Známé i neznámé UNC, jak ho zná hrad?

| Vydáno:
Udílení novinářských cen se nám blíží, a tak bylo na pořadu dne obejít hradní obyvatelstvo a zjistit, jak moc toto prestižní ocenění znají. Studenty i profesory jsem zastavovala na chodbách bez rozdílu věku či pohlaví, a tak se mi povedlo sesbírat dostatečné množství materiálu na tento článek. Jaká je tedy gramotnost našich čtenářů ohledně samotného vyvrcholení novinářské sezóny?

UNC je zkratka, a tak nebylo divu, že můj první dotaz směřoval právě na to, jak osazenstvo hradu zná tuto událost. Věděli, co znamená?

71,5 % dotazovaných uvedlo, že znají význam této novinářské zkratky.
19 % vůbec netušilo, co se pod třemi písmeny skrývá.
9,5 % si pak nebylo jistých, a tak volilo raději tuto možnost.

Samozřejmě mne zajímalo, zda se Udílení novinářských cen těší také veliké účasti při samotném vyhlašování. Já sama jsem se na něm nachomýtla poprvé jako úplný nováček, aniž bych nějak výrazně tušila, o co se jedná. Proto musela zaznít také má otázka: Byli jste někdy na předávání tohoto ocenění?

Zde převládal spíše záporný jev. Dvanáct z dvaceti dotazovaných se nikdy na předávání cen podívat osobně nebylo. Jeden si svou účast nepamatoval a zbylých sedm se tohoto slavnostního gala-večera účastnilo alespoň jednou během svého hradního pobytu.

Letošní rok máme před sebou již šesté vyhlašování těch nejlepších novinářů a novinářských projektů. A proto jsem se přirozeně pídila po tom, zda dotazovaní ví, kolikátý ročník se bude letos konat.

Deset z dvaceti odpovědí bylo záporných, dvě osoby uvedly špatný rok a osm soviček se správným číslem se mi usadilo v sovinci na bidélku.

Každý je potěšený, když své jméno najde na nominační listině. A tak mne zajímalo, kdo z těch, které jsem zastavila na pár slovíček na chodbě, byl někdy nominován.
Potvrzení, že právě oni byli ve hře o ceny, jsem získala od čtrnácti lidí.

Jmenovitě pak tito kouzelníci obsadili nominace v kategoriích:

 • Nejlepší nosič kávy v redakci
 • Článek roku
 • Neviditelná tvář časopisu
 • Brk sympatie
 • Novinářský debut roku

A máme tu další otázku, možná tu nejdůležitější: Jaký význam celá akce má? Co je její podstatou?

Tadäus Trottertickler: Ocenění těch, kteří se podílejí na udržování plynulého chodu libovolného hradního periodika včetně přispívání kvalitními nápady.

Theresa Veilin Brendi: UNC dává možnost ocenit redaktory za konkrétní počiny. Ve výsledku to tak pro ně samotné může být daleko cennější než třeba Řád ostrého brka.

Helenia Kukková: UNC je událost, která staví do popředí hradní novinařinu a ty, co vládnou psaným slovem. Vyzdvihuje práci všech, kteří se pohybují kolem hradních i kolejních redakcí, zaostřuje na díla, která by jindy mohla zůstat ve stínu. Je to úžasný počin, který už má tradici a těší se vážnosti i významu, jaký si – myslím – právem zasluhuje. A v neposlední řadě je to živoucí odkaz Nianky, která to celé dala dohromady. – usměje se –

Aimée Leavittová: Jak jen to zformulovat? UNC pro mě představuje další motivaci pro redaktory, aby aktivně psali do svých časopisů, protože Řád ostrého brka se může zdát mnohým nedosažitelný. Je takovou připomínkou, že nejen vyloženě významný přínos hradní novinařině je důležitý, ale také každý redaktor.

Any Dawson: Jednou za rok se sejít a uvědomit si, kolik kvalitních děl tu bylo vytvořeno, připomenout si geniální články, které by jinak možná i zapadly, a hlavně ocenit i ty za oponou, kteří umožňují lidem články psát.

Nicholas McElen: Snaha motivovat redaktory, aby psali kvalitně. A také je to zpětná vazba pro redaktory, která dokáže něco prozradit o jejich schopnostech. A pak, samozřejmě, se bohužel jedná i o anketu popularity kolejních a hradních časopisů (možná toho, kolik je v koleji aktivních lidí).

Zpytlehněv Zďáblíkov: Redaktorů na škole je málo a těch dobrých ještě méně. UNC představuje jedinečný způsob motivace pro všechny hradní pisálky.

Anonym: Práce redaktorů či osob, které se podílejí na chodu daného plátku, může být občas vcelku podceňovaná, a proto, dle mého názoru, je UNC něčím, co dokáže práci těchto lidí jistým způsobem „povznést“ a tím pádem i ocenit za jejich snahu.

Mým předposledním dotazem bylo, zda mají obyvatelé našeho hradu již nějaké své favority.

Většina se shodla na tom, že zatím nemají, Druhá část dotazovaných pak vyloženě čekala na vyhlášení nominací. Ty jsou v současné době již na světě. Více si můžete přečíst v prvním i druhém článku o nominacích.

Závěrem se mohli dotazovaní vyjádřit a popřát cokoliv těm, kteří by rádi jednu z kategorií v UNC v letošním roce vyhráli:

 • Nezáleží na tom, zda vyhrajete, či ne. Každá práce redaktorů, korektorů, šéfových je časově náročná, a proto, i kdybyste nevyhráli, děkuji za to, co děláte! Odvádíte skvělou práci a já vám přeji, aby vás psaní článků naplňovalo a přinášelo radost každičkým dnem ještě dlouhou dobu. A zasloužíte si čokoládu!
 • Přála bych všem hlavně to, ať je novinařina baví. Ať už se jí věnují jako redaktoři, korektoři, nebo jinak… To je důležitější než kdejaké ocenění, přestože to samozřejmě potěší. Pokud třeba nevyhrajete, nelámejte si s tím hlavu, příští rok to může být lepší! A hodně štěstí všem. – usměje se –
 • Pevné nervy, pergameny, brky a spoustu dalších podobných článků, které doteď píší.
 • Všem přeji mnoho štěstí, ať už vyhraje kdokoli, hlavní je, že vás práce baví!
 • Redaktoři, držte se svého brku, ono to vyjde! – uchechtne se –
 • Už jenom nominace je výhra!

A tak přejme hodně zdaru všem pisálkům a horlivým reportérům, aby neustávali ve svém snažení obohatit obyvatele hradu.

POZOR, MALÁ SOUTĚŽ: Napište nám do komentářů, kdo byl podle vašeho mínění nominován v kategorii „Nejlepší nosič kávy v redakci“? První správný TIP získá malou novinářskou odměnu.

 

Pro Denní věštec
Helen Miltonová

Autor

Helen Miltonová

Mladičká redaktorka, která se nezalekne žádného tématu, se nejraději po hradě prohání s rychlobrkem v ruce. Velmi často ji zastihnete, jak něco sepisuje – články do Denního věštce nebo do Žlutého Trimela či domácí úkoly a soutěže. Ve volném čase se ráda vyskytuje na famfrpálovém hřišti, ale věnuje se také malování a vytváření pohyblivých obrázků.

Komentáře

 1. Zpýťa – za každý krok si účtuje drobný poplatek 😀 (a část ho věnuje do věštecké kasičky)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *