Přemýšlíte, čím byste obohatili silvestrovské popíjení silvestrovskou zábavu? Nechte se nalákat na několik deskových her, které jsou ideálním doplňkem k oslavám a akcím, neboť nevyžadují sáhodlouhé strategické plánování ani dlouhou přípravu.
Na rozdíl od vánoční pospolitosti, sentimentality a elegance se silvestr nese v duchu televizních estrád, vybuchujících rachejtlí a oslav toho, že ten příšerný rok skončil začíná další skvělý rok. Někdo je příznivcem okázalých večírků plných dekadentní zábavy, jiný si zase rád sedne jen s několika nejbližšími přáteli a vychutná si konec roku v teple domova. K první skupině jsem měla vždy zhruba tak blízko jako má Praha k Brnu, proto bych ráda přinesla tip na silvestrovskou zábavu pro skupinu druhou. A protože se jedná o hry vhodné na silvestrovský večer, do výběru jsem zařadila jen takové, které přímo vyžadují nějakou sociální interakci mezi hráči.
První hrou, která pro valnou většinu z vás asi nebude žádnou novinkou, jsou Activity. Tato hra je ideální volbou pro lidi, kteří se nebojí improvizace, neboť v té celá zábava spočívá. Vaším úkolem je téměř vždy spolupráce ve dvojici. Jeden hráč hádá, druhý se pomocí kreslení, slovního popisu nebo pantomimy snaží, aby spoluhráč uhodl zadané slovo nebo slovní spojení v předepsaném limitu. Hra se dočkala verze pro děti (Activity Junior) nebo speciální edice (Activity Special), ve které je nově přidaná varianta ztvárnění pomocí zvuků (ano, jde to, předvedla jsem mikrovlnku za pomoci hučení a cinkání).
Pro ostřílené hráče aktivit mám navíc jeden tip: Zkuste si ke každé kategorii každý napsat pět omezení (např. popis – s citronem v puse / bez použití písmene L; pantomima – bez levé ruky / hráč se musí tvářit jako Elvis Presley; kreslení – hráč musí po každém ukončení tahu nakreslit malinkou želvičku a další). Věřte nebo ne, Activity se tím dostanou na úplně jiný level, zvláště pak na silvestra, kdy na lidskou mysl působí notná dávka… jídla. Jídla!
Další perfektní hrou je Dixit, kterým určitě potěším i ty, kterým není improvizace zrovna dvakrát příjemná. V této karetní hře máte za úkol vymyslet asociační nebo metaforickou nápovědu ke kartě. Ostatní hráči poté vloží do hry kartu, která nejlépe odpovídá vašemu popisu, a poté, co se karty zamíchají, hádají, jaká z karet byla právě ta vaše. Cílem však je, aby uhodl alespoň jeden hráč a aby nápověda nebyla tak očividná, že kartu uhodnou všichni.
Hra má na svém kontě opravdu velikou spoustu rozšíření a její krása spočívá nejen v jednoduchosti a využití fantazie hráčů, ale také v jejím vizuálu. Kartičky jsou nejen nádherné, ale také jsou geniálním způsobem propojeny tak, aby byl skutečný oříšek najít správnou kartu – jsou si totiž všechny nějakým způsobem podobné, přestože jsou zcela odlišné. Jo, a navíc se na bodové škále pohybujete kupředu za pomoci dřevěných zajíčků. A to se vyplatí.
Pokud máte své kamarády rádi natolik, aby vás těšilo jim škodit, zkuste hry typu Secret Hitler. Nehrála jsem přímo tuto hru, nicméně na podobný princip vzniklo několik dalších – já osobně jsem si vyzkoušela Stranger Things: Attack of the Mind Flayer. Systém hry je jednoduchý. Někteří hráči jsou na temné straně, ti další jsou na straně dobra. Zlo se snaží škodit, dobro se snaží přežít. V této konkrétní verzi je děj zasazen do světa Stranger Things, existuje však i verze ze světa Harryho Pottera. Pokud žádnou takovou hru nevlastníte, doporučuji sáhnout přímo po původní verzi Secret Hitler. Jednak byla první (pokud vynecháme komplexnější Battlestar Galacticu), jednak je dle recenzí opravdu skvělá.
Méně známá, ale velmi povedená hra trochu toho taktického přemýšlení vyžaduje. Řeč je o Milostném dopise. Každý hráč má v ruce jednu kartu, o kterou nesmí přijít, aby nevypadl. Vyhrává hráč, který zůstane ve hře jako poslední nebo má kartu s nejvyšší hodnotou. Zní to jednoduše a jednoduché to skutečně je. A v tom je ta zábava. Pokud byste se rozhodli tuto hru vyzkoušet, můžete sáhnout i po verzi od ADC Blackfire: Mocichtiví mazlíci, která je na úplně stejném principu, jen ve světě Výbušných koťátek. Osobně se mi líbí vizuál původní verze víc, verze s mazlíky má ale nové herní strategie, které jsou moc pěkné.
Nemohu mluvit o párty hrách a nezmínit Bang!. Ten je už skutečným kmetem, podobně jako Activity, přesto je stále perfektní volbou pro dlouhé silvestrovské večery. Hráči mají rozdělené role, které jsou tajné (kromě role šerifa) a v příběhu westernového městečka vykonávají takové akce, které jim právě jejich role určuje. Šerif se snaží zbavit banditů a odpadlíka, banditi mají za úkol odkráglovat šerifa, pomocník šerifa jej musí udržet ve funkci živého a odpadlík se snaží zbavit všech ostatních. Hru ozvláštňují interakce mezi hráči, pokud si navíc koupíte rozšíření Zlatá horečka, budete nuceni se navíc občas i fyzicky hýbat, pokud toho budete schopni.
Poslední hrou, kterou zde uvedu, jsou Karty proti lidskosti. Je velmi příznačné, že ji uvádím jako poslední, neboť v naší partě je považována za tzv. ukončovače večera. Není to tím, že by hra byla špatná, vlastně jsme doteď nepřišli na to, proč tomu tak je, ale vždy zhruba 20 minut od věty „Pojďme si zahrát Cards Against Humanity!“ následuje věta „Tak to asi zabalíme, ne?“
Princip hry je snad nejlehčí ze všech zmíněných her. Ten, který šel před nejkratší dobou na velkou, se jako první ujme role Karetního cara a vyloží černou kartu. Ostatní hráči, podobně jako ve hře Dixit, reagují bílou kartou. Ze zamíchaných karet poté Karetní car vybere tu, která je nejvtipnější.
Hra se těší velké oblibě zejména díky černému a mnohdy i vulgárnímu humoru. A to máme rádi asi všichni. Alternativou k této hře může být také Joking Hazard, párty hra na motivy krátkých videí Cyanide & Happiness. Tuto verzi jsem bohužel ještě nehrála, princip je ale podobný, jen z karet skládáte v tomto případě komiks.
Pokud jste si z žebříčku her nic nevybrali, v rámci krátkých tipů bez kontextu doporučuji také Koncept, Párty Alias nebo Duplik (můj oblíbený). A pokud jste si ani tak nic nevybrali, doporučte mi něco vy! Ráda rozšířím svoji sbírku o další hry, u kterých se s přáteli pozabíjím u jednoho stolu!
Pro Denní věštec
Meningitida Epidemica
Přesně v tomhle duchu plánuju letošní Silvestr! Joking hazard je naprosto geniální a moc se mi líbí i ty vylepšené tipy na hraní Aktivit! Aktivity jako takové jsme už neotevřeli dlouho, přešli jsme pouze na pantomimu a výrazy si vymýšlíme vlastní – nebudu lhát, někdy je to docela hard core :D. Jednou jsme dokonce pantomimu hráli tak, že ani hádači nemohli mluvit a museli taky jen pantomimit.
Milostný dopis je taky zajímavý, ale vytáhnem ho jen tak jednou za rok.
Myslím si, že na Silvestra by byla docela vtipná hra Vúdú, Karty proti lidskosti / mudlům, Fake Artist nebo některá Krycí jména.
Tyjo, Vúdú a Fake Artist neznám, na to mrknu, díky! A jinak pantomima hadačů zní skvěle 😀 Dosud nejvtipnější byla pantomima bez rukou a slovo bylo flákanec. 😀