město. Skála, z níž skočil jelen, který jej dovedl k pramenům, se od té doby nazývá „Jelení skok“. Nejteplejší a největší pramen v Karlových Varech je Vřídlo. Jeho teplota dosahuje až 72°C. Tato voda obsahuje velmi léčivé bakterie, které se jinde na světě nevyskytují. Nejen kvůli lázeňství sem přijíždí mnoho lidí, hlavně ruské a německé národnosti.
Historie
Prvními osídlenci Karlovarska byli Slované, kteří založili osady kolem řeky Ohře. Kolem roku 1230 se správní středisko přestěhovalo z dřevěného Sedlce do gotického kamenného hradu Loket. Za vlády Přemysla Otakara II. se rozmohlo dolování železné rudy. Naše karlovarské divadlo postavili dva němečtí stavitelé Helmer a Fellner. F.Fellner a H.Helmer jsou také autoři konečné podoby Grandhotelu Pupp, který se tehdy stal jedním z nejproslulejších hotelů Střední Evropy. Již v 19.st. n. l. navštívili Karlovy Vary např: N.V.Gogol, L.N.Tolstoj, I.S. Turgeněv, skladatelé Johannes Brahms, P.I.Čajkovskij, A.Dvořák, Z.Fibich, geolog Joachim Barrande a Heinrich Schliemann( objevitel Tróje), J.E.Purkyně…..
Významnou osobností, která se zasloužila o proslulost a slávu karlovarských lázní byl také úspěšný podnikatel H. Mattoni. Z lázní Kyselka vytvořil uznávané lázně a Mattoniho kyselka se stala nejpopulárnější minerálkou v celém Rakousku a vyhledávanou v celém světě.
Další podnikatelskou osobností byl Ludvík Moser, který ve Dvorech založil roku 1892 sklářskou huť, jejíž značka si získala světovou proslulost.
V Karlových Varech se najde i spousta památek, ale na ty se raději přijeďte podívat. No není to městečko, ve kterém jsem se narodil, ve kterém žiji, a ve kterém i zemřu nádherné? 😀
;-)) – Stydím se za svoje pakárny, tohle je ČLÁNEK!!! Denní věštec získal cennou posilu… Akorát jsi mohl zmínit nějaké kouzelníky, kteří měli s Karlovými Vary co dočinění:-)) – aspoň maličká kritika je nutná;-))