Alarmující úbytek některých magických bylin

| Vydáno:

Byl jsem požádán jednou postarší a milou čarodějkou, jinak velmi dobrou známou mé babičky, abych nechal zveřejnit článek o alarmujícím úbytku dvou druhů magických bylin ve volné přírodě. Jedná se o rostliny hiurt a phoyer.

Phoyer dříve rostl běžně na loukách, což znamená, že se vyskytoval hlavně na místech přístupných mudlům. Ti si ho ovšem obvykle pletli s obyčejnou divokou mrkví, což má vzhledem k tomu, že po celá staletí počet mudlů rapidně narůstá, za následek jediné: původně hojně rozšířená bylinka je již prakticky vysbírána a zkonzumována, zejména s ní je totiž krmen věčně hladový mudlovský dobytek.

Hiurt měla oproti phoyeru jednu velkou výhodu. Zatímco mrkev se jedla již ve starověku, brambory (jejichž hlízám se podobají hlízy hiurtu) v Evropě nikdo dlouho nekonzumoval. Obrat nastal až zhruba v 15. století, kdy jistý mudla jménem Coulumbus (nebo tak nějak) přivezl ze zámoří novinku: bramboru. Pro mudly se brambora stala velice lákavou plodinou – byla chutná, nebyla náročná v požadavcích na kvalitu půdy, nebyla náchylná na počasí a hlavně se jí urodilo i na malém záhonku opravdu hodně. Klasická brambora má ovšem přeci jen jeden významný neduh: bývá napadána plísní bramborovou. Rostlina hiurt je oproti tomu díky svým magickým schopnostem vůči všem plísňovým chorobám odolná, což se jí mezi mudly stalo osudným. Mudlové ji začali považovat za „kvalitnější bramborovou odrůdu“ a zejména v obdobích plísňových pandemií na ni doslova pořádají hony.

Ještě i v současné době se tyto byliny stále trhají velmi necitlivě! Proto jako součást tohoto článku přikládám i prosbu oné čarodějky (jedné z význačných členek místního bylinného spolku), která nechce být jmenována, aby lidé mysleli zvláště na tyto rostliny.
Pokud tedy náhodou některou z rostlin doma pěstujete, snažte se o její vysazování do volné přírody, zaopatřete ovšem její bezprostřední okolí protimudlovskými ochrannými kouzly. To samé ochranné opatření proveďte i u těch rostlinek, které ve volné přírodě naleznete. Nechcete-li případně sesílat v mudlovských lokalitách takto silná kouzla, postačí například i seslání skvrnitosti na nadzemní části rostlin – mudlové takové rostlinky totiž považují za napadené a nesbírají je.

Ochraňujme své bohatství dříve, než o něj nenávratně přijdeme!

Pro Denního věštce Teodorik Valdorius

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *