Soutěže aby kouzelník lupou hledal

| Vydáno:

Teď, když už můžu konečně dělat soutěže a mám na ně čas, resp. je dělat potřebuji, abych si vydělala na zápis předmětů, který se kvapem blíží, jsem navštívila místnost soutěží.

Jenže ouha… V paměti mám ještě stav před pověstnou stávkou, kdy jsem se do této místnosti nemohla ani dostat, jak byla přeplněná pergameny se zadáními soutěží a teď? Teď je tomu právě naopak. Na malém stolečku uprostřed místnosti leží pár pergamenů a kde nic tu nic. Takže se ptám: „Co se stalo? Kdo krade pergameny se sotěžemi nebo kam se poděly? Jak si budou studenti vydělávat na zápis předmětů? Čeká nás chudý rok?“

Možná je to jen můj názor, možná si to myslí spousta z vás, ale já bych se ráda vrátila ke stavu, který byl před stávkou. Samozřejmě mi nejde o ohodnocení soutěží, ale o jejich množství. Zvláště teď, když na hrad přišli nováčci, bude třeba, aby soutěží přibylo. I oni si během velmi krátké doby budou muset vydělat na výuku, na uniformu, na soutěže.

Zeptala jsem se proto několika studentek, jaký názor mají na soutěže ony. A tady jsou jejich odpovědi:

SJB: Zdá se ti množství vypsaných soutěží dostačující, zvláště teď, v období, kdy je třeba vydělat peníze na zápis předmětů?

Esperanza Milagrosa: No, moc nezdá, ale v současnosti mi to vyhovuje (zkouškové období u mudlů značně zaneprázdňuje) – protože si nemůžu dovolit trávit u soutěží tolik času, nemrzí mě alespoň, když bych „nějakou“ nestihla a naopak, když jich tolik není, není tolik možností, abych se jim dlouho věnovala. -smích-

Cerridwen Lowra Antares: Logicky nezdá, ale můžu doufat, že se ještě nové soutěže objeví s tím, jak přijdou nováčci a v oficiálních „prázdninách“. I když ono vůbec letos bylo málokdy dost soutěží, takže si nejsem jistá, jestli by to doufání nebylo marné. =D

Ellka Willowa: Úprimne, ja som rada, že cez rok nebolo nejak príliš veľa súťaží – nemala som toľko času ako som chcela, takže som nemala výčitky svedomia, že ich nerobím. Avšak verím, že niektorým ťo mohlo vadiť.

Brianag Mac Coileán: Soutěží bývalo opravdu mnoho a teď je vidět, že je jich málo, na to kolik potřebujeme vydělat na předměty a ke všemu, každému nesedne zadání soutěže a tím se jejich počet snižuje. Chtělo by to více soutěží na výběr, mně momentálně počet vyhovuje, snažím se k nim dokopat, jak nejlépe umím. Fakt je, že každý den přibude pár soutěží a tím se počet soutěží zvyšuje, i když vypadá, že jich je málo, ale pravdou je to, že soutěže někdy také končí. Přikláním se k tomu, aby se jich přo takových událostech mohlo vypsat více, protože potřebujeme jak body, tak peníze. A předměty nejsou zrovna nejlevnější.

SJB: Dokážeš si najít v tomto množství soutěží tu, která tě opravdu něčím zaujme a s chutí ji vypracovat nebo děláš i soutěže, které tě nebaví?

E.M.: Kvůli nedostatku času dělám jen ty, které mne zaujmou, doufám však, že se to brzo změní. -mrkne-

C.L.A.: Moc teď soutěže nedělám, protože na ně nemám čas. Kdybych měla, tak… No, já, když už na to přijde, jsem schopná udělat téměř jakoukoliv soutěž „na odreagování se“ (i když jsou výjimky, u kterých nerada „ztrácím čas“).

E.W.: Raz za čas nejakú súťaž spravím – ale to fakt iba tú, čo ma zaujme. Teraz je dosť súťaží iba za srpce, takže na výuku sa dá zarobiť – hoci o dosť ťažšie ako po minulé roky (a hlavne to budú mať ťažké tí, čo chcú mať veľa predmetov).

B.M.C.: Najít soutěž je opravdu těžké, většinou si vybírám kreslící, ale někdy se pustím i do nějaké, nad kterou se musím zamyslet nebo napsat příběh, logicky popřemýšlet , to k čemu mám absolutní odstup, je vyhledávání různých věcí, různých lidí atd.

SJB: Jaké soutěže ti chybí?

E.M.: To se nedá říct… Zatím mi nechybí žádné. Však ony zase přijdou. -mrkne-

C.L.A.: Nějaké podnětné! =D Co mě donutí jít něco dělat. Logické a matematické (tím nemyslím „půjdu přepsat mudlovské hádanky do kouzelnického kabátu a stejně si víc než polovina lidí najde řešení u strýčka Googla“). I když jedna teď nedávno byla od sl. Janel, na tu jsem si udělala čas. =D

Pak nějaké nápadité psací… I když tam se drží ty od sl. bibi, které jsem zmínila výše – alespoň obvykle… Ale nějaké nefanfikce, ale zároveň rozumně ohodnocené a s tématem, na které se dá psát…

A pak nějaké celkově „ulítlé“, co prostě zaujmou. Pamatuju se třeba, jak jsem se šla projít do města a fotila jsem poznávací značky mudlovských aut. To teď nic takového nebývá. Alespoň jsem si ničeho takového nevšimla. =)

E.W.: Chýbajú mi hlavne kresliace súťaže a vedomostné, vyhľadávacie… (skvelé sú od p.p Eernieho, tie songy, priraďovanie významov…)

B.M.C.: Nejvíce si vážím kreslících, v momentech vzpomínám na: Namalujte mi… a Namaluj si své vedení. Tyto dvě soutěže mi přirostly k srdci, byly to mé oblíbené, ale všichni víme, že každá jednou končí, nikdy není nápadů milion na jednu soutěž.

SJB: Stejně jako většina studentů na hradě i ty jsi zažila stávku soutěžních skřítků. Vyhovoval ti více stav před stávkou (tedy velké množství soutěží, které se mnohdy ani nedaly stihnout, ale bylo z čeho vybírat) nebo to, co se děje teď?

C.L.A.: No. Před stávkou soutěží mi vadily soutěže, kam jisté skupinky lidí s radostí posílaly stejné odpovědi, které si vzájemně ti lidi zkopírovali…Jinak mi víc vyhovuje, když je hromada soutěží, které se dají stihnout, jenom když se člověk fakt snaží, než pár soutěží, které člověk musí udělat stůj co stůj, pokud tedy nějaké body/srpce vůbec chce mít. Respektive – výběr je vždycky lepší.

E.W.: Neviem, čo mi vyhovovalo viac. Asi by sa mi páčilo, kebyže je stav súťaží niečo medzi predstávkovým a terajším obdobím. Avšak chápem aj profesorov, že možno nemajú dostatok času a inšpirácie na to, aby niečo vypisovali a hodnotili to. Ktovie… nechám sa prekvapiť, ako to bude ďalej =)

B.M.C.:Já jsem strašně vybíravý člověk, nad dvěma věcmi dokáži stát i hodinu, nikdy jsem nešla najisto, vždy jsem vybírala, ale více mi vyhovoval větší počet, jelikož jsem mohla vybírat z více věcí a také toho více udělat. Ve větším počtu se pravidelně nachází větší množství soutěží, které mají podobnou činnost. I když i to menší není zase tak strašné, vždycky tam najdeme to co chceme, mě se nikdy nestalo, že by mi žádná nesedla. Takže tak, je mi to docela fuk.

Aby článek nebyl jednostranný, rozhodla jsem se, že o vyjádření požádám i supervizora soutěží p. Davida Nekromancera.

SJB: Od studentů už jsem vyjádření dostala. Většinou jim ale současný stav moc nevyhovuje. Jak jste na tom vy? Máte jako supervizor hodně práce? Nebo byste snesl více soutěží?

D.N.: No já současný stav nenastavoval, nicméně se ho držím. Jsou povětšinou 2 soutěže na den (víceméně se to i daří), což mi nepřijde jako málo. Nicméně, to že si nevydělají přes rok – soutěže, které jsou během školního roku jen za peníze nemají skoro žádné řešitele, pokud nejsou vyhledávací.

SJB: Některým chybí psací autorské soutěže, jako bylo Drabble nebo Povídky. Mě osobně zase chybí něco jako byly Jazykohrátky. Někomu chybí soutěže vyhledávací. Loni v období Vánoc jsem napočítala 20 soutěží s touto tématikou, letos jich bylo o dost méně. Máte tak vysoké nároky, že tyto soutěže jimi neprojdou?

D.N.: Na leden tu vidím 12 psacích soutěží a 10 vyhledávacích…

SJB: takže se máme na co těšit a snad si i na tu výuku vyděláme 🙂

D.N.: No na výuku máte hlavně myslet celý rok – přijde mi celkem úsměvné, když se teď ozvou hlasy, že je málo soutěží, kde se na ní dá vydělat, když se během roku málokdo účastní soutěží, které jsou jen za peníze. A hlavně, když Vám nějaká soutěž chybí, tak můžete poslat návrh na soutěž – proto to tam je, že ano. Přišlo mi cca jen 10 návrhů od doby, co jsem supervisor…

SJB: P. Davide ještě se vrátím k tomu vypracovávání soutěží za peníze během školního roku. Vy vážně čekáte, že studenti budou vypracovávat soutěže za peníze místo za body? Když je na ně takový tlak z kolejí?

D.N.: Nikoli místo, to jsem schopen pochopit, ale když je soutěž jen za peníze, tak má stejně minimální účast.

SJB: A nemůže to být zadáním soutěže? Třeba soutěže pana Cihličky jsou sice za peníze, ale vypracovat je správně je v podstatě nemožné. A když se člověk v rychlosti překlikne, omluví se, tak nedostane stejně nic.

D.N.: Ano, samozřejmě to je možné, ale stejně mi přijde hlavním důvodem to, že jsou za peníze. Bylo jich letos vícero a všechny byly skoro bez účasti.

Teď je třeba průměr na soutěž pod 10 vypracování (nepočítám vyhledávací co se prostě kopírují). Prostě, když bude v každé soutěži 70 vypracování, tak je to něco jiného a je jich možná i třeba více…

Zkráceně to prostě vypadá tak, že jsme v začarovaném kruhu. Studentům soutěže nesedí, jeden příklad za všechny (jedná se o úryvek z rozhovoru se Cerridwen):
„Ale já mám pocit, že letos je problém krom toho počtu taky v tom, že spousta těch soutěží je taková… Nevím – „o ničem“ je zase moc přehnané. Ale prostě ne tak zajímavá, aby to lidi motivovalo ty soutěže udělat. Případně spousta práce za málo „muziky“ (odměny), což taky dokáže už předem demotivovat. Na druhou stranu, aby mě někdo nenařkl, že se chci flákat, byly soutěže, které jsem si ještě dobrovolně ztížila – protože mě prostě nadchly.“, a proto je nevypracovávají. Jenže počet soutěží se nezvedne, dokud nebude přicházet více vypracování od soutěžících.

Pokud vám tedy nějaká soutěž chybí, stačí, podle návodu p. supervizora, poslat návrh na soutěž. Za ten sice nic nedostanete a s největší pravděpodobností nebude vámi navržená soutěž vypsaná ani v nejbližší době a soutěže s vyšším hodnocením (ty 60-ti bodové) se vypisují také zřídka, ale zase vás může hříát pocit, že ušetříte práci s vymýšlením soutěží profesorům a zaměstnancům, kteří jsou jistě velmi zaměstnaní.

Problém je ale v tom, že ona situace se soutěžemi nějakým způsobem jakoby koresponduje se stavem na hradě. A že to není jen můj názor, dokládá další citát z rozhovoru s Cerri:
„Závěrem bych ale ráda řekla, že těžko budeme nutit fialové k tomu, aby vypisovali soutěže – obzvláště v době, kdy je na hradě „mrtvé“ víceméně všechno. Je pochopitelné, že i profesoři nemusí mít čas. Tím ale neříkám, že by se mi situace líbila, žjo. =)“

A pak lidé, já i ti, co pamatují loňský rok, kdy žil celý hrad, kdy žily soutěže, kdy tady byli všichni aktivní, ten letošní rok prostě nějak nechápou. Chci zpět ten shon, kdy jsem měla denně na výběr z 10 soutěží a kdy mi „lezly krkem“ všechny ty soutěže o Vánocích. Proč jsme všichni reptali? Vážně to bylo tak špatné? Mít možnost výběru?

A na závěr námět k diskusi… Nebylo by lepší, kdyby všechny soutěže byly jen za peníze? Naše volnočasové aktivity by přeci neměly mít vliv na bodovací hodiny. Pak by se dalo argumentovat tím, že studenti si mohou vydělávat celý rok…

Komentáře

 1. – Ano, nádherný článek, ani na vteřinu jsem nedoufal že by se nějaký takový neukázal. S panem profesorem a dokonce občas i s Cerridwen nejde než souhlasit. Zvlášť se závěrem předposledního odstavce. Většina hradu prskala na všechny strany že je soutěží moc, teď si nemají co stěžovat… ale oni samozřejmě budou.

 2. Popravdě, – mně se po době, kdy končilo jeden den třeba deset soutěží a z toho byly dvě šedesátibodové, nestýská ani trochu. Naopak jsem rád, že je pryč, bylo to děsně stresující.

  O možnosti, že by soutěže byly jen za peníze, jsem už kdysi uvažoval. Jenže to by pak bylo mezi lidmi moc peněz a brzo by vykoupili celou Příčnou.

  Takže sečteno podtrženo: mně současný stav vyhovuje.

 3. mno… – Však všichni víme, že není na světě člověk ten, co zavděčí se lidem všem…

 4. Nějaká ta data, ať to máte přesnější 🙂 – Pominu tedy svoje jméno…

  Za letošní rok (konec soutěže 05.09.2011 – 08.01.2012) bylo 206 soutěží:
  6 logických
  9 básnících
  9 neoznačených
  12 fotografických
  42 kreslících
  42 vyhledávacích
  56 pisatelských

  Loni (7.2.2011 – 20.06.2011) jich bylo 391

  Získat obdobnou statističku i pro došlá řešení už by bylo bohužel notně komplikovanější.

  Opravdu mi nepřijde, že by jich letos bylo nějak tragicky méně.

  1. Re: Nějaká ta data, ať to máte přesnější 🙂 – No, to nejsou ani celé dvě soutěže na den… ono se to může zdát i tak dost, ale lidí, kterým vyhovují všechny typy soutěží a můžou počítat s 206, je málo. Taky může někdo soutěž vynechat protože je jen zabody/srpce a podobně (což je dobře, body za soutěže nechat! :D) 206 jich tedy je, ale pro konkrétního člověka je to číslo daleko menší, i když samo není taky nijak vysoké. Na druhou stranu, zrovna tento týden jsem s nabídkou soutěží docela spokojený… lepší by to být mohlo, ale dneska to opravdu tragické není. Jenže je to první takový týden od té úžasné stávky.

 5. – Mně se přece jen po starém systému stýská. Člověk otevřel soutěže a prostě si mohl vybrat, vždycky tam něco bylo. Dneska otevřu, kouknu, jaký je výběr, řeknu si: Hm, tak pro mne zas nic zajímavého a zavřu. Jasně, je to o chotě soutěže vypisovat, o tom žádná, tak by to možná chtělo trochu motivovat k vypisování … nevím.

 6. RE: – Hmm, tady je to trochu k smíchu – teď je problém, že si nevyberete, předtím byl problém, že jste nestíhali všechny…

  Vážně nemám tušení, co chcete.

  1. Re: RE: – To je přece jednoduché, když nestihnu všechny já, tak se musí zrušit, aby nehrozilo že je stihne někdo jiný, to většna lidí chtěla 😀 Chci nestíhat všechny, na tom mi nikdy nic nevadilo. A že je někdo jiný stihne a bude mít víc peněz nebo bodů, ať má, závidět mu to nebudu.

   1. Re: Re: RE: – Z mého pohledu byl spíš směšný ten křik, že je soutěží moc. Ale každý máme svůj názor.

  2. Re: RE: – No já nevím, mám za to, že tolik soutěží, že se všechny „nedaly stíhat“, bylo třeba i za dob mého studia (respektive nevím o nikom, kdo by tehdy dělal opravdu bez výjimky všechny, dneska by to bylo možná jiné) a nemám pocit, že by to někomu nějak extrémně vadilo. Loni podle mě neznechucovalo ani tolik to, že byl soutěží takový počet, jako spíš to, jak byly hodnocené, jak snadné bylo rozkopírovat si výsledky a jaký propad ve školním poháru (případně bodovacím žebříčku) hrozil, když by se kolej (jedinec) jedné soutěže nezúčastnila.

   1. Re: Re: RE: – Myslím, že máte pravdu všichni. Ovšem osobně bych brala situaci, kdy bude denně končit soutěží více a různě zaměřených a já je nebudu stíhat než teď, kdy končí soutěže, které bych normálně nedělala, ale udělat je musím, abych si vydělala. Chci mít možnost výběru Nepotřebuji soutěže, aby soutěže měli 60-ti bodové ohodnocení. Jen chci, aby těch soutěží bylo více. Počet soutěží by mohl být jako před stávkou a hodnocení klidně jako je stávající. To je mi jedno….

    A jak by se dalo motivovat profesory k vypisování soutěží?

 7. Njn – Tak to máte, ale vždycky. Ozvou se pouze Ti, kterým něco vadí. Když to někomu nevadí, tak se nenamáhá poslat slova díků nebo jenom vyjádřit, že mu vyhovuje současný stav. Takže jsou slyšet jen Ti, kterým to vadí. Je to správné? Asi ne, ale když není jiná zpětná vazba, než ta negativní, tak se nemůžete Petule divit, že to změnila. Po změně už je pozdě, tak to prostě je.

  A motivovat profesory k vypisování můžete právě tím, že jim budete soutěže dělat (po 10 příspěvcích, byť super kvality, to trochu nudí), nebudete je tupě kopírovat (nic osobního proti autorům komentářů, jen osobní glosa, co mi vždy znechutí soutěže na dlouho) a přidáte tam třeba i zpětnou vazbu. Když se vám nějaká soutěž nelíbí a vypracováváte jí jen, že si jí chcete odškrtnout, tak to dejte vypisujícímu vědět. Přidejte ovšem i to, proč se nelíbí a jak by se líbila více. Jsme dospělí, takže konstruktivní kritiku nejenže sneseme, ale někteří jí možná přímo uvítají (já určitě, ale nechci ohrožovat váš peněžní zisk u ostatních kolegů :-D). To mimochodem platí i u předmětů, kde se také skuhrá na to, že často není zpětná vazba od profesora – zkuste jí tam přidat i vy, studenti.

  Jinak plně souhlasím s kolegou Orionisem, myslím si to samé. Jen s tím rozdílem, že za mých studií se ještě možná daly dělat všechny soutěže, kdyby se někomu chtělo 😀 Těch pět a půl co jich bylo (nikoli na den! :-D)

  Ale abych utnul případné spekulace, návrat k minulému stavu nezvažuji. Věřím, že to možná i oceníte, až se začne zase hrotit pohár a bude každý bod hrát roli. Ono potřebujete i něco jiného, než několik hodin nad soutěžemi.

 8. no.. – no, nedivím se, že se té soutěže, kam se měly psát njávrhy na soutěže, skoro nikdo nezúčastnil… nebyla za ni odměna. někomu sice může stačit hřejivý pocit na srdci, že pomohl profesorům se soutěžemi, ale…většině lidí to prostě nestačí. Navíc, proč budu vypracovávat soutěž, za kterou nic nedostanu, akorát mi ubere času, když můžu vypracovat soutěž s odměnou…?

  Já jsem teda loni byla jedna z těch, co bojovala o to, aby byly soutěže zredukovány, ale to zas neznamená, že musí skoro úplně vymizet… což se při stávce stalo, a dlouhou dobu potom se i dál drželo. Bylo to buď všechno nebo nic, žádná střední cesta… A nešlo jen o to, že jich bylo moc, ale jaké byly kvality? Jsem ráda, že letos už tu nejsou ty šedesátibodovky, vesměs od madam Hafily… Nicméně koukám, že teď, když na hrad vtrhli nováčci, je soutěží zase poměrně víc, ale nedá se říct, že moc…mně to vyhovuje a jsem spokojená a já teda chválím… 🙂

  1. Re: no.. – Hmm, proč vlastně budu vypisovat soutěž, za kterou skoro nic nedostanu, přidělám si tím akorát práci. Můžu přece vypracovat soutěž cizí, kde dostanu peníze…

   Máme všichni také přijít na stejný způsob uvažování?

 9. – 350 lidí, z toho 250 aktivních… a soutěže se zúčastnilo 10… nerada to říkám, ale o něčem to vypovídá: zadarmo ani kuře nehrabe.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *